Úvod > Co chcete dělat? > Nejužší pražská ulička
Památky

Nejužší pražská ulička

Bezejmenná pražská ulička vedoucí z ulice U Lužického semináře na zahrádku restaurace Čertovka je tak úzká, že tam provoz musí řídit semafor. Jedná se o poslední požární uličku na Malé Straně.
Ulička na Malé Straně v blízkosti Karlova mostu neměří více než půl metru. Tvoří ji kamenné schody vedoucí z ulice U Lužického semináře na dvůr restaurace u kraje Čertovky na břehu Vltavy. Nahoře i dole jsou instalovány semafory pro pěší s červeným a zeleným panáčkem.

Těsná ulička ve středověku sloužila jako přístupový koridor k vltavskému rameni. V minulosti se podobných průchodů nacházelo v hlavním městě velké množství a jejich rozměr odpovídal tehdejší civilní architektonické filosofii  – „čím menší, tím lepší“.

Domy nad Čertovkou tvořily periferii Malé Strany a byla to obydlí měšťanů a řemeslníků. Dům, ve kterém se nachází restaurace a pivnice Čertovka Praha, byl postaven před rokem 1620 v pozdní renesanci. V klenutém sklepě domu, kde dnes sídlí restaurace Čertovka bývala kovárna a v prostoru současného salonku byla tesařská dílna zabývající se opravami převodových kol mlýnů. Úzká vstupní ulička je poslední zachovaná požární ulička na Malé Straně.

Provozovatel

Restaurace Čertovka

U Lužického semináře 24
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 534 524
Email:
restaurace.certov...
GPS:
50,089835 14,409943
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny