Úvod > Aktuality > Podkrušnohorské muzeum v Mostě otevírá v březnu expozice rudného dobývání
Památky

Podkrušnohorské muzeum v Mostě otevírá v březnu expozice rudného dobývání

  • Vydáno29. února 2020
Podkrušnohorské technické muzeum v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu umožňuje nahlédnout do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Atmosféra autentického hlubinného dolu, v němž se muzeum nachází, podtrhuje vystavené historické exponáty. Muzeum umožňuje návštěvníkům mimo jiné "fárání" do uměle vytvořené štoly. Expozice ukazují zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností. Nová muzejní sezóna začne už v neděli 1. března 2020.
Uhelný důl MostPodkrušnohorské technické muzeum v Mostě bylo vybudováno v reálném prostředí hnědouhelného hlubinného dolu Julius III. Ve venkovní expozici si proto můžete prohlédnout dochované těžní zařízení jako je skypová nádoba z dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích nebo původní těžní věž.

Představu o náročné práci horníků v hlubině mohou návštěvníci získat v ukázkové uhelné štole, která představuje všechny typy dobývání uhlí. Prohlídková štola byla vybavena množstvím techniky, dopravních zařízení a přístrojů z okolních, již uzavřených, dolů severočeské uhelné pánve. Rozsáhlou renovací prošel taktéž původní těžní stroj dolu Julius III., který je dnes součástí velkého prohlídkového okruhu, věnovaného uhelnému dobývání.


Dobývání rud, dobové uniformy i běžný pracovní den horníků

Muzeum důl MostV muzeum zjistíte, jak se dobývají rudy, jak vypadá olověná žíla a jaký je rozdíl mezi dobýváním na české a saské straně Krušných hor. K vidění jsou také nerosty, které se v této oblasti těžily, dobové uniformy nebo nářadí. Velký prohlídkový okruh dává návštěvníkům nahlédnout do běžného pracovního dne horníků, nechybí proto ani šatny s tradičními věšáky či koupelna. V expozici je k vidění množství historické i téměř současné techniky a přístrojů. Další část prohlídkového okruhu seznamuje s prací báňských záchranářů. Silným dojmem pak působí pietní místnost, která připomíná, jak nebezpečná může být práce v dole. Dobové fotografie či novinové výstřižky připomínají největší důlní neštěstí v regionu.

Most těžební strojMuzeum se všem zájemcům otevře 1. března 2020, navštívit jej pak bude možné každý den mimo pondělí od 9 do 15 hodin. Poslední prohlídka začíná v 15:00 hodin, v pondělí a ve státní svátky je však zavřeno. Vstupné stojí 150 Kč. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a jsou dlouhé cca 2,5 hodiny. Po domluvě je možné délku prohlídky přizpůsobit možnostem návštěvníků. Minimální počet na prohlídku jsou dvě osoby.
Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Další aktuality

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Zámek Benešov nad Ploučnicí letos slaví 500 let Horního zámku

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si zde tuto slavnostní událost připomínají. V rámci tohoto výročí si pro návštěvníky zámek přichystal mnoho speciálních akcí. Okenice po dlouhé zimě zámek poprvé otevírá o Velikonocích od 28. 3. do 1. 4. 2024, během dubna bude mít otevřeno o víkendech.
Ústecký kraj | Památky