Úvod > Aktuality > Podkrušnohorské muzeum v Mostě otevírá v březnu expozice rudného dobývání
Podkrušnohorské muzeum v Mostě otevírá v březnu expozice rudného dobývání
"> "> "> "> "> V Podkrušnohorském muzeum v Moste se otevrela expozice Rudného dobývání "> "> Soucástí expozice jsou i vytežené nerosty "> "> Podkrušnohorské technické muzeum má autentickou atmosféru ">
Památky

Podkrušnohorské muzeum v Mostě otevírá v březnu expozice rudného dobývání

  • Vydáno29. února 2020
Podkrušnohorské technické muzeum v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu umožňuje nahlédnout do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Atmosféra autentického hlubinného dolu, v němž se muzeum nachází, podtrhuje vystavené historické exponáty. Muzeum umožňuje návštěvníkům mimo jiné "fárání" do uměle vytvořené štoly. Expozice ukazují zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností. Nová muzejní sezóna začne už v neděli 1. března 2020.
Uhelný důl MostPodkrušnohorské technické muzeum v Mostě bylo vybudováno v reálném prostředí hnědouhelného hlubinného dolu Julius III. Ve venkovní expozici si proto můžete prohlédnout dochované těžní zařízení jako je skypová nádoba z dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích nebo původní těžní věž.

Představu o náročné práci horníků v hlubině mohou návštěvníci získat v ukázkové uhelné štole, která představuje všechny typy dobývání uhlí. Prohlídková štola byla vybavena množstvím techniky, dopravních zařízení a přístrojů z okolních, již uzavřených, dolů severočeské uhelné pánve. Rozsáhlou renovací prošel taktéž původní těžní stroj dolu Julius III., který je dnes součástí velkého prohlídkového okruhu, věnovaného uhelnému dobývání.


Dobývání rud, dobové uniformy i běžný pracovní den horníků

Muzeum důl MostV muzeum zjistíte, jak se dobývají rudy, jak vypadá olověná žíla a jaký je rozdíl mezi dobýváním na české a saské straně Krušných hor. K vidění jsou také nerosty, které se v této oblasti těžily, dobové uniformy nebo nářadí. Velký prohlídkový okruh dává návštěvníkům nahlédnout do běžného pracovního dne horníků, nechybí proto ani šatny s tradičními věšáky či koupelna. V expozici je k vidění množství historické i téměř současné techniky a přístrojů. Další část prohlídkového okruhu seznamuje s prací báňských záchranářů. Silným dojmem pak působí pietní místnost, která připomíná, jak nebezpečná může být práce v dole. Dobové fotografie či novinové výstřižky připomínají největší důlní neštěstí v regionu.

Most těžební strojMuzeum se všem zájemcům otevře 1. března 2020, navštívit jej pak bude možné každý den mimo pondělí od 9 do 15 hodin. Poslední prohlídka začíná v 15:00 hodin, v pondělí a ve státní svátky je však zavřeno. Vstupné stojí 150 Kč. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a jsou dlouhé cca 2,5 hodiny. Po domluvě je možné délku prohlídky přizpůsobit možnostem návštěvníků. Minimální počet na prohlídku jsou dvě osoby.
Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?