Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Lákají vás mosty, lávky, vodojemy, rozhledny, železnice, přehrady a další technické památky? Z nepřeberného množství na portálu Kudy z Nudy si vybere opravdu každý. Tatínky jistě nadchne letecké muzeum v Kunovicích, děti potěší dobrodružná projížďka parním vlakem na některé z mnoha tratí v celém Česku a maminky si mohou odpočinout u zpívající fontány v Mariánských Lázních. A pro ty nejodvážnější tu máme technické památky jako protiatomové kryty, nacistické podzemí nebo bývalé celnice, které vám zaručeně zvednou hladinu adrenalinu v krvi.

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky

Poznejte unikáty našich přehrad: 10 tipů na naše nejzajímavější vodní díla

Plánujete výlet, ale chybí vám inspirace, kam se vydat? Co třeba za technickými památkami v podobě našich nejzajímavějších vodních děl? Kudy z nudy vám nabídne třeba pohled na hřebeny Jeseníků, chůzi nad vodní hladinou anebo jízdu po pohádkové hrázi.
Památky

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Tipy na prohlídky protileteckých a protiatomových krytů, které můžete navštívit celý rok

Protiatomové kryty a vojenské bunkry nelákají jen milovníky vojenských památek, leckde na ně narazíte jako na zajímavou kuriozitu, často je využívají také muzea. Na portálu Kudy z nudy jsme vybrali ty, které můžete navštívit po celý rok.
Památky

Znáte pražské industriální památky?

Poznejte technické památky hlavního města. Ačkoli by to jejich tvůrci nejspíše neřekli, staré tovární haly, strojírny a další industriální stavby z dob průmyslové revoluce se v současnosti stávají vyhledávanými a obdivovanými objekty. V některých se stále pracuje, další získaly nový život přeměnou na muzea, originální zábavní atrakce či galerie. Industriální památky lákají nejen turisty a obdivovatele techniky, ale i filmaře. Interiéry bubenečské čistírny důvěrně zná třeba Tom Cruise nebo Jack Nicholson. Pojďte společně s Kudy z nudy objevit pražské skvosty industriálních památek!
Praha | Památky

Vydejte se za letadly a historií letectví

Viděli jste někdy letadla, která stála na samém počátku historie letectví? Jestliže vás aviatika baví, udělejte si výlet místa, kde poznáte kořeny dnešního letectví. Na některých místech si můžete rovnou i vyzkoušet jaké to je vznést se do oblak či pilotovat velké dopravní letadlo.
Památky

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.
Moravskoslezský kraj | Památky

Praha a její mosty: poznejte nejkrásnější mosty české metropole

Praha není jen město stovky věží, ale také mnoha mostů. V hlavním městě republiky je přes 250 mostů, můstků či lávek. Jen přes přes Vltavu nebo její část vede 27 mostů a lávek devět z nich však nespojuje oba říční břehy, ale slouží jako lávky nebo mostky na některé z pražských ostrovů (třeba most na Císařskou louku, Dětský nebo Slovanský ostrov, mostky přes Čertovku či nově vybudovaná Trojská lávka). Nejkratším mostem v Praze přes Vltavu je se 169 metry Čechův most, nejdelším s 1110 metry Negrelliho viadukt. Každý z těchto jedinečných objektů má svůj specifický příběh, pozoruhodnou historii a osobitý genius loci. Pojďte se s Kudy z nudy vydat k něm nejkrásnějším z nich!
Praha | Památky

Potrubní pošta v Praze je světovým unikátem: slouží už 125 let

Mnohý Pražan netuší, že se pod povrchem chodníků skrývá klenot, který nám ostatní metropole mohou jen závidět. Je jím potrubní pošta, která v roce 2024 slaví již 125. výročí svého veřejného provozu. V Praze jde zároveň o nejzachovalejší potrubní poštu na světě, která byla aktivně využívaná až do povodní 2002 posledním fungujícím městským systémem tohoto způsobu dopravy zásilek.
Praha | Památky

Oslavte Silvestr netradičně na rozhledně Podvrší u Veselice

Pokud se vám nechce poslední den v roce prolenošit u televize, vydejte se na rozhlednu Podvrší u Veselice, kde je bude už od 10:00 hodin rozhodně veselo. Stalo se již tradicí, že rozhledna na kopci Podvrší u Veselice je otevřená v poslední den roku pro všechny, kteří dají v tento den přednost pohybu před lenošením. Pro návštěvníky rozhledny bude přichystané teplé občerstvení v podobě čaje, svařáku a zelňačky.
Jihomoravský kraj | Památky

Orloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?

Nejznámější český orloj v Praze na Staroměstském náměstí určitě zná každý, ovšem po České republice je jich víc, než byste čekali. Tak například v Olomouci se každou celou hodinu objeví figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, figurky žateckého orloje zase předvádějí práce ve chmelnicích, reliéf s motivy vesnického života se objevuje v Kryštofově Údolí. Jeden z nejnověji sestavených orlojů byste našli v Zašové. A to není zdaleka všechno. Pojďte s námi objevovat další rarity a kuriozity českých hodinářů!
Památky

Zapovězená halda Ema uvítá návštěvníky i na Nový rok

Už 18. ročník novoročního výstupu na haldu Emu připravil na první den roku 2024 Klub českých turistů. Přestože uvnitř hlady hlušiny stále probíhá proces hoření, je ostravská dominanta zpřístupněna veřejnosti. Všichni milovníci dalekých rozhledů tak mohou na umělý kopec vystoupat a užít si fenomenální výhledy na město z 315 výškových metrů. Tradiční odznak opět bude v nové barevné verzi a nově také s ročníkem – 2024.
Moravskoslezský kraj | Památky