Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum se rozroste o pět modelů historických Škodovek
Národní technické muzeum se rozroste o pět modelů historických Škodovek
">
Kultura

Národní technické muzeum se rozroste o pět modelů historických Škodovek

  • Vydáno13. prosince 2015
Příští týden ve středu 16. prosince bude zpřístupněna nová expozice v dopravní hale muzea. Vedle starobylých motocyklů a unikátů historických letadel zavěšených ve vzduchu si tak návštěvníci budou moct prohlédnout také pět exponátů nejúspěšnějšího českého podniku. Těšit se můžete také na nové hry v expozici Tiskařství a novou výstavu věnovanou historickým fotografiím z blízkého východu.
V prosinci 1895 si knihkupec Václav Klement a strojník Václav Laurin pronajali v Mladé Boleslavi malou dílnu, ve které začali opravovat a vyrábět jízdní kola. Založili tím továrnu, která se v průběhu následujících 120 let stala nejúspěšnějším průmyslovým podnikem v zemi. Výročí založení mladoboleslavské automobilky Laurin & Klement – Škoda připomíná Národní technické muzeum výstavou v dopravní hale muzea. Od 16. 12. 2015 do  27. 3. 2016 se můžete těšit na pět ojedinělých vozů z mladoboleslavské automobilky. Jedná se o dva automobily značky Laurin & Klement, dva značky Škoda a jeden kus, který byl vyrobený v přechodné fázi krátce po fúzi obou společností, kdy měly vozy na svém chladiči obě značky.

Na výstavě jsou tak k vidění: sportovní automobil Laurin & Klement FC (rok výroby 1908), osobní automobil Laurin & Klement S (rok výroby 1911), osobní automobil Laurin & Klement – Škoda 110 (rok výroby 1928), osobní automobil Škoda Rapid (rok výroby 1937) a sportovní automobil Škoda Fabia Super 2000 (rok výroby 2014).

Expozice v dopravní hale muzea na samostatných příbězích ukazuje celý historický vývoj automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy a v kratších exkurzech pak i úseky z dějin železniční dopravy a vývoje hasičské techniky na území České republiky, a to jak stroji u nás vyrobenými, tak i dovezenými ze zahraniční a na našem území provozovanými.
 

Vstup za 50 korun a fotografie z Orientu

Další potěšující zprávou z Národního technického muzea je ta o sníženém vstupném. Posledním dnem v letošním roce, kdy za vstup zaplatíte pouze 50 Kč, je pátek 18. prosince. Do muzea se levněji dostanete v rámci připomenutí úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla.
V expozici Tiskařství pro vás pak Národní technické muzeum připravilo hry přibližující taje starých polygrafických metod. Ve hrách autora Jakuba Mareše si můžete vyzkoušet postupy jednotlivých tiskových technik, a to přímo za pomoci rad jejich vynálezců. Vyzkoušíte si mimo jiné Gutenbergův knihtisk nebo Senefelderovu litografii.

Z nových expozic doporučujeme také návštěvu výstavy 100 let fotografování Blízkého východu v českých zemích. Jedná se o velkou fotografickou inventarizaci blízkovýchodního světa, která v sobě obsahuje i překvapivě významný český podíl. Výstavní připomínka prvních 100 let českého fotografického potýkání se s Orientem, v tomto případě s Blízkým východem realizovaná přednostně díky fotografiím uloženým v Archivu Národního muzea je odrazem reálného českého zájmu o tento rozporuplný region.

Výstavně zachycený stoletý „český“ fotografický příběh odehrávající se v Palestině, Egyptu, Sýrii či v jiných zdejších regionech je na svém počátku uveden unikátními snímky z 50. let 19. století, např. Jeruzaléma či Bejrútu. Pokračuje produkcí místních fotografických tvůrců a pomyslně vrcholí ve fotografiích cestujících českých vědců.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.