!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel
Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel
"> "> "> ">
Památky

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

Vydáno 3. června 2019
Motorová vozidla změnila svět. Když se objevily první automobily a motocykly, byl to učiněný zázrak, na který všichni jenom nevěřícně hleděli. Kupodivu s těmi automobilovými pradědečky to tak zůstalo nezměněno až do dnešních dnů. I dnes vzbuzují úžas a údiv nad svou krásou. Za veterány se proto dnes platí zlatem, a když někde nějaké mají, jezdí se na ně dívat lidé z dalekého okolí. Nechejte se tedy dnes inspirovat našimi tipy a udělejte si výlet za krásnými automobily, které voní olejem a dávno zašlými časy.

Do Škodovky za tradicí

Auto ŠkodaNedá se asi začít jiným tipem, než je muzeum Škodovky. Nepřerušená tradice výroby motorových vozidel od roku 1895 je něčím, čím se jen tak někde pochlubit nemohou. Je to také záruka toho, že se na výletě do muzea v Mladé Boleslavi nebudete nudit. Razantní jízdu historií automobilky představují auta, filmy, současníci a dokumenty uspořádané na více než 1 800 m² výstavní plochy v historických výrobních halách. Muzeum se chlubí také novým multifunkčním sálem "Laurin & Klement Forum" a moderním Café/Restaurantem Václav.

Stejně fascinujícím zážitkem je i prohlídka výrobních provozů, kde uvidíte vozy Škoda v různých výrobních procesech. Prohlídky výrobních provozů v Mladé Boleslavi se pořádají v pracovních dnech od pondělí do pátku v době od 9:00 do 17:00 hod. Exkurzi výrobou je třeba zarezervovat několik týdnů předem.
 

Za Tatrou do Kopřivnice

muzeum TatraTatrovce nikdo nemůže upřít její minulé úspěchy a ani to, že svého času dobývala velmi úspěšně svět. V kopřivnickém muzeu věnovaném právě této značce naleznete na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap její výroby.

V muzeu je vystaveno na 70 automobilů, nespočet modelů, motorů a světových unikátů. K těm nejvyhledávanějším a nejzajímavějším patří opakovaná stavba prvního automobilu v Rakousko-Uhersku. Tento „kočár bez koní“, jak se vůz Präsident lidově nazýval, byl vyroben v Kopřivnici na sklonku 19. století a v roce 1898 již úspěšně reprezentoval um kopřivnických mechaniků na slavnostní výstavě ve Vídni.

Slovenská StrelaDalšími originálními zajímavostmi jsou mj. i malá Tatra 11 z roku 1923, Aerosaně V 855 z roku 1942, Tatra 600 Tatraplan kabriolet pro Stalina z roku 1949, Tatra 87 proslavená hlavně cestovateli Hanzelkou a Zikmundem a v neposlední řadě rovněž největší exponát a zároveň Národní kulturní památka, železniční rychlíkový vůz Slovenská Strela z roku 1936, který vítá návštěvníky přímo u vchodu do muzea.

Navíc muzeum připravuje zcela novou expozici - do roku 2021 totiž bude hotova další část muzea, jež vznikne v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry.
 

Motocykly na hradě Kámen

Hrad KámenIdeální výlet pro celou rodinu - motorky a k tomu hrad. Respektive Muzeum motocyklů na hradě Kámen, jehož hlavní expozici tvoří právě historická jednostopá vozidla. Výstava je umístěna přímo na hradě, takže máte hned dvojí volání z časů minulých pod jednou střechou. Prohlídkový okruh zahrnuje především muzeum motocyklů s expozicí jednostopých motorových vozidel. Expozice je od sezóny 2018 rozšířená o motocykl ČZ 500 a zapůjčený motocyklový unikát Böhmerland-Čechie 600 z roku 1928. Motocykly jsou celoročně umístěné v zámeckých pokojích. K nejcennějším exponátům patří i motocykl Laurin a Klement z roku 1898.

S návštěvou hradu Kámen určitě neotálejte, měli byste ji stihnout letos. Od příští sezóny 2020 se chystá modernizace a  hrad i s expozicemi bude po celé dva roky uzavřen (tedy do roku 2022).
 

Jawa na Konopišti

jawaA ještě jedny motorky, tentokrát nedaleko zámku. V Konopišti totiž najdete oficiální muzeum značky Jawa. To znamená, že pokud jste fandové do motorek, zdejších 200 exponátů si prostě nemůžete nechat ujít. Jedná se o část z největší sbírky na našem území! Jawa muzeum Konopiště vás překvapí hlavně spoustou unikátních kousků, ze kterých každý má svůj vlastní příběh.

Součástí expozice muzea je několik desítek motocyklů Jawa i dalších značek (ČZ, Praga, BMW…), dále tu jsou vystaveny trofeje, plakáty, obrazy a historické materiály věnované úspěchům českých motocyklových značek ve 20. století. Muzeum je otevřené v červnu je otevřeno v týdnu od 10 do 16, o víkendech od 10 do 18 hodin.
 

Motocykly na Šumavě

WandererAž budete zase jednou brázdit Šumavu, tak nezapomeňte, že v Železné Rudě mají krom jiného i muzeum motocyklů, ve kterém ale najdete také historická kola a několik automobilů. Mezi světové unikáty tohoto muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech. Znalcovo oko jistě ocení i čtyřválcový Ariel, řemenový Wanderer z roku 1913 a další výjimečné motocykly. Na své si přijde i naprostý laik, který bude bezesporu uchvácen nejdelším vyráběným motocyklem na světě značky Čechie. Zajímavostí je též jízdní kolo od firmy Kohout z roku 1890, jehož průměr předního kola činí téměř 160 cm.

Muzeum historických motocyklů naleznete i na opačné straně NP Šumava, a to v Kašperských Horách. Je zde například JAC 500, motocykl Wagner čtyřválcový Ariel nebo řemenový Wanderer z roku 1913. Expozice je umístěna v atypickém prostoru staré půdy bez jediného kovového hřebíku s výškou krovu až 14,5 m, který ukazuje na špičkovou práci starých šumavských tesařů. Mimo jiné zde trávil léta svého mládí známý spisovatel Karel Klostermann, který  zde  bydlel  se svými  rodiči.
 

Porsche a Vratislavice

Semper VivusVíte, že slavný konstruktér Volkswagenu Ferdinand Porsche se narodil v libereckých Vratislavicích? V jeho rodném domě je dnes expozice připomínající slavného rodáka - jeho vynálezy, vzpomínka na Porscheho rodinu. Interiér domu představuje netradiční galerii, jejímž ústředním exponátem je vůz nazvaný Semper Vivus. Podle popisku to je první v praxi použitelné auto na světě s plně hybridním pohonem; bylo představeno v roce 1900. Ovšem kus stojící v muzeu je replika, nutno dodat, že provozuschopná.

Dále je zde replika vozu Lohner- Porsche, obklopená ukázkami vývojových prací, designových studií či výzkumných projektů, které se uplatní u automobilů budoucnosti.


První kolo od Laurina a Klementa

KoloPadesát jízdních kol a dvacet motocyklů naleznete v muzeu v Přerově nad Labem. Mnohé z nich jsou naprostými unikáty, jimiž se budete kochat dlouhé minuty. V expozici Muzea moto & velo najdete kolo Slavia No. 001, úplně první exemplář, jejž v Čechách vyrobila v roce 1895 firma Laurin & Klement Mladá Boleslav.

Kromě toho zde najdete řadu technických zajímavostí jako např. kardanový hřídel vedený v pravé zadní trubce u kola Durkopp z roku 1918 nebo patentovanou teleskopicky odpruženou sedlovku na kole Václava Procházky z roku 1914, i kola s různými typy převodovek.
 

Veteráni ze Slatinic stále běhají

Slatinice veterániV renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice v Olomouckém kraji najdete historii, relaxaci, sport, zábavu i poznání. Na ploše 400 m2 se nachází sbírka starých automobilů a motocyklů (Mercedes Benz, BMW, KdF), převážně z 30. let minulého století a množství dobových artefaktů. Automobily a motocykly vystavené v muzeu jsou pojízdné nebo se opravují, aby plně pojízdné byly.

Určitě vás upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem "uloženým" pod slámou a obklopeným zemědělským nářadím našich dědů. Ve vitrínách naleznete modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky.


Lánské sportovní automobily

sportovní vozy lányMuzeu sportovních vozů Lány uvidíte přes 100 exponátů, mezi něž patří i Formule 1. Sbírku tvoří závodní a sportovní vozy od 20. let minulého století až po současnost. Mezi nejstarší patří Ford "T", který byl vyroben v roce 1914.

K vidění jsou zde také modernější okruhové a soutěžní speciály. Velkým lákadlem jsou formulové vozy, se kterýmy startoval Tomáš Enge, např. F1 stáje Prost, F1 stáje Jordan nebo formule americké série IRL.Chcete-li si vyzkoušet řízení závodního nebo soutěžního vozu, můžete využít některý ze zdejších simulátorů.
 

Za veterány do Olomouce

Veteran aréna OlomoucMuzeum historických automobilů Veteran Arena v Olomouci je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Srdcem sbírky jsou automobily československé předválečné výroby, zejména Tatra, Wikov, „Zetka“, Praga, Aero a Škoda.

V muzeu můžete obdivovat unikátní automobily Wikov vyráběné v nedalekém Prostějově. Veteran Arena je jediné muzeum na světě, kde uvidíte největší ucelenou kolekci unikátních vozů značky Wikov na jednom místě, kolekce čítá cca 17 kusů. 

Milovníci historických motocyklů se mohou těšit na značky Jawa, Praga, ČZ a další. Celkový počet vystavených exponátů včetně automobilů, motocyklů, benzínových stojanů, podvozků, motorů, stabilních motorů a ukázky renovace je kolem 160 kusů.
Veteran Arena Olomouc - muzeum historických automobilů

Veteran Arena Olomouc - muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Hrad Kámen - romantický hrad na skále ze serpentinitu

Hrad Kámen - romantický hrad na skále ze serpentinitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemná zmínka je z roku 1316 a váže se k jistému Nimírovi z Kámena.

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 3 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Do roku 2021 by měla vzniknout nová expozice Tatry.

Automuzeum Vratislavice nad Nisou

Automuzeum Vratislavice nad Nisou

V roce 2003 bylo v areálu pivovaru Konrad ve Vratislavicích nad Nisou otevřeno nové motoristické muzeum. Majitelé různých historických vozidel zde vystavují své zajímavé exponáty. Většina vystavených vozidel je stále pojízdná.

Muzeum sportovních vozů Lány - na vlastní oči uvidíte vozy Formule 1

Muzeum sportovních vozů Lány - na vlastní oči uvidíte vozy Formule 1

Ke zhlédnutí je zde kolem 100 exponátů. Sbírku tvoří závodní a sportovní vozy od 20. let minulého století až po součastnost. Mezi nejstarší patří Ford "T", který byl vyroben v roce 1914. K vidění jsou také modernější okruhové a soutěžní speciály.

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů ve Slatinicích nabízí kousek historie a poznání z období 30. let minulého století a zároveň i relaxaci, sport a zábavu. Audiovizuální program o více než 6ti hodinách vás seznámí s vývojem automobilismu (a značky Mercedes Benz).

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Mezi světové unikáty tohoto historického muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech.

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů vzniklo v obci Lužná u Rakovníka, pouhých 30 minut jízdy z Prahy. Přijeďte se podívat na více než 70 legend z řad amerických veteránů.

Muzeum historických vozidel ve Zlíně

Muzeum historických vozidel ve Zlíně

Soukromá sbírka historických automobilů a motocyklů Samohýl Motor Veteran je spojena se jménem bývalého automobilového závodníka Aloise Samohýla. Návštěvníci tak zhlédnou klasické veterány, i slavné značky jako Bugatti nebo Rolls Royce.

Muzeum historických vozů BMW v Brně

Muzeum historických vozů BMW v Brně

Nové muzeum historických vozů BMW, které patří mezi největší v Evropě. Sběratel vozů a zakladatel firmy Renocar Vránek v jedné z hal ve Slatině vystavuje deset historických vozů.

Muzeum motocyklových veteránů Česká Ves

Muzeum motocyklových veteránů Česká Ves

Milovníci historických motocyklů si jistě nenechají ujít návštěvu muzea veteránů v České Vsi, kde lze zhlédnout velkou část naší motocyklové historie.

Muzeum motocyklů Pavlíkov u Rakovníka - moto veterán

Muzeum motocyklů Pavlíkov u Rakovníka - moto veterán

Ivo Šarlingr si ke svým šedesátinám splnil sen z dětství a v Pavlíkově u Rakovníka otevřel muzeum pro všechny milovníky rychlých kol. Uvidíte motorku, na níž jezdili medvědi ve filmu Šest medvědů s Cibulkou, nebo pozlacené motorky, jež se za totality vyráběly pro Vatikán.

Muzeum veteránů Bystřice nad Pernštejnem

Muzeum veteránů Bystřice nad Pernštejnem

Stálá výstava historických vozidel a dopňků s motoristickou tématikou, věnovaná značce Tatra, to je místo, které každému klukovi bez rozdílu věku rozzáří oči a vykouzlí úsměv na rtech. Nachází se v areálu bývalého lihovaru a nabízí stovky exponátů.

Tatra veteran museum Bítov

Tatra veteran museum Bítov

Výstava historických osobních automobilů značky Tatra zahrnuje i takové unikáty jako Tatru 87, která do povědomí veřejnosti vstoupila hlavně díky filmu Šakalí léta nebo originál vozu, ve kterém se před kamerou proháněl sám Josef Abrhám.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.

Škoda Muzeum

Škoda Muzeum

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Auto moto muzeum - Oldtimer Kopřivnice

Auto moto muzeum - Oldtimer Kopřivnice

Zavítejte do nového muzea historických vozidel a motocyklů v Kopřivnici, ve kterém objevíte svět veteránů převážně z počátku minulého století.