Úvod > Aktuality > Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel
Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

  • Vydáno19. října 2021
Motorová vozidla změnila svět. Když se objevily první automobily a motocykly, byl to učiněný zázrak, na který všichni jenom nevěřícně hleděli. Kupodivu s těmi automobilovými pradědečky to tak zůstalo nezměněno až do dnešních dnů. I dnes vzbuzují úžas a údiv nad svou krásou. Za veterány se proto dnes platí zlatem, a když někde nějaké mají, jezdí se na ně dívat lidé z dalekého okolí. Nechejte se tedy dnes inspirovat našimi tipy a udělejte si výlet za krásnými automobily, které voní olejem a dávno zašlými časy.

Do Škodovky za tradicí Škoda Auto

Auto ŠkodaNedá se asi začít jiným tipem, než je muzeum Škodovky. Nepřerušená tradice výroby motorových vozidel od roku 1895 je něčím, čím se jen tak někde pochlubit nemohou. Je to také záruka toho, že se na výletě do muzea v Mladé Boleslavi nebudete nudit. Razantní jízdu historií automobilky představují auta, filmy, současníci a dokumenty uspořádané na více než 1 800 m² výstavní plochy v historických výrobních halách. Muzeum se chlubí také novým multifunkčním sálem "Laurin & Klement Forum" a moderním Café/Restaurantem Václav.

Stejně fascinujícím zážitkem je i prohlídka výrobních provozů, kde uvidíte vozy Škoda v různých výrobních procesech. Prohlídky výrobních provozů v Mladé Boleslavi se pořádají v pracovních dnech od pondělí do pátku v době od 9:00 do 17:00 hod. Exkurzi do výroby je třeba zarezervovat několik týdnů předem.
 

Za Tatrou a Slovenskou strelou do Kopřivnice

muzeum TatraTatrovce nikdo nemůže upřít její minulé úspěchy a ani to, že svého času dobývala velmi úspěšně svět. V kopřivnickém muzeu věnovaném právě této značce naleznete na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap její výroby.

V muzeu je vystaveno na 70 automobilů, nespočet modelů, motorů a světových unikátů. K těm nejvyhledávanějším a nejzajímavějším patří opakovaná stavba prvního automobilu v Rakousko-Uhersku. Tento „kočár bez koní“, jak se vůz Präsident lidově nazýval, byl vyroben v Kopřivnici na sklonku 19. století a v roce 1898 již úspěšně reprezentoval um kopřivnických mechaniků na slavnostní výstavě ve Vídni. Dalšími originálními zajímavostmi jsou mj. i malá Tatra 11 z roku 1923, Aerosaně V 855 z roku 1942, Tatra 600 Tatraplan kabriolet pro Stalina z roku 1949, Tatra 87 proslavená hlavně cestovateli Hanzelkou a Zikmundem.

slovenská StrelaKopřivnice obohatí od 17. listopadu další muzeum – zcela nové Muzeum nákladních vozů Tatra. Vzniklo v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Pokocháte se zde pohledem na 70 vozidel včetně legendární Lopraisovy Tatrovky, expedičního kamionu "Tatra kolem světa" a dalších vozů, včetně autobusů, motorek a legendární Slovenské strely z roku 1936. Ta zde našla nový domov v podobě speciálního depa, které je možné navštívit po předchozí rezervaci. Motorový vůz byl renovován a nyní se opět pyšně leskne v červeném laku. Ze své expozice občas vyjíždí i na nostalgické jízdy.
 

Motocykly na hradě Kámen

Hrad KámenIdeální výlet pro celou rodinu – motorky a k tomu hrad. Respektive Muzeum motocyklů na hradě Kámen, jehož hlavní expozici tvoří právě historická jednostopá vozidla. Výstava je umístěna přímo na hradě, takže máte hned dvojí volání z časů minulých pod jednou střechou. Prohlídkový okruh zahrnuje především muzeum motocyklů s expozicí jednostopých motorových vozidel. K nejcennějším exponátům patří i motocykl Laurin a Klement z roku 1898.

S návštěvou hradu Kámen určitě neotálejte, měli byste ji stihnout letos – otevřeno je tu do konce října. Od příští sezóny 2022 se chystá modernizace a hrad i s expozicemi bude zcela uzavřen (minimálně do roku 2023). Jednotlivé místnosti mají poskytnout moderní zázemí prototypům, raritám, zachráněné kráse nebo sportovním motocyklům.
 

Motorky po celé Šumavě

WandererAž budete zase jednou brázdit Šumavu, tak nezapomeňte, že v Železné Rudě mají krom jiného i muzeum motocyklů, ve kterém ale najdete také historická kola a několik automobilů. Mezi světové unikáty tohoto muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech. Znalcovo oko jistě ocení i čtyřválcový Ariel, řemenový Wanderer z roku 1913 a další výjimečné motocykly. Na své si přijde i naprostý laik, který bude bezesporu uchvácen nejdelším vyráběným motocyklem na světě značky Čechie. Zajímavostí je též jízdní kolo od firmy Kohout z roku 1890, jehož průměr předního kola činí téměř 160 cm.

motorky kašperkyMuzeum historických motocyklů naleznete i na opačné straně NP Šumava, a to v Kašperských Horách. Je zde například JAC 500, motocykl Wagner čtyřválcový Ariel nebo řemenový Wanderer z roku 1913. Expozice je umístěna v atypickém prostoru staré půdy bez jediného kovového hřebíku s výškou krovu až 14,5 m, který ukazuje na špičkovou práci starých šumavských tesařů. Mimo jiné zde trávil léta svého mládí známý spisovatel Karel Klostermann, který  zde  bydlel  se svými  rodiči.
 

Legendární Porsche a jeho Vratislavice

Semper VivusVíte, že slavný konstruktér Volkswagenu Ferdinand Porsche se narodil v libereckých Vratislavicích? V jeho rodném domě je dnes expozice připomínající slavného rodáka – jeho vynálezy, vzpomínka na Porscheho rodinu. Interiér domu představuje netradiční galerii, jejímž ústředním exponátem je vůz nazvaný Semper Vivus. Podle popisku to je první v praxi použitelné auto na světě s plně hybridním pohonem; bylo představeno v roce 1900. Ovšem kus stojící v muzeu je replika, nutno dodat, že provozuschopná.

Dále je zde replika vozu Lohner- Porsche, obklopená ukázkami vývojových prací, designových studií či výzkumných projektů, které se uplatní u automobilů budoucnosti. Muzeum je otevřené celoročně, avšak pouze od pátku do neděle.


První kolo od Laurina a Klementa

KoloPadesát jízdních kol a dvacet motocyklů naleznete v muzeu v Přerově nad Labem. Mnohé z nich jsou naprostými unikáty, jimiž se budete kochat dlouhé minuty. V expozici Muzea moto & velo najdete kolo Slavia No. 001, úplně první exemplář, jejž v Čechách vyrobila v roce 1895 firma Laurin & Klement Mladá Boleslav.

Kromě toho zde najdete řadu technických zajímavostí jako např. kardanový hřídel vedený v pravé zadní trubce u kola Durkopp z roku 1918 nebo patentovanou teleskopicky odpruženou sedlovku na kole Václava Procházky z roku 1914, i kola s různými typy převodovek. Muzeum je otveřeno do konce října, v listopadu je uzavřeno, ale návštěvníky vítá poté po celý prosinec.
 

Veteráni ze Slatinic stále běhají

Slatinice veterániV renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice v Olomouckém kraji najdete historii, relaxaci, sport, zábavu i poznání. Na ploše 400 m2 se nachází sbírka starých automobilů a motocyklů (Mercedes Benz, BMW, KdF), převážně z 30. let minulého století a množství dobových artefaktů. Automobily a motocykly vystavené v muzeu jsou pojízdné nebo se opravují, aby plně pojízdné byly.

Určitě vás upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem "uloženým" pod slámou a obklopeným zemědělským nářadím našich dědů. Ve vitrínách naleznete modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky.
 

Za veterány do Olomouce

Veteran aréna OlomoucMuzeum historických automobilů Veteran Arena v Olomouci je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Srdcem sbírky jsou automobily československé předválečné výroby, zejména Tatra, Wikov, „Zetka“, Praga, Aero a Škoda.

V muzeu můžete obdivovat unikátní automobily Wikov vyráběné v nedalekém Prostějově. Veteran Arena je jediné muzeum na světě, kde uvidíte největší ucelenou kolekci unikátních vozů značky Wikov na jednom místě, kolekce čítá cca 17 kusů. Milovníci historických motocyklů se mohou těšit na značky Jawa, Praga, ČZ a další. Celkový počet vystavených exponátů včetně automobilů, motocyklů, benzínových stojanů, podvozků, motorů, stabilních motorů a ukázky renovace je kolem 160 kusů. Muzeum má otevřeno do konce října.
 

Letadla, automobily, motorky a kola v Národním technickém muzeum v Praze

NTMExpozice historických vozidel patří k Národním technickém muzeum na Letné v Praze k nejoblíbenějším.
Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovat zde můžete první československý automobil, vůz NW President z roku 1898.

Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stojí i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii.
Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Muzeum motocyklových veteránů Česká Ves

Muzeum motocyklových veteránů Česká Ves

Milovníci historických motocyklů si jistě nenechají ujít návštěvu muzea veteránů v České Vsi, kde lze zhlédnout velkou část naší motocyklové historie.

Muzeum historických vozů BMW v Brně

Muzeum historických vozů BMW v Brně

Nové muzeum historických vozů BMW, které patří mezi největší v Evropě. Sběratel vozů a zakladatel firmy Renocar Vránek v jedné z hal ve Slatině vystavuje deset historických vozů.

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů ve Slatinicích nabízí kousek historie a poznání z období 30. let minulého století a zároveň i relaxaci, sport a zábavu. Audiovizuální program o více než 6ti hodinách vás seznámí s vývojem automobilismu (a značky Mercedes Benz).

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Mezi světové unikáty tohoto historického muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech.

Muzeum veteránů Bystřice nad Pernštejnem

Muzeum veteránů Bystřice nad Pernštejnem

Stálá výstava historických vozidel a dopňků s motoristickou tématikou, věnovaná značce Tatra, to je místo, které každému klukovi bez rozdílu věku rozzáří oči a vykouzlí úsměv na rtech. Nachází se v areálu bývalého lihovaru a nabízí stovky exponátů.

Sbírka historických vozidel rodiny Samohýlů

Sbírka historických vozidel rodiny Samohýlů

Na Moravě ve Zlíně se nachází Sbírka historických vozidel rodiny Samohýlů.

Automuzeum Vratislavice nad Nisou – k roku 2022 zrušeno

Automuzeum Vratislavice nad Nisou – k roku 2022 zrušeno

Automuzeum Vratislavice nad Nisou bylo k 1. lednu 2022 zrušeno.

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemná zmínka je z roku 1316 a váže se k jistému Nimírovi z Kámena.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Muzeum motocyklů Pavlíkov u Rakovníka – moto veterán

Muzeum motocyklů Pavlíkov u Rakovníka – moto veterán

Ivo Šarlingr si ke svým šedesátinám splnil sen z dětství a v Pavlíkově u Rakovníka otevřel muzeum pro všechny milovníky rychlých kol. Uvidíte motorku, na níž jezdili medvědi ve filmu Šest medvědů s Cibulkou, nebo pozlacené motorky, jež se za totality vyráběly pro Vatikán.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.

Auto moto muzeum – Oldtimer Kopřivnice

Auto moto muzeum – Oldtimer Kopřivnice

Zavítejte do nového muzea historických vozidel a motocyklů v Kopřivnici, ve kterém objevíte svět veteránů převážně z počátku minulého století.

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v obci Lužná u Rakovníka vás zve na výlet za historií vonící po benzínu. Ve 4 halách a venkovních expozicích naleznete přes 80 těch nejzajímavějších luxusních veteránů americké produkce. Hlad a žízeň uhasíte v místním stylovém bistru BAR59.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Tatra veteran museum Bítov

Tatra veteran museum Bítov

Výstava historických osobních automobilů značky Tatra zahrnuje i takové unikáty jako Tatru 87, která do povědomí veřejnosti vstoupila hlavně díky filmu Šakalí léta nebo originál vozu, ve kterém se před kamerou proháněl sám Josef Abrhám.