Úvod > Aktuality > Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel
Památky

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

  • Vydáno27. září 2022
Motorová vozidla změnila svět. Když se objevily první automobily a motocykly, byl to učiněný zázrak, na který všichni jenom nevěřícně hleděli. Kupodivu s těmi automobilovými pradědečky to tak zůstalo nezměněno až do dnešních dnů. I dnes vzbuzují úžas a údiv nad svou krásou. Za veterány se proto dnes platí zlatem, a když někde nějaké mají, jezdí se na ně dívat lidé z dalekého okolí. Nechejte se tedy dnes inspirovat našimi tipy a udělejte si výlet za krásnými automobily, které voní olejem a dávno zašlými časy.

Do Škodovky za tradicí Škoda Auto

Auto ŠkodaNedá se asi začít jiným tipem, než je muzeum Škodovky. Nepřerušená tradice výroby motorových vozidel od roku 1895 je něčím, čím se jen tak někde pochlubit nemohou. Je to také záruka toho, že se na výletě do muzea v Mladé Boleslavi nebudete nudit. Razantní jízdu historií automobilky představují auta, filmy, současníci a dokumenty uspořádané na více než 1 800 m² výstavní plochy v historických výrobních halách. Muzeum se chlubí také novým multifunkčním sálem "Laurin & Klement Forum" a moderním Café/Restaurantem Václav. Stejně fascinujícím zážitkem je i prohlídka výrobních provozů, kde uvidíte vozy Škoda v různých výrobních procesech. Prohlídky výrobních provozů v Mladé Boleslavi se pořádají v pracovních dnech od pondělí do pátku v době od 9:00 do 17:00 hod. Exkurzi do výroby je třeba zarezervovat několik týdnů předem.
 

Za Tatrou a Slovenskou strelou do Kopřivnice

muzeum TatraTatrovce nikdo nemůže upřít její minulé úspěchy a ani to, že svého času dobývala velmi úspěšně svět. V kopřivnickém muzeu věnovaném právě této značce naleznete na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap její výroby. V muzeu je vystaveno na 70 automobilů, nespočet modelů, motorů a světových unikátů. K těm nejvyhledávanějším a nejzajímavějším patří opakovaná stavba prvního automobilu v Rakousko-Uhersku. Tento „kočár bez koní“, jak se vůz Präsident lidově nazýval, byl vyroben v Kopřivnici na sklonku 19. století a v roce 1898 již úspěšně reprezentoval um kopřivnických mechaniků na slavnostní výstavě ve Vídni. Dalšími originálními zajímavostmi jsou mj. i malá Tatra 11 z roku 1923, Aerosaně V 855 z roku 1942, Tatra 600 Tatraplan kabriolet pro Stalina z roku 1949, Tatra 87 proslavená hlavně cestovateli Hanzelkou a Zikmundem.

slovenská StrelaKopřivnice má od roku 2021 další muzejní expozici – nové Muzeum nákladních vozů Tatra. Vzniklo v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Pokocháte se zde pohledem na 70 vozidel včetně legendární Lopraisovy Tatrovky, expedičního kamionu "Tatra kolem světa" a dalších vozů, včetně autobusů, motorek a legendární Slovenské strely z roku 1936. Ta zde našla nový domov v podobě speciálního depa, které je možné navštívit po předchozí rezervaci. Motorový vůz byl renovován a nyní se opět pyšně leskne v červeném laku. Ze své expozice občas vyjíždí i na nostalgické jízdy. Zajímavá bude také návštěva Oldtimer AutoMotomuzea Kopřivnice ve Štěfánikově ulici. Jedná se o soukromou sbírku historických vozidel a motocyklů známých značek z celého světa, včetně několika unikátních exponátů. V expozici jsou vystaveny automobily Ford, Mercedes Benz, Opel, Maserati, Jaguar, Cadillac, Praga, BMW, Auburn, Horch, Ferrari, Riley, Fiat, MG a Tatra. Z motocyklů řada exponátů Jawa-ČZ, Ogar, Manet, BSA, Indian, Laurin Clement, Nimbus, Automoto a dalších.
 

Motocykly na hradě Kámen

Hrad KámenIdeální výlet pro celou rodinu – motorky a k tomu hrad. Respektive Muzeum motocyklů na hradě Kámen, jehož hlavní expozici tvoří právě historická jednostopá vozidla. Výstava je umístěna přímo na hradě, takže máte hned dvojí volání z časů minulých pod jednou střechou. Prohlídkový okruh zahrnuje především muzeum motocyklů s expozicí jednostopých motorových vozidel. K nejcennějším exponátům patří i motocykl Laurin a Klement z roku 1898. Expozice je otevřená do konce října o víkendech a státních svátcích od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 80 Kč.
 

Motorky po celé Šumavě

WandererAž budete zase jednou brázdit Šumavu, tak nezapomeňte, že v Železné Rudě mají krom jiného i muzeum motocyklů, ve kterém ale najdete také historická kola a několik automobilů. Mezi světové unikáty tohoto muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech. Znalcovo oko jistě ocení i čtyřválcový Ariel, řemenový Wanderer z roku 1913 a další výjimečné motocykly. Na své si přijde i naprostý laik, který bude bezesporu uchvácen nejdelším vyráběným motocyklem na světě značky Čechie. Zajímavostí je též jízdní kolo od firmy Kohout z roku 1890, jehož průměr předního kola činí téměř 160 cm.

motorky kašperkyMuzeum historických motocyklů naleznete i na opačné straně NP Šumava, a to v Kašperských Horách. Je zde například JAC 500, motocykl Wagner čtyřválcový Ariel nebo řemenový Wanderer z roku 1913. Expozice je umístěna v atypickém prostoru staré půdy bez jediného kovového hřebíku s výškou krovu až 14,5 m, který ukazuje na špičkovou práci starých šumavských tesařů. Mimo jiné zde trávil léta svého mládí známý spisovatel Karel Klostermann, který  zde  bydlel  se svými  rodiči. V říjnu a listopadu jsou obě muzea otevřeny po předchozí telefonické domluvě.
 

Legendární Porsche a jeho Vratislavice

Semper VivusVíte, že slavný konstruktér Volkswagenu Ferdinand Porsche se narodil v libereckých Vratislavicích? V jeho rodném domě je dnes expozice připomínající slavného rodáka – jeho vynálezy, vzpomínka na Porscheho rodinu. Interiér domu představuje netradiční galerii, jejímž ústředním exponátem je vůz nazvaný Semper Vivus. Podle popisku to je první v praxi použitelné auto na světě s plně hybridním pohonem; bylo představeno v roce 1900. Ovšem kus stojící v muzeu je replika, nutno dodat, že provozuschopná. Dále je zde replika vozu Lohner- Porsche, obklopená ukázkami vývojových prací, designových studií či výzkumných projektů, které se uplatní u automobilů budoucnosti. Muzeum je otevřené celoročně, avšak pouze od pátku do neděle.


První kolo od Laurina a Klementa

KoloPadesát jízdních kol a dvacet motocyklů naleznete v muzeu v Přerově nad Labem. Mnohé z nich jsou naprostými unikáty, jimiž se budete kochat dlouhé minuty. V expozici Muzea moto & velo najdete kolo Slavia No. 001, úplně první exemplář, jejž v Čechách vyrobila v roce 1895 firma Laurin & Klement Mladá Boleslav. Kromě toho zde najdete řadu technických zajímavostí jako např. kardanový hřídel vedený v pravé zadní trubce u kola Durkopp z roku 1918 nebo patentovanou teleskopicky odpruženou sedlovku na kole Václava Procházky z roku 1914, i kola s různými typy převodovek. Muzeum je otveřeno do konce října denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, v listopadu je uzavřeno, ale návštěvníky vítá poté po celý prosinec.
 

Veteráni ze Slatinic stále běhají

Slatinice veterániV renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice v Olomouckém kraji najdete historii, relaxaci, sport, zábavu i poznání. Na ploše 400 m2 se nachází sbírka starých automobilů a motocyklů (Mercedes Benz, BMW, KdF), převážně z 30. let minulého století a množství dobových artefaktů. Automobily a motocykly vystavené v muzeu jsou pojízdné nebo se opravují, aby plně pojízdné byly. Určitě vás upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem "uloženým" pod slámou a obklopeným zemědělským nářadím našich dědů. Ve vitrínách naleznete modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky. Otevřeno je zde celoročně, od pondělí do neděle od 13:00 do 18:00 hodin.
 

Letadla, automobily, motorky a kola v Národním technickém muzeum v Praze

NTMExpozice historických vozidel patří k Národním technickém muzeum na Letné v Praze k nejoblíbenějším. Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovat zde můžete první československý automobil, vůz NW President z roku 1898. Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stojí i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii. Otevřeno je zde celoročně denně mimo pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů ve Slatinicích nabízí kousek historie a poznání z období 30. let minulého století a zároveň i relaxaci, sport a zábavu. Audiovizuální program o více než 6ti hodinách vás seznámí s vývojem automobilismu (a značky Mercedes Benz).

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Mezi světové unikáty tohoto historického muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech.

Auto moto muzeum – Oldtimer Kopřivnice

Auto moto muzeum – Oldtimer Kopřivnice

Zavítejte do nového muzea historických vozidel a motocyklů v Kopřivnici, ve kterém objevíte svět veteránů převážně z počátku minulého století.

Muzeum historických vozů BMW v Brně

Muzeum historických vozů BMW v Brně

Nové muzeum historických vozů BMW, které patří mezi největší v Evropě. Sběratel vozů a zakladatel firmy Renocar Vránek v jedné z hal ve Slatině vystavuje deset historických vozů.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Sbírka historických vozidel rodiny Samohýlů

Sbírka historických vozidel rodiny Samohýlů

Na Moravě ve Zlíně se nachází Sbírka historických vozidel rodiny Samohýlů. Pro veřejnost aktuálně sbírka uzavřena.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

Muzeum motocyklů Pavlíkov u Rakovníka – moto veterán

Muzeum motocyklů Pavlíkov u Rakovníka – moto veterán

Ivo Šarlingr si ke svým šedesátinám splnil sen z dětství a v Pavlíkově u Rakovníka otevřel muzeum pro všechny milovníky rychlých kol. Uvidíte motorku, na níž jezdili medvědi ve filmu Šest medvědů s Cibulkou, nebo pozlacené motorky, jež se za totality vyráběly pro Vatikán.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v obci Lužná u Rakovníka vás zve na výlet za historií vonící po benzínu. Ve 4 halách a venkovních expozicích naleznete přes 80 těch nejzajímavějších luxusních veteránů americké produkce. Hlad a žízeň uhasíte v místním stylovém bistru BAR59.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Tatra veteran museum Bítov

Tatra veteran museum Bítov

Výstava historických osobních automobilů značky Tatra zahrnuje i takové unikáty jako Tatru 87, která do povědomí veřejnosti vstoupila hlavně díky filmu Šakalí léta nebo originál vozu, ve kterém se před kamerou proháněl sám Josef Abrhám.

Další aktuality

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 2. 12. 2023 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 2. prosince do neděle 10. prosince výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.
Památky

Šlechtické Vánoce – nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
Památky

Advent na hradech a zámcích 2023 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Vánoce na hradech a zámcích 2023 – prohlídky hradů a zámků na dny 24., 25. a 26. prosince

Láká vás výlet na hrad nebo zámek? Dopřejte si netradiční prohlídky vánočně vyzdobených interiérů! Průvodci vám navíc poví zajímavosti o oslavě Vánoc tak, jak si je dopřávala šlechta ve středověku nebo v 18. či 19. století. Dozvíte se, kde se vzala tradice vánočního stromečku, jak vypadala štědrovečerní tabule a jaké dárky čekaly tehdy zámecké pány nebo jejich služebnictvo pod stromečkem. Máme pro vás tipy na sváteční dny 24., 25. a 26. prosince 2023!
Památky

Kde se natáčela Marie Terezie? Přehled tipů na filmová místa, hrady a zámky ze seriálu

Patříte k příznivcům dobového seriálu Marie Terezie? Série výpravných historických filmů, zachycujících nejdůležitější motivy ze života významné panovnice, se natáčela na řadě českých a moravských historických sídel. Možná jste některá z nich poznali a možná vám přijde vhod náš přehled míst, kde se některé scény uskutečnily.
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Švihov anebo Jindřichův Hradec.
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
Památky