Úvod > Aktuality > Čtyři tipy na muzea s netradičními expozicemi
Čtyři tipy na muzea s netradičními expozicemi
"> "> ">
Kultura

Čtyři tipy na muzea s netradičními expozicemi

  • Vydáno8. listopadu 2019
Kam na výlet za sychravého počasí? Do muzea! Už dávno neplatí, že muzejní expozice jsou jen nudné výstavky exponátů se suchými popisky. V Česku naleznete řadu výstav, které vás pobaví, zaženou nudu a naučí vás něco nového. A právě do takových muzeí vás zve portál Kudy z nudy.

Muzeum čokolády Chocotopia

čokoládaOchutnejte příběh čokolády na dvou patrech Muzea čokolády Chocotopia – Choco-Story v Celetné ulici v Praze. Dozvíte se o historii čokolády, jak s ní souvisí krvavé obětní rituály Mayů a Aztéků, jak se kakaové boby dostanou z plantáže přes továrnu až k vám do pusy a z čeho a jak se dělá ta nejlepší čokoláda.

Sebe i děti zabavíte interaktivními úkoly a aktivitami – pomozte archeologovi odhalit tajemství čokolády a podívejte se na film o její produkci čokolády v kinosále. Zastavte se v čokoládové dílně a sledujte, jak se vyrábí pravé belgické pralinky. Sbíhají se vám sliny? Ochutnávka různých druhů čokolády je zdarma! Otevřeno mají denně od 9:30 do 19:00, v pátek a sobotu do 21:00 hodin, vstupné vás vyjde na 390 korun.
 

Muzeum historických automobilů Veteran Arena

veteran arena olomoucMuzeum historických automobilů v Olomouci Veteran Arena je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Od dubna letošního roku je Veteran Arena otevřena v novém hávu. Přibyly zde nové expozice a výstavní plocha se rozrostla téměř o polovinu (k 2 500 m3 přibylo dalších 1 200 m3). V novém prostoru nalezly své místo historické vozy zahraničních automobilek, zejména z Velké Británie, které u nás nejsou příliš známé. Kromě toho zde vznikla také menší expozice historických hasičských stříkaček a k vidění jsou například i stabilní motory, benzinové stojany nebo hasičské stříkačky.

veterán aránaProvedena byla také celková změna koncepce původní expozice. Kromě automobilových veteránů jsou v muzeu k vidění i podvozky aut, náhradní díly a téměř 400 historických telefonů. Srdcem sbírky jsou nadále automobily československé předválečné výroby, zejména Tatra, Wikov, „Zetka“, Praga, Aero a Škoda.

Muzeum je otevřeno už jen do konce listopadu, a to od úterý do neděle 10:00 – 17:00 hodin, vstupné vyjde na 198 Kč.
 

Modelový Svět v Brně

modelový svět brnoObdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Vláčky tu putují romantickou krajinou i rušnou městskou aglomerací. Kolejiště je zajímavé scénkami z běžného života, které maketa zachycuje. Na jednom místě dělníci staví u železniční tratě dům, na druhém spěchají záchranáři k nehodě, na dalším pak září lunapark. Zmáčknutím tlačítek si děti spouštějí vrtule vzdušných elektráren a vrtulníku. Krásný pohled je i na noční provoz kolejiště. Největší zajímavostí je malé letní kino. Na maličké obrazovce mohou příchozí s figurkami, představujícími diváky, sledovat příjezd lokomotivy do stanice z perspektivy strojvedoucího. Otevřeno je zde od středy do neděle 10:00 – 18:00 hodin, vstupné je 60 Kč.
 

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Vznik nejstaršího českého „smradlavého sýra“ a jeho historii poznáte v novém Muzeu Olomouckých tvarůžků v Lošticích, 30 kilometrů od Olomouce. Samotné muzeum bylo poprvé otevřeno v roce 1994, letos v červnu se ale přestěhovalo do větších prostor, v nichž si můžete prohlédnout expozice k výrobě Olomouckých tvarůžků i jejich dějinám. Mezi exponáty, které jsou zčásti zapůjčené z Vlastivědného muzea v Olomouci, naleznete například 120 let staré formy, díky nimž byla tvarůžkárna schopná vyrobit až 9 000 tvarůžků za směnu. Prohlídku muzea zakončíte v podnikové prodejně, kde si budete tento tvarohový sýr pikantní chuti a nezaměnitelné vůně moci zakoupit. Muzeum Olomouckých tvarůžků je otevřeno denně od 9 do 17:30 hodin a vstupné vás vyjde na 60 korun.
 

Bonusový tip pro milovníky umění: nová expozice Starých mistrů v Národní galerii

Staří mistřiSchwarzenberský palác na pražských hradčanech se otevřel po delší rekonstrukci od 6. 11. 2019 a jeho nová expozice představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění. Renesanční sál představuje tvorbu Albrechta Dürera, El Greca, Agnola Bronzina nebo Bartholomaea Sprangera. V dalších částech zahrnuje fajjúmské portréty, řecké mramorové sochy a bronzy jako inspirační podněty pro umění renesance. Dále je možno obdivovat dokonalý smysl pro detail v dílech Hanse Holbeina st. a Lucase Cranacha st., řemeslné mistrovství i vizuálně poutavé krajinomalby Roelanta Saveryho a rodiny Brueghelů.

staří mistřiPrvní podlaží navazuje expozicí baroka a rokoka. V barokní obrazárně jsou vystaveny monumentální oltářní obrazy, biblické výjevy či mytologické scény Petra Paula Rubense, Anthonise van Dycka či Karla Škréty. Dramatickou tvář baroka reprezentují Matyáš Bernard Braun, Petr Brandl, Jan Kupecký nebo Giovanni Battista Tiepolo.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.

Modelový Svět v Brně

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác se otevřel po delší rekonstrukci od 6. 11. 2019 a představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1.1.
31.12.
Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .