Úvod > Aktuality > Znáte příběh Hanče a Vrbaty? O jejich tragickém osudu pojednává i nový film
Znáte příběh Hanče a Vrbaty? O jejich tragickém osudu pojednává i nový film
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? O jejich tragickém osudu pojednává i nový film

  • Vydáno3. března 2021
Před více než 100 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu se rozhodl natočit režisér Tomáš Hodan, premiéra je plánovaná na 24. února 2022.
Zlaté návršíNa Velikonoce roku 1913 se v Krkonoších odehrál závod těch nejlepších běžců na lyžích české a německé národnosti. Závodníci vyrazili z Labské boudy na trasu dlouhou 50 km jen v košilích a kalhotách, někteří i bez rukavic. Bylo relativně teplo (cca 8°C) a mezi mraky prosvítalo slunce. Počasí se však během závodu začalo prudce zhoršovat, přišla mlha, velmi se ochladilo a začal vát studený vítr, který přinesl sněhovou bouři. Soutěž byla pro nepřízeň počasí odvolána, avšak Bohumil Hanč zůstal na trati. Snad neslyšel volání pořadatelů nebo v něm zvítězila touha českého závodníka po vítězství nad německými kolegy, zkrátka Hanč jel dál a jako jediný na trati zůstal.
 
Labská boudaTou dobou se vydal z Jilemnice svého přítele podpořit na hřebeny hor i Václav Vrbata. Dobří kamarádi se spolu znali ze Sokola, a i na vojně sloužili spolu, a to v Sarajevu. Naposledy se spolu potkali u Harrachových kamenů, kde se Vrbata vzdal svého teplého kabátu, aby pomohl svému promrzlému kamarádovi, který neměl ani rukavice. Sám se pak vydal pro pomoc. Ve sněhové bouři a za nulové viditelnosti tím však obětoval svůj život. Mezitím se rozjela pátrací akce organizátorů závodu, kterým pomáhali i samotní závodníci.
 
KrkonošeNa záchrannou misi se vydal i německý kolega běžec Emerich Rath, který polomrtvého Hanče nakonec také našel poblíž dnešní památné mohyly na Zlatém návrší. S nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, asi kilometr jej táhl proti vánici, ale nakonec musel své úsilí vzdát a spěchal pro pomoc. Hanče se podařilo dopravit do Labské boudy ještě živého, ale krátce nato šestadvacetiletý mladík bohužel zemřel. Václav Vrbata byl nalezen přibližně ve stejné době už zmrzlý. Jeho tělo se našlo pod Zlatým návrším, jak se pak ukázalo, jen několik set metrů od místa nálezu Bohumila Hanče. Čin Vrbaty, který za záchranu kamaráda obětoval svůj život, se stal impulzem ke vzniku záchranné služby a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších.
 

Krkonošská tragédie znovu ožívá ve filmu Tomáše Hodana

Mohyla Hanče a VrbatyFilmovou rekonstrukci slavného závodu s tragickým koncem se rozhodl natočit režisér Tomáš Hodan, který je autorem několika dokumentů a jako scenárista se podílel na pohádce Čertí brko nebo úspěšném seriálu Kancelář Blaník. Slavný lyžařský závod na krkonošských hřebenech z roku 1913 se mu podařilo zrekonstruovat minutu po minutě.
 
Bohumila Hanče si v dramatu Poslední závod zahraje Kryštof Hádek, důležité místo v příběhu bude mít cimrmanovský sportovec Emerich Rath, který neprávem zmizel z historie. Na autentických místech na hřebenech Krkonoš filmaři natáčí od února, a budou pokračovat i v březnu. Premiéra je plánovaná na 24. února 2022.
Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatovu boudu najdete na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1400 m.n.m. V její těsné blízkosti se nachází Pramen Labe a Pančavský vodopád s překrásným výhledem do Labského dolu.

Další aktuality

19.10.
2021
Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
16.10.
2021
Ve Dvoře Králové se v sobotu poběží Safari běh

Ve Dvoře Králové se v sobotu poběží Safari běh

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
15.10.
2021
10 tipů, kam v Krkonoších s dětmi

10 tipů, kam v Krkonoších s dětmi

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky