!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé
#světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé
"> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé

Vydáno 23. února 2021
Symbolické hřbitovy těch, kteří tragicky zahynuli při výpravách do hor a skal, jsou málo známé a jedinečné. Krátké zastavení a tichou vzpomínku pošle téměř každý, kdo jde okolo. Kudy ale to „okolo“ vlastně vede a kde se pietní místa ukrývají? Portál Kudy z nudy si ví rady.

Mrtvým na památku, živým pro výstrahu

Památník obětem hor v Lučním sedle v Krkonoších
Symbolický cintorín u Popradského plesa ve Vysokých Tatrách
Nemají skřípějící hřbitovní brány, márnice ani zdi, plačící kamenné anděly a impozantní hrobky, přesto jsou dojemnější než leckteré běžné hřbitovy: řeč je o symbolických památnících na mrtvé horolezce, horské záchranáře, lyžaře, kamarády a vůbec všechny milovníky i obyvatele hor. Smutné památníčky najdete leckde, ty nejznámější pak objevíte v Krkonoších, v Beskydech i Jeseníkách, anebo v Českém ráji. Nejsou jen pietním místem, ale i varováním pro ty, kteří jdou právě kolem.
 

Památník obětem hor v Krkonoších

K nejstarším svého druhu patří Památník obětem horKrkonoších. Robustní kamenná kaplička s masivním křížem na nízké střeše stojí jižně od Luční boudy v Lučním sedle, v místě chmurně proslaveném drsným počasím, častými mlhami a sněhovými bouřemi, v nadmořské výšce 1 509 metrů. Panely uvnitř připomínají padesát lidí, kteří v nejvyšších českých horách tragicky zahynuli od 17. století do současnosti. Vůbec nejstarší zápis patří Wenzelovi Donathovi a Adolfovi Erbenovi, zasypaným lavinou v Obřím dole roku 1699, nechybí ani vzpomínka na lyžaře Bohumila Hanče s Václavem Vrbatou (zahynuli v březnu 1913 během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš) nebo členy Horské služby Štefana Spustu a Jana Messnera, kteří se v roce 1975 při záchranné akci zřítili i s neopatrným turistou ze zledovatělých svahů Sněžky na polskou stranu hory. K nejmladším obětem patří průkopník base jumpingu Martin Trdla, která se zabil v srpnu 2014 při skoku z motorového rogala, kdy chtěl přeletět Sněžku a přistát na padáku v Obřím dole.
 

Vzpomínka na mrtvé: Rennerův kříž a polský hřbitov

Někteří z mrtvých mají v horách další pomníčky, namátkou Rennerové, bývají majitelé zaniklé Rennerovy a stále existující Luční boudy. Pro ty bylo sedlo mezi Luční a Studniční horou místem doslova osudným. V únoru 1855 zmrzla na Stohu B. Rennerová a o rok později ji málem následovala Monika Rennerová, kterou naštěstí stačil zachránit její syn. Nedaleký Rennerův kříž, stojící přibližně v polovině cesty mezi Památníkem obětem hor a Luční boudou, označuje místo, kde zemřel její otec Jakob Renner, když zabloudil ve sněhové bouři v pravé poledne v dubnu 1868.

Dnešní Památník obětem hor v Lučním sedle byl původně rovněž vzpomínkou na Rennery: kaplička připomínala památku Václava Rennera, který v těchto místech zahynul v roce 1798 při svážení dřeva z Lahrových bud. V roce 1957 poté, kdy starší symbolický horský hřbitov v Obřím dole poblíž Dixova křížku zničila lavina, byla kaplička upravena a věnována památce všech lidí, kteří v Krkonoších přišli o život. Další symbolický hřbitov obětem hor leží na polské straně Krkonoš, u červeně značené turistické stezky vedoucí z Karpacze na Sněžku. Najdete jej v nadmořské výšce přibližně 1 300 metrů v horní části kotle Lomničky na svahu hory Kopa (1377 m) pod Slezským domem.
 

Kapličky, symbolické hřbitovy i pamětní kameny

Počet lidí, kteří v horách zahynuli, je vyšší než kolik připomínají památníky a symbolické hřbitovy. Smutné je, že v poslední době mezi oběťmi přibývají jména neukázněných návštěvníků, kteří doplatili na svou neopatrnost a tragicky zahynuli v místech, kde neměli co dělat. Stále však jde o tragédie, na které bychom neměli zapomínat. Proto třeba v Jeseníkách, v opuštěném břidlicovém lomu u stezky vedoucí z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku stojí od roku 2013 Památník obětem hor, zmenšená kopie vyhořelé dřevěné kaple na Vřesové studánce. Symbolický hřbitov horolezců najdete také v Modlivém dole u Svojkova. Svůj památník obětem hor mají i Beskydy nebo Hruboskalsko. Symbolický hřbitov horolezců leží u žluté značky nedaleko známé Mariánské vyhlídky.
 

Vzpomínka na Huascarán

Velké měděné puklé slunce na hruboskalském symbolickém hřbitově připomíná horolezeckou expedici, kterou v roce 1970 pohřbila lavina pod nejvyšší peruánskou horou Huascarán. Mezi jejími členy tehdy byl horolezec a sochař Valerián Karoušek, který ještě před expedicí uvažoval o vzniku pietního místa pro mrtvé kamarády; vzorem mu byl symbolický hřbitov ve Vysokých Tatrách, otevřený v roce 1940. Sám už svůj sen realizovat nestačil, a tak se nápadu ujali kamarádi horolezci. Výsledkem je Symbolický hřbitov horolezců, kde tabulky připevněné na skále obsahují asi 140 jmen. Ti nejstarší zemřeli v terezínském ghettu za druhé světové války, jména dnešních obětí zmiňují různé kouty světa, od Hruboskalského skalního města přes Tatry, Norsko a Dolomity až po Kavkaz či Himálaj.

Horolezeckou expedici Peru 1970 připomíná rovněž závod Jizerská 50; horolezci se jej účastnili jen pár měsíců před osudnou tragédií.
 

Symbolický hřbitov na Slovensku

  • Vzorem pro hruboskalský symbolický hřbitov bylo Slovensko a Symbolický hřbitov / Symbolický cintorín ve Vysokých Tatrách. Památník obětem hor byl otevřen 11. srpna 1940 slavnostní mší.
  • Myšlenka založit v Tatrách symbolický hřbitov vzešla od českého akademického malíře Otakara Štáfla (1884–1945), spolunájemce chaty u Popradského plesa. Pietní místo se původně mělo nacházet v úbočí Patrie, ale kvůli ochraně kamzíků padla konečná volba na hájek s limbami pod Ostrvou.
  • Ojedinělý památník obětí Vysokých Tater a později také jiných hor nedaleko Popradského plesa nese motto Mrtvým na památku, živým pro výstrahu. Stovky tabulek na skalách a balvanech doplňuje kaplička a desítky ručně vyřezávaných a pestře malovaných detvanských křížů; ty první vytvořil řezbář Jozefa Fekiač-Šumný a jeho bratr Jan ze slovenské Detvy.
  • Nejpohodlnější cesta k symbolickému hřbitovu vede od zastávky tatranské električky Popradské pleso, kde je i parkoviště pro autobusy a osobní auta. K památníku to jsou necelé čtyři kilometry.
  • V Tatrách jsou rovněž další symbolické hřbitovy obětem hor, například v Západních Tatrách v Žiarské dolině.
Památník obětem hor v Beskydech

Památník obětem hor v Beskydech

Beskydský památník obětem hor vznikl z podnětu Klubu seniorů Horské služby v Beskydech. Nachází se na Gruni, u kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů.

Památník obětem hor na Červenohorském sedle

Památník obětem hor na Červenohorském sedle

Památník obětem hor ve formě kapličky vznikl v opuštěném lomu při odchodu hřebenové trasy z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku.

Labský důl - divoké ledovcové údolí

Labský důl - divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov je věnován památce horolezců, kteří tragicky zahynuli při svých výpravách.

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou

Památník letců je umístěn nedaleko památníku padlých a je věnován třem tragicky zahynulým letcům. Dne 5. září 1929 při závěrečném vojenském cvičení 2. a 5. bývalé pěší divize se srazila blíže Předního Chlumu dvě letadla, pozorovací a stíhací.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech

Obec Lopeník v Bílých Karpatech

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty.

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny je skalní vyhlídka, která leží v Krkonoších na česko-polské hranici asi 6 km severně od Špindlerova Mlýna a 7,5 km jihovýchodně od polského města Szklarska Poręba.

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Památník obětem hor v Lučním sedle

Památník obětem hor v Lučním sedle

Symbolický památník obětem hor v bývalé kapličce se nachází na Lučním sedle mezi Luční a Studniční horou. Uvnitř najdete tabulky s údaji o tragických událostech i se jmény obětí.

Krkonošská magistrála - krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála - krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci - Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatovu boudu najdete na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1400 m.n.m. V její těsné blízkosti se nachází Pramen Labe a Pančavský vodopád s překrásným výhledem do Labského dolu.

Barokní kostel Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách

Barokní kostel Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách

Farní kostel na náměstí vybudován v l. 1679-84. Jeho předchůdcem byla dřevěná svatyně ze 14. stol., zničená požárem v r. 1661.

Další aktuality

16.4.
2021
Stezka korunami stromů v Krkonoších je opět otevřena

Stezka korunami stromů v Krkonoších je opět otevřena

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
1.4.
2021
Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí pokračuje

Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí pokračuje

Krkonoše a Podkrkonoší | Kultura
31.3.
2021
Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
30.3.
2021
Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Krkonoších a Podkrkonoší

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Krkonoších a Podkrkonoší

Krkonoše a Podkrkonoší | Ubytování