Úvod > Aktuality > České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky
Zimní sporty

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

Poslechněte si audio verzi článku
Lyže jsou prkna, která znamenají svět: svět plný zimních radovánek, pohybu, vášně a lyžování. Pojďte se podívat k tradičním i novým výrobcům sjezdových i běžeckých lyží, snowboardů, speciálních lyží a doplňkového vybavení. A začínáme přímo v kolébce českého lyžování: v Praze.
První lyže v českých zemích se skutečně objevily v Praze: v roce 1887 si je v Norsku objednal průkopník řady sportovních odvětví Josef Rössler-Ořovský a vzápětí na nich společně se svým bratrem podnikl prvosjezd Václavského náměstí. Společně také vyráželi na první pokusné lyžařské výlety do Stromovky a budili náležitou pozornost. O pár let později napomohl rozvoji turistiky a lyžování hrabě Jan Harrach (1828–1909), když v roce 1892 nechal do Krkonoš na jilemnické panství přivézt lyže pro svůj lesnický personál. Lesníkům se zalíbily a hraběcí lesní správa pak předala lyže krkonošským řemeslníkům, aby podle nich vyrobili lyže místní provenience. Jako bychom sledovali film Krakonoš a lyžníci, že? A do třetice všeho bílého a sněhového se lyže objevily na Vysočině, kam je roku 1896 ze Štýrska přivezl revírník Rudolf Gabessam z Fryšavy. Adolf Slonek z Rokytna, známý truhlářský mistr, pak podle nich začal vyrábět vlastní lyže a zahájil tak tradici výroby trvající dodnes.
 

Sporten

První lyžařské kurzy v Novém Městě na Moravě vedl Bohumil Hanč. Už v roce 1913 na Vysočině proběhly první závody s mezinárodní účastí, a po první světové válce vznikla pro výrobu lyží řada řemeslnických dílen. Ty byly po válce spojeny do jednoho podniku, který vybudoval nový závod u Pohledce, části Nového Města na Moravě. Na novoměstských lyžích si při mistrovství světa ve švédském Falunu v roce 1974 doběhla pro bronzovou medaili členka štafety reprezentačního družstva žen Gabriela Sekajová, na lyžích značky Sporten dobyl v roce 1993 Miroslav Jakeš jako první Čech severní pól a v roce 2002 s nimi Aleš Valenta získal zlatou olympijskou medaili v Salt Lake City. Majitel a bývalý závodní sjezdař Tomáš Němec před pár lety přikoupil slavnou rakouskou značku lyží Kästle, která nyní dává jméno celé skupině. V závodě v Novém Městě na Moravě se ročně vyrobí přibližně 115 tisíc párů sjezdových i speciálních freeridových a freestylových a běžeckých lyží a snowboardů. Vedle značek Sporten a Kästle tu vyrábějí i tuzemskou klasiku Artis.
 

Lusti

Sjezdové lyže mnoha typů, snowboardy, letní sortiment jako longboardy, kiteboardy a wakeboardy, a do budoucna i běžky: to je sortiment společnosti Galus Industries, jejíž lyže a další vybavení ovšem znáte pod značkou Lusti. Firmu v roce 1993 založil Milan Luštinec a sídlí v Žacléři. Na lyžích této značky jezdí záchranáři z Horské služby, závodila na nich také Nikola Sudová, reprezentantka v jízdě na boulích. Díky ní se lyže Lusti podívaly na olympijské hry do Vancouveru a do Soči.
 

Choc

Firma, která vznikla v roce 1990 v Třebíči a časem se přestěhovala do Bobrové nedaleko Nového Města na Moravě, se specializuje na výrobu snowboardů, kiteboardů, SK8 a lyží pro freeski. Možná jste se se značkou Choc ještě nesetkali, ale určitě znáte Evu Samkovou, která s ní získala juniorský titul mistra světa ve snowboardcrossu, Victora Borsuka, několikanásobného mistra Polska a Evropy v kitesurfingu, nebo Janu Krčmovou, mistryni České republiky ve wakeboardingu. Dnes Choc nabízí široký sortiment letních a zimních výrobků, má vlastní snowboard, freeski i kiteboard tým závodníků a dokonce vám vyrobí prkno na míru dle vašich proporcí a požadavků.
 

LTB

Snowboardy LTB potkáte ve většině evropských středisek – a není divu, protože Lukáš Schröder první snowboard postavil už v roce 1986. Firma, která stála u snowboardových začátků našich předních jezdců, funguje už 35 let a patří tak k nejstarším snowboardovým značkám na světě. Prkna a lyže LTB si oblíbili hlavně profesionálové, ale vyrábí se i exkluzivní modely, které vlastní nanejvýš stovka zákazníků na světě. Firma navíc spolupracuje s uznávanými výtvarníky nezávislé scény a na každou sezonu připravuje řadu nových  designů.
 

Staki

Staki Controls, jsou kompaktní, lehké a hodně originální sjezdové lyže, které ocení nezkušení lyžaři, milovníci funcarvingu i lidé s pohybovým omezením. Přibližně metr dlouhé lyže mají na patkách speciální stabilizační kotvy, které lyžaře při nájezdu na nerovný povrch vrátí do optimální a bezpečné polohy. Firma Ski Progress, která atypické lyže Staki vyrábí, na ně v roce 2018 na Kickstarteru vybrala skoro milion korun. Lyže si můžete nejenom koupit, ale také vypůjčit a vyzkoušet.
 

Egoé move

Nábytek, kempingové autovestavby a také lyžařské vybavení: to všechno vyrábí skupina Egoé z Bílovic u Uherského Hradiště. Začalo to lyžařskými stojany, postupně se přidaly lyže, hůlky a doplňky. Skialpové lyže Beat dokonce vynikly mezi celosvětovou konkurencí a získaly prestižní designové ocenění Red Dot Award: Product design 2021.
 

Jasanky

Pravé dřevěné lyže Jasanky – a také dřevěné expediční saně, repliky starých lodních kufrů, řemeslné nástroje a další fajnšmekrovské kousky – vyrábí Michal Martinek a Zdeněk Fryml v Novém Městě nad Metují. Dřevěné lyže dlouho používali pouze pro vlastní kratochvíli, až je během větších zimních expedic napadlo, že jasanky mají něco, co moderním lyžím chybí. Každá lyže je jedinečný umělecký kousek s duší přírody, jednoduchý a velice flexibilní, a dá se s nimi zvládnout leccos, od běžkařské túry přes expediční výpravu a skialpinistický výstup až po lyžování ve volném terénu. Mimochodem, je to krásný návrat ke starým tradicím: dřevěné lyže na míru si v rodinné firmě objednávají lesníci a hajní, aby s nimi mohli tiše a pohodlně obhospodařovat svůj zimní revír. Hrabě Harrach by měl radost!
 

Víte, že…?

  • Na celém světě se ročně vyrobí kolem tří milionů párů lyží.
  • V České republice to je přibližně 600 tisíc párů lyží, většina se vyváží. Díky tomu ve vývozu lyží a sportovního vybavení patří Česku čtvrté místo hned za Rakouskem, Francií a Německem.
  • České firmy ročně vyvezou lyže za skoro padesát milionu eur.
  • Českou značku nese přibližně jen deset procent tuzemských lyží, většinu produkce si u nás na zakázku nechávají zhotovit vyhlášené zahraniční firmy. Shodně ale postupují i někteří domácí výrobci, takže například pro Egoé vyrábí jejich lyže Lusti.
Znáte rekordy a kuriozity našich hor?

Znáte rekordy a kuriozity našich hor?

České hory nabízejí kvalitní podmínky pro lyžaře, snowboardisty i běžkaře a další zimní sporty. Pro vyznavače zimních aktivit jsou k dispozici špičkově vybavená horská střediska, nabízející kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i místa, kde si pěkně zabruslit. Mnohé lokality jsou proslulé pořádáním prestižních sportovních akcí jako je Světový pohár v biatlonu, běhu na lyžích, ve sjezdovém lyžování či obřím slalomu. Znáte však všechna "nej" našich hor? Přehled rekordů a kuriozit našich bílých svahů vám přináší Kudy z nudy.

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Krkonoších

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Krkonoších

Krkonoše jsou pro milovníky zimních sportů jako stvořené. Sjezdové lyžování zde má nejdelší tradici u nás, první obloučky na dobových ski se učili roku 1892 zaměstnanci hraběte Jana Harracha, který lyže do českých zemí přinesl. Nejstarší českou sjezdovku hledejte v Peci pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou zase nabízí lyžařům nejdelších sjezdovou trať v Krkonoších (3185 m). V našich tipech objevíte ta nejlepší zimní střediska našich nejvyšších hor. Užijte si krkonošské sjezdovky!

30 tipů na nejkrásnější výlety na běžkách

30 tipů na nejkrásnější výlety na běžkách

Díky sněhové nadílce posledních dní mohou běžkaři vyrazit na trasy pokryté prašanem. Sníh je na mnohých místech čerstvě napadaný a sněhová nadílka by neměla ustat ani v příštích dnech. A kam se na běžky v tyto dny vydat? Upravené stopy najdete na horách i v podhůřích. Portál Kudy z nudy pro vás vybral ty nejkrásnější trasy bílou krajinou. Stačí namazat lyže a hurá do stopy.

Užijte si nejkrásnější skialpinistické trasy v ČR

Užijte si nejkrásnější skialpinistické trasy v ČR

Patříte k milovníkům skialpinismu? Pak se vám budou určitě hodit naše tipy na ty nejlepší skialpové trasy v ČR! Za vyzkoušení stojí skialpové stezky šumavskou přírodou na vrchol Špičáku, krkonošské okruhy nejvyššími partiemi našich hor, beskydské trasy či pohodové výstupy na Dolní Moravě.

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Byli jste se podívat na ledových sochách na beskydských Pustevnách? A líbila se vám nová horní stanice lanovky, která sem vozí turisty a lyžaře z Trojanovic? Za několik let by tady mělo být všechno jinak a otevřené dvousedačky by měly nahradit kabiny. Pro nejstarší sedačkovou lanovou dráhu v Česku to bude největší změna v její dlouhé historii.

Výroba klasických dřevěných lyží Jasanky

Výroba klasických dřevěných lyží Jasanky

Jasanky jsou lehké a velice flexibilní. Zvládnete s nimi klasickou běžkařskou tůru, expediční výpravu, skialpinistický výstup, lyžování ve volném terénu i na sjezdovkách.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty