Úvod > Aktuality > Vodácká sezóna právě začíná
Vodácká sezóna právě začíná
"> "> "> "> ">

Vodácká sezóna právě začíná

Vydáno 12. dubna 2019 Letní sporty
Druhým dubnovým víkendem obvykle startuje naplno vodácká sezóna. Vodáci, kteří si libují ve sjezdu divoké vody mají od poloviny dubna do konce května ideální podmínky užít si kouzlo jarních nespoutaných řek. Na tento víkend je pro ně připravena řada sportovních akcí, většinou spojena se zahájením sezony a s odemykáním řek.

Tradiční akce na rychlé jarní vodě

odemykání vltavyDivoké vody není u nás nikdy dost, proto je třeba využít krátkého jarního období, navléknout se do neoprenu a vyrazit vstříc dobrodružství ve vlnách. Tento víkend se můžete zúčastnit Odemykání Vltavy, které se koná v sobotu 13. dubna a popluje se z Českého Krumlova (kempu U Trojice) do Zlaté Koruny.

Tradiční odemykání řeky Jizery se bude konat 13. dubna na Žluté plovárně na Malé Skále. Celá akce vyvrcholí již tradičním, každoročním závodem na lodi a koloběžce pro dvojice. K dispozici bude všem návštěvníkům půjčovna lodí a koloběžek. Půjčit si můžete kanoe, rafty i kajaky a pokud to počasí dovolí nebo patříte mezi otužilce, můžete si vyzkoušet i jízdu na oblíbeném paddleboardu.

VodáciJední z vodáckých svátků je tradiční jarní závod Českého poháru vodáků na Otavě. Ten se kvůli nedostatku vody koná málokdy, ale letos by se závod měl konat. Na vodáky čeká v sobotu 13. dubna obtížný sedmikilometrový úsek Čeňkova Pila-Radešov. Voda bude dost studená, proto je odpovídající vybavení nutností jak na vodě, tak i na souši.

Na Moravě se bude odemykat řeka Dyje. Sraz je v 8:45 v Dobšicích u mostu na pravém břehu řeky Dyje. Následuje splutí k jezu v Krhovicích, opékání špekáčků a pokračuje se do Hrádku. Návrat lodí a účastníků zpět na start bude zajištěn. Pro vodáky se naskýtá možnost zapůjčení lodí v Půjčovně lodí Dyje.

S trochou recese se bude konat zábava na řece Labi - v Děčíně proběhne v sobotu závod Labský obojživelník. Naloďte se s posádkou v Děčíně pod zámkem na kanoi či raft, zdolejte vodní živel až do Dolního Žlebu a co nejrychleji po Labské cyklostezce na kole, nebo koloběžce zpět do Děčína. Na všechny v cíli čeká „hořká odměna“.
 

Tipy pro "mořské vlky" samotáře

VydraJestliže nevyhledáváte hormadné akce, můžete si užívat klidu a pohody při splouvání po vlastní ose - do konce května je povoleno splutí horní Vltavy z Borových Lad do Polky. Úsek 20 km a jeho obtížnost nepřekročí WW 2. Z Lenory a Soumarského mostu platí pro splouvání komplikovaná pravidla kombinující roční období, počet lodí, aktuální výšku hladiny a rezervační systém, navíc se zde smí jezdit až od 1. května.

Povoleno je také splouvání Vydry, a to od 15. března do konce května. Z Modravy do Annína můžete vyrazit pouze o víkendech. Povolený úsek Vydry má délku 5 km s obtížnost WW 3 a může se jezdit pouze o víkendech v čase 8 až 18 hodin. Výška hladiny je bez limitu. Nástupním místem je Modrava - parkoviště, soutok Modravského a Roklanského potoka a výstupním místem pravý břeh v kempu Antýgl před lávkou pro pěší.

KajakDalší oblíbenou jarní řekou je Tanvaldská Kamenice, jedna z nejkrásnějších jarních vod v České republice. Splouvání hlubokého údolí nedotčeného civilizací patří k zážitkům, které si uchováte po celý život. Řeka nabízí několik velmi obtížných míst, v úseku Plavy-Jesenný (WW 3-4) se každoročně v dubnu konají raftové závody (letos 21. 4.). Nasedat lze přímo nad silničním mostem na levém břehu, kvůli dvěma obtížně sjízdným jezům lépe kousek níže u silničního mostu v Haraticích. K nejhezčím úsekům však patří spodní část řeky s menší obtížností (WW 1-2) Jesenný – Podspálov.

Rafty MetujePůsobivým jarním zážitkem je také průjezd Peklem, balvanitým údolím, které se nachází na řece Metuji na soutoku s říčkou Olešenkou. Obtížnost řeky se v tomto úseku záleží na stavu vody (max. WW II).

Přímo adrenalinové zážitky nabízí v tomto období proslulá Stvořidla na řece Sázavě. Dobrodružství můžete začít ve Světlé nad Sázavou, kde řeka teče korytem s mírným proudem. Za Smrčnou začínají nejobtížnější peřeje Sázavy - Stvořidla. Čeká vás říční koryto plné balvanů, kde proud řeky rychle uhání mezi kameny a obtížnost rychle stoupá na WW II – III (závisí na stavu vody).
Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, v červnu a červenci pak denně.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Řeka Kamenice - nejoblíbenější divoká voda v Česku

Řeka Kamenice - nejoblíbenější divoká voda v Česku

Řeka Kamenice je nejvýznamnějším pravostranným přítokem Jizery. Vytéká z josefodolské přehrady a přivádí do Jizery vodu z Jizerských hor. V jarních měsících je oblíbeným cílem kajakářů.

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody.