!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vodácká sezóna právě začíná - kam se vydat vodu a jaké novinky se chystají?
Vodácká sezóna právě začíná - kam se vydat vodu a jaké novinky se chystají?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Vodácká sezóna právě začíná - kam se vydat vodu a jaké novinky se chystají?

Vydáno 15. dubna 2021
Ačkoli to letos kvůli chladnému počasí tak nevypadá, druhým dubnovým víkendem obvykle startuje naplno vodácká sezóna. Vodáci, kteří si libují ve sjezdu divoké vody, mají od poloviny dubna do konce května ideální podmínky užít si kouzlo jarních nespoutaných řek. Na Kudy z nudy se dozvíte, kam se vypravit i jaké novinky se ve vodáckém světě chystají.
VydraJelikož koronavirus stále znemožňuje pořádání hromadných akcí, musíme se i letos obejít bez oblíbených odemykání řek. O to víc si ale můžete užívat klidu a pohody při splouvání po vlastní ose - do konce května je povoleno splutí horní Vltavy z Borových Lad do Polky. Úsek 20 km a jeho obtížnost nepřekročí WW 2. Z Lenory a Soumarského mostu platí pro splouvání komplikovaná pravidla kombinující roční období, počet lodí, aktuální výšku hladiny a rezervační systém, navíc se zde smí jezdit až od 1. května.

Povoleno je také splouvání Vydry, a to od 15. března do konce května. Z Modravy do Annína můžete vyrazit pouze o víkendech. Povolený úsek Vydry má délku 5 km s obtížnost WW 3 a může se jezdit pouze o víkendech v čase 8 až 18 hodin. Výška hladiny je bez limitu. Nástupním místem je Modrava - parkoviště, soutok Modravského a Roklanského potoka a výstupním místem pravý břeh v kempu Antýgl před lávkou pro pěší.

KajakDalší oblíbenou jarní řekou je Tanvaldská Kamenice, jedna z nejkrásnějších jarních vod v České republice. Splouvání hlubokého údolí nedotčeného civilizací patří k zážitkům, které si uchováte po celý život. Řeka nabízí několik velmi obtížných míst, v úseku Plavy-Jesenný (WW 3-4) se každoročně v dubnu konají raftové závody. Nasedat lze přímo nad silničním mostem na levém břehu, kvůli dvěma obtížně sjízdným jezům lépe kousek níže u silničního mostu v Haraticích. K nejhezčím úsekům však patří spodní část řeky s menší obtížností (WW 1-2) Jesenný – Podspálov.

Rafty MetujePůsobivým jarním zážitkem je také průjezd Peklem, balvanitým údolím, které se nachází na řece Metuji na soutoku s říčkou Olešenkou. Obtížnost řeky se v tomto úseku záleží na stavu vody (max. WW II).

Přímo adrenalinové zážitky nabízí v tomto období proslulá Stvořidla na řece Sázavě. Dobrodružství můžete začít ve Světlé nad Sázavou, kde řeka teče korytem s mírným proudem. Za Smrčnou začínají nejobtížnější peřeje Sázavy - Stvořidla. Čeká vás říční koryto plné balvanů, kde proud řeky rychle uhání mezi kameny a obtížnost rychle stoupá na WW II – III (závisí na stavu vody).
 

Novinky z vodáckého světa - těšte se na "divoké kanály"

vodní slalomNa jaře problém s vodou nebývá, co ale během sezóny, obzvláště v létě? Pomoci při tréninku mohou slalomové kanály, které jsou přístupné i pro vodáckou veřejnost. Jeden takový je nyní ve fázi projektu - jedná se o rekonstrukci horního jezu v Kadani na říčním kilometru 126,26. Jeho součástí by se měl stát slalomový kanál pro děti a mládež. Mezi velké zajímavosti patří i to, že kanál vznikne metodou betonového 3D tisku. Dílo by mohlo být hotové příští rok.

Také v pražské Troji se začne budovat - půjde o nový kanál pro kajakáře i rafty, který bude stát vedle toho současného. Jeho hlavním přínosem bude i to, že jeho parametry umožní pořádání nejvyšších vodáckých soutěží. Dráha bude mít větší sklon a tím i divočejší vodu. Nová dráha pro vodní slalom bude na délku měřit zhruba 270 metrů, její konstantní šířka má být 12 metrů a převýšení bude třímetrové. Areál by měl mít kapacitu 1 500 diváků. Nebude chybět ani vybavenost a vodáci z řad profesionálů i amatérů budou moci trénovat na obou kanálech najednou, takže se zvýší i kapacita tohoto tréninkového místa. Realizace projektu s názvem Park vodních sportů Praha by měla začít v průběhu příštího roku.
 

Kde najdete další kanály s divokou vodou?

  • slalomová dráhaV Praze na Štvanici, v pravém ramenu Vltavy vedle plaveních komor, je otevřený už několik let tréninkový vodácký kanál. Nápad na vybudování druhého vodáckého kanálu v Praze vyšel z okolí Štěpánky Hilgertové, která zde trénovala na olympiádu a světový pohár ve vodním slalomu. Stará se o něj její mateřský vojenský klub Dukla Praha.
  • Slalomová dráha v Roudnici nad Labem je situována při pravém břehu Labe a patří k nejmodernějším kanálům v Evropě. Je využíván pro slalom a sjezd na divoké vodě, rafting i rodeo. Voda se zpravidla pouští od 16 do 18 hodin.
  • kanál brandýsBrandýský kanál pro vodní slalom pomalu vstává z mrtvých. Díky pevné vůli místních kajakářů a vstřícnému majiteli pozemku se po dvaceti letech podařilo dráhu obnovit. Vyčištěným kanálem opět teče voda, nad ní visí branky, které si můžete zkusit projet také vy.
  • RaftCamp Veltrusy je situován u Prahy na olympijské vodní dráze, která slouží pro rafting, vodní slalom, rodeo a vodní turistiku. Součástí je AC Bar, venkovní vyhřívaný bazén a vlastní sociální zázemí.
  • Sjíždění peřejí slalomové dráhy si užijete ve Vodáckém areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném u Českýách Budějovic. Rychlé skluzy s vlnami a válci střídají "bazény", ve kterých jsou silné vracáky a prostor pro delší trénink i větší skupiny.
Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Umělý vodní kanál u Vírské přehrady

Umělý vodní kanál u Vírské přehrady

Pod přehradní hrází byl vybudován v roce 1960 umělý kanál pro vodácké sporty. V tento rok se zde pořádal první závod ve slalomu na divoké vodě za účasti 150 závodníků.

Slalomový kanál Štvanice

Slalomový kanál Štvanice

Slalomový kanál na Štvanici stojí vedle zdymadla pod hotelem Hilton. Je dlouhý přibližně 250 metrů. Kanál je vhodný především pro trénink vodního slalomu. Vodákům je zde k dispozici množství velkých vracáků, rozhraní a také několik menších vln.

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Řeka Kamenice - nejoblíbenější divoká voda v Česku

Řeka Kamenice - nejoblíbenější divoká voda v Česku

Řeka Kamenice je nejvýznamnějším pravostranným přítokem Jizery. Vytéká z josefodolské přehrady a přivádí do Jizery vodu z Jizerských hor. V jarních měsících je oblíbeným cílem kajakářů.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, v červnu a červenci pak denně.

Slalomový kanál v Troji - divoká voda v centru Prahy

Slalomový kanál v Troji - divoká voda v centru Prahy

Divokou vodu si můžete užít také v Praze, a to na slalomovém kanále v Troji, kterou provozuje oddíl USK Praha. Obtížnost dráhy je klasifikovaná jako WW III-IV. Sjeďte si peřeje na kterých cvičí naši olympionici a mistři světa!

Umělá slalomová dráha v Roudnici nad Labem

Umělá slalomová dráha v Roudnici nad Labem

Nový 250 m dlouhý umělý vodní kanál vznikl na pravém břehu Labe. Je využíván pro slalom a sjezd na divoké vodě, rafting i rodeo.

Vodácký slalomový kanál Trnávka v Želivi

Vodácký slalomový kanál Trnávka v Želivi

Slalomový kanál patří mezi nejtěžší umělé tratě na světě. Betonové koryto s četnými umělými překážkami vyvolává u vodáků respekt. Přes velké množství skoků, válců a proudů je trať bezpečná a vodáky stále více vyhledávaná. Každoročně se zde uskutečňují závody ve slalomu, raftingu a sjezdu.

Kanál pro vodní slalom v Brandýse nad Labem

Kanál pro vodní slalom v Brandýse nad Labem

Brandýský kanál pro vodní slalom pomalu vstává z mrtvých. Díky pevné vůli místních kajakářů a vstřícnému majiteli pozemku se po dvaceti letech podařilo dráhu obnovit. Vyčištěným kanálem opět teče voda, nad ní visí branky, které si můžete zkusit projet také vy.

Rafting na divoké vodě v Českém Vrbném

Rafting na divoké vodě v Českém Vrbném

Sjíždění peřejí slalomové dráhy na nafukovacích člunech. Pokud jste již zdatnějšími vodáky, můžete si peřejemi českobudějovické slalomové dráhy projet sami s vlastním vybavením nebo si potřebné vybavení můžete zapůjčit u nás.