Úvod > Aktuality > První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!
První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!
">
Zážitky

První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!

  • Vydáno25. dubna 2017
Barokní slavnosti u Karlova mostu, přehlídka kuriózních plavidel, plavby zdarma, závod dračích lodí na Lipně, nové plavební trasy i zahájení nové sezony lodní flotily na Brněnské přehradě, to všechno najdete v našem přehledu akcí a zajímavostí pro následujících pár týdnů. Zkrátka vyplujte s portálem Kudy z nudy na vodu!

Na vodu už koncem dubna? Proč ne?

Na Brněnské přehradě začíná 71. plavební sezona v sobotu 29. dubna v 10 hodin. O půl hodiny později přijde na řadu slavnostní přehlídka lodí s plavbami zdarma, od 11.30 se už bude jezdit podle pravidelného plavebního řádu. Tip pro rodiny s dětmi: svezte se na hrad Veveří a prohlédněte si pohádkovou výstavu, ten den právě začíná!
 
Pokud se v sobotu 29. dubna vyhecujete a dokážete být v 8.30 na vodáckém tábořišti v Suchdole nad Lužnicí, můžete se zúčastnit Veselského vodáckého maratonu, vodácké soutěže navazující na závod Po třech řekách. Na maratonce v několika kategoriích čeká 55 říčních kilometrů po Lužnici, Nové řece a Nežárce. Vítězí ten, kdo bude první u loděnice ve Veselí nad Lužnicí.
 
Plavební komory na Baťově kanálu jsou letos v provozu už od 28. dubna, ale na slavnostní otevírání plavební sezony dojde až v neděli 30. dubna. Slavit se bude v přístavišti na řece Moravě v Uherském Hradišti ve 13 hodin. Těšit se můžete na představení lodí, krátké vyhlídkové plavby (za 20 Kč 45 minut na vodě) a bohatý doprovodný program, navíc letos přibyly nové lodě i půjčovny!
 

Na vodě zábavně i vážně

Lodě v mnoha provedeních a velikostech slibuje akce Lodě na Labi od pátku 5. do pondělí 8. května. Místem děje je Nymburk a park Pod Hradbami, užijete si slalomové závody na motorových člunech i plavby výletní lodí Blanice z Nymburka do Hrabalova Kerska a zpět. Jedním z vrcholů akce bude Labiáda, kdy si každý může postavit jakékoliv netradiční plavidlo a splout s ním kousek Labe. Startuje se v sobotu 6. května ve 13 hodin, organizátoři vítají alegorické lodě i klasické české necky. Pro ty, co doplují do cíle, jsou připraveny zajímavé ceny!
 
Na hladině Vltavy u Karlova mostu v Praze si v pondělí 15. května vychutnejte Svatojánské slavnosti Navalis, největší barokní slavnosti na vodě s třísetletou tradicí. Oslava svatého Jana Nepomuckého, nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, začíná v 15 hodin na Hradčanském náměstí a pokračuje podvečerní mší v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Krátce po sedmé hodině se svatojánské procesí vydá na Karlův most, kde se pak odehraje hlavní program, o tečku se postará velkolepý ohňostroj.
 
Po hladině Lipna plují výletní lodě už od Velikonoc, ale pokud sem přijedete o víkendu 20. a 21. května, můžete být svědky oficiálního zahájení letní turistické sezony na Lipně a závodu dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2017. Přijet můžete ale mnohem dřív, například Království lesa otevře své brány již v sobotu 29. dubna a Stezka korunami stromů je otevřená celý rok!
 

Kam se můžete vydat hned?

Praze ještě chvilku zůstaneme, protože lodě Pražské paroplavební společnosti brázdí Vltavu s železnou pravidelností už v době, kdy jinde ještě plavidla odpočívají v loděnicích. I letos si můžete dopřát plavby lodí do pražské zoo anebo celodenní výlet na Slapy, plout se bude až do října.
 
Ze zimního spánku se už dávno probudila také lodní turistická doprava na Labi a dokonce se rozšířila o novou linku. Výletní loď pojede z Ústí nad Labem do Litoměřic a nově do Děčína, sezona začala už 1. dubna. Labská plavební provozuje také linky z Děčína přes Hřensko do Bad Schandau a do Königsteinu, výletní lodí lze dojet i do Drážďan. Vidět údolí Labe přímo z řeky můžete také při jízdě na raftu, které si lze půjčit v Děčíně, a i letos bude hladinu brázdit loď Cargo Gallery, která nabízí výstavy, koncerty, divadelní představení.
 
Na Dalešické přehradě se začátek plavební sezony nekoná, loď Horácko je totiž v provozu i přes zimu. Protože to letos bude právě deset let od chvíle, kdy na přehradu vyplula poprvé, na začátku letních prázdnin se uskuteční oslavy desátého výročí lodní dopravy. K výročí se chystají různé soutěže, mimořádné plavby a také turistické balíčky, které plavby spojí s exkurzemi v elektrárnách Dukovany a Dalešice a s návštěvou pivovaru Dalešice. Už 28. května oslaví lodní doprava další jubileum, a to 60 let lodě Horácko. Letos prý svezou zdarma každého, kdo byl podobně jako loď pokřtěn před šedesáti lety.
 
Také po zámecké DyjiLednici by výletní lodě pluly celý rok, jenže občas řeka zamrzne – například letos v únoru. Novou plavební sezonu na trasách mezi lednickým zámkem a Minaretem zahájila Společnost 1. Plavební už v březnu, od dubna se pluje i mezi zámkem a Janohradem. Flotila se skládá ze sedmi lodí, kabiny se dají vyhřívat a může se plout i v deštivém počasí.
 

Proč se těšit na léto?

Zatímco nová sezona pro výletní lodě na vltavských přehradách Slapy a Orlík odstartovala na začátku dubna, na Máchovo jezero vyplují první lodě na pravidelných linkách až o letních prázdninách; do té doby si musíte vyhlídkové plavby objednat předem.
 
Linková plavba výletními loděmi na Vranovské přehradě odstartuje až na začátku letních prázdnin, ale už během jarních měsíců probíhají vyhlídkové plavby na velkém a malém okruhu. Podmínkou je nejméně dvacet osob, objednat se můžete na telefonu 720 382 783. Novinkou bude lodní přívoz od hráze k Vranovské pláži, který by měl začít jezdit na konci dubna.
 
vyhlídkové lodi pro deset pasažérů Santa Maria by letos na Slezské Hartě měla přibýt daleko větší loď. Uveze až 46 cestujících a pokud vše půjde podle plánu, na přehradě by se měla objevit na přelomu srpna a září. S trochou štěstí se snad první cestující svezou na podzim, do té doby bude kromě lodě Santa Maria k dispozici pronájem menších lodí a loňská atrakce, přívoz mezi Roudnem a Razovou.
 
Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník Sudoměřice-Baťův kanál byla postavena v roce 1939. Dnes je jednou z poučných zajímavostí na trase Baťova kanálu, kterou obdivují návštěvníci pěších výletů, cyklisté a především vyznavači vodní turistiky z paluby motorových lodí či jiných plavidel.

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Využijte k výletům pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu na Orlické přehradě. Během plavby se můžete těšit na krásné přírodní scenérie středního Povltaví.

Tip pro romantiky: netradiční plavby nejen po Vltavě

Tip pro romantiky: netradiční plavby nejen po Vltavě

Co byste řekli tomu, prohlédnout si pražské památky z hladiny Vltavy? Nebo vás láká celodenní plavba na Slapy? Oslavencům budou zářit oči nad vyzdobenou lodí, která s nimi propluje centrem metropole. A na polibek, který si dají novomanželé pod Karlovým mostem, jistě nikdy nezapomenou.

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria

Vodní nádrž Slezská Harta vám nabízí možnost brázdit její hladinu na replice historické lodi Santa Maria či v elektrolodi Harta. Vyhlídkovou lodí si můžete vychutnat okružní plavbu po vodní nádrži, je však třeba se předem objednat v informačním centru.

Lodní doprava na Máchově jezeře

Lodní doprava na Máchově jezeře

Vodní hladinu Máchova jezera, která je obklopená hlubokými lesy a písečnými plážemi, brázdí po celé léto výletní lodě. Flotila 4 lodí poskytuje možnosti pronájmů při konání nejrůznějších oslav či přednášek, okružní i pravidelné plavby. Pravidelná doprava a okružní jízdy probíhají od května do října.

Marína Týnec nad Labem – rekreační areál vodních sportů

Marína Týnec nad Labem – rekreační areál vodních sportů

Rekreační areál pro posádky lodí a karavanů v krásném týneckém Polabí. Příroda v Polabí vám nabízí rekreaci a zážitky z přírody lužních lesů i bohaté fauny Polabí. Ubytování Marína Týnec nabízí v mobiheimech, chatkách a karavanech.

Plavba lodí po Vranovské přehradě

Plavba lodí po Vranovské přehradě

Společnost Lodní doprava Vranov provozuje na Vranovské přehradě lodě Valentýna, Viktorie a Poseidon. Lodě vás vezmou na okružní plavby po přehradě a přes léto funguje i linkový provoz.

Vyhlídkové plavby na lodi Regent z Týna nad Vltavou

Vyhlídkové plavby na lodi Regent z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební, provozovatel osobní lodní dopravy po řece Vltavě, nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodi Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Řeka Zámecká Dyje u Lednice

Řeka Zámecká Dyje u Lednice

Plavba po Zámecké Dyji zprvu připomíná amazonskou džungli, v Lednici naopak protéká skvostem zahradní architektury – zámeckým parkem. Z říční hladiny se naskýtají jedinečné pohledy na park, zámek, minaret nebo Janův hrad, patřící do souboru památek UNESCO.

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Z paluby lodě je Dalešická přehrada nejkrásnější. Na lodi se můžete plavit i s vašimi koly, bez problémů lze přepravit 20 kol, další pak podle aktuální obsazenosti. Zastavuje se v přístavišti Kramolín, Dalešice, autokemp Wilsonka, Třesov a Koněšín.

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Prohlédněte si lipenské jezero z jiné perspektivy. Loď Smetana a Adalbert Stifter zajišťují okružní plavby v jižní části jezera – Lipno nad Vltavou – Frymburk a návrat zpět. Loď "Vltava" pořádá plavby v severní části jezera – Horní Planá – Černá v Pošumaví a návrat zpět.

Pražský přívoz P2 Podbaba – Podhoří

Pražský přívoz P2 Podbaba – Podhoří

Přívoz s celoročním provozem spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím, od dubna do října s posílením provozu druhou lodí. Využití přívozu je atraktivní zejména pro spojení oblastí Prahy 6 a Troje pro rekreační i běžné denní cesty.

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 6 lodí – Lipsko, Utrecht, Dallas, Vídeň a Stuttgart, což jsou moderní dvoupalubová plavidla z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Jako Kryštof Kolumbus na vyhlídkové lodi Santa Maria

Jako Kryštof Kolumbus na vyhlídkové lodi Santa Maria

Přehradu Slezská Harta mezi Leskovcem nad Moravicí, Roudnem a Novou Plání na Bruntálsku brázdí v letní sezóně vyhlídková loď Santa Maria. Máte tak možnost využít plavby na lodi, která svým jménem i vzhledem připomíná legendární loď Kryštofa Kolumba.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Lodní sezóna 2022 na Brněnské přehradě

9.4.
30.10.
Lodní sezóna 2022 na Brněnské přehradě

76. plavební sezóna na Brněnské přehradě potrvá do konce října. Lodní doprava je provozována za každého počasí.

Plavba na Slapy 2022

1.5.
25.9.
Plavba na Slapy 2022

Tradiční plavba na Slapy je krásný zážitkem pro celou rodinu. Čeká vás překrásná příroda v okolí Vltavy, zážitky z proplutí plavebními komorami a relaxace na palubě lodí.

Lodní linka T92 Ústí nad Labem – Děčín – Hřensko

17.9.
30.10.
Lodní linka T92 Ústí nad Labem – Děčín – Hřensko

Výletní loď, která vozí turisty na lince mezi Ústím, Děčínem a Hřenskem, letos vyplouvá každou sobotu, neděli a svátek.

Po vodě Lednicko-valtickým areálem – pravidelné plavby k Minaretu a Janohradu

Po vodě Lednicko-valtickým areálem – pravidelné plavby k Minaretu a Janohradu

Přijměte pozvání k romantické plavbě zámeckým parkem a lužním lesem, tajemnými meandry staré Dyje, bývalým panstvím rodu Lichtenštejnů. Můžete si vychutnat plavbu na dvou trasách – od lednického zámku k Minaretu a odtud dále k Janovu hradu.

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Plavby lodí do pražské zoo 2022

2.4.
30.10.
Plavby lodí do pražské zoo 2022

Vyměňte cestu autem či MHD za plavbu lodí a cesta do pražské zoo se stane úžasným zážitkem pro malé i velké.

Výlet lodí na Mělník 2022

24.7.
Výlet lodí na Mělník 2022

Vydejte se poznávat krásy české vlasti z lodní paluby. Parník Vltava s vámi bude proplouvat zdymadly, krásnou krajinou, až nakonec zakotví pod překrásným zámkem Mělník.

Plavba z Hluboké nad Vltavou do Purkarce

Plavba z Hluboké nad Vltavou do Purkarce

Na lodích Altona, Malše nebo Vojtěch Lanna kromě pravidelných projížděk a spojů, můžete objednávat plavby z Českých Budějovic přes komoru v Českém Vrbném na Hlubokou, do Purkarce a nebo obráceně.

Výletní loď Blanice

Výletní loď Blanice

Loď Blanice v současnosti zajišťuje provoz nymburského přívozu a žádné další plavby nenabízí.

Další aktuality

3.7.
2022
Znáte jeskyni Blanických rytířů v Rudce?

Znáte jeskyni Blanických rytířů v Rudce?

Jihomoravský kraj | Letní sporty
3.7.
2022
Muzea a památníky železné opony: kde je najdete?

Muzea a památníky železné opony: kde je najdete?

Jihomoravský kraj | Památky
2.7.
2022
Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
2.7.
2022
Dopřejte si romantickou vyjížďku kočárem

Dopřejte si romantickou vyjížďku kočárem

Jihomoravský kraj | Letní sporty