Dolní Dunajovice

V úrodných vinicích Pálavských vrchů, v kraji mezi vodní nádrží Nové Mlýny a státní hranicí s Rakouskem se nachází malebná vinařská obec Dolní Dunajovice s širokou nabídkou turistických a vinařských atraktivit. Předkřesťanskou tradici vinařství pod Pavlovskými vrchy dosvědčuje nález vinařského nože, který zde zanechali příslušníci římských legií.
Dolní DunajoviceObec Dolní Dunajovice se nachází v turistické oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál, v pomyslném trojúhelníku mezi městy Mikulov, Dolní Věstonice a Novosedly, která jsou od Dolních Dunajovic vzdálena od 6,5 do 10 kilometrů. Patří vůbec k nejstaším sídlům na Moravě. Jméno Dolní Dunajovice, německy Unter Tannowitz, je odvozeno od osobního jména Dunaj.

Vinnou révu přivezli do kraje staří Římané za vlády císaře Proba v letech 276–282 našeho letopočtu. První "novodobé vinice" v okolí Dunajovic byly založeny začátkem 13. století. Obec v té době náležela klášteru v Dolních Kounicích, který se nepochybně zasloužil o slávu zdejšího vinařství. To se stalo zdrojem bohatství a zasloužilo se o povýšení Dunajovic na městečko v roce 1580. Zvláštností zdejšího vinařství bylo horenské právo z roku 1685. Hrdelní tresty v něm byly nahrazeny pranýřem a soud se scházel na velikonoční pondělí. Obec utrpěla velké škody během požárů na přelomu 18. a 19. století i průchody francouzských vojsk v letech 1805 a 1809. Bída se podepsala i na stavu obyvatelstva, které zachvátilo několik vln cholery v průběhu let 1831, 1850 a 1866.

Za první republiky proslulo městečko vedle vinařství zelinářstvím, produkcí nakládání okurek se věnovalo 7 drobných závodů a družstvo Hadega. V Dolních Dunajovicích se v roce 1870 narodil Karel Renner, spolkový kancléř Rakouska v letech 1918 – 20 a v období 1945 – 50 první rakouský prezident. Po roce 1945 vznikla v obci filiálka okresního vinařského družstva okresu Mikulov, potom vinařské závody Mikulov.
 

Slavné dunajovické vinařství v současnosti

Dolní DunajoviceI dnes patří vinná réva a sklepy k této obci stejně neodmyslitelně jako majestátné vrchy Pálavy. Nekonečné řady vinohradů se táhnou po úbočích vápencových skal, aby na podzim vydaly plody za celoroční dřinu vinařů. Dolní Dunajovice jsou s více než třemi stovkami zaregistrovaných vinařů největší vinařskou obcí v oblasti. Na 430 hektarů registrovaných vinic je rozloženo ve viničních tratích Ořechová hora, Pod Slunným vrchem, Růžový kopec, Dunajovský kopec, Kraví hora, Zimní vrch, Malý Sluňák, U Mlýnské cesty, Nad sklepy, U sklepů. Mezi nejrozšířenější odrůdy, které se v této oblasti pěstují, patří Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Müller Thurgau, Frankovka, Modrý Portugal.
 

Co byste v Dolních Dunajovicích neměli minout

Dolní DunajoviceDochovanou vzácností v blízkosti dolnodunajovického kostela sv. Jiljí je pranýř z počátku 18. století, mlčenlivý svědek spravedlnosti a trestu nebo historický vinný lis ve Sklepní ulici, zajímavé je i zdejší Muzeum Zimní vrch. V okolí ale můžete navštívit další zajímavé turistické cíle, jako je národní přírodní památka Dunajovické kopce, vrch Velká Slunečná, kukuřičné bludiště pod Pálavou a k procházce láká také naučná stezka po Dunajovických kopcích. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití.

Akce v obci Dolní Dunajovice

13. přehlídka otevřených sklepů v Březí u Mikulova

Přehlídka otevřených sklepů obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích a Březí 2024

Vinaři v Dolních Dunajovicích a Březí si pro návštěvníky a milovníky vín připravili možnost posezení a ochutnání ve vinném sklepě bez předchozího objednání každý den v týdnu.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Aktivity v obci Dolní Dunajovice

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Mezi jihomoravskými obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se táhne ve směru severojižním úzký pás kopců, jejichž úpatí jsou většinou pokryta vinohrady. Nadmořská výška oblasti však nepřesahuje 285 m n. m.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Vrch Velká Slunečná u Dolních Dunajovic

Dunajovické kopce tvoří několik vrchů. Jejich dominanta je Velká Slunečná, která z dálky připomíná stupňovitou středoamerickou pyramidu Mayů nebo Aztéků.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Kukuřište – Kukuřičné bludiště pod Pálavou

Zábavný Labyrint vytvořený v kukuřičným poly s dobrodružnou hrou hledání kódu k otevření truhly s pokladem, jednotlivé čísla a nápovědy skrývají dřevěné sochy ukryté v bludišti.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka po Dunajovických kopcích

Originálně pojatá stezka vás na jedenácti zastaveních seznámí s přírodou, krajinou i historií této národní přírodní rezervace.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Vinotéka a muzeum vinařství Zimní vrch

Vinotéka s muzeem vinařství v sobě spojuje pohled do historie vinařství v obci Dolní Dunajovice s poznáváním současné produkce místních vinařů.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Dolní Dunajovice

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov se řadí k prestižním butikovým vinařstvím, jehož největším pokladem jsou viniční tratě v těch nejšpičkovějších lokalitách mikulovské podoblasti. Naše prestižní vína můžete ochutnat v naší nově zrekonstruované degustační místnosti v Dolních Dunajovicích.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Pivovar Wild Creatures v Dolních Dunajovicích

Wild Creatures je experimentální pivovar v Dolních Dunajovicích, který se zabývá divokým kvašením a výrobou piv typu lambic. Všechna piva jsou tedy kvašená čistě přírodní cestou, bez přídavku kvasinek.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Vinařství U Mlýnků v Dolních Dunajovicích

Vinařský dvůr u Mlýnků v Dolních Dunajovicích poskytuje komplexní služby pro milovníky dobrého vína, domácí kuchyně a pohodových pobytů na jižní Moravě. Vinný sklep se nachází v těsné blízkosti restaurace a je s ní propojen skrze vinnou banku.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Apartmán Pálava Dolní Dunajovice

Rodinné ubytování v plně vybaveném apartmánu. Soukromé dětské a volejbalové hřiště, posezení s grilem, terasa s výhledem na Pálavu.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Vinařství Tichý Dolní Dunajovice

Rodinné vinařství z Dolních Dunajovic, jehož příběh a tradice se odráží již v samotném logu vinařství, a především v lásce a citlivosti při výrobě vína přenášející se po jednotlivé generace. Keře vinic se rozprostírají v oblasti unikátní národní přírodní památky Dunajovické kopce.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Vinařství Zámečník v Dolních Dunajovicích – ochutnejte víno s vinařem

Zastavte se na ochutnávku moravských vín s vinařem panem Jiřím Zámečníkem v Dolních Dunajovicích. Malé rodinné vinařství založené v roce 2003 navazuje na rodinnou tradici pěstování vinné révy a výroby vína.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Restaurace a penzion Praha v Dolních Dunajovicích

Penzion se nachází poblíž Pálavy a Aqualandu Moravia. Nabízí posezení v klasické pivnici, v jídelně s barem, v letním období je k dispozici také prostorná zahrádka s obsluhou. K dispozici prostorný sál, kde je možné pořádat různé hromadné akce.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál


Tak trochu jiná zima v Mikulově aneb v zimě do Lednice

Prožijte adventní čas v klidné zimní atmosféře starobylého města Mikulova a udělejte si radost malými dárky z vánočního jarmarku. Blízký zámek Lednice, skromné to venkovské sídlo rodiny Lichtenštejnů, vás zase zve na zimní prohlídky nádherných interiérů. Pobyt v Lednicko-valtickém areálu můžete ještě okořenit plavbou s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu anebo návštěvou zámeckého skleníku, kde pořád něco kvete!

Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Nenáročný cyklovýlet vás zavede na nejkrásnější místa Lednicko-valtického areálu. Trasa vychází z Břeclavi a protíná nivu Dyje, proplétá se okolo Janova hradu k Minaretu, zámku Lednice, Chrámu Tří Grácií, zámku ve Valticích a Bořím lesem přes Rendez-Vous se vrací zpět do Břeclavi. Celý okruh měří 37 kilometrů a mimo krátkého stoupání z Valtic po silnici č. 40 k benzínce, vede po rovině.

Objevte všechny krásy Mikulovska

Když se vracíte z jihu zpátky do České republiky, Mikulov je prvním městem, které vás zdaleka vítá a ujišťuje, že jste zase doma. Malebný zámek na kopci posetém hezkými domečky ční nad okolní pálavskou přírodou. Zastavte se a poznejte zdejší historii, projděte se přírodou a okoštujte vynikající výsledky práce místních vinařů.

Za vínem do Velkopavlovické oblasti

Vydejte se pěšky nebo na kole za vínem. Ve skutečnosti není důležité jak, protože pokud navštívíte některý z nepřeberného množství moravských vinných sklípků, patrně stejně půjdete domů po svých a kolo vám bude sloužit spíše jako opora při chůzi. Alespoň budete mít více času pokochat se krásou nekonečných vinic. Moře je fajn, ale daleko. Morava také začíná na "M" a je o poznání blíž. Ruku na srdce, kolikrát jste byli v opravdovém moravském sklípku a "zabékali" si s cimbálovkou?