Úvod > Aktuality > Velká tajenka pokračuje: která jsou nejoblíbenější místa na Moravě?
Zážitky

Velká tajenka pokračuje: která jsou nejoblíbenější místa na Moravě?

  • Vydáno25. února 2017
Přehled nejoblíbenějších míst návštěvníků portálu Kudy z nudy v Čechách jsme vám představili nedávno, zbývá ještě Morava. Která místa se na obrazovkách vašich počítačů, tabletů a mobilů objevovala nejčastěji? Vydejte se s námi tam, kde se vám loni líbilo nejvíc.

Nejoblíbenější místa na Moravě

 

Jižní Morava: trhy, aquapark a památka UNESCO

O rostoucí popularitě Vánočních trhůBrně svědčí skutečnost, že se umístily na první příčce a předčily tak všechna zajímavá místa regionu Jižní Morava. Druhé místo patří obřímu aquaparku Aqualand MoraviaPasohlávkách, ale hned za ním se umístila další neméně populární akce, říjnový Burčákový pochodMiloticích. Další místa obsadil hrad Pernštejn, který znáte z řady filmových pohádek, zábavný vědecký park VidaBrně, Lednicko-valtický areál s nádhernou přírodou, dvěma zámky a řadou drobných romantických staveb, zapsaný mezi památkami UNESCO, a konečně také chráněná krajinná oblast Pálava.
 

Východní Morava: skanzen, zoo a festival česneku

Není těžké uhodnout nejoblíbenější místo regionu Východní Morava: stále se rozrůstající nabídka akcí a dalších aktivit se Valašskému muzeu v přírodě – skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm jednoznačně vyplácí a každý rok jej navštíví řady lidí. Populární jsou ale i další vítězná místa, od expozice Živá voda v Modré u Velehradu, kde se projdete skleněným tunelem po dně rybníka plného ryb, přes Květnou zahraduKroměříži až po zoologickou zahradu Zlín. Další příčky patří akcím; zveme vás například na červencový Česnekový festival do Buchlovic anebo na podzimní Karlovský gastrofestival ve Velkých Karlovicích, populární bývá také každoroční přehlídka ledových soch v Rožnově pod Radhoštěm.
 

Střední Morava a Jeseníky

První tři lokality symbolizují to, co máme na regionu Střední Morava a Jeseníky nejraději. První místo patří termálnímu aquaparku ve Velkých Losinách, druhou příčku obsadila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, označovaná za jeden ze sedmi divů Česka, třetí se umístil hojně navštěvovaný a obdivovaný romantický hrad Bouzov. Mezi vyhledávaná místa se zařadil také zatopený lom Výkleky mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou, odkud to máte jen kousek na páté nejoblíbenější místo, na hrad Helfštýn. To nejlepší z regionu nabízí i nejnavštěvovanější akce, Tvarůžkový festivalOlomouci; letos se koná v pátek a v sobotu 28. a 29. dubna.
 

Severní Morava a Slezsko

Co vás loni nejvíc lákalo na Severní Moravě a ve Slezsku? Největší pozornost si získala naučná stezka Beskydské nebe ve Frenštátu pod Radhoštěm, následovaná zámkem v Hradci nad Moravicí a originální industriální památkou, průmyslovým areálem Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích. Ten se stal symbolem Ostravy a celého kraje, kromě starých průmyslových provozů tu ale najdete i vyhledávané a oblíbené novinky. V přehledu nejoblíbenějších míst se například umístil populárně naučný Velký svět techniky i Bolt Tower, vyhlídková věž s kavárnou na nástavbě vysoké pece č. 1. Lákavým cílem je také naučná stezka soutěskami Bílé Opavy, vedoucí z lázní Karlova Studánka na Praděd, a zřícenina hradu Hukvaldy, nejoblíbenější akcí se stala zimní výstava ledových soch na Pustevnách.
 
Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy je označení kaňonu říčky Bílá Opava ve svrchní části jejího toku pod jihovýchodním úbočím Pradědu. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou

Pohodová koupačka, adrenalinová jízda, parádní relax ve wellness i výhled na malebné okolí Pálavy. To všechno si užijete v největším českém aquaparku Aqualandu Moravia, který se nachází v Pasohlávkách, jen 20 minut autem od Brna.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Další aktuality

Tajemné Brno? Prozkoumejte brněnské podzemí!

Bloudit v labyrintu, meditovat v kostnici, procházet se lapidáriem, tiše stát v hrobce – to vše zažijete v Brně! Sestupte do podzemí moravské metropole. Už to není jen Labyrint pod Zelným trhem nebo tajemná kostnice pod kostelem sv. Jakuba. Vydejte se do historických vodojemů na Žlutém kopci. Monumentální prostory evokují proslulou Tolkienovu Morii z Pána prstenů. Komentovaná prohlídka je velký zážitek!
Jihomoravský kraj | Památky

Zámek Lednice zve na zimní prohlídku

Státní zámek v Lednici během prosince opět zve do svých interiérů milovníky památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou otevřeny denně až do 17. prosince 2023. Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnský orloj vydává o Vánocích dvě speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2023. Ale pozor! Letos to není jen jeden druh! Z brněnského orloje padají jak "běžné" vánoční kuličky, tak tentokrát i zcela nová raritní skleněnka s fosforovými prvky, takže ve tmě světélkuje! První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 24. listopadu, další jí následují až do 24. prosince.
Jihomoravský kraj | Památky

Drak ve vánočním svetru, kapři u divadla: Brno láká na originální vánoční výzdobu

V podloubí u Staré radnice je jeden ze symbolů Brna, dřevěný okřídlený krokodýl neboli drak. Letos poprvé je oblečen do vánočního svetru. Prostor fontány u Janáčkova divadla je zaplněn kapříky, kteří jsou symbolem Brněnských Vánoc. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího jihomoravská metropole pro své obyvatele i turisty připravila.
Jihomoravský kraj | Památky

V Brně se projedete na obřím vyhlídkovém kole

Adventní stánky u Jošta jsou věnované především neziskovým organizacím. Podpořit je můžete nákupem jejich výrobků. Najdete zde také slámovou horu a kolotoč pro děti. Novinkou letošního roku je pódium s kulturním programem. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete i na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí můžete navštívit během adventu i po Vánocích. Kolo bude v provozu až do 8. ledna 2023.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky