Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech
Kultura

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

  • Vydáno27. dubna 2023
Uhodnete, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Které jsou nejstarší, nejmenší nebo jediné svého druhu? Která soutěž je pro muzea prestižní a kam se vypravit na letošní Muzejní noc? A skutečně u nás existuje muzeum historických nočníků nebo zaříkávání duchů? Pojďte se toulat muzejními sály s portálem Kudy z nudy a žasnout!
Jak se vám líbí? Národní muzeum kdysi…
…a Národní muzeum nyní.

1. Kolik máme v České republice muzeí?

Dokázali byste odhadnout, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejnosti přístupných 470 institucí. Tím ale výčet nekončí, protože tato muzea ještě spravují přibližně 320 dalších poboček. Počet sice z roku na rok kolísá, ale příliš se nemění. Nejpočetněji jsou zastoupena muzea vlastivědná; těch je asi polovina. Dvaatřicet muzeí zřizuje stát, dvaadevadesát jednotlivé kraje, asi 250 muzeí spravují obce a města a necelá stovka je soukromá. V jejich sbírkách byste napočítali odhadem 65 milionů předmětů a většina institucí působí v objektech, které patří mezi kulturní památky; muzea jich využívají asi 840.
 

2. Nejstarší muzeum je v…

Kde? Víte to? My ano: není to podle očekávání ani v Praze, ani v Brně, ale v Opavě. Slezské zemské muzeum bylo založeno v roce 1814 jako gymnaziální muzeum a pyšní se tak titulem nejstaršího veřejného muzea v České republice. Praha a Brno ale ve výčtu nejstarších muzejních institucí obsadily hned dvě další příčky: historie Moravského zemského muzea v Brně sahá do roku 1817 a historie Národního muzea v Praze do roku 1818.

Ale zpět do Opavy: Slezské zemské muzeum spravuje kromě historické výstavní budovy a Památníku Petra Bezruče také Arboretum Nový Dvůr, Památník II. světové války v Hrabyni, areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky a srub Petra Bezruče v Ostravici. Každá pobočka nabízí nejen stálou expozici, ale také tematické výstavy.
 

3. Gloria musealis: nejprestižnější muzejní ocenění

Každý rok v květnu se vyhlašují vítězové dalšího ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. Soutěž probíhá v několika kategoriích, a to Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Zajímá vás, do kterých muzeí a galerií se vypravit za špičkovými kulturními zážitky? Inspirujte se výčtem vítězů všech ročníků soutěže. Schválně, najdete tam svou oblíbenou instituci?

Dodejme ještě, že cena Gloria musealis je udělována na základě rozhodnutí sedmičlenné komise, zatímco z hodnocení návštěvníků a veřejnosti vychází soutěž Muzeum roku. Přesto přehlídka není kompletní: některé instituce z pořádající Asociace muzeí a galerií vystoupily a své výstavy, projekty a publikace do soutěže Gloria musealis nepřihlašují.
 

4. Muzejní noci 2023

Co se děje v muzeu, když se za posledním návštěvníkem zabouchnou dveře? Odpověď vám dá oblíbený Festival muzejních nocí! Letos probíhá od 19. května do 16. června 2023. Jednotlivá muzea a galerie zvolí přesný termín „své“ Muzejní noci a pak lákají na noční prohlídky stálých expozic, doprovázené řadou kulturních programů. Akce se zdaleka neúčastní jen muzea, ale také knihovny, památky, divadla či kulturní domy. Vstupné je většinou zdarma nebo dobrovolné, přesný termín Muzejní noci vám prozradí ve vašem oblíbeném muzeu či galerii.
 

5. Novinky muzejního světa 2023

Památník HrabyněMuzea a galerie každý rok chystají řadu novinek. Víte o těch nejčerstvějších? Například hned dvě muzea, která se zabývají vojenskou historií otevírají své moderní expozice po nákladné rekonstrukci – jedná se o expozice Národního památníku II. světové války v Hrabyni a Památníku Ploština v blízkosti Valašských Klobouk, který připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté. Velkou událostí je také otevření Arcidiecézního muzea v Olomouci se Zdíkovým palácem. V přízemí Zdíkova paláce je možné vůbec poprvé od zpřístupnění památky v roce 2006 projít všemi čtyřmi rameny zdejší gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami a stejně tak o patro výš zaokruhuje lávka celý ochoz s původními románskými okny. Muzeum nabízí novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj zdejšího svatováclavského návrší. Zcela nově otevřeným muzeem je Muzeum rukavic v Abertamech a zbrusu nové expozice připravilo Muzeum v Žatci (Žatecký poklad).
 

6. Rekordy našich muzeí

O rekordy není v našich muzeích nouze. Víte například, že nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě najdete na zámku ve Frýdlantu? Že Pivovarské muzeum v Plzni je nejstarší muzeum piva na světě a že Vagonářské muzeum ve Studénce je největší a nejstarší muzeum svého druhu v České republice? Podobným prvenstvím se pyšní Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou anebo Skanzen v Přerově nad Labem, který je naším nejstarším muzeem v přírodě. Ve Velkých Losinách se zase můžete podívat do Muzea papíru, které sídlí v unikátní Ruční papírně; ta je v provozu téměř nepřetržitě už od 16. století. A víte, ve kterém muzeu si prohlédnete model mamuta s mládětem v životní velikosti a kde najdete nejlepší interaktivní expozice?
 

7. Velmi neobvyklá muzea

Možná víte, že na Islandu mají muzeum penisů, v Indii muzeum záchodů a v San Francisku muzeum vibrátorů. Naše muzea si s nimi ovšem v ničem nezadají: na Muzejní noc se můžete vypravit třeba do pražského Muzea historických nočníků a toalet. V Křenovech objevíte vůbec nejmenší muzeum v naší zemi, Muzeum vah, a ke slavným islandským penisům má docela blízko Muzeum zvěrokleštičů v Komni. Hledáte další rarity, třeba muzeum vyvolávání duchů, expozici čarodějnických procesů nebo muzeum věnované smůle? Pak si prohlédněte náš seznam neobvyklých muzeí, o jejichž existenci jste možná neměli ani tušení!
Novinky turistické sezony 2023 – přehled zajímavých novinek a rekonstrukcí

Novinky turistické sezony 2023 – přehled zajímavých novinek a rekonstrukcí

Jaké jsou turistické novinky sezony 2023? Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil přehled novinek a zajímavostí pro letošní rok, které by vám rozhodně neměly uniknout. Poradíme vám, kam zajít do nových expozic, kde navštívit nová muzea, kam na nové naučné stezky anebo která rekonstrukce hradu či zámku se opravdu povedla. Na některé si ještě musíte počkat, jinde už slavnostní otevření proběhlo a rádi vás přivítají s otevřenou náručí. Užijte si skvělé výlety v Česku!

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Kraje Vysočina

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Kraje Vysočina

Jaké proměny prožila Vysočina během posledních třiceti let? Do UNESCO byla zapsána židovská čtvrť v Třebíči se zámkem a bazilikou sv. Prokopa, historické centrum Telče a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V kraji vyrostla řada rozhleden a zajímavých atrakcí pro rodiny s dětmi. Poprvé jsme se také mohli vypravit na ferratu ve Víru, do Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou nebo do pivovaru Dalešice. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Krajem Vysočina rok za rokem!

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

1.1.
14.5.
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

Smyslem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Úroveň projektů se za dobu konání soutěže neustále zvyšuje. Svoji pozornost tak na úspěšná muzea stále více zaměřuje kromě odborné i laická veřejnost.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Ústeckého kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Ústeckého kraje

Jakými změnami prošel Ústecký kraj během posledních třiceti let? V Ústí nad Labem se rozjela nová lanovka na Větruši a výletní vláčky Zubrnické museální železnice ze Střekova do Zubrnic, město rovněž získalo novou dominantu v podobě Mariánského mostu a na místě bývalého uhelného lomu vzniklo jezero Milada. Otevřelo se také jezero Most, poprvé jsme se mohli vykoupat v teplickém Thermaliu, podívat se do Chmelařského muzea v Žatci a užít si adrenalinovou zábavu na via ferratě v Děčíně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Ústeckým krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Kalendář akcí 2023: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Kalendář akcí 2023: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Máte rádi motorky, auta, čtyřkolky a všechno, co k nim patří? Pak si nenechte ujít zajímavé akce, veletrhy a motorkářské srazy v roce 2023.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.

Muzeum Abertamy – za tajemstvím výroby rukavic

Muzeum Abertamy – za tajemstvím výroby rukavic

Muzeum Abertamy představuje unikátní expozici rukavic. Expozice čítá na 300 exponátů k historii výroby kožených rukavic, multimediální část se strojem času a hornickou expozici s minerály převážně z Jáchymovska.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Na dospělé i děti čeká v České republice spousta zážitků i poučení. Pojetí moderních expozic a pavilonů láká k návštěvě a poznání. Většina návštěvníků si tak možná ani neuvědomuje, že se vzdělává i při pouhé prohlídce. Informace můžete získávat i aktivním způsobem. Záleží jen na vás, jaká forma je pro vás nejzajímavější, ale vždy vás čeká interaktivnost, edukativnost, zábavnost a atraktivnost.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.

Další aktuality

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
Kultura

Dnes si připomínáme 182 let od narození Antonína Dvořáka

Právě dnes, 8. září, se roku 1841 narodil jeden z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, Antonín Dvořák. Kdo by ho však považoval za usedlého a vážného umělce, ten by se spletl v odhadu – jeho současníci jej považovali za výbušného a podivínského výstředníka. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval, portál Kudy z nudy pro vás připravil řadu tipů.
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Pestré barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Chladno a proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete v chladných dnech během podzimu zůstávat doma pod dekou s knížkou a hrnkem čaje, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
Kultura