Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech
7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

  • Vydáno20. května 2022
Uhodnete, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Které jsou nejstarší, nejmenší nebo jediné svého druhu? Která soutěž je pro muzea prestižní a kam se vypravit na letošní Muzejní noc? A skutečně u nás existuje muzeum historických nočníků nebo zaříkávání duchů? Pojďte se toulat muzejními sály s portálem Kudy z nudy a žasnout!
Jak se vám líbí? Národní muzeum kdysi…
…a Národní muzeum nyní.

1. Kolik máme v České republice muzeí?

Dokázali byste odhadnout, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejnosti přístupných 470 institucí. Tím ale výčet nekončí, protože tato muzea ještě spravují přibližně 320 dalších poboček. Počet sice z roku na rok kolísá, ale příliš se nemění. Nejpočetněji jsou zastoupena muzea vlastivědná; těch je asi polovina. Dvaatřicet muzeí zřizuje stát, dvaadevadesát jednotlivé kraje, asi 250 muzeí spravují obce a města a necelá stovka je soukromá. V jejich sbírkách byste napočítali odhadem 65 milionů předmětů a většina institucí působí v objektech, které patří mezi kulturní památky; muzea jich využívají asi 840.
 

2. Nejstarší muzeum je v…

Kde? Víte to? My ano: není to podle očekávání ani v Praze, ani v Brně, ale v Opavě. Slezské zemské muzeum bylo založeno v roce 1814 jako gymnaziální muzeum a pyšní se tak titulem nejstaršího veřejného muzea v České republice. Praha a Brno ale ve výčtu nejstarších muzejních institucí obsadily hned dvě další příčky: historie Moravského zemského muzea v Brně sahá do roku 1817 a historie Národního muzea v Praze do roku 1818.

Ale zpět do Opavy: Slezské zemské muzeum spravuje kromě historické výstavní budovy a Památníku Petra Bezruče také Arboretum Nový Dvůr, Památník II. světové války v Hrabyni, areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky a srub Petra Bezruče v Ostravici. Každá pobočka nabízí nejen stálou expozici, ale také tematické výstavy.
 

3. Gloria musealis: nejprestižnější muzejní ocenění

Každý rok v květnu se vyhlašují vítězové dalšího ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. Soutěž probíhá v několika kategoriích, a to Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Zajímá vás, do kterých muzeí a galerií se vypravit za špičkovými kulturními zážitky? Inspirujte se výčtem vítězů všech ročníků soutěže. Schválně, najdete tam svou oblíbenou instituci?

Dodejme ještě, že cena Gloria musealis je udělována na základě rozhodnutí sedmičlenné komise, zatímco z hodnocení návštěvníků a veřejnosti vychází soutěž Muzeum roku. Přesto přehlídka není kompletní: některé instituce z pořádající Asociace muzeí a galerií vystoupily a své výstavy, projekty a publikace do soutěže Gloria musealis nepřihlašují.
 

4. Muzejní noci 2022

Co se děje v muzeu, když se za posledním návštěvníkem zabouchnou dveře? Odpověď vám dá oblíbený Festival muzejních nocí! Letos probíhá od 20. května do 11. června 2022. Jednotlivá muzea a galerie zvolí přesný termín „své“ Muzejní noci a pak lákají na noční prohlídky stálých expozic, doprovázené řadou kulturních programů. Akce se zdaleka neúčastní jen muzea, ale také knihovny, památky, divadla či kulturní domy. Vstupné je většinou zdarma nebo dobrovolné, přesný termín Muzejní noci vám prozradí ve vašem oblíbeném muzeu či galerii.
 

5. Novinky muzejního světa 2022

Muzea a galerie každý rok chystají řadu novinek. Víte o těch nejčerstvějších? Například v Národním muzeuPraze na jaře 2022 otevřeli novou expozici Dějiny, čtvrtou stálou expozici od dokončení revitalizace historické budovy. Otevřelo se také Retro muzeumobchodním domě Kotva, po čtyřleté rekonstrukci se znovu můžete podívat do Muzea středního Pootaví na Strakonickém hradě s expozici dudáctví či maltézských rytířů. Na módu a design se nově zaměřilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně, ve stejném městě nové expozice otevřelo Moravské zemské muzeumPaláci šlechtičen. Na zámku v Blansku je k vidění nová stálá expozice věnovaná Moravskému krasu, nazvaná Obrazy z Moravského Švýcarska, a v Ostravě si prohlédnete městskou galerii Plato, která by se měla záhy stěhovat do zrekonstruovaných památkově chráněných městských jatek.
 

6. Rekordy našich muzeí

O rekordy není v našich muzeích nouze. Víte například, že nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě najdete na zámku ve Frýdlantu? Že Pivovarské muzeum v Plzni je nejstarší muzeum piva na světě a že Vagonářské muzeum ve Studénce je největší a nejstarší muzeum svého druhu v České republice? Podobným prvenstvím se pyšní Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou anebo Skanzen v Přerově nad Labem, který je naším nejstarším muzeem v přírodě. Ve Velkých Losinách se zase můžete podívat do Muzea papíru, které sídlí v unikátní Ruční papírně; ta je v provozu téměř nepřetržitě už od 16. století. A víte, ve kterém muzeu si prohlédnete model mamuta s mládětem v životní velikosti a kde najdete nejlepší interaktivní expozice?
 

7. Velmi neobvyklá muzea

Možná víte, že na Islandu mají muzeum penisů, v Indii muzeum záchodů a v San Francisku muzeum vibrátorů. Naše muzea si s nimi ovšem v ničem nezadají: na Muzejní noc se můžete vypravit třeba do pražského Muzea historických nočníků a toalet. V Křenovech objevíte vůbec nejmenší muzeum v naší zemi, Muzeum vah, a ke slavným islandským penisům má docela blízko Muzeum zvěrokleštičů v Komni. Hledáte další rarity, třeba muzeum vyvolávání duchů, expozici čarodějnických procesů nebo muzeum věnované smůle? Pak si prohlédněte náš seznam neobvyklých muzeí, o jejichž existenci jste možná neměli ani tušení!
Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne v Českém Těšíně

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne v Českém Těšíně

V pátek 20. května 2022 se od 14:00 v prostorách Kulturního a společenského střediska „Střelnice“ v Českém Těšíně uskuteční národní zahájení XVIII. ročníku Festivalu muzejních nocí 2022. Na Národní zahájení naváže od 18:00 hodin Těšínská muzejní noc. Instituce na obou březích řeky Olše – tedy jak v Českém Těšíně, tak i v Cieszynie na polské straně – si pro své návštěvníky připravily pestrou nabídku doprovodných programů.

Retro muzeum Praha v Kotvě

Retro muzeum Praha v Kotvě

Největší Retro muzeum v České republice má za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech v Československu. Nápaditým způsobem chce přiblížit tehdejší dobu mladší generaci a do svého programu zařadí také expozici vysvětlující fungování disentu či komunistické propagandy.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2022, na kterých nesmíte chybět

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2022, na kterých nesmíte chybět

Stýskalo se vám po velkých letních akcích? Nám rozhodně ano. O to větší máme radost z toho, že velké festivaly se v létě 2022 vrací na domácí kulturní scénu. Procestujte s námi Česko kraj po kraji a poznamenejte si do kalendářů termíny skvělých letních akcí. Vrací se jak festival Metronome Prague, tak mezinárodní hudební festivaly v Kutné Hoře a Českém Krumlově, Vizovické Trnkobraní, Colours of Ostrava anebo Skupova Plzeň.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Tradice: křehké, krásné a skleněné aneb kalendář sklářských akcí a výstav na jaro a léto 2022

Tradice: křehké, krásné a skleněné aneb kalendář sklářských akcí a výstav na jaro a léto 2022

Sklo patří k nejdůležitějším a nejvšestrannějším materiálům v historii. Provází nás po staletí a do našich životů vnáší jas, světlo a krásu. Pokud se chcete vypravit na sklářské slavnosti a trhy, výstavy ve sklářských muzeích či dny otevřených dveří v malých i velkých sklárnách a sklářských dílnách, prostudujte si náš originální skleněný kalendář.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál Vodního mlýna v Hoslovicích. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen aktuální výstavy, černá kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.

Historický kolotoč na pražské Letné

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo NTM, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. V současné době probíhá jeho kompletní rekonstrukce.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie anebo co nabídne rok 2022?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie anebo co nabídne rok 2022?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s námi projít velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2022?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Hledáte inspiraci pro jarní a letní výlety po všech krajích České republiky? Vyzkoušejte naše tipy na elektrárny, mosty, železnice, kanály, rozhledny, vodní stavby, manufaktury a další industriální a technické památky. Jsou přístupné veřejnosti, přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků a hlavně je podrobně mapuje nový cestopisný dokumentární cyklus České televize, na němž se podílela i Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism s portálem Kudy z nudy.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk a foukané vánoční ozdoby.

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

22 očekávaných novinek roku 2022

22 očekávaných novinek roku 2022

Tradičně jsme si půjčili číslo z letopočtu a všem zvídavým výletníkům přinášíme symbolických dvaadvacet novinek cestovního ruchu v roce 2022. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Na dospělé i děti čeká v České republice spousta zážitků i poučení. Pojetí moderních expozic a pavilonů láká k návštěvě a poznání. Většina návštěvníků si tak možná ani neuvědomuje, že se vzdělává i při pouhé prohlídce. Informace můžete získávat i aktivním způsobem. Záleží jen na vás, jaká forma je pro vás nejzajímavější, ale vždy vás čeká interaktivnost, edukativnost, zábavnost a atraktivnost.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.

21 nejkrásnějších proměn: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

21 nejkrásnějších proměn: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

V roce končícím číslicí 21 vám symbolicky nabízíme přehlídku jednadvaceti zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy jednadvacet příběhů o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Hurá na prázdniny – 10 tipů, kam vyrazit s dětmi za každého počasí

Hurá na prázdniny – 10 tipů, kam vyrazit s dětmi za každého počasí

Konec školního roku je tady a dětem začínají tolik vytoužené prázdniny! Jestli ještě nevíte, kam s nimi vyrazit za letním dobrodružstvím, nechte se inspirovat našimi tipy, ze kterých si vyberete za jakéhokoli počasí.

 Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.