Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech
Kultura

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

Poslechněte si audio verzi článku
Uhodnete, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Které jsou nejstarší, nejmenší nebo jediné svého druhu? Která soutěž je pro muzea prestižní a kam se vypravit na letošní Muzejní noc? A skutečně u nás existuje muzeum historických nočníků nebo zaříkávání duchů? Pojďte se toulat muzejními sály s portálem Kudy z nudy a žasnout!
Jak se vám líbí? Národní muzeum kdysi…
…a Národní muzeum nyní.

1. Kolik máme v České republice muzeí?

Dokázali byste odhadnout, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejnosti přístupných 470 institucí. Tím ale výčet nekončí, protože tato muzea ještě spravují přibližně 320 dalších poboček. Počet sice z roku na rok kolísá, ale příliš se nemění. Nejpočetněji jsou zastoupena muzea vlastivědná; těch je asi polovina. Dvaatřicet muzeí zřizuje stát, dvaadevadesát jednotlivé kraje, asi 250 muzeí spravují obce a města a necelá stovka je soukromá. V jejich sbírkách byste napočítali odhadem 65 milionů předmětů a většina institucí působí v objektech, které patří mezi kulturní památky; muzea jich využívají asi 840.
 

2. Nejstarší muzeum je v…

Kde? Víte to? My ano: není to podle očekávání ani v Praze, ani v Brně, ale v Opavě. Slezské zemské muzeum bylo založeno v roce 1814 jako gymnaziální muzeum a pyšní se tak titulem nejstaršího veřejného muzea v České republice. Praha a Brno ale ve výčtu nejstarších muzejních institucí obsadily hned dvě další příčky: historie Moravského zemského muzea v Brně sahá do roku 1817 a historie Národního muzea v Praze do roku 1818.

Ale zpět do Opavy: Slezské zemské muzeum spravuje kromě historické výstavní budovy a Památníku Petra Bezruče také Arboretum Nový Dvůr, Památník II. světové války v Hrabyni, areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky a srub Petra Bezruče v Ostravici. Každá pobočka nabízí nejen stálou expozici, ale také tematické výstavy.
 

3. Gloria musealis: nejprestižnější muzejní ocenění

Každý rok v květnu se vyhlašují vítězové dalšího ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. Soutěž probíhá v několika kategoriích, a to Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Zajímá vás, do kterých muzeí a galerií se vypravit za špičkovými kulturními zážitky? Inspirujte se výčtem vítězů všech ročníků soutěže. Schválně, najdete tam svou oblíbenou instituci?

Dodejme ještě, že cena Gloria musealis je udělována na základě rozhodnutí sedmičlenné komise, zatímco z hodnocení návštěvníků a veřejnosti vychází soutěž Muzeum roku. Přesto přehlídka není kompletní: některé instituce z pořádající Asociace muzeí a galerií vystoupily a své výstavy, projekty a publikace do soutěže Gloria musealis nepřihlašují.
 

4. Muzejní noci 2023

Co se děje v muzeu, když se za posledním návštěvníkem zabouchnou dveře? Odpověď vám dá oblíbený Festival muzejních nocí! Letos probíhá od 19. května do 16. června 2023. Jednotlivá muzea a galerie zvolí přesný termín „své“ Muzejní noci a pak lákají na noční prohlídky stálých expozic, doprovázené řadou kulturních programů. Akce se zdaleka neúčastní jen muzea, ale také knihovny, památky, divadla či kulturní domy. Vstupné je většinou zdarma nebo dobrovolné, přesný termín Muzejní noci vám prozradí ve vašem oblíbeném muzeu či galerii.
 

5. Novinky muzejního světa 2023

Památník HrabyněMuzea a galerie každý rok chystají řadu novinek. Víte o těch nejčerstvějších? Například hned dvě muzea, která se zabývají vojenskou historií otevírají své moderní expozice po nákladné rekonstrukci – jedná se o expozice Národního památníku II. světové války v Hrabyni a Památníku Ploština v blízkosti Valašských Klobouk, který připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté. Velkou událostí je také otevření Arcidiecézního muzea v Olomouci se Zdíkovým palácem. V přízemí Zdíkova paláce je možné vůbec poprvé od zpřístupnění památky v roce 2006 projít všemi čtyřmi rameny zdejší gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami a stejně tak o patro výš zaokruhuje lávka celý ochoz s původními románskými okny. Muzeum nabízí novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj zdejšího svatováclavského návrší. Zcela nově otevřeným muzeem je Muzeum rukavic v Abertamech a zbrusu nové expozice připravilo Muzeum v Žatci (Žatecký poklad).
 

6. Rekordy našich muzeí

O rekordy není v našich muzeích nouze. Víte například, že nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě najdete na zámku ve Frýdlantu? Že Pivovarské muzeum v Plzni je nejstarší muzeum piva na světě a že Vagonářské muzeum ve Studénce je největší a nejstarší muzeum svého druhu v České republice? Podobným prvenstvím se pyšní Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou anebo Skanzen v Přerově nad Labem, který je naším nejstarším muzeem v přírodě. Ve Velkých Losinách se zase můžete podívat do Muzea papíru, které sídlí v unikátní Ruční papírně; ta je v provozu téměř nepřetržitě už od 16. století. A víte, ve kterém muzeu si prohlédnete model mamuta s mládětem v životní velikosti a kde najdete nejlepší interaktivní expozice?
 

7. Velmi neobvyklá muzea

Možná víte, že na Islandu mají muzeum penisů, v Indii muzeum záchodů a v San Francisku muzeum vibrátorů. Naše muzea si s nimi ovšem v ničem nezadají: na Muzejní noc se můžete vypravit třeba do pražského Muzea historických nočníků a toalet. V Křenovech objevíte vůbec nejmenší muzeum v naší zemi, Muzeum vah, a ke slavným islandským penisům má docela blízko Muzeum zvěrokleštičů v Komni. Hledáte další rarity, třeba muzeum vyvolávání duchů, expozici čarodějnických procesů nebo muzeum věnované smůle? Pak si prohlédněte náš seznam neobvyklých muzeí, o jejichž existenci jste možná neměli ani tušení!
Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Festival muzejních nocí 2024

17. 5.15. 6.
Festival muzejních nocí 2024

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí (18.5.). Téměř měsíc trvající akce nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách kulturních institucí po celé České republice.

Novinky turistické sezony 2023 – přehled zajímavých novinek a rekonstrukcí

Novinky turistické sezony 2023 – přehled zajímavých novinek a rekonstrukcí

Jaké jsou turistické novinky sezony 2023? Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil přehled novinek a zajímavostí pro letošní rok, které by vám rozhodně neměly uniknout. Poradíme vám, kam zajít do nových expozic, kde navštívit nová muzea, kam na nové naučné stezky anebo která rekonstrukce hradu či zámku se opravdu povedla. Na některé si ještě musíte počkat, jinde už slavnostní otevření proběhlo a rádi vás přivítají s otevřenou náručí. Užijte si skvělé výlety v Česku!

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Na dospělé i děti čeká v České republice spousta zážitků i poučení. Pojetí moderních expozic a pavilonů láká k návštěvě a poznání. Většina návštěvníků si tak možná ani neuvědomuje, že se vzdělává i při pouhé prohlídce. Informace můžete získávat i aktivním způsobem. Záleží jen na vás, jaká forma je pro vás nejzajímavější, ale vždy vás čeká interaktivnost, edukativnost, zábavnost a atraktivnost.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

1. 1.14. 5.
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

Smyslem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Úroveň projektů se za dobu konání soutěže neustále zvyšuje. Svoji pozornost tak na úspěšná muzea stále více zaměřuje kromě odborné i laická veřejnost.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Kraje Vysočina

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Kraje Vysočina

Jaké proměny prožila Vysočina během posledních třiceti let? Do UNESCO byla zapsána židovská čtvrť v Třebíči se zámkem a bazilikou sv. Prokopa, historické centrum Telče a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V kraji vyrostla řada rozhleden a zajímavých atrakcí pro rodiny s dětmi. Poprvé jsme se také mohli vypravit na ferratu ve Víru, do Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou nebo do pivovaru Dalešice. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Krajem Vysočina rok za rokem!

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Ústeckého kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Ústeckého kraje

Jakými změnami prošel Ústecký kraj během posledních třiceti let? V Ústí nad Labem se rozjela nová lanovka na Větruši a výletní vláčky Zubrnické museální železnice ze Střekova do Zubrnic, město rovněž získalo novou dominantu v podobě Mariánského mostu a na místě bývalého uhelného lomu vzniklo jezero Milada. Otevřelo se také jezero Most, poprvé jsme se mohli vykoupat v teplickém Thermaliu, podívat se do Chmelařského muzea v Žatci a užít si adrenalinovou zábavu na via ferratě v Děčíně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Ústeckým krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!

Kalendář akcí 2024: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Kalendář akcí 2024: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Máte rádi motorky, auta, čtyřkolky a všechno, co k nim patří? Pak si nenechte ujít zajímavé akce, veletrhy a motorkářské srazy v roce 2024. Velkými událostmi jsou výstava Bond in Motion, veletrh Motosalon, slavnost Legendy, každoroční Prague Harley Days a mnoho dalších skvělých akcí.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Muzeum Abertamy – za tajemstvím výroby rukavic

Muzeum Abertamy – za tajemstvím výroby rukavic

Muzeum Abertamy představuje unikátní expozici rukavic. Expozice čítá na 300 exponátů k historii výroby kožených rukavic, multimediální část se strojem času a hornickou expozici s minerály převážně z Jáchymovska.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura