ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události
Zážitky

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Poslechněte si audio verzi článku
Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?
Čtvrtý červenec je pro Čechy den jako každý jiný. Dětem skončila škola, dospělým začala dovolená a odjeli k moři, ti co zůstali doma se těší na následující dva volné dny 5. a 6. července. Za oceánem se ale mohutně slaví, září ohňostroje, pořádají se pikniky a grilování: je tu Den nezávislosti / Independence Day, pro Američany největší svátek roku. A aby bylo všem jasné, kdy se to stalo, mnohem častěji se svátku říká Čtvrtý červenec, tedy The Fourth of July. Alespoň nikdo nemusí přemýšlet, kdy si naplánovat volno. Jak a proč ale Den nezávislosti USA vznikl?
 

Rok 1776 a Deklarace nezávislosti

Den nezávislosti připomíná 4. červenec 1776, den, kdy Druhý kontinentální kongres přijal Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických. Pro USA je to podobně významný den jako pro nás 28. říjen: tehdejších třináct britských kolonií v Severní Americe vyhlásilo nezávislost na Velké Británii, a to vyhlášením základních práv člověka a soupisem stížností proti britské říši. Zakládajícími státy USA byly Delaware, Pensylvánie, New Jersey, Georgie, Connecticut, Massachusetts, Maryland, Jižní Karolína, New Hampshire, Virginie, New York, Severní Karolína a Rhode Island.

Deklaraci podepsalo 56 zástupců těchto států, mimo jiné Benjamin Franklin (v 70 letech nejstarší signatář) a dva budoucí prezidenti, Thomas Jefferson a John Adams. Svým podpisem všichni dávali v sázku svůj život: účast na druhém kontinentálním kongresu znamenala projev rebelství, zradu vůči anglickému králi a na dopadení vůdců dokonce byla vypsána odměna.
 

České ozvěny Fourth of July

Den nezávislosti se samozřejmě slaví i na Velvyslanectví USAPraze; na recepci jsou zvány významné osobnosti kulturního i politického života, v době komunismu nechyběli mezi pozvanými čeští disidenti. V archivu České televize se například můžete podívat na televizní pozdrav prezidenta Václava Havla všemu americkému lidu ke Dni nezávislosti. Připomněl jak svou návštěvu v USA, tak to, jak velkým vzorem bylo pro Československo americké pojetí svobody a demokracie.

4. červenec 1776 možná byl o více než sto let později inspirací pro T. G. Masaryka, když 4. července 1915 zveřejnil svou koncepci rozbití rakousko-uherské monarchie a československé samostatnosti.
 

Čtvrtý červenec v české historii

Datum 4. července provází také další milníky české historie. V roce 1204 byl například sázavský opat Prokop prohlášen za svatého, 4. července 1947 československá vláda rozhodla o připojení republiky k takzvanému Marshallovu plánu hospodářské rekonstrukce evropských zemí poškozených válkou, o rok později pak mohli televizní diváci sledovat první přímý přenos z XI. všesokolského sletu na pražském Strahově. 4. července 1956 byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Moravský kras a 4. července 1987 získala Martina Navrátilová svůj šestý wimbledonský titul v řadě, když porazila Steffi Grafovou.

Zajímavá výročí provázejí 4. červenec i ve světě. Víte například, že v roce 1862 vzal Lewis Carroll na výlet po Temži dcery svých přátel a při tom vymyslel základ příběhu, který vyšel – jaká náhoda – o tři roky později 4. července 1865 pod názvem Alenka v říši divů?

S tématem svobody a nezávislosti souvisí 4. červenec 1950, kdy zahájilo vysílání rádio Svobodná Evropa. 4. července také slavili narozeniny pověstný obr Drásal aneb Josef Drásal, údajně nejvyšší člověk v Česku (1841–1886), režisér, herec a scenárista Oldřich Lipský (1924–1986), italský revolucionář Giuseppe Garibaldi (1807–1882) či italská herečka Gina Lollobrigida (*1927). 4. července zemřeli například Marie Curie-Skłodowská, francouzská fyzička a chemička polského původu (1867–1934), díky jejímž objevům vznikly lázně Jáchymov, první radonové lázně na světě, anebo malíř a spisovatel Ondřej Sekora (1899–1967), autor Ferdy Mravence.
 

Co možná nevíte o Deklaraci nezávislosti

  • Zvláštní shoda náhod provázela Thomase Jeffersona a Johna Adamse: oba zemřeli právě na výročí Dne nezávislosti, 4. července 1826: Adams jako devadesátiletý, Jeffersonovi bylo třiaosmdesát.
  • Originál byl sepsán na pergamen, tedy speciálně ošetřenou zvířecí kůži s rozměry 61,6 x 75,5 centimetrů. Je uložen v neprůstřelné vitríně v Národním archivu Spojených států, ve Washingtonu D.C.
  • Oficiálním federálním svátkem se Den nezávislosti stal v roce 1941. Američané oslavují vznik svobodných Spojených států celodenními pikniky, sportovními hrami, soutěžemi, průvody, koncerty a v závěru dne ohňostroji.
Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.

Věda a historie není nuda: Graham Bell, telefon a vynálezy z 19. století, které používáme dodnes

Věda a historie není nuda: Graham Bell, telefon a vynálezy z 19. století, které používáme dodnes

Na začátku letopočtu se psala osmnáctka a vynález elektřiny byl doslova v plenkách. Během další stovky let v průběhu celého 19. století zaplavila svět spousta vynálezů a zlepšováků, z nichž mnohé používáme dodnes, od telefonu přes myčky nádobí, automobily a železnice až po tabulkovou čokoládu. Ano, i taková maličkost nám dnes dokáže zpříjemnit život.

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

Fascinující pohled na noční oblohu občas nabídne neobvyklé představení: jasný záblesk, který většinou rychle zmizí, ale někdy stopy po něm bývají vidět i několik hodin. Záhada? Kdepak, možná jste právě byli svědky pádu meteoritu. Co o tajemných poslech z vesmíru víme a nevíme, jak dobrodružné příběhy jejich pády provázejí a kde se na ně můžete podívat zblízka?

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Schönbornský palác – sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických Památky

Schönbornský palác – sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických

Hrabě Colloredo Walsee, kterému dříve pozemky patřily, zde zřídil v roku 1660 rozsáhlou terasovou zahradu na petřínském svahu. Často bývá také palác nazýván Colloredovský palác.

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace je replika historické lodi, která od roku 2010 brázdí vody moří a oceánů. Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního českého námořníka a také skutečného českého korzára Augustina Heřmana. Ten opustil české země po bitvě na Bílé hoře a přes tehdejší Nizozemsko se dostal až do Ameriky. S lodí La Grace několikrát přeplul Atlantik a než se usadil, pár let vedl život korzára a přepadal španělské obchodní lodě v Karibském moři. Nutno dodat, že se svolením guvernéra.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Významný český cestovatel, lékař, etnograf a kartograf Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (5. prosince 1761 – asi 31. října 1817) byl jednou z nejskvělejších osobností českých botanických dějin. Rovněž jako první v českých zemích vypustil montgolfiéru, obeplul svět a popsal viktorii královskou.

Další aktuality

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (13.7. – 14.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici, Letní krkonošské parní víkendy, Borůvkobraní v Borovanech 2024, Hiršperský den 2024 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu, Květinová slavnost v Památníku K. H. Máchy v Doksech. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
12. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (13.7. – 14.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Motoráčkem do Borohrádku, Pivní slavnosti a výstava historických vozidel ve Svitavách, Draci na zámku Kozel, Pardubická všestrannost, Květinová slavnost v Památníku K. H. Máchy v Doksech. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
12. červenec 2024 7:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky

České značky: Dino, Walachia, Fatra, Makura a další výrobci dětských hraček

Rádi navštěvujete muzea hraček a milujete stavebnice, panenky, Igráčky, vláčky, domečky pro panenky, plyšáky, autodráhy, stolní hry a další hračky? Na Kudy z nudy vám představíme známé firmy a nejznámější výrobce českých hraček. Řečeno společně se slavnými medvědy od Kolína: pojďte, budeme si hrát!
9. červenec 2024 11:40
Zážitky

České značky: Alza, Heureka, Slevomat, Mall, Rohlík a další velké e-shopy

Když chcete koupit zájezd, zážitek, outdoorové a sportovní vybavení, kolo anebo lyže, vydáte se do kamenných obchodů nebo na internet? Na internetu pravidelně nakupuje více než polovina Čechů a obliba nákupů přes e-shopy stále stoupá. Seznamte se na Kudy z nudy s největšími hráči na trhu e-commerce!
9. červenec 2024 1:36
Zážitky

Užijte si letní zážitky s vědou, které nikdy neomrzí!

Oblíbená science centra, hvězdárny a planetária chystají na léto řadu novinek i poutavý program pro malé i velké návštěvníky. Na cestu za poznáním se mohou lidé vydat v Brně, Ostravě, Liberci, Plzni, Hradci Králové a v Olomouci. Všude tam nebude mít nuda šanci!
7. červenec 2024 12:04
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
6. červenec 2024 12:38
Zážitky