Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události
Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické událos
"> "> "> "> ">
Zážitky

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

  • Vydáno4. července 2022
Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?
Čtvrtý červenec je pro Čechy den jako každý jiný. Dětem skončila škola, dospělým začala dovolená a odjeli k moři, ti co zůstali doma se těší na následující dva volné dny 5. a 6. července. Za oceánem se ale mohutně slaví, září ohňostroje, pořádají se pikniky a grilování: je tu Den nezávislosti / Independence Day, pro Američany největší svátek roku. A aby bylo všem jasné, kdy se to stalo, mnohem častěji se svátku říká Čtvrtý červenec, tedy The Fourth of July. Alespoň nikdo nemusí přemýšlet, kdy si naplánovat volno. Jak a proč ale Den nezávislosti USA vznikl?
 

Rok 1776 a Deklarace nezávislosti

Den nezávislosti připomíná 4. červenec 1776, den, kdy Druhý kontinentální kongres přijal Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických. Pro USA je to podobně významný den jako pro nás 28. říjen: tehdejších třináct britských kolonií v Severní Americe vyhlásilo nezávislost na Velké Británii, a to vyhlášením základních práv člověka a soupisem stížností proti britské říši. Zakládajícími státy USA byly Delaware, Pensylvánie, New Jersey, Georgie, Connecticut, Massachusetts, Maryland, Jižní Karolína, New Hampshire, Virginie, New York, Severní Karolína a Rhode Island.

Deklaraci podepsalo 56 zástupců těchto států, mimo jiné Benjamin Franklin (v 70 letech nejstarší signatář) a dva budoucí prezidenti, Thomas Jefferson a John Adams. Svým podpisem všichni dávali v sázku svůj život: účast na druhém kontinentálním kongresu znamenala projev rebelství, zradu vůči anglickému králi a na dopadení vůdců dokonce byla vypsána odměna.
 

České ozvěny Fourth of July

Den nezávislosti se samozřejmě slaví i na Velvyslanectví USAPraze; na recepci jsou zvány významné osobnosti kulturního i politického života, v době komunismu nechyběli mezi pozvanými čeští disidenti. V archivu České televize se například můžete podívat na televizní pozdrav prezidenta Václava Havla všemu americkému lidu ke Dni nezávislosti. Připomněl jak svou návštěvu v USA, tak to, jak velkým vzorem bylo pro Československo americké pojetí svobody a demokracie.

4. červenec 1776 možná byl o více než sto let později inspirací pro T. G. Masaryka, když 4. července 1915 zveřejnil svou koncepci rozbití rakousko-uherské monarchie a československé samostatnosti.
 

Čtvrtý červenec v české historii

Datum 4. července provází také další milníky české historie. V roce 1204 byl například sázavský opat Prokop prohlášen za svatého, 4. července 1947 československá vláda rozhodla o připojení republiky k takzvanému Marshallovu plánu hospodářské rekonstrukce evropských zemí poškozených válkou, o rok později pak mohli televizní diváci sledovat první přímý přenos z XI. všesokolského sletu na pražském Strahově. 4. července 1956 byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Moravský kras a 4. července 1987 získala Martina Navrátilová svůj šestý wimbledonský titul v řadě, když porazila Steffi Grafovou.

Zajímavá výročí provázejí 4. červenec i ve světě. Víte například, že v roce 1862 vzal Lewis Carroll na výlet po Temži dcery svých přátel a při tom vymyslel základ příběhu, který vyšel – jaká náhoda – o tři roky později 4. července 1865 pod názvem Alenka v říši divů?

S tématem svobody a nezávislosti souvisí 4. červenec 1950, kdy zahájilo vysílání rádio Svobodná Evropa. 4. července také slavili narozeniny pověstný obr Drásal aneb Josef Drásal, údajně nejvyšší člověk v Česku (1841–1886), režisér, herec a scenárista Oldřich Lipský (1924–1986), italský revolucionář Giuseppe Garibaldi (1807–1882) či italská herečka Gina Lollobrigida (*1927). 4. července zemřeli například Marie Curie-Skłodowská, francouzská fyzička a chemička polského původu (1867–1934), díky jejímž objevům vznikly lázně Jáchymov, první radonové lázně na světě, anebo malíř a spisovatel Ondřej Sekora (1899–1967), autor Ferdy Mravence.
 

Co možná nevíte o Deklaraci nezávislosti

  • Zvláštní shoda náhod provázela Thomase Jeffersona a Johna Adamse: oba zemřeli právě na výročí Dne nezávislosti, 4. července 1826: Adams jako devadesátiletý, Jeffersonovi bylo třiaosmdesát.
  • Originál byl sepsán na pergamen, tedy speciálně ošetřenou zvířecí kůži s rozměry 61,6 x 75,5 centimetrů. Je uložen v neprůstřelné vitríně v Národním archivu Spojených států, ve Washingtonu D.C.
  • Oficiálním federálním svátkem se Den nezávislosti stal v roce 1941. Američané oslavují vznik svobodných Spojených států celodenními pikniky, sportovními hrami, soutěžemi, průvody, koncerty a v závěru dne ohňostroji.
La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace je replika historické lodi, která od roku 2010 brázdí vody moří a oceánů. Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního českého námořníka a také skutečného českého korzára Augustina Heřmana. Ten opustil české země po bitvě na Bílé hoře a přes tehdejší Nizozemsko se dostal až do Ameriky. S lodí La Grace několikrát přeplul Atlantik a než se usadil, pár let vedl život korzára a přepadal španělské obchodní lodě v Karibském moři. Nutno dodat, že se svolením guvernéra.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Významný český cestovatel, lékař, etnograf a kartograf Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (5. prosince 1761 – asi 31. října 1817) byl jednou z nejskvělejších osobností českých botanických dějin. Rovněž jako první v českých zemích vypustil montgolfiéru, obeplul svět a popsal viktorii královskou.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Schönbornský palác – sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických

Schönbornský palác – sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických

Hrabě Colloredo Walsee, kterému dříve pozemky patřily, zde zřídil v r. 1660 rozsáhlou terasovou zahradu na petřínském svahu. Často bývá také palác nazýván Colloredovský palác.