Úvod > Aktuality > Uplynulo 600 let od Husova upálení. Vzpomenou Praha, Tábor i Husinec
Zážitky

Uplynulo 600 let od Husova upálení. Vzpomenou Praha, Tábor i Husinec

  • Vydáno30. června 2015
V červenci roku 1415 byl v Kostnici upálen pro své názory kazatel Jan Hus. Vzpomeňte po 600 letech na osobu velkého učence i vy! Portál Kudy z nudy vás zve na akce po celé České republice, které se konají u příležitosti tohoto významného výročí.
Reformátor a kazatel Jan Hus se narodil okolo roku 1370 v Husinci. Vyučoval na pražské univerzitě a později byl i jejím rektorem. Proslul jako velký kritik římskokatolického stolce a mravního úpadku, v němž se celá církev ocitla. Za své názory byl označen jako kacíř a 6. července 1415 odsouzen kostnickým koncilem k smrti upálením. A právě osobnost významného českého myslitele a teologa letos připomínají oslavy, konající se po celé zemi. Kterou akci si vyberete vy?
 

600. výročí upálení Jana Husa v Táboře

Město Tábor vzniklo jako důležité centrum husitského hnutí, které zde má také své muzeum. Místní na svou minulost nezapomínají a postavu velkého reformátora a bojovníka za pravdu si připomínají po celý letošní rok. V červenci tak můžete navštívit hned několik výstav a přednášek, oslavy však vyvrcholí 5. a 6. července. U pomníku Jana Husa v Husově parku se v neděli od 18 hodin uskuteční pietní akt s pokládáním věnců, od 20 hodin potom na Žižkově náměstí zazní koncert orchestru Smetanovi historici s cyklem symfonických básní Má vlast. Vstup na koncert je zdarma. O den později můžete navštívit táborský kostel sv. Filipa a Jakuba, kde se uskuteční hudebně-literární pásmo s četbou Husových hlavních myšlenek. Večer znovu ožije Žižkovo náměstí, kde od 20 hodin můžete zhlédnout muzikál Kazatel o životě Jana Husa, jehož autorem je sólista opery Národního divadla Zdeněk Plech. I v tomto případě za vstupenku nic nezaplatíte.
 

Husovy oslavy v Husinci

Od 3. do 6. července se vydejte do mistrova rodiště, Husince v jižních Čechách. Zúčastnit se tam můžete oslav, jejichž historie sahá až do roku 1869. Letos však slavnosti prošly velkou koncepční změnou tak, aby si vybral opravdu každý. Samozřejmou součástí akce bude poutní mše, která se uskuteční v neděli 5. července od 8 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Chybět nebude ani večerní historický lampionový průvod a pietní vzpomínka. Na závěr nedělních slavností bude vypálen velkolepý ohňostroj a jako vzpomínka na Husovo úmrtí dojde k zapálení hranice.

Hlavní část Husových oslav se však uskuteční v pondělí, tedy v den, kdy přesně před 600 lety, mistr Jan Hus zemřel. Kromě slavnostního zahájení, které se bude konat 9 hodin za přítomnosti Jana Husa, se můžete těšit také na koncerty, dražbu výroční medaile a rytířský turnaj. Pro děti budou připravena divadelní vystoupení a zkrátka nepřijdou ani ti, kterým z kulturního mumraje vyhládne. Zajištěno bude na oslavách také občerstvení.
 

Dobové slavnosti na Kozím hrádku

Na Husův odkaz nezapomene ani další z míst, kterými kazatel během svého života prošel. Na hradě Kozí hrádek Jan Hus nalezl útočiště roku 1413. V jeho okolí kázal a věnoval se práci na svých dílech, několik z nich zde dokončil. Z jihu Čech se o rok později přesunul na hrad Krakovec u Rakovníka, odkud putoval do Kostnice. Na Kozím hrádku můžete 5. července navštívit Dobové slavnosti s ukázkami historických řemesel, šermíři, kejklíři, představením o Janu Husovi, dobovou muzikou a spoustou další zábavy. Pro děti budou připraveny historické hry a soutěže či rytířský trenažér. Za vstupné zaplatíte 90 korun nebo 60 korun v případě snížené vstupenky.
 

Husovské slavnosti 2015 v Praze

Svou stopu zanechal mistr Jan Hus také v Praze, kde učil, kázal a vedl místní univerzitu. Připomenout si ho zde budete moci na Staroměstském náměstí, Ovocném trhu, v Betlémské kapli i dalších pražských kostelech. Husovské slavnosti 2015 se budou konat 5. a 6. července a jejich součástí budou hudební, divadelní i slovem provázená vystoupení na podiu u pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí.

O slavnostní zahájení se postará Moravská filharmonie Olomouc, vystoupí například kapely Hradišťan, Tata bojs nebo Spirituál Kvintet, Ovocný trh se promění na středověké tržiště a nebude chybět ani program pro děti a rodiče. Poutnický program oživí kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, kostel U Salvátora nebo kostel sv. Martina ve zdi.
Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Centrum Mistra Jana Husa v Husinci

Centrum Mistra Jana Husa v Husinci

Návštěvníci obce Husinec mají možnost prohlédnout si Centrum Mistra Jana Husa, které bylo prohlášeno za kulturní památku. Jedná se o objekty tří měšťanských domů, stodoly a provozní budovy. Celý areál je určen pro kulturně vzdělávací účely.

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Trojlodní stavba ze druhé poloviny 13. století, původně s dvojicí stejně vysokých věží. Stejně jako hrad či most a další nejstarší stavby ve městě je farní kostel dílem písecko-zvíkovské stavební huti. Je možné navštívit také věž po předchozí rezervaci.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Naučná stezka městskou památkovou zónou v Uherském Brodě

Naučná stezka městskou památkovou zónou v Uherském Brodě

Přijměte pozvání do Uherského Brodu a poznejte královské město Moravského Slovácka. Nově vybudovaná náučná stezka historickým jádrem města Uherský Brod seznámí turisty s nejzajímavějšími památkami.

Skalní hrádek Svojkov

Skalní hrádek Svojkov

Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Skalní hrad Svojkov naleznete na okraji stejnojmenné obce, asi 2 km jižně od Sloupu v Čechách.

Zřícenina hradu Hus

Zřícenina hradu Hus

Zbytky hradu Hus stojí na strmém ostrohu nad řekou Blanicí ve svahu Panského vrchu (835 m) asi 8 km jihozápadně od Prachatic. Nejstarší písemná zpráva o hradu pochází z roku 1341, kdy král Jan Lucemburský zde povolil vystavět hrad na ochranu nově zakládaných vsí na odlesněné půdě.

Míčovna Pražského hradu

Míčovna Pražského hradu

Nádherná renesanční budova uvnitř Královské zahrady na okraji Jeleního příkopu byla postavena v 16. století architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem. Průčelí je krásně zdobené dobovými sgrafity, přesto zde naleznete i námět se srpem a kladivem.

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Bystřický zámek je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Nejznámějšími majiteli byl rod Laudonů, kteří zámek vlastnili 106 let. Socha známého vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámek dodnes. Roku 1897 pobýval na zámku sám císař František Josef I.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. Velkou rekonstrukcí prošel v roce 2015. Připraveno je zde mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hlouby seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům. V současné době zřícenina opět ožívá v rámci projektu Vision 21.

Husova kazatelna – největší český viklan

Husova kazatelna – největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Kostel Matky boží před Týnem patří mezi nejvýznamnější pražské kostely. Původní románský kostel patřil ke špitálu kupců v dnešním Ungeltu. Na jeho místě byl ve 13. stol. postaven raně gotický kostel. Za husitských časů býval kostel hlavní baštou husitů.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vzácné dřevořezby z Křížové cesty na Bezdězu , Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Den země v Zoo Ostrava 2024, Mezinárodní den památek na hradě Šternberk, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky

Nejlepší a největší čarodějnice – přehled kouzelných míst, kde si užijete letošní čarodějnice

Možná už přesně víte, kde si užijete letošní pálení čarodějnic, možná si necháte poradit. Portál Kudy z nudy je na poslední dubnovou noc řádně připravený a nápady se to u nás jen hemží. Pojďte se podívat na pár tipů, kde nebude o zábavu nouze. Některé akce se konají již o víkendu před čarodějnicemi.
Zážitky