!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Centrum Mistra Jana Husa v Husinci
Památky

Centrum Mistra Jana Husa v Husinci

Od května 2015 mají návštěvníci možnost navštívit v obci Husinec Centrum Mistra Jana Husa, které bylo prohlášeno za kulturní památku. Jedná se o objekty tří měšťanských domů, stodoly a provozní budovy. Celý areál je určen pro kulturně vzdělávací účely.
Tato událost má pro město Husinec velký význam. Jedna z největších postav našich dějin – Mistr Jan Hus zde zůstává pro občany Husince, obyvatele České republiky
i moderní Evropany v důstojnosti a úctě k myšlence a víře.

Obnova této kulturní památky zahrnovala rozsáhlou rekonstrukci dvou památkových objektů, novou expozici o Mistru Janu Husovi, vybudování sociálního zázemí a celkovou úpravu zahradního prostranství. Rekonstrukcí v částce cca 25 milionů korun prošly památkově chráněné budovy i venkovní areál, kde jsou v zahradě umístěny plastiky, vytvořené studenty Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Obnova proběhla ve spolupráci a za podpory vlády České republiky, ministerstva kultury, Jihočeského kraje i města Husinec. Památník je dlouhodobě ve správě Církve československé husitské a Jihočeský kraj se podílí na financování provozu. Zrekonstruované centrum bude sloužit nejen vzdělávacímu a pietnímu účelu, ale město Husinec jej může využívat i ke kulturním a společenským akcím.

Součástí Centra Mistra Jana Husa je také nová expozice, která se věnuje době, životu, dílu, tradici a odkazu českého reformátora. Projekt ohleduplně pracuje s dispozicí této Národní kulturní památky a místem tradičního Husova rodiště, tzv. Husovy světničky. V její bezprostřední blízkosti se nachází „Husova modlitebna“ vyjadřující spirituální rozměr této osobnosti projevující se modlitbou i duchovní písní. Autorem architektonického a výtvarného řešení s využitím současné multimediální komunikace je akademický architekt Petr Fuchs. Jako odborný garant působil prof. Jan Blahoslav Lášek, děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí