Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Centrum Mistra Jana Husa v Husinci
Památky

Centrum Mistra Jana Husa v Husinci

Návštěvníci obce Husinec mají možnost prohlédnout si Centrum Mistra Jana Husa, které bylo prohlášeno za kulturní památku. Jedná se o objekty tří měšťanských domů, stodoly a provozní budovy. Celý areál je určen pro kulturně vzdělávací účely.
Tato událost má pro město Husinec velký význam. Jedna z největších postav našich dějin – Mistr Jan Hus zde zůstává pro občany Husince, obyvatele České republiky
i moderní Evropany v důstojnosti a úctě k myšlence a víře.

Obnova této kulturní památky zahrnovala rozsáhlou rekonstrukci dvou památkových objektů, novou expozici o Mistru Janu Husovi, vybudování sociálního zázemí a celkovou úpravu zahradního prostranství. Rekonstrukcí v částce cca 25 milionů korun prošly památkově chráněné budovy i venkovní areál, kde jsou v zahradě umístěny plastiky, vytvořené studenty Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Obnova proběhla ve spolupráci a za podpory vlády České republiky, ministerstva kultury, Jihočeského kraje i města Husinec. Památník je dlouhodobě ve správě Církve československé husitské a Jihočeský kraj se podílí na financování provozu. Zrekonstruované centrum bude sloužit nejen vzdělávacímu a pietnímu účelu, ale město Husinec jej může využívat i ke kulturním a společenským akcím.

Součástí Centra Mistra Jana Husa je také nová expozice, která se věnuje době, životu, dílu, tradici a odkazu českého reformátora. Projekt ohleduplně pracuje s dispozicí této Národní kulturní památky a místem tradičního Husova rodiště, tzv. Husovy světničky. V její bezprostřední blízkosti se nachází „Husova modlitebna“ vyjadřující spirituální rozměr této osobnosti projevující se modlitbou i duchovní písní. Autorem architektonického a výtvarného řešení s využitím současné multimediální komunikace je akademický architekt Petr Fuchs. Jako odborný garant působil prof. Jan Blahoslav Lášek, děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. 

Mrakoplaš v Balbínce

Mrakoplaš bude zase na domácí scéně! Kdy? V pátek, 16. prosince, od 20:00h! Přijďte, tento předvánoční dýchánek určitě bude stát za to!
Praha 2, Praha

Předu, předu advent na Kratochvíli

Adventní večer.
Netolice, Jihočeský kraj

Lazer Viking, Johavova kalhota a Chatto

Hudebním fanouškům zahraje 17. prosince pravé šumavské elektro Johavova kalhota, z punku, industriálu i undergroundu čerpající Chatto a na české scéně unikátní rock’n’rollový srdcař Lazer Viking!
Volyně, Jihočeský kraj

Czech O-Tour Šumava

Závody v orientačním běhu ze seriálu Czech O-Tour na Šumavě (Kubova Huť). Pro zkušené orientační běžce, začátečníky i celou rodinu.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. Velkou rekonstrukcí prošel v roce 2015. Připraveno je zde mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hlouby seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.
Husinec, Jihočeský kraj

Husinecká přehrada

Hlavním účelem stavby byla ochrana Husince a dalších obcí před povodněmi. Jezero vzniklé za přehradní hrází zachycovalo a dodnes zachycuje při jarním tání velkou vodu. Přehrada byla dokončena v roce 1939 a k jejímu základnímu využití přibyla postupně i další.
Husinec, Jihočeský kraj

Bylinková a květinová zahrada Chlumany

Zahrada s desítkami druhů léčivých rostlin, bylin a květin, která nabízí i sazenice a sezonní plody. Kromě svých výpěstků zahrada nabízí i produkty pěstitelů a lidových řemeslníků z okolí.
Chlumany, Jihočeský kraj

Chalupa U Vyšaty

Stylové ubytování na jihočeském venkově v rodném domě cestovatele a dobrodruha Františka Čecha Vyšaty. Ochutnejte vynikající domácí produkty a užijte si dovolenou na krásné ukázkové přírodní zahradě na které nechybí květiny, zelenina a zvířata.
Chlumany, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bed & Bike Prachatice

Penzion Bed & Bike představuje apartmány butikového stylu v renesančních domech historického jádra Prachatic.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pivovar Prachatice – obnovení tradice vaření piva v Prachaticích

Více než po 67 letech se vrátila do Prachatic vůně sladu...
Prachatice, Jihočeský kraj

Albatros Hotels & Resorts v Prachaticích

Albatros Hotels & Resorts nabízí v Prachaticích dva hotelové komplexy – Hotel Albatros Relax a Albatros Active, které disponují celkem 69 pokoji. Kromě ubytování poskytují i wellness služby a sportovní vyžití.
Prachatice, Jihočeský kraj

Penzion Tina Prachatice

V Prachaticích u hlavní silnice mezi Českými Budějovicemi a hraničním přechodem Strážný se nachází Penzion Tina. Ke zpříjemnění pobytu lze využít posilovnu a jídelnu, kde se podávají snídaně.
Prachatice, Jihočeský kraj