Úvod > Co chcete dělat? > Památník Mistra Jana Husa v Husinci
Kultura

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. Velkou rekonstrukcí prošel v roce 2015. Připraveno je zde mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hlouby seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.
Od 30. května 2015 zde bude poprvé k vidění i nová expozice graficky zpracována akad. architektem Petrem Fuksem. Tak se symbolicky propojí Husinec s Kostnicí, kde v tamním Husově domě navrhoval architekt Fuks předchozí expozici. Projekt propojil tři sousední domy, na zahradě vznikl amfiteátr a zasáhl i do podzemí. Uvnitř je připravena nová expozice a knihovna.

V Památníku Mistra Jana Husa najdete Husovu světničku, kde se podle tradice kolem roku 1371 narodil Jan z Husince, později známý jako Mistr Jan Hus. Rodina Mistra Jana byla chudá, proto si vlastní dům nemohli dovolit. Majitel gruntu měl ve stavení dva byty, které různým rodinám pronajímal. Kromě hlavní světničky je součástí bytu také černá kuchyně, kde se vařilo na zemi na otevřeném ohništi.

Husův příběh je základním a ústředním obsahem i osnovou výstavy, představující jeho vzdělání, působení v Praze na univerzitě a v Betlémské kapli, exil, cestu do Kostnice a ukončení jeho života v Kostnici. Závěrečnou část tvoří reflexe Husovy osobnosti a odkazu v období reformace a protireformace, v době 19. a 20. století, Hus v protestantismu v Římskokatolické církvi a v Církvi československé husitské. Zvláštní pozornost je věnována Husovu vystoupení v souvislosti se světovou reformací v Německu, Švýcarsku a dalších zemích v podobě „Stromu reformace".

Výstava se koncentruje na tři základní místa spojená s Janem Husem: Husinec, Praha a Kostnice. Stručné medailony představují postavy, jakými jsou Jan Viklef, Konrád Waldhauser, Matěj z Janova, Michal de Causis, Jean Gerson, Štěpán z Pálče, Petr z Mladoňovic. Základními tématy jsou: reformní hnutí (reforma, reformace), Bible a její náboženský a kulturní význam, církev a společnost ve středověku (ideály a skutečnost), koncil (Kostnický koncil (1414-1418) jako významná evropská událost). Významným etickým tématem je svědomí.

V muzejním parku můžete posedět a načerpat síly k dalším výletům. Nově jsou zde sochy vzniklé a zpracované studenty Průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích na téma Mistr Jan Hus – cesta ke smíření.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí