Úvod > Aktuality > Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní
Letní sporty

Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní

Jezdeckých klubů a míst, kde si můžete prohlížet svět z koňského hřbetu, je u nás celá řada. Vyznáte se ale v našich hřebčínech? Víte, který je nejstarší? Kde se specializují na chov ceremoniálních kočárových koní? Odkud pocházeli koně, kteří stáli modelem pro naše nejznámější jezdecké pomníky? A které hřebčíny zvou na zajímavé prohlídky? Vydejte se s námi po stopách koňských kopyt.
Živý hřebec Ardo stojí modelem pro sochaře Josefa Václava Myslbeka…
…a navždy zachycený Ardo na jezdeckém pomníku svatého Václava na Václavském náměstí v Praze.

Hřebčíny v Kladrubech a Slatiňanech

Naše putování nemůžeme zahájit jinde než na Pardubicku, v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem. Od roku 2019 je společně s okolní krajinou zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jeden z nejstarších hřebčínů na světě, zasazený v půvabné krajině pastvin, jízdáren, parků, stájí, vodních kanálů a cest lemovaných alejemi, je už více než 400 let domovem starokladrubských koní. Zajímavostí je, že v samotných Kladrubech nad Labem žijí pouze bělouši.V Národním hřebčíně si užijete komentovanou prohlídku hlavních stájí, kde se zblízka setkáte s chovanými koňmi, císařského zámku a expozice historických kočárů, saní a postrojů. Nenechte si ujít ani lesovnu se simulátorem jízdy v kočáře, dokonce můžete vystoupat na rozhlednu a podívat se na hřebčín a okolí z výšky.

hřebčín slatiňanyhřebčíně ve Slatiňanech zase žijí jenom vraníci. Nahlédnete zde nejen do jejich stájí, ale také do kočárovny a knížecí sedlovny Auerspergů. Nedaleko na okraji rekreačních lesů Podhůra ještě můžete navštívit Švýcárnu s interaktivním muzeem starokladrubských koní.

Starokladrubský kůň byl po celá staletí účelově šlechtěn jako kočárový kůň pro císařský dvůr, ale své místo a využití si našel i v současné době. Starokladrubští koně se skvěle hodí pro soutěže spřežení a klasickou drezuru. Pro svoji klidnou a vyrovnanou povahu jsou často využívání pro hipoterapii a jsou ideálními parťáky pro volnočasové ježdění. A věděli jste, že někteří kladrubští bělouši se rodí tmaví až černí a teprve v průběhu dospívání zbělají? Naproti tomu kladrubští vraníci nesvětlají.

Jezdectví: tipy pro milovníky koní a romantiky na jediném místě
 

Výcvik vraníků v Heřmanově Městci

vraník kladrubákNárodní hřebčín v Heřmanově Městci založil v roce 1875 rod Kinských a chovali se tu koně k soutěžím a honu. Dnes stáje slouží jako výcvikové centrum starokladrubských koní. Během roku 2023 zde proběhla velká rekonstrukce a nyní je krásný areál opět milovníkům koní přístupný. Každý rok od dubna do října se zájemcůmotevírají dveře hřebčína dokořán, a to vždy od pátku do neděle. Příchozí se dozvědí nejen zajímavosti z historie chovu koní v heřmanoměsteckých stájích, ale zavítají také do historické a provozní postrojovny a galasedlovny. Nechybí samozřejmě ani zastávka u boxů starokladrubských vraníků. Nedaleko samotného hřebčína se nachází muzeum. To vám ukáže desítky ohlávek, uzd, třmenů a postrojů sloužily jezdcům z knížecího roku Kinských. Šlechtické děti se učily jezdit nejprve na ponících a když zvládly základy přesedlaly na koně. Velkou zajímavostí jsou exponáty vztahující se ke „knížecí autoškole“. Jedná se o speciální trenažer, který sloužil začínajícím vozatajům ke správnému ovládání spřežení a získání náležitých grifů. Místo živých koní ovládali začátečníci železná závaží, která suplovala jedno, dvoj, troj nebo nejobtížnější čtyřspřeží.
 

Plaví Koně Kinští na zámku Karlova Koruna

kůň kinskýV Jízdárně na zámku Karlova Koruna se nachází nová tematická expozice Kopytem se, kopytem tam mapující zrod a věhlas zdejšího chovatelského skvostu – Koně Kinských. Rod Kinských je spojen s chovem koní velmi pevně. Kinští totiž světu dali nové plemeno. Nazývá se Kůň Kinský (Equus Kinsky) a od roku 2005 je zařazeno mezi česká národní plemena koní. Jedná se o plemeno lehkých teplokrevných sportovních koní. Koně Kinští mají nádherné plavé zabarvení, které je dáno zesvětlujícím genem. Ve slunečním světle by měli nejlepší koně Kinských „zářit jak tekuté zlato“ – a také tak září. Když v roce 1815 dorazila hraběnka Kristina Kinská na Vídeňský kongres se čtyřspřežím takových koní, mluvilo se o tom v celé evropské, aristokratické společnosti. Mezi znalci vzácných koňských plemen jsou Koně Kinští ceněni pro osobitou eleganci, povahou jsou většinou mírní a projevují štěněčí zvědavost vůči lidem a jejich úmyslům. Někteří Koně Kinští jsou ale i ryzáky nebo hnědáky. V chovu se vyskytují zhruba v poměru 1:1. Toto plemeno má ještě jednu zvláštnost – jeho rodokmen se vede po mateřské linii. V plemenné knize koní Kinských přechází primární původ po klisnách, nikoli po hřebcích, a standardy pojmenování koní to reflektují. V současné době je největší koncentrace Koní Kinských v Hradištku u Sadské v Hřebčíně Equus Kinsky. Hřebčín je také domovským sídlem Svazu chovatelů koní Kinských (SCHKK), který řídí chov tohoto plemene pro celý svět.


Dostihy, přehlídky a akce s koňmi 2024


Zemský hřebčinec Tlumačov chová plemeníky

český teplokrevníkZemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov. Hřebčín zajišťuje kvalitní plemenné hřebce všech plemen, kteří mají v ČR vedenou plemennou knihu. Jde o plemena chladnokrevná, jako je českomoravský belgický kůň a slezský norik, i teplokrevné koně – plemeno Český teplokrevník. Prohlídku hřebčince pro vás připraví po předchozí domluvě, nutné je vytvořit skupinku alespoň 5 osob. Prohlídky lze domluvit celoročně, v době letních prázdnin můžete přijít bez objednávky v pondělí, středu a sobotu ve 14:00 hodin.

Zdroj foto: Svaz chovatelů chladnokrevných koníSlezský norik je chladnokrevné plemeno, které vzniklo na severu Moravy a Slezska. Považuje se za nejčistšího nástupce divokého koně západního. Barvou převládají ryzáci. Pro klidnou povahu a snadnou ovladatelnost se využívají v těžkém tahu, hippoterapii, ale i rekreačním ježdění. Českomoravský belgik je impozantní chladnokrevný kůň, u jehož zrodu stáli originální belgičtí chladnokrevníci. Dříve byl nepostradatelným pomocníkem v zemědělství a v lesnictví. Dnes jej můžeme spatřit hlavně při práci v lese. Nejčastěji se rodí ryzáci a hnědáci, výjimečně i vraníci. Český teplokrevník je nejpočetnějším plemenem chovaným u nás. Jedná se o ušlechtilé jezdecké plemeno koně, které bylo vyšlechtěné na našem území v průběhu 19. a 20. století. Vyskytovat se může ve všech barvách, nejčastější však jako hnědák nebo ryzák, poměrně časté je i plavé zbarvení, rodí se i bělouši či vraníci. Z tlumačovského hřebčína pocházel ryzák Theseus, který posloužil jako model sochaři Bohumilu Kafkovi pro jezdeckou sochu Jana Žižky z Trocnova na VítkověPraze. Jde o vůbec největší jezdeckou sochu v České republice.


Zemský hřebčinec v Písku

Svaz chovatelů Slovenského teplokrevníkaPřijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek, který byl vybudován v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a je dodnes jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení v zemi.  Prohlídky jsou spojeny s populárním výkladem zaměstnanců hřebčince a nepochybně ve vás zanechají nostalgickou vzpomínku na tradice rakousko-uherské monarchie, ale i krásné dojmy ze zhlédnutí současného koňského osazenstva (okolo 60 koní). V Písku chovají plemenné hřebce plemen český teplokrevník, kůň kinský, slovenský teplokrevník, starokladrubský kůň, českomoravský belgický kůň a norik. O mnohých plemenech již byla řeč, ale představme si nyní slovenského teplokrevníka: ten má s českým teplokrevníkem mnoho společného. Jde o vysoce výkonného sportovního koně s živým temperamentem a psychickou odolností. Není vhodný pro rekreační ježdění, ani do zápřahu, a má obvykle vyšší nároky na kvalitu jezdce. Vyskytuje se ve všech barevných kombinacích. Také Josef Václav Myslbek, autor jezdeckého pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze, hledal skutečného živého koně. Modelem se nakonec stal sedmiletý černý hřebec Ardo, který dokonce nějaký čas strávil v Myslbekově ateliéru. Ardo pocházel právě z chovu Zemského hřebčincePísku.
 

Huculové z Krkonoš

Farma HuculNa 170 hektarech pastvin v západní části Krkonoš, které sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice. Horská Farma Hucul obklopená stády pasoucích se koní, s podmanivým výhledem na horské hřebeny Krkonoš a údolí řeky Jizerky, láká svou drsnou krásou a působivou atmosférou k návštěvě nejen milovníky jezdeckého umění. Z původně malého stáda se kvalitním chovatelským úsilím stal chov huculských koní s uznávaným renomé. V srpnu 1987 byl farmě předán statut rozmnožovacího chovu huculského koně. Dnes vlastní Farma Hucul stádo klisen, hřebců, valachů a hříbat, které sezónně čítá přes 90 koní. Hříbata se rodí zpravidla přímo na pastvině a do šesti měsíců svého života jsou ve společném stádě se svými matkami a ostatními klisnami. Huculové se vyskytují ve všech barvách s výjimkou bělouše – nejčastější je hnědá a „myší šedá“. Ve třech letech jsou klisny zapsány do plemenné knihy. Klisny a hřebci s předpokladem pro zařazení do genových rezerv se mezi třetím a pátým rokem podrobují základnímu jezdeckému výcviku a po absolvování výkonnostních zkoušek jsou zařazeni do chovu a zároveň do běžného jezdeckého provozu. Hřebci, kteří získají licenci plemeníka, zůstávají v mateřském chovu či působí jako plemeníci v dalších huculských chovech. Mezi služby, které Farma Hucul svým návštěvníkům nabízí, patří výuka jízdy na koni, vyjížďky do terénu a putování v sedlech, příměstské tábory a ubytování.


Všechny barvy koní aneb vyznáte se v koňáckém názvosloví?

  • koněBělouš - bílý kůň; srst má bílou barvu, případně šedou, někdy i do hněda (tzv. červený bělouš). Kůže je pigmentovaná, srst a žíně jsou v dospělosti převážně bílé. Hříbata se rodí jako ryzák, hnědák nebo vraník a po vylínání hříběcí srsti postupně vybělují od hlavy do spodků končetin a od konců žíní (typicky starokladrubský kůň, lipický kůň).
  • Vraník - černý kůň; srst i hříva s ohonem černé barvy (typicky fríský kůň a starokladrubský kůň).
  • Ryzák - srst je červená v různých odstínech. Ocas, hříva a spodky končetin jsou stejné barvy jako srst nebo světlejší (typicky např. plemeno hafling). Žíně nesmí být černé. Ryzáci jsou jedni z nejpočetnějších.
  • Hnědák - hnědá srst, černé končetiny a žíně. Jedná se o nejčastější zbarvení většiny plemen koní.
  • kůň žluťákPlavák - srst žlutá nebo písková, hříva, ohon a spodky končetin vždy černé. Mívá úhoří pruh – černý pruh táhnoucí se od kohoutku až po kořen ocasu (typicky fjordský kůň nebo kůň Převalského).
  • Žluťák (také Isabela, palomino) – srst žluté barvy ve více odstínech, mohou mít pigmentovanou i nepigmentovanou kůži. Žíně a spodky končetin jsou stejné barvy, nebo jsou světlejší či tmavší, ovšem nikdy černé. Kopyta má žlutá (typicky Kůň Kinský, Quarter Horse).
  • Albín - bílý kůň; srst bílá až krémová, oči modré nebo červené, kůže je růžová (bělouši ji mají šedou). Jedná se o anomální nedostatek pigmentu. Citlivé části těla (chřípí) se musí mazat opalovacím krémem.
  • kůň grošákGrošák - grošáci mají černou až šedou hřívu, a ocas. Na bílém podkladu má kroužky tmavých (většinou černo šedých) chlupů. Jsou to nevybělující bělouši. Grošáci můžou být i hnědí, nebo plaví s tmavými kroužky.
  • Strakoš - strakatý kůň; má větší plochy bílé srsti, které se střídají s barevnou srstí (typicky American Paint Horse, Appaloosa). Pro laika může mít "kravské" nebo "dalmatýnské" vzezření.
  • Šedák (také modrý plavák) - šedý kůň; většinou se jedná o barevnou mutaci bělouše. Šedá barva může kolísat od lehce stříbřitě šedé až po tmavě břidlicově šedou.
  • Prokvetlá srst – různorodé skvrnky a hranice mezi bílou a základní barvou nebývá přesně rozeznatelná.
  • Šiml – perlička na závěr: označení koně "šiml" pochází z němčiny (Schimmel) a označuje bílé koně. Ovšem tento poněkud pejorativní výraz vychází z původního významu slova, tedy plíseň. Šiml je pak přeneseně "kůň plesnivé barvy".
Hřebčín Jeníkov – chov koní plemene Norik a Shagya-arab

Hřebčín Jeníkov – chov koní plemene Norik a Shagya-arab

Hřebčín Jeníkov je největším chovatelem koní plemen Norik a Shagya-arab v České republice. Zároveň je také připouštěcí stanicí obou plemen.

Jízdárna Kinských – expozice chovu koní plemene Kůň Kinský

Jízdárna Kinských – expozice chovu koní plemene Kůň Kinský

V Jízdárně na zámku Karlova Koruna se nachází tematická expozice "Kopytem se, kopytem tam" mapující zrod a věhlas zdejšího chovatelského skvostu – Koně Kinských. Objekt Jízdárny prošel mezi lety 2020-2022 rekonstrukcí a nyní nabízí multifunkční i výstavní prostory.

Kalendář 2024: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání  a výstavy

Kalendář 2024: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy

Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy v roce 2024. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Na 170 hektarech pastvin v západní části Krkonoš, které sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě – Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě – Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším hřebčínem na světě, byl založen roku 1579. Starokladrubští koně, jedinečné české plemeno koní, které si po staletí zachovalo svůj typický barokní zevnějšek, se chovají více než 400 let.

Jízda v kočáře taženým kladrubáky v Kladrubech nad Labem

Jízda v kočáře taženým kladrubáky v Kladrubech nad Labem

Projeďte se nezaměnitelnou krajinnou scenérií hřebčína v Kladrubech nad Labem v kočáře taženém starokladrubskými koňmi. Nevšední atmosféru můžete zažít také v případě pronájmu zámeckých prostor pro nejrůznější soukromé a firemní akce.

Národní hřebčín v Heřmanově Městci

Národní hřebčín v Heřmanově Městci

Hřebčín byl postaven roku 1875 rodem Kinských, který zde choval koně určené k soutěžím a honu. Dnes heřmanoměstecké stáje slouží jako výcvikové centrum starokladrubských koní. V březnu 2023 se areál po velké rekonstrukci opět otevřel veřejnosti.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek, který byl vybudován v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a je dodnes jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení v zemi. Od 1. července 2010 nese status Národní kulturní památka České republiky.

Starokladrubský kůň – nejstarší původní české plemeno koní

Starokladrubský kůň – nejstarší původní české plemeno koní

Starokladrubští koně, chovaní nepřetržitě více než 400 let, byli zřejmě jako jediné plemeno na světě vyšlechtěni speciálně pro službu na dvorech panovníků. Pro ceremoniální účely císařského dvora byli využíváni bělouši, vraníci sloužili také církevním hodnostářům.

Konírna na zámku Kačina

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Další aktuality

Užijte si výzvy pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky!

Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.
Letní sporty

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.
Letní sporty

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty