Úvod > Česká nej > Přírodní > Národní hřebčín Kladruby nad Labem - nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě
Národní hřebčín Kladruby nad Labem - nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Přírodní

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším hřebčínem na světě, byl založen roku 1579. Starokladrubští koně, jedinečné české plemeno koní, které si po staletí zachovalo svůj typický barokní zevnějšek, se chovají více než 400 let.
Cílem chovu koní v Kladrubech nad Labem je vyšlechtit mohutného reprezentativního kočárového koně. Koně pro svá spřežení zde dosud nakupují význačné šlechtické rody. Ve stájích můžete vidět nádherné plemenné bělouše, chovné klisny, hříbátka, koně ve výcviku, sportovní koně nebo koně určené k prodeji. V hřebčíně Kladruby se chovají výhradně bělouši, za vraníky byste se museli vydat do Slatiňan.

Starokladrubští koně, chovaní kontinuálně více než 400 let, představují jedno z nejstarších plemen koní na světě a zároveň nejstarší původní české plemeno koní. Jedná se o teplokrevné plemeno, řadící se k takzvaným barokním rasám, které vzniklo na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Starokladrubští koně byli původně chováni v různých barevných variantách, od konce 18. století jsou starokladrubští koně chováni pouze v barvě bílé a vrané. Současní koně mají evidované předky až do poloviny 18. století a dělí se na 5 čistokrevných klasických kmenů a 3 čistokrevné neklasické kmeny. Chovným cílem je galakarosier – mohutný kočárový kůň, určený k ceremoniální a reprezentativní službě. Pro ceremoniální účely císařského dvora byli využíváni bělouši a vraníci sloužili vysokým církevním hodnostářům.
 

Typické znaky kladrubáků a jejich chov

Typickým znakem starokladrubských koní je klabonosá (konvexní) hlava s výrazným velkým živým okem, vysoko nasazený mohutný klenutý krk s méně znatelným kohoutkem, široký a hluboký hrudník, mohutná široká záď, dobrý kostnatý fundament, strmější lopatka umožňující typický pohyb – elastické, kadencované a prostorné chody s vysokou akcí hrudních končetin v klusu.

Zatímco bělouš byl chován v kladrubském hřebčíně bez přerušení, bylo stádo vraníka ve 30. letech téměř zcela zlikvidováno a rozprodáno. V roce 1938 se prof. František Bílek rozhodl plemeno vraníka regenerovat. K tomu se ve Výzkumné stanici pro chov koní ve Slatiňanech u Chrudimi využívala geneticky příbuzná plemena – lipicáni a starokladrubští bělouši. Regenerační proces byl úspěšně zakončen v roce 1973, nyní probíhá fáze udržovacího šlechtění.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem, má dlouhodobě k dispozici cca 30 plemenných hřebců a 130 plemenných klisen (65 bělek, 65 vranek). V odchovu (do stáří 3,5 let) je cca 250 koní. Zároveň je plemeno starokladrubského koně zařazeno do Národního programu MZe ČR a vybraní jedinci jsou evidování jako genetický zdroj.


Využití kladrubáků dnes

Starokladrubský kůň byl po celá staletí účelově šlechtěn jako kočárový kůň pro císařský dvůr, ale své místo a využití si našel i v současné době. Starokladrubští koně se skvěle hodí pro soutěže spřežení a klasickou drezuru. Pro svoji klidnou a vyrovnanou povahu jsou často využívání pro hipoterapii a jsou ideálními partnery pro volnočasové ježdění. Starokladrubské koně můžeme ovšem potkat i v parcích a ve městech, jako jsou Pardubice, Ostrava či Praha, kde jsou koně využíváni pro pracovní účely u jízdní policie. Kromě toho je starokladrubský kůň k vidění při různých slavnostech a kulturních akcích po celé České republice.
Hřebčíny v Kladrubech a Slatiňanech zvou o pololetních prázdninách na prohlídky

Hřebčíny v Kladrubech a Slatiňanech zvou o pololetních prázdninách na prohlídky

V pololetí koně letí – udělejte si i vy příjemný výlet do Kladrub nebo Slatiňan a navštivte zdejší koně! Od pátku 4. do neděle 6. února 2022 se Národní hřebčín Kladruby nad Labem jako již tradičně opět otevře. A navíc – každý školák, který přinese vysvědčení se samými jedničkami, získá za odměnu vstup na jednu prohlídku zdarma!

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Kladruby naruby 2022

17.9.
Kladruby naruby 2022

Zábavné rodinné odpoledne v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Pardubická se blíží…

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se raduje z prvního letošního hříběte

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se raduje z prvního letošního hříběte

V Kladrubech nad Labem se radují z prvního letošního hříbátka ve stádě běloušů. První starokladrubské hříbě letošního roku se v Národním hřebčíně narodilo 21. ledna 2022. Dle pravidel pojmenovávání starokladrubských koní dostala novorozená klisnička jméno Abanta-22, dle počátečního písmene jména své matky. Číslice za jménem vyjadřuje, kolikátý potomek je hříbě po svém otci a u starokladrubských klisen je běžnou součástí jména.

Velký jezdecký den se vrací do Kladrub nad Labem!

Velký jezdecký den se vrací do Kladrub nad Labem!

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravuje na neděli 26. června 2016 program, který bude čítat 17 jedinečných vystoupení. Po téměř čtyřleté pauze, během které v kladrubském hřebčíně probíhala rozsáhlá rekonstrukce, se Národní hřebčín vrací k původní tradici pořádní jedné z nejoblíbenějších akcí v původním formátu každoročního střídání konání Velkého jezdeckého dne v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech.

Ubytování a restaurace

Kolo Bistro v Polabí

Kolo Bistro v Polabí

Kobylnice, Středočeský kraj
Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Přelouč, Pardubický kraj
Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj
Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj