Úvod > Co chcete dělat? > Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech
Švýcárna  - Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.
Od léta 2012 je zrekonstruovaný objekt Švýcárna, dlouholetá ruina, kolem které se procházelo na velmi známý Kočicí hrádek. Dnes již září novotou a můžete zde navštívit interaktivní muzeum starokladrubského koně.

Samotná Švýcárna vznikla v polovině 19. století přestavbou z myslivny, která stála nedaleko původní hájenky jižně od zámeckého areálu. Myslivna byla postavena roku 1839 a sloužila jako objekt pro občasný pobyt panstva v přírodním prostředí, nikoliv pro správu lesů. Přestavba proběhla na popud majitele slatiňanského panství Vincence Karla z Auespergu v roce 1847. Jako vzor sloužila horská salaš ve švýcarských Alpách, avšak inspirace k této přestavbě byla nalezena cestou majitele do Anglie v roce 1937.

V muzeu se návštěvník může seznámit s problematikou chovu starokladrubských koní, s průběhem opravy celé stavby, s životem profesora Bílka – zachránce starokladrubských vraníků, dále se standardem starokladrubských koní, prohlédnout si box pro koně, který je replikou toho v hřebčíně v Kladrubech, vyzkoušet jízdu na kočáře a řízení koňského spřežení a v promítacím sále shlédnout odborné i tematické filmy o koních, kování, reprodukci koní, životě koní a mnoho dalšího.

Přibližně 70 exponátů pochází ze sbírek Národního hřebčína Kladruby nad Labem, Zámku Slatiňany i od soukromých sběratelů. Interaktivní část ocení hlavně děti.
 

Cestování bez bariér: Švýcárna

Celý objekt muzea je zcela bezbariérový, včetně WC. Parkovat můžete na parkovišti u zámku, kde jsou pro vozíčkáře vyhrazena 2-3 parkovací místa.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Slatiňany, Pardubický kraj
Motorest Bonet ve Slatiňanech

Motorest Bonet ve Slatiňanech

Slatiňany, Pardubický kraj
Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Slatiňany, Pardubický kraj