Úvod > Aktuality > Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky a výstavy 2022
Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky a výstavy 2022
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky a výstavy 2022

  • Vydáno10. května 2022
Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.

Květen: Velká jarní cena a přehlídka starokladrubáků

Velká jarní cena chuchleV neděli 15. května jsou do Chuchle zváni všichni příznivci napínavých závodů. Velká jarní cena je tradičním dostihem, který se letos pojede již 101. sezónu. Jedná se o druhý nejstarší klasický dostih na českém území, který se neběžel jinde než v Chuchli. První dostih odstartuje ve 14 hodin, ale doporučujeme přijet alespoň o půl hodiny dříve. Areál bude otevřen již od 12 hodin. Nudit se nebudou ani děti – při příznivém počasí mohou vyzkoušet jízdy na ponících zdarma, venkovní hřiště s atrakcemi (trampolíny, kolotoč, skákadla) a krytý dětský koutek v přízemí tribuny.
 
Den starokladrubského koněPoslední květnovou sobotu 28. 5. se koná v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem Den starokladrubského koně. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, v jehož rámci se můžete těšit na vystoupení starokladrubských koní jak pod sedlem, tak v zápřeži, ukázky drezury a vícespřeží a mnoho dalšího. Program začne v 10:00 hodin chovatelskými ukázkami, hlavní program na nádvoří hřebčína se uskuteční ve 13:00 hodin, kdy příchozí uvidí zmiňovanné předvedení koní v zápřeží a pod sedlem.
 

Červen: České derby v Chuchli a Chovatelský den v Tlumačově

České derbyVrcholem dostihového kalendáře v pražské Chuchle Aréně je České derby, které se koná každoročně v poslední červnové dekádě. Letos odstartuje 26. července. Derby je nejprestižnější zkouška, které se dostihový kůň může zúčastnit jen jednou v životě, a to když je tříletý. Už samotný start v něm je majitelským a trenérským cílem, jemuž se podřizuje veškeré snažení. Mít koně v Derby je sen. A když se splní, teprve začíná poslední díl cesty na dostihový Olymp. Triumf v něm nesmazatelně zapíše jméno vítězného koně do historie a vystaví mu tu nejlepší možnou vizitku k pozdějšímu zařazení do chovu. Pro jeho jezdce, trenéra, majitele, chovatele a ošetřovatele je pak tou naprosto nejvyšší metou, jíž lze v dostihovém světě dosáhnout.
 
Zemský hřebčinec Tlumačov zve milovníky koní na Chovatelský den, který se letos koná v sobotu 25. června v 10 hodin, kdy se uskuteční přehlídka koní. Pro návštěvníky bude připravený bohatý program v podobě chovatelské ukázky plemen koní, předvedení koní v zápřežích, ukázka vysoké jezdecké španělské školy a další kousky.
 

Červenec a srpen: Cena města Písku či Velká cena Prahy – Český skokový pohár

hřebčín písekZemský hřebčinec Písek pořádá o víkendu 2. a 3. července parkurové závody nazvané Cena města Písku. V sobotu můžete fandit jihočeským jezdcům v rámci oblastních přeborů, uskuteční se i velmi oblíbená soutěž čtyřčlenných družstev. V neděli je na programu dalších pět soutěží, až do nejobtížnější soutěže s finále na úrovni ST**.
 
Český skokový pohár chuchleVe dnech 25. až 28. srpna se pojede Velká cena Prahy – Český skokový pohár, největší událost českého parkuru. Koná se v Praze, na chuchelském závodišti. Jedná se o ojedinělý projekt parkurového skákání v České republice, který představuje parkurovou extraligu. Seriál jezdeckých závodů má každoročně dvanáct kvalifikačních mítinků, po nichž následuje velké finále. Parkurové skákání je navíc divácky velmi atraktivní a sledování tohoto sportu baví dospělé i děti. Soutěže probíhají každý den od 8:30 do odpoledních hodin. V parkurových soutěžích musí jezdec s koněm projet danou trasu s překážkami s co nejmenším počtem chyb a v co nejkratším čase. Jednotlivé překážky jsou označeny čísly, aby jezdci věděli, v jakém pořadí a směru je musí překonat. Překážky jsou vysoké od 80 cm do 160 cm, což je nejvyšší obtížnost, která je zařazená třeba na olympijských hrách nebo mistrovství světa.
 

Září: Pardubičtí Koně v akci a výstava Kůň v Lysé nad Labem

Koně v akciPro obdivovatele koní a jejich dovedností je každoročním svátkem přehlídka s názvem Koně v akci na pardubickém závodišti. Ta letošní se bude konat o víkendu 10. a 11. září. V roce 2022 čeká diváky už 24. ročník, který stejně jako v předchozích letech představí různá plemena koní při sportovních i pracovních činnostech, nabídne chovatelské přehlídky i bohatý doprovodný program plný skvělých vystoupení koní a lidí. Rok 2022 svými číslicemi naznačuje shodu, soulad či harmonii. A právě harmonie je tématem letošního ročníku. Program se zaměří na souznění člověka a koně, na jejich vzájemnou důvěru a porozumění.
 
KůňSvět koní se představí širokému publiku na výstavě s příznačným názvem Kůň, která se každoročně koná na výstavišti v Lysé nad Labem, letos v termínu od 16. do 18. září 2022. Cílem této akce je představit jednotlivá plemena koní, kterých bude na výstavě ustájeno více než 120! Návštěvníky potěší teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníci a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Všichni budou k vidění nejen v boxech, ale i na dvou předvadištích. Opět se na výstavě budou prezentovat velmi ušlechtilá arabská plemena koní. Atmosféru výstavy doplní vystoupení jízdní policie, westernové show, ukázky drezury, parkuru. Mimořádná jsou i představení národního hřebčína a hřebčinců působících na území České republiky – z Kladrub nad Labem, Písku a Tlumačova. Vystavovatelé nabídnou veškeré zboží, výrobky či služby, které jezdec i chovatel potřebují k výkonu své činnosti. Vyvrcholením pátečního a sobotního programu bude Večerní koňská galashow doprovázená audiovizuálními efekty a živou hudbou.
 

Říjen: Velká pardubická, Kladruby naruby i Hubertova jízda

kladruby narubyNárodní hřebčín Kladruby nad Labem zve všechny příznivce koní v sobotu 17. září 2022 do areálu závodiště na výjimečné odpoledne nazvané Kladruby naruby plné hudby, zábavy a skvělých zážitků. Od 13:00 hodin se budou na pódiu střídat hudební a divadelní vystoupení, hlavním bodem programu bude ale předvedení starokladrubských koní. K vidění budou ukázky zápřeže, voltiž a předveden bude také pushball – sport, který bychom mohli označit jako koňský fotbal. Nebudou chybět ani prohlídky stájí, zámku a historické kočárovny. V areálu závodiště vyroste také dřevěné dětské hřiště, stánky s tradičními výrobky a ukázkou řemesel spjatých s chovem koní jako je sedlář a kovář. Pro zvídavé je také připravena naučná stezka Za starokladrubským koněm. Zájemci se také mohou svézt ve výletním voze taženém starokladrubskými vraníky.
 
Velká pardubickáVelká pardubická je dostihovým svátkem, který do Pardubic láká tisíce návštěvníků. Samotné město několik dní dopředu ožívá Městskými slavnostmi. 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se poběží v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 9. října 2022. Hlavní dráha má dokola 2200 metrů, délka dráhy Velké pardubické je 6900 metrů. Koně musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější z nich je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě. Na dráze je ještě několik dalších obtížných překážek, které často rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu jednotlivých startujících. Takovými jsou Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok. Povrch dráhy je většinou travnatý, část je vedena přes oranice. Od roku 1874 bylo zatím odběhnuto celkem 131 ročníků Velké pardubické. Nekonala se pouze v průběhu obou světových válek, jednou zabránila jejímu konání nepřízeň počasí, když den předtím začalo mrznout a napadl sníh a Velká se nekonala také v roce 1968 v důsledku známých politických událostí. Soutěž nezastavil ano Covid-19, v roce 2020 se Velká pardubická konala bez diváků.
 
Hubertova jízda pro veřejnostV sobotu 29. října pořádá Národní hřebčín Kladruby nad Labem tradiční Hubertovu jízdu pro veřejnost. Účastníci ji absolvují v sedle starokladrubských koní nebo v kočárech. Začátek je ve 12:00 hodin na nádvoří kladrubského hřebčína, kde proběhne slavnostní nástup. Následovat bude projížďka krajinou Kladrubského Polabí včetně absolvování Kurkova jezírka a závěrečného „Halali“ na místním závodišti. Předpokládaný konec je kolem 15:00 hod.
 

Listopad a prosinec: Pardubická všestrannost, Global Champions Prague Playoffs a Zimní království starokladrubáků

Pardubická všestrannostSoutěž Pardubická všestrannost – někdy nazývána také jako military – patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. Dnešní sport se vyvinul z původní potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní. První soutěže všestrannosti se konaly po roce 1900 ve Francii, první šampionát je datován do roku 1902 v Paříži. Na olympijských hrách se všestrannost poprvé objevila v roce 1912 ve Stockholmu. V Pardubicích mají soutěže všestrannosti dlouhou tradici. V minulosti se tu konaly nejen národní šampionáty, ale také soutěže mezinárodní úrovně. Letošní závody se konají od 28. do 30. října.
 
Longines Global Champions Tour a Global Champions LeaguePraha bude v znovu ve dnech 17. až 20. listopadu hostit největší parkurovou show – na kolbišti O2 Arény se představí ti nejlepší parkuroví jezdci a koně světa. Jedná se o vrchol prestižních seriálů Longines Global Champions Tour a Global Champions League. Galashow s názvem Prague Playoffs ovládli minule Švéd Henrik von Eckermann na koni jménem King Edward jako vítěz individuální soutěže Longines Global Champions Tour Super Grand Prix, a jezdci London Knights jako šampioni týmové soutěže Global Champions League Super Cup. Barvy České republiky v této soutěži hájil tým Prague Lions, který skončil těsně před branami finále na 7. místě. Letos by ve výsledkové listině rád o něco výš – i s podporou domácích fanoušků.
 
Zimní království starokladrubských koníNárodní hřebčín Kladruby nad Labem zve všechny své příznivce na tradiční vánoční návštěvu starokladrubských koní Zimní království starokladrubáků ve dnech 26. a 27. prosince 2022 do Kladrub nad Labem a do Slatiňan. V obou hřebčínech si budou moci návštěvníci prohlédnout stáje a dozvědět se zajímavosti o chovu, historii i o využití starokladrubských koní. V Kladrubech nad Labem vás pozvou také na císařský zámek, do historické kočárovny s pohádkovým kočárem ze Tří oříšků pro Popelku.
Chovatelský den v hřebčíně Tlumačov

25.6.
Chovatelský den v hřebčíně Tlumačov

Zemský hřebčinec v Tlumačově na Zlínsku zve v sobotu 25. června na Chovatelský den. Tradiční akce začne v 10:00 hodin.

Kůň 2022 v Lysé nad Labem

16.9.
18.9.
Kůň 2022 v Lysé nad Labem

29. ročník nejstarší středoevropské výstavy koní určené všem příznivcům jezdeckého sportu, vozatajství, drezury, ale i samotného chovu koní.

Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

29.10.
Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Národní hřebčín Kladruby nad Labem vás zve na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se uskuteční v sobotu 29. října.

Den starokladrubského koně

28.5.
Den starokladrubského koně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve na slavnostní Den starokladrubského koně.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek v tudorovském slohu z přelomu 19. a 20. století. Zemský hřebčinec Písek je jedním ze tří posledních státních podniků, které mají na starosti chov koní.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov.

102. České Derby – Chuchle Arena Praha

26.6.
102. České Derby – Chuchle Arena Praha

Přijďte se na vlastní oči podívat, který kůň se nesmazatelně zapíše do historie a která stáj dosáhne na nejvyšší možnou metu dostihového světa.

Parkurové závody v Chuchle Areně Praha

16.6.
19.6.
Parkurové závody v Chuchle Areně Praha

Parkurové víkendy ve Velké Chuchli patří k originálním nabídkám využití volného času v hlavním městě. Jsou výborným tipem na výlety i pro celé rodiny.

Zimní království starokladrubských koní

26.12.
27.12.
Zimní království starokladrubských koní

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve 26. a 27. prosince do Kladrub nad Labem a do Slatiňan všechny své příznivce na tradiční vánoční návštěvu starokladrubských koní.

Kladruby naruby 2022

17.9.
Kladruby naruby 2022

Zábavné rodinné odpoledne v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem.

Velká pardubická 2022

9.10.
Velká pardubická 2022

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2022 nás čeká již 132. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Mezinárodní výstava Koně v akci 2022

10.9.
11.9.
Mezinárodní výstava Koně v akci 2022

Výstava Koně v akci je největším setkáním koní a lidí v domově slavné Velké pardubické. Shledání koní a lidí v takové míře a rozsahu, jaké nabízí výstava Koně v akci, je v České republice ojedinělé a rekordní.

Global Champions Prague Playoffs 2022 – Světový parkur v Praze

17.11.
20.11.
Global Champions Prague Playoffs 2022 – Světový parkur v Praze

Prague Playoffs se uskuteční v O2 areně. Světový parkur na Prague Playoffs zpestří unikátní koňská a umělecká show.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.