Úvod > Aktuality > Kalendář 2023: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy
Letní sporty

Kalendář 2023: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy

  • Vydáno24. března 2023
Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.

Květen: Velká jarní cena a přehlídka starokladrubáků

Velká jarní cena chuchleV neděli 14. května jsou do Chuchle zváni všichni příznivci napínavých závodů. Velká jarní cena je tradičním dostihem, který se letos pojede již 102. sezónu. Jedná se o druhý nejstarší klasický dostih na českém území, který se neběžel jinde než v Chuchli. První dostih odstartuje ve 14 hodin, ale doporučujeme přijet alespoň o půl hodiny dříve. Areál bude otevřen již od 12 hodin. Nudit se nebudou ani děti – při příznivém počasí mohou vyzkoušet jízdy na ponících zdarma, venkovní hřiště s atrakcemi (trampolíny, kolotoč, skákadla) a krytý dětský koutek v přízemí tribuny.
 
Den starokladrubského koněPoslední květnovou sobotu 27. 5. se koná v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem Den starokladrubského koně. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, v jehož rámci se můžete těšit na vystoupení starokladrubských koní jak pod sedlem, tak v zápřeži, ukázky drezury a vícespřeží a mnoho dalšího. Program začne v 10:00 hodin chovatelskými ukázkami, hlavní program na nádvoří hřebčína se uskuteční ve 13:00 hodin, kdy příchozí uvidí zmiňovanné předvedení koní v zápřeží a pod sedlem.
 

Červen: České derby v Chuchli a Chovatelský den v Tlumačově

České derbyVrcholem dostihového kalendáře v pražské Chuchle Aréně je České derby, které se koná každoročně v poslední červnové dekádě. Letos odstartuje 25. července. Derby je nejprestižnější zkouška, které se dostihový kůň může zúčastnit jen jednou v životě, a to když je tříletý. Už samotný start v něm je majitelským a trenérským cílem, jemuž se podřizuje veškeré snažení. Mít koně v Derby je sen. A když se splní, teprve začíná poslední díl cesty na dostihový Olymp. Triumf v něm nesmazatelně zapíše jméno vítězného koně do historie a vystaví mu tu nejlepší možnou vizitku k pozdějšímu zařazení do chovu. Pro jeho jezdce, trenéra, majitele, chovatele a ošetřovatele je pak tou naprosto nejvyšší metou, jíž lze v dostihovém světě dosáhnout.
 
Zemský hřebčinec Tlumačov zve milovníky koní na Chovatelský den, který se letos koná v sobotu 24. června v 10 hodin, kdy se uskuteční přehlídka koní. Pro návštěvníky bude připravený bohatý program v podobě chovatelské ukázky plemen koní, předvedení koní v zápřežích, ukázka vysoké jezdecké španělské školy a další kousky.
 

Červenec a srpen: Pardubická všestrannost či Letní cena města Pardubic

hřebčín písekSoutěž Pardubická všestrannost – někdy nazývána také jako military – patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. Dnešní sport se vyvinul z původní potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní. První soutěže všestrannosti se konaly po roce 1900 ve Francii, první šampionát je datován do roku 1902 v Paříži. Na olympijských hrách se všestrannost poprvé objevila v roce 1912 ve Stockholmu. V Pardubicích mají soutěže všestrannosti dlouhou tradici. V minulosti se tu konaly nejen národní šampionáty, ale také soutěže mezinárodní úrovně. Letošní závody se konají od 14. do 16. červenceV sobotu 19. srpna si můžete užít Letní cenu města Pardubic. Letní dostihový den doplňuje prázdninový program na Pardubickém závodišti.
 

Září: Pardubičtí Koně v akci, výstava Kůň v Lysé nad Labem a Velká cena Prahy.

Koně v akciPro obdivovatele koní a jejich dovedností je každoročním svátkem přehlídka s názvem Koně v akci na pardubickém závodišti. Ta letošní se bude konat o víkendu 9. a 10. září. V roce 2023 čeká diváky jubilejní 25. ročník, který stejně jako v předchozích letech představí různá plemena koní při sportovních i pracovních činnostech, nabídne chovatelské přehlídky i bohatý doprovodný program plný skvělých vystoupení koní a lidí

Svět koní se představí širokému publiku na výstavě s příznačným názvem Kůň, která se každoročně koná na výstavišti v Lysé nad Labem, letos v termínu od 22. do 24. září 2023. Cílem této akce je představit jednotlivá plemena koní, kterých bude na výstavě ustájeno více než 120! Návštěvníky potěší teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníci a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Všichni budou k vidění nejen v boxech, ale i na dvou předvadištích. Opět se na výstavě budou prezentovat velmi ušlechtilá arabská plemena koní. Atmosféru výstavy doplní vystoupení jízdní policie, westernové show, ukázky drezury, parkuru. Mimořádná jsou i představení národního hřebčína a hřebčinců působících na území České republiky – z Kladrub nad Labem, Písku a Tlumačova. Vystavovatelé nabídnou veškeré zboží, výrobky či služby, které jezdec i chovatel potřebují k výkonu své činnosti. Vyvrcholením pátečního a sobotního programu bude Večerní koňská galashow doprovázená audiovizuálními efekty a živou hudbou.
 
KůňVe dnech 28. září až 1. října se pojede Velká cena Prahy – Český skokový pohár, největší událost českého parkuru. Koná se v Praze, na chuchelském závodišti. Jedná se o ojedinělý projekt parkurového skákání v České republice, který představuje parkurovou extraligu. Seriál jezdeckých závodů má každoročně dvanáct kvalifikačních mítinků, po nichž následuje velké finále. Parkurové skákání je navíc divácky velmi atraktivní a sledování tohoto sportu baví dospělé i děti. Soutěže probíhají každý den od 8:30 do odpoledních hodin. V parkurových soutěžích musí jezdec s koněm projet danou trasu s překážkami s co nejmenším počtem chyb a v co nejkratším čase. Jednotlivé překážky jsou označeny čísly, aby jezdci věděli, v jakém pořadí a směru je musí překonat. Překážky jsou vysoké od 80 cm do 160 cm, což je nejvyšší obtížnost, která je zařazená třeba na olympijských hrách nebo mistrovství světa.
 

Říjen: Velká pardubická, Kladruby naruby i Hubertova jízda

kladruby narubyNárodní hřebčín Kladruby nad Labem zve všechny příznivce koní v sobotu 16. září 2023 do areálu závodiště na výjimečné odpoledne nazvané Kladruby naruby plné hudby, zábavy a skvělých zážitků. Od 13:00 hodin se budou na pódiu střídat hudební a divadelní vystoupení, hlavním bodem programu bude ale předvedení starokladrubských koní. K vidění budou ukázky zápřeže, voltiž a předveden bude také pushball – sport, který bychom mohli označit jako koňský fotbal. Nebudou chybět ani prohlídky stájí, zámku a historické kočárovny. V areálu závodiště vyroste také dřevěné dětské hřiště, stánky s tradičními výrobky a ukázkou řemesel spjatých s chovem koní jako je sedlář a kovář. Pro zvídavé je také připravena naučná stezka Za starokladrubským koněm. Zájemci se také mohou svézt ve výletním voze taženém starokladrubskými vraníky.
 
Velká pardubickáVelká pardubická je dostihovým svátkem, který do Pardubic láká tisíce návštěvníků. Samotné město několik dní dopředu ožívá Městskými slavnostmi. 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se poběží v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 8. října 2023. Hlavní dráha má dokola 2200 metrů, délka dráhy Velké pardubické je 6900 metrů. Koně musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější z nich je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě. Na dráze je ještě několik dalších obtížných překážek, které často rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu jednotlivých startujících. Takovými jsou Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok. Povrch dráhy je většinou travnatý, část je vedena přes oranice. Od roku 1874 bylo zatím odběhnuto celkem 132 ročníků Velké pardubické. Nekonala se pouze v průběhu obou světových válek, jednou zabránila jejímu konání nepřízeň počasí, když den předtím začalo mrznout a napadl sníh a Velká se nekonala také v roce 1968 v důsledku známých politických událostí. Soutěž nezastavil ani Covid-19, v roce 2020 se Velká pardubická konala bez diváků.
 
Hubertova jízda pro veřejnostV sobotu 28. října pořádá Národní hřebčín Kladruby nad Labem tradiční Hubertovu jízdu pro veřejnost. Účastníci ji absolvují v sedle starokladrubských koní nebo v kočárech. Začátek je ve 12:00 hodin na nádvoří kladrubského hřebčína, kde proběhne slavnostní nástup. Následovat bude projížďka krajinou Kladrubského Polabí včetně absolvování Kurkova jezírka a závěrečného „Halali“ na místním závodišti. Předpokládaný konec je kolem 15:00 hod.
 

Listopad a prosinec: Global Champions Prague Playoffs a Zimní království starokladrubáků 

Longines Global Champions Tour a Global Champions LeaguePraha bude v znovu ve dnech 16. až 19. listopadu hostit největší parkurovou show – na kolbišti O2 Arény se představí ti nejlepší parkuroví jezdci a koně světa. Jedná se o vrchol prestižních seriálů Longines Global Champions Tour a Global Champions League. Letošní ročník začal již na začátku března v katarském Dauhá. Základní část série vyvrcholí na konci října v Rijádu a tečku udělá již popáté GC Prague Playoffs v libeňské O2 areně.
 
Zimní království starokladrubských koníNárodní hřebčín Kladruby nad Labem zve všechny své příznivce na tradiční vánoční návštěvu starokladrubských koní Zimní království starokladrubáků ve dnech 26. a 27. prosince 2023 do Kladrub nad Labem a do Slatiňan. V obou hřebčínech si budou moci návštěvníci prohlédnout stáje a dozvědět se zajímavosti o chovu, historii i o využití starokladrubských koní. V Kladrubech nad Labem vás pozvou také na císařský zámek, do historické kočárovny s pohádkovým kočárem ze Tří oříšků pro Popelku.
Pardubická všestrannost

14.7.
16.7.
Pardubická všestrannost

Soutěž všestrannosti – někdy nazývána také jako military – patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. Dnešní sport se vyvinul z původní potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní.

Global Champions Prague Playoffs 2023 – Světový parkur v Praze

16.11.
19.11.
Global Champions Prague Playoffs 2023 – Světový parkur v Praze

Prague Playoffs se uskuteční v O2 areně. Světový parkur na Prague Playoffs zpestří unikátní koňská a umělecká show.

Mezinárodní výstava Koně v akci 2023

9.9.
10.9.
Mezinárodní výstava Koně v akci 2023

Výstava Koně v akci je největším setkáním koní a lidí v domově slavné Velké pardubické. Shledání koní a lidí v takové míře a rozsahu, jaké nabízí výstava Koně v akci, je v České republice ojedinělé a rekordní. Letos proběhne jubilejní 25. ročník.

Chovatelský den v hřebčíně Tlumačov

24.6.
Chovatelský den v hřebčíně Tlumačov

Zemský hřebčinec v Tlumačově na Zlínsku zve na Chovatelský den. Tradiční akce začne v 10:00 hodin.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

103. České Derby – Chuchle Arena Praha

25.6.
103. České Derby – Chuchle Arena Praha

Přijďte se na vlastní oči podívat, který kůň se nesmazatelně zapíše do historie a která stáj dosáhne na nejvyšší možnou metu dostihového světa.

Zimní království starokladrubských koní

26.12.
27.12.
Zimní království starokladrubských koní

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve 26. a 27. prosince do Kladrub nad Labem a do Slatiňan všechny své příznivce na tradiční vánoční návštěvu starokladrubských koní.

Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

28.10.
Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Národní hřebčín Kladruby nad Labem vás zve na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se uskuteční v sobotu 28. října.

Kladruby naruby 2023

16.9.
Kladruby naruby 2023

Zábavné rodinné odpoledne v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem.

Velká pardubická 2023

8.10.
Velká pardubická 2023

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2023 nás čeká již 133. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek v tudorovském slohu z přelomu 19. a 20. století. Zemský hřebčinec Písek je jedním ze tří posledních státních podniků, které mají na starosti chov koní.

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Další aktuality

10 tipů, kam na windsurfing

Windsurfing je u nás velmi populární, mnohem více než v leckterých přímořských státech. Jde o poměrně mladý sport, který u nás přišel do módy v 70. letech a rychle u nás zdomácněl, ačkoliv pochází původně od havajských domorodců, kteří se na prknech po příbojových vlnách klouzali od nepaměti. Windsurfing – název vznikl z anglických slov wind (vítr) a surf (příboj) a přesně vystihuje oč se v tomto sportu jedná. V dnešních tipech pro vás máme lekce pod vedením našich nejlepších surfařů, půjčovny i místa kde najdete skvělou vodu, čistý vzduch a vítr na adrenalinové sporty, jako je nejen windsurfing, ale také kitesurfing nebo jachting.
Letní sporty

100 tipů na nejlepší místa ke koupání 2023 aneb kde se vykoupat v horkých dnech

Léto je tady! Počasí nám dopřává tropické dny, které nejlépe strávíte na přehradě, zatopeném lomu, v přírodním jezírku, na koupališti nebo prostě tam, kde je dostupné kvalitní vodní osvěžení. Vyberte si z našich tipů z celé republiky, kde uvádíme místa s kvalitní nezávadnou vodou, ale také místa, kde se opravdu osvěžíte, protože jsou známá svou chladnější vodou. Sbalte si plavky, ručník, deku a hurá k vodě!
Letní sporty

20 tipů, kde si užijete paddleboarding

Paddleboarding je mladý oblíbený sport, který má své kořeny (stejně jako windsurfing) na Havaji. Jde o vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhé pádlo. Můžete se setkat i s označením SUP (Stand Up Paddle, tj. pádlování ve stoje). Paddleboarding jak ho známe dnes vznikl kolem roku 2000. Je nejrychleji rostoucím vodním sportem a lidé na něm soutěží v rychlosti, obratnosti nebo rybaření. Na plováku se můžete projíždět po klidných hladinách jezer nebo naopak na stojáka zkoušet sjet řeku. Někdo na něm cvičí jógu, druhý se opaluje. Kudy z nudy vám přináší přehled míst, kde si paddleboarding doslova zamilujete.
Letní sporty

20 tipů na outdoorové aktivity

Jak si užít krásné dny na přelomu jara a léta, venku a v pohybu? No přeci při příjemném sportování či zábavě v přírodě! Máme pro vás tipy na bikeparky a single traily, via ferraty, lanové parky nebo dobrodružství na řece, stačí si jen vybrat...
Letní sporty

30 tipů, kam jít na klasickou plovárnu

Většina venkovních plováren vítá návštěvníky během letní sezóny, od května do září. Teplé a slunečné dny tohoto období jsou tak ideální příležitostí pro výlety k vodě a koupání. Ať už přijdou tropické teploty během jara anebo je léto pořádně horké, budou se vám hodit tipy na příjemné osvěžení u vody – Kudy z nudy vás pozve na plovárnu, koupaliště, lomy i nádrže, které lákají ke koupání i relaxaci. Sbalte si deku a vyrazte! Z našich tipů si určitě vyberete.
Letní sporty

Koloběžky a koloběžkování: zábava, adrenalin i zdravý životní styl

Odrážedla, koloběžky, tříkolky a další přibližovadla patří hlavně k dětství. Koloběžky ale před časem poskočily na vyšší úroveň mezi dospělé. Stal se z nich zábavný a trendy parťák pro zábavu a volný čas, a zároveň rychlý a pohodlný dopravní prostředek ve městech. Co se o koloběžkách a koloběžkování dozvíte na Kudy z nudy?
Letní sporty

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Víte, co my všichni původem jsme? Ať se vám to líbí nebo ne, kdysi jsme byli lovci a sběrači. Kdo seděl doma v jeskyni u ohně, neulovil vůbec nic a posbíral tak maximálně skoliózu. Aby se člověk uživil, musel chodit. Bez chůze to nešlo a naše tělo je k ní skvěle uzpůsobeno. Chůze je zdravá i v dnešních časech, denně bychom měli ujít 10 000 kroků.
Letní sporty

10 tipů, kam jet na ryby

Máme pro vás širokou škálu tipů – od prohlídky obřích rybích akvárií, výstav trofejních ryb, přes prodej živých ryb, ale hlavně sportovní i rekreační rybolov pro každého. Vydejte se za příjemnými chvilkami u vody! Můžete vyzkoušet soukromé rybníky, osvědčené pstruhové revíry a kvalitní ubytování s možností rybaření.
Letní sporty