!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Temná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavy
Temná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavy
"> ">
Památky

Temná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavy

Vydáno 10. března 2018
Místa, kde vám skutečně bude běhat mráz po zádech, to jsou staré věznice a šatlavy. Na mnohé z nich se dávno zapomnělo, jiné ale žijí dál – v legendách, příbězích, starých písničkách a také jako muzejní expozice. Kam se můžete vypravit a zblízka se podívat na jejich temnou historii?
Žádná věznice nepřekonala svou pověstí Špilberk, jedno z nejpověstnějších vězení habsburské monarchie, proslulé v 18. a 19. století po celé Evropě. Letos v zimě nás dělí přesně 160 let od zimních týdnů roku 1858, kdy přestala oficiálně sloužit zdejší věznice a z hradu se stala kasárna rakouské armády.
 

Žalář národů stojí v Brně

Drsná pověst brněnského Špilberku ovšem žije dál; dodnes kdekdo ví, že mezi vězni, kteří si zbytek trestu museli odsedět jinde, byl i „starý lotr“ Babinský alias Venca z Pokratic. Víme, že tu byl zavřený Tomáš Grasel, otec mnohem slavnějšího „grázla“ Jana Jiřího, a že příští rok v říjnu to bude přesně 270 let ode dne, kdy zemřel jeden z prominentních vězňů, vůdce pandurů baron František Trenck.

Nejenom je, ale také množství politických vězňů z celé říše připomíná Muzeum města Brna a stálá expozice Žalář národů v přízemí severního křídla hradu, která navazuje na podzemní kasematy. V nich byl za vlády Josefa II. zřízen žalář pro nejtěžší zločince, například úkladné vrahy. V kobkách bez denního světla, kde byli odsouzení drženi o chlebu a vodě trvale přikovaní ke stěně, se většinou dalo přežít jen pár týdnů či měsíců.

Kasematy jsou v březnu přístupné denně kromě pondělí, od začátku dubna denně. Stálé expozice můžete navštívit během březnových víkendů, od dubna pak denně kromě pondělí.
 

Šatlava v Uničově

Dalším drsným místem je Šatlava – muzeum vězeňstvíUničově. Budova vznikla někdy během 16. století a svému účelu sloužila až do roku 1945. Svérázně vyzdobené stěny cel připomínají generace vězňů z města i okolí, které se tu vystřídaly; mezi nimi byl roku 1944 i ruský válečný zajatec nebo sestřelený americký letec. Expozice mapuje soudnictví a vězeňství od středověku až do poloviny 20. století, mezi nejatraktivnější předměty patří originály i repliky mučicích nástrojů, okovy, modlitební i pracovní knížky, policejní pouta, četnická dobová uniforma, bodák, šavle a vojenské odznaky a vyznamenání četníků nebo evidenční karty prostitutek. Prohlédnete si také zadní dvorek, kde se vězni mohli procházet pod dohledem, vězeňskou kapli a několik cel i s jejich nedobrovolnými obyvateli.

Šatlava je otevřená celoročně v pátek, sobotu a neděli, o letních prázdninách denně kromě pondělí.
 

Káznice, kde se popravovalo

Děsivou minulost má i bývalý sirotčinec, posléze káznice a nakonec krajská věznice v Brně na Cejlu. Základní kámen byl položen v roce 1772, ještě v průběhu 20. století zde docházelo k popravám politických odpůrců nacismu a komunismu. Původnímu účelu komplex sloužil až do poloviny padesátých let, kdy byla postavena věznice v Brně-Bohunicích. Prohlédnete si dvůr, bývalou robotárnu, cely smrti a vězeňskou kapli. Prohlídky se obvykle konají v sobotu odpoledne a vstupenky koupíte online na webu Turistického informačního centra.
 

Další šatlavy a katovny

  • V budově historické šatlavyČeské Lípě si prohlédnete muzeum, zaměřené na využívání jeskyní a skalních převisů od pravěku až po současnost. Další části expozice se věnují archeologii a místní hrnčířské výrobě, vězeňský kout je zaměřený na historii šatlavy a dějiny vězeňství a výkonu práva ve městě. Otevřeno je v hlavní sezoně od dubna do konce října.
  • O něco mírumilovnější pověst než šatlavy a věznice mají katovny; šlo zkrátka jen o domy, kde žili mistři popravčí. Přesto jsou dodnes obestřené zvláštní atmosférou a lidská fantazie do jejich zdí vkládá rozmanité příběhy. Jedním z mála autentických a zachovaných katovských obydlí je katovna v Brandýse nad Labem. Expozice Oblastního muzea Praha-východ se věnuje podle očekávání historii hrdelního práva a katovského řemesla, nechybí ani malá mučírna. Otevřeno je o víkendech od dubna do konce září.
  • Výjimkou byla katovna v Odrách, která sloužila jako městské vězení. Dnes si tu prohlédnete Muzeum městského práva, otevřeno je vždy v sobotu a ve středu.
  • Další katovnu objevíte v Jeseníku, ale kat tu bydlel jen podle pověsti. Pohledný domek dnes slouží jako sídlo informačního střediska s unikátní multimediální expozicí Niského knížectví v Polsku.
Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě - na své přijdou milovníci středověku

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě - na své přijdou milovníci středověku

V budově zrekonstruované šatlavy je otevřeno muzeum, kde se dozvíte více o využívání jeskyní od pravěku do 20. století, navštívíte expozici věnovanou archeologii města Česká Lípa a uvidíte i unikátní virtuální prohlídku středověké České Lípy.

Bývalá radnice ve Slaném

Bývalá radnice ve Slaném

Novorenesanční slánská radnice č. p. 3 - dominanta Masarykova náměstí i celého města. Radnice stojí na místě původního domu, který v roce 1378 daroval městu císař a král Karel IV. Její věž s hodinami je vysoká 43 metrů. Je zakončená makovicí a hvězdou.

Cesta hrdelního práva v Tišnově

Cesta hrdelního práva v Tišnově

Naučná stezka navazuje na nedávné objevení základů historické šibenice na vyvýšenině nad Tišnovem pod kopcem Klucanina. Cesta je vedena k místům, které se váží k historickým tradicím útrpného práva pro město a okolí, jako je radnice, stínadla, kaple sv. Anny a řada dalších.

Dům fotografie v Českém Krumlově

Dům fotografie v Českém Krumlově

Společnost WAX Museum Prague zrekonstruovala dům ve středověké Šatlavské ulici č. p. 141. Vznikly tím vzdušné, citlivě upravené výstavní prostory, které zaujímají plochu 400 metrů čtverečních a jsou rozmístěny do dvou podlaží. V těchto prostorách sídlí galerie.

Expozice Městská šatlava v Pelhřimově

Expozice Městská šatlava v Pelhřimově

Expozice je koncipována jako historická, kdy se vycházelo z autenticity místa a bohatého pramenného materiálu. Můžete navštívit nádvoří, celu, mučírnu a vězeňskou kapli.

Hranolová věž v Mladé Vožici – bývalá solnice

Hranolová věž v Mladé Vožici – bývalá solnice

Věž z 15. století sloužila jako hláska, sklad soli, šatlava, radnice a do padesátých minulého století i jako hasičská zbrojnice. Dnešní podoba je výsledkem úpravy z počátku 20. stol.

Karlovo náměstí v Praze - největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí v Praze - největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Městské muzeum Javorník

Městské muzeum Javorník

V objektu bývalého soudu se nachází v Javorníku městské muzeum. Prohlédnout si zde můžete několik historických expozic.

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z 50. let 20. stol a stará školní třída. Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.

Muzeum Žlutice

Muzeum Žlutice

Expozice muzea vás provede historií Žlutic až do barokního období. Vyspělost žlutické společnosti dokládá Žlutický kancionál - národní kulturní památka.

Radnice s hodinovou věží v Holýšově

Radnice s hodinovou věží v Holýšově

Budova radnice je historickou dominantou Holýšova. Stavba secesní radnice probíhala v letech 1926 - 1927. Dominantním prvkem radnice je hodinová věž.

Radnice s věží Nové Strašecí

Radnice s věží Nové Strašecí

Trojkřídlá patrová budova radnice s věží vévodí horní, jihozápadní straně Komenského náměstí. O stáří stavby svědčí renesanční bosovaný kamenný portál, který se dochoval na hlavním průčelí objektu.

Radnice v Kasejovicích

Radnice v Kasejovicích

Kasejovická radnice, pozdně renesanční budova, byla po několika požárech přestavěna v roce 1868 do dnešní podoby.

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě

Původně gotická budova z doby před rokem 1402 byla postavena jako vůbec první radnice v Českých zemích. Od roku 1800 sídlila v části radniční budovy lékárna a při reorganizaci státního soudnictví (1849) předalo město radnici okresnímu soudu a později hejtmanství.

Šatlava v Uničově – unikátní muzeum vězeňství

Šatlava v Uničově – unikátní muzeum vězeňství

V obnovené expozici uničovské šatlavy jsou k vidění ukázky trestního rejstříku, pracovní i modlitební knížky nebo evidenční karty prostitutek či různá pouta. Netradiční muzeum nabízí i mučicí nástroje, jejichž repliky si můžete i vyzkoušet.

Tvrz Lnáře

Tvrz Lnáře

Kamenná gotická tvrz byla zbudována již před rokem 1318. Tvrz byla přestavěna kolem roku 1597 v moderním renesančním stylu a při ní okrasnou zahradu s letohrádkem. Později již nevyhovovala požadavkům na komfort a reprezentaci a byl postaven sousední zámek. Dnes sídlí v tvrzi galerie a infocentrum.

Zámek pánů z Říčan v Pelhřimově

Zámek pánů z Říčan v Pelhřimově

Součástí zámku je i Městská šatlava. V současné době zde sídlí Muzeum Vysočiny Pelhřimov.

Zřícenina hradu Kozlov u Lomnice nad Popelkou

Zřícenina hradu Kozlov u Lomnice nad Popelkou

Skromné zbytky hradu Kozlov se nachází nad vesnicí Košov, asi 4 km JZ od Lomnice nad Popelkou. Dnes už jsou zde patrné jen pozůstatky několika malých zídek a jedna ve skále tesaná studna.

Muzeum městského práva – Katovna v Odrách

Muzeum městského práva – Katovna v Odrách

O městském vězení, Katovně, pochází první dochovaná písemná zmínka z roku 1556, kdy město Odry vydalo na vytápění věznice 28 grošů. V té době neměly Odry vlastního kata, a tak popravy prováděl na základě smlouvy kat opavský. Mučírna se nacházela ve sklepení pod Bílou věží a byla spojena s věznicí.

Katovna - muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk

Katovna - muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk

V hlavní sezóně je na hradě Rožmberku v provozu i muzeum Hrdelního soudnictví, ve kterém se samotný návštěvník stává součástí expozice a přednášky!

Katova ulička v Kadani - nejužší ulička v České republice

Katova ulička v Kadani - nejužší ulička v České republice

Tzv. "Katova ulička" vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně čp. 190, která je součástí hradeb. Ulička je dochovaná v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a s rozpínacími prampouchy. Fortna byla součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století.

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Hřbitov v Praze Řepích s hrobem Václava Babinského

Hřbitov v Praze Řepích s hrobem Václava Babinského

V klidné městské části Praha – Řepy je oblíbenou turistickou kuriozitou místní hřbitůvek, kde na věky odpočívá „starej lotr mexickej“ aneb polepšený lupič, Václav Babinský. Jinak se hřbitov proslavil i natáčením filmu Kytice.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti - přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Graselovy stezky - vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky - vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko - rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice - objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice - objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Šatlava - středověk v Českém Krumlově

Šatlava - středověk v Českém Krumlově

V restauraci ochutnáte tradiční jídla české kuchyně. Rekonstruovaná renesanční stavba s kapacitou 80 osob uvnitř a 40 osob na terase se nachází v centru Českého Krumlova v Šatlavské ulici.

Hrad Seeberg - Ostroh u Františkových Lázní

Hrad Seeberg - Ostroh u Františkových Lázní

Přijďte navštívit hrad Seeberg, často nazývaný Ostroh. Najdete jej několik kilometrů západně od Františkových Lázní. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác, které doplňuje renesanční křídlo s krásnou arkádovou chodbou. Zajímavý zážitek nabízí i vstup do sklepních prostor hradu.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Brandýská katovna

Brandýská katovna

V historicky významné části Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi se nachází renesanční budova brandýské katovny se zachovalou sgrafitovou výzdobou, která byla vystavěna pravděpodobně v 16. století.

Katovna v Jeseníku

Katovna v Jeseníku

V Palackého ulici ve městě Jeseník stojí přízemní obytný dům téměř čtvercového půdorysu, postavený ze smíšeného zdiva s výraznou a značně převýšenou valbovou střechou. Podle pověsti zde měl v 17. století bydlet jesenický kat. Dnes zde najdete informační centrum s expozicí Niského knížectví.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou - největší expozice Emy Destinnové

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou - největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zároveň je místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Prohlídky podzemí v Českém Brodě

Prohlídky podzemí v Českém Brodě

Český Brod je staré historické gotické město a jako takové má své atributy. Jedním z nich jsou i podzemní prostory - chodby a sklepy ze 15. století.