Při budování města Českého Brodu, bylo od začátku zároveň s budovami na povrchu stavěno také podzemí se spojovacími chodbami mezi jednotlivými domy a skladovacími prostory, které měly zároveň obranný význam. Podzemní gotické chodby a sklepy se v historickém jádru města zachovaly až do dnešní doby, část jich byla zazděna a někde také zasypána. Historici říkají, že jedna z podzemních cest vedla také do chrámových staveb (kostelů) – středověkem uznávaného místa azylu. Podzemní prostory však sloužily hlavně jako úkryt cenností a majetku, potravin i rozličného zboží. Skladoval se zde také sůl a s rozmachem pivovarnictví také pivo.
V 90. letech probíhaly práce na odkrytí a vyčištění podzemí ve Staré radnici, které bylo původně vystavěné na konci 14. století. Rekonstrukcí prošla i samotná budova č. 1, ve které bývala radnice, lékárna a okresní soud. Dnes tam najdete Městské kulturní a informační centrum a Městská knihovna, obnoveno bylo také bývalé městské vězení s galerií „Šatlava“ a ve sklepení došlo k upravení prostor na alternativní svatební síň pro snoubence, kteří touží po neobvyklém svatebním obřadu.
Vstoupit do podzemí můžete
z budovy čp. 1 na Náměstí Arnošta z Pardubic. Součástí prohlídky je také návštěva původní městské šatlavy. Prodej vstupenek probíhá v městském informačním centru.
Vstup do podzemí je v Informačním centru Český Brod na téže adrese.