Úvod > Co chcete dělat? > Hřbitov v Praze Řepích s hrobem Václava Babinského
Památky

Hřbitov v Praze Řepích s hrobem Václava Babinského

V klidné městské části Praha – Řepy je oblíbenou turistickou kuriozitou místní hřbitůvek, kde na věky odpočívá „starej lotr mexickej“ aneb polepšený lupič, Václav Babinský. Jinak se hřbitov proslavil i natáčením filmu Kytice.
Řepský hřitov je rozdělen na tři části. Největší z nich je klasický, neustále se rozrůstající hřbitov, vedle je pak velmi pěkně a symetricky uspořádaný hřbitov řádových sester z blízkého kláštera milosrdných sester u sv. Karla Boromejského. V této části hřbitova se natáčela část Kytice (Svatební košile). Ve třetí, nejodlehlejší části se nachází hrob Václava Babinského. Náhrobek ve staré části hřbitova je tvořen kamenem s vytesaným textem Poslední léta svého života prožil jako zahradník právě v blízkém klášteře. K místu se dostanete projitím skrz nový hřbitov. Poblíž hrobu je starý strom a torzo zřejmě býv. náhrobku.
 

Zločin a trest Václava Babinského

Na rozdíl od tradovaných legend nebyl život zloděje, podvodníka a také odsouzeného vraha příliš romantický. Smyšlené příběhy o nejslavnějším českém loupežníkovi však žily vlastním životem a přežívají dodnes. Potuloval se hlavně v severních Čechách a rozhodně nebyl žádným "Jánošíkem"bral bohatým i chudým, přepadával statky na samotách a pocestné. Kolem roku 1830 dal dohromady menší bandu, jejíž členkou byla i jeho milenka Apolena Hoffmanová. Sám Babinský se přitom držel v pozadí a používal zfalšované doklady.

Babinský byl původně obžalován z 12 zločinů, v šesti případech však byl pro nedostatek důkazů zproštěn viny. Začátkem prosince 1840 byl odsouzen k 20 letům těžkého žaláře a v červnu následujícího roku nastoupil do brněnské věznice Špilberk. Na Špilberku se z něj stal zbožný a pokorný vězeň. Ať už byla tato proměna upřímná či vykalkulovaná, vynesla Babinskému přízeň vedení věznice. Po čase se stal dokonce ošetřovatelem nemocných a získal řadu výhod.
 

„Starej lotr mexickej“ v Řepích

Po zrušení věznice na Špilberku byl v roce 1855 převezen do tehdejších Kartouz (dnešní Valdice). V roce 1861 byl propuštěn a starého muže se ujaly řádové sestry, které sloužily v kartouzské věznici a ubytovaly ho v blízkosti kláštera v Řepích u Prahy. Jedna část kláštera sloužila jako ženské vězení a Babinský zde pracoval až do své smrti jako zahradník.

První sešitové vydání jeho "skutků" s názvem Babinský, vůdce loupežníků v českých zemích vyšlo v Hradci Králové v roce 1862 – rok po jeho propuštění z Kartouz. S realitou však měly tyto knihy jen pramálo společného. Naopak skutečný základ má jinak zcela smyšlená kramářská píseň Na kopečku v Africe. "Starej lotr mexickej" byl totiž během výkonu trestu poslán na Madagaskar, kde zdejší král slovenského původu Móric Beňovský stavěl královskou pokladnici a s jejím zabezpečením potřeboval poradit od nějaké „zlodějské kapacity“. Václav Babinský zemřel 1. srpna 1879 a pohřben byl na hřbitově trestankyň v Řepích, kam mu dodnes lidé nosí květiny a zapalují svíčky.

Provozovatel

Hřbitov Praha - Řepy

Žalanského 291/12B
163 00 Praha 6
Tel.:
+420 234 683 111
WWW:
www.hrbitovy.cz
GPS:
50,073062 14,305599
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny