Uničov
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Uničov

Uničov leží v místech, kde se roviny Hané zvolna zvedají k prvním výběžkům Hrubého a Nízkého Jeseníku. Panovníci počítali, že by se město podobně jako Jihlava a Kutná Hora mohlo stát střediskem těžby drahých kovů, ale ložiska nebyla nijak významná a velké plány se nikdy nenaplnily.

Co musíte vidět v Uničově

Místo stříbrné či zlaté pokladnice českého království se tak Uničov stal důležitým obchodním a strategickým centrem při cestách ze střední Moravy do Prahy. Chránil ho pás částečně dochovaných hradeb, dodnes můžete vidět dvě původní brány. Dominantou centra města je monumentální radnice s přístupnou vyhlídkovou věží, na náměstí dále stojí galerie a několik sloupů a soch. Barokní kostel Povýšení sv. Kříže, součást gotického kláštera minoritů, se využívá jako koncertní síň.
 

Psí věž v gotickém kostele

Hlavním uničovským chrámem je trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie na Kostelním náměstí západně od hlavního Masarykova náměstí. Celkem osmkrát vyhořel, doposud si ale zachoval gotický ráz. Na první pohled vás zaujmou dvě nestejné věže v průčelí. První je čtvercového půdorysu, druhé osmiboké se podle zazděného chrliče vody říká Psí věž. Velice šťastná byla rekonstrukce kostela v devadesátých letech 20. století za použití středověkých technologií, dnes je chrám chloubou města.
 

Výlet za mříže doplněný čokoládou a vodními hrátkami

Raritou Uničova je několik muzeí, od historické expozice v Muzeu U Vodní branky v bývalé městské zbrojnici z druhé poloviny 16. století přes muzeum baroka až po muzeum vězeňství v autentických prostorách uničovské šatlavy. Pokud rádi mlsáte, vypravte se do čokoládovny v Troubelicích, k lákavým výletním cílům v nedalekém okolí patří impozantní hrad Sovinec. V letní sezoně můžete využít uničovské koupaliště s toboganem a dalšími vodními atrakcemi.

Turistická informační centra