Úvod > Aktuality > #světovéČesko a přírodní rezervace na Velké Javořině: jak vzniká prales?
Příroda

#světovéČesko a přírodní rezervace na Velké Javořině: jak vzniká prales?

  • Vydáno4. června 2021
Přes hřebeny Bílých Karpat a vrchol Velké Javořiny prochází hranice Česka se Slovenskem. Javořina se každoročně na konci července stává tradičním místem setkávání Čechů a Slováků, spousta lidí se sem vydává i poslední či první den v roce. Důvodů k výletům ale je mnohem víc, od skvostných výhledů až po národní přírodní rezervaci, největší bezzásahové území v Česku. Jinak než po svých nebo na kole se sem ale nedostanete.
Dvě cesty pralesem: národní přírodní rezervace Javorina na úbočí Velké Javořiny a lesnický skanzen Vydrovo poblíž Dobročského pralesa na Slovensku
Javorina
Vydrovo
„Jsem mohutná a zdaleka viditelná a současně poskytuji nádherný výhled na všechny strany. Jsem porostlá mystickými lesy biosférické rezervace Bílé Karpaty. Jsem se svými 970 metry nejvyšším vrcholem úžasného pohoří. Vede na mne sedmero turistických cest. Jsem symbolem sounáležitosti a bratrství Čechů a Slováků. Nejsem jen tak ledajaký kopec, jsem Velká Javořina.“ Tak představuje turistický portál Východní Moravy jedno ze svých osvědčených lákadel. Pojďte se přesvědčit na vlastní oči, rozhodně to stojí za to.
 

Rezervace Javorina, přírodní laboratořJedinečné pohoří s úžasnou rozmanitostí rostlin i živočichů, biosférická rezervace UNESCO a současně chráněná krajinná oblast: tím vším jsou Bílé Karpaty. Jednou z pěti národních přírodních rezervací na jejich území je Javorina, oblast s rozlohou asi 165 hektarů, ležící v nadmořské výšce 560 až 930 metrů převážně na severních svazích Velké Javořiny. Je výjimečná v mnoha ohledech, zejména ale tím, že je největším bezzásahovým územím u nás s více než sto let dlouhou tradicí. Přírodní laboratoř, která se vyvíjí a žije výhradně podle vlastních zákonů a kam se lidé chodí jen dívat. Ruku k dílu přiloží správci území jedině když není zbytí, tedy když například některé stromy spadnou na cestu. Jinak se o všechno stará příroda: žádné stromy se tu nekácejí, neodklízejí ani nevysazují.
 

Stoletá ochrana

Chráněným územím byla Javorina vyhlášena už v roce 1933, bezzásahovým územím se stala v roce 2008, ovšem její historie je mnohem starší: neoficiálně ji vyhlásili už v roce 1907 tehdejší majitelé panství, páni z Lichtenštejnu. Buky, jasany, javory i jilmy volně rostou na úpatí Velké Javořiny už téměř 200 let a pokud budou nadále ponechány přirozenému vývoji, rezervace se stane společnou chloubou ochránců přírody a lesníků. Díky tomu, že tu neroste není jediný smrk, správci si nemusejí dělat starosti s kůrovcem. Prales tak je jednou z nejzdravějších lokalit v naší zemi.
 

Šest tras na vrchol Velké Javořiny

Přes bezzásahová území se smí procházet jen po značených turistických trasách. Velká Javořina je v tomto k návštěvníkům více než velkorysá: k vrcholku se sbíhá hned šest tras pro pěší, čtyři od nás a dvě ze Slovenska včetně dálkové Cesty hrdinů SNP, a dvě cyklotrasy, po jedné z každé strany hranice.

Pro pěší turisty i cyklisty je nejsnazší výstup z parkoviště u Kamenné boudy. Vede sem silnička, na kterou se dá odbočit v nejvyšším bodě silnice I/54 vedoucí ze Slavkova do Strání, od parkoviště se pak dá pokračovat po červeně značené trase. Studánku s pitnou vodou sice cestou nenajdete, ale v polovině cesty čeká odpočivadlo U Bětina javoru a kousek od vrcholu Velké Javořiny se občerstvení i nocleh nabízí v Holubyho chatě. Základní kámen k její stavbě položili členové Klubu československých turistů z Uherského Brodu již v roce 1923 a pojmenovali ji po Ľudovítu Holubym, slovenském protestantském kazateli, botanikovi, národopisci a zastánci československé vzájemnosti.
 

Víte, že…?

  • Jak na tom jsou ostatní bezzásahová území? Aktuálně jich je v Česku třináct s rozlohou přes 950 hektarů. Kromě Javoriny se mezi ně řadí také Doutnáč na Křivoklátsku, Tajga ve Slavkovském lese, Kleť v jižních Čechách, Hedvíkovská a Lovětínská rokle ve východních Čechách, Poledník a rašeliniště Jizery na Liberecku, Pleš a Starý Hirštejn v Českém lese, Mionší v Beskydech, Libický luh a lokalita Ve Studeném ve středních Čechách.
  • Běžně jsou z Velké Javořiny vidět Chřiby s hradem Buchlovem, Pálava, štěrkopísková jezera u Ostrožské Nové Vsi a na Slovensku Malé Karpaty. Při dobré viditelnosti bývá na slovenské straně vidět Považský Inovec, Strážovské vrchy a Malá Fatra, na české straně pak další vrcholy Bílých Karpat s Velkým Lopeníkem, Beskydy, Vizovické a Hostýnské vrchy. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete i vrcholky rakouských Alp.
  • Při výletu na Velkou Javořinu jsme tak trochu jednou nohou na Slovensku, což je výzva pro #světovéČesko. Vezmeme to ale malou oklikou, která se bude líbit hlavně rodinám s dětmi: Čiernohronská železnica je úzkokolejná lesní dráha o rozchodu 760 mm mezi obcemi Podbrezová, Hronec a Čierny Balog v Horehroní. V hlavní sezoně se jezdí na 20 km zachovaných tratí, ale dřív, když měřila přes 130 km, jedna z jejích větví dokonce vyšplhala až k tajemnému Dobročskému pralesu.
  • Prales se zachovalými bukovými a jedlovými květnatými lesy a více než stoletou tradicí patří mezi nejstarší chráněná území Slovenska. Leží téměř ve stejné nadmořské výšce jako Javorina a podobně jako ona je přístupný jen po značené cestě. Jeho okrajem prochází turistická trasa z Čierneho Balogu dolinou Brôtovo směrem na Sedmák.
  • Nechce se vám šplhat do hor k pralesu? Zůstaňte v Čierném Balogu a navštivte Vydrovskou dolinu a Lesnický skanzen Vydrovo, jedinečné lesnické muzeum v přírodě. O Dobročském pralesu, historii, pěstování, ochraně a významu lesa se tu dozvíte téměř úplně všechno.
Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Vzpomínáte na hodiny zeměpisu a víte, jak vysoká je nejvyšší hora České republiky? A víte, jak se jmenují a kolik měří nejvyšší vrcholy jednotlivých pohoří? Kde najdete nejvyšší kostelní věže, nejvyšší radnici a kde skutečně leží nejvyšší bod Česka? S pátráním vám pomůžeme na portálu Kudy z nudy.

Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě

Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě

Rozhledna se nachází v lokalitě známé jako Vrchy. Nese název Travičná, což je vrchol kopce v nadmořské výšce 380 metrů.

Strání

Strání

Odnikud to není na Velkou Javořinu tak blízko jako právě ze Strání, z rázovité slovácké obce v Bílých Karpatech. Nejezdí se sem jen kvůli přírodě, podívat se můžete také do skláren v Květné. Nejdéle fungující sklárnu v Česku a jednu z nejstarších v Evropě založil v roce 1794 kníže Lichtenštejn.

Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Lesy České republiky zde před nedávnem opravily cestu na Velkou Javořinu. Po bezpečném povrchu se tak nyní dostanou na nejvyšší kopec Bílých Karpat (970 m) pěší i cyklisté, rodiny s dětmi nebo senioři, v zimě běžkaři.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

Co bychom to byli za portál specializující se na trávení volného času, kdybychom vám nepřinesli pár zaručených tipů na výlet do přírody! Dnes vám proto nabízíme tipy na ty nejlepší vyhlídky a trasy, a přitom se vsadíme, že zdaleka ne všechny budete znát. A víte co? Počítejte s námi, kolik z nich budete znát i bez naší nápovědy.

Další aktuality

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří – po tříleté pauze

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří opět po tříleté covidové pauze. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 25. a 26. února 2023. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i řada novinek, jako je rozšířená nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

V Mikulčicích se budete moci na vlastní kůži přesvědčit, co všechno dobrého se dá vyrobit z kysaného zelí. Gurmáni Mikulčice v sobotu 21. ledna 2023 pořádají v kulturním domu v Mikulčicích již 20. ročník koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Čekají na vás speciality ze zelí, krajové pečivo a různé druhy ovocných pálenek.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika