Úvod > Aktuality > #světovéČesko a přírodní rezervace na Velké Javořině: jak vzniká prales?
Příroda

#světovéČesko a přírodní rezervace na Velké Javořině: jak vzniká prales?

  • Vydáno4. června 2021
Přes hřebeny Bílých Karpat a vrchol Velké Javořiny prochází hranice Česka se Slovenskem. Javořina se každoročně na konci července stává tradičním místem setkávání Čechů a Slováků, spousta lidí se sem vydává i poslední či první den v roce. Důvodů k výletům ale je mnohem víc, od skvostných výhledů až po národní přírodní rezervaci, největší bezzásahové území v Česku. Jinak než po svých nebo na kole se sem ale nedostanete.
Dvě cesty pralesem: národní přírodní rezervace Javorina na úbočí Velké Javořiny a lesnický skanzen Vydrovo poblíž Dobročského pralesa na Slovensku
Javorina
Vydrovo
„Jsem mohutná a zdaleka viditelná a současně poskytuji nádherný výhled na všechny strany. Jsem porostlá mystickými lesy biosférické rezervace Bílé Karpaty. Jsem se svými 970 metry nejvyšším vrcholem úžasného pohoří. Vede na mne sedmero turistických cest. Jsem symbolem sounáležitosti a bratrství Čechů a Slováků. Nejsem jen tak ledajaký kopec, jsem Velká Javořina.“ Tak představuje turistický portál Východní Moravy jedno ze svých osvědčených lákadel. Pojďte se přesvědčit na vlastní oči, rozhodně to stojí za to.
 

Rezervace Javorina, přírodní laboratořJedinečné pohoří s úžasnou rozmanitostí rostlin i živočichů, biosférická rezervace UNESCO a současně chráněná krajinná oblast: tím vším jsou Bílé Karpaty. Jednou z pěti národních přírodních rezervací na jejich území je Javorina, oblast s rozlohou asi 165 hektarů, ležící v nadmořské výšce 560 až 930 metrů převážně na severních svazích Velké Javořiny. Je výjimečná v mnoha ohledech, zejména ale tím, že je největším bezzásahovým územím u nás s více než sto let dlouhou tradicí. Přírodní laboratoř, která se vyvíjí a žije výhradně podle vlastních zákonů a kam se lidé chodí jen dívat. Ruku k dílu přiloží správci území jedině když není zbytí, tedy když například některé stromy spadnou na cestu. Jinak se o všechno stará příroda: žádné stromy se tu nekácejí, neodklízejí ani nevysazují.
 

Stoletá ochrana

Chráněným územím byla Javorina vyhlášena už v roce 1933, bezzásahovým územím se stala v roce 2008, ovšem její historie je mnohem starší: neoficiálně ji vyhlásili už v roce 1907 tehdejší majitelé panství, páni z Lichtenštejnu. Buky, jasany, javory i jilmy volně rostou na úpatí Velké Javořiny už téměř 200 let a pokud budou nadále ponechány přirozenému vývoji, rezervace se stane společnou chloubou ochránců přírody a lesníků. Díky tomu, že tu neroste není jediný smrk, správci si nemusejí dělat starosti s kůrovcem. Prales tak je jednou z nejzdravějších lokalit v naší zemi.
 

Šest tras na vrchol Velké Javořiny

Přes bezzásahová území se smí procházet jen po značených turistických trasách. Velká Javořina je v tomto k návštěvníkům více než velkorysá: k vrcholku se sbíhá hned šest tras pro pěší, čtyři od nás a dvě ze Slovenska včetně dálkové Cesty hrdinů SNP, a dvě cyklotrasy, po jedné z každé strany hranice.

Pro pěší turisty i cyklisty je nejsnazší výstup z parkoviště u Kamenné boudy. Vede sem silnička, na kterou se dá odbočit v nejvyšším bodě silnice I/54 vedoucí ze Slavkova do Strání, od parkoviště se pak dá pokračovat po červeně značené trase. Studánku s pitnou vodou sice cestou nenajdete, ale v polovině cesty čeká odpočivadlo U Bětina javoru a kousek od vrcholu Velké Javořiny se občerstvení i nocleh nabízí v Holubyho chatě. Základní kámen k její stavbě položili členové Klubu československých turistů z Uherského Brodu již v roce 1923 a pojmenovali ji po Ľudovítu Holubym, slovenském protestantském kazateli, botanikovi, národopisci a zastánci československé vzájemnosti.
 

Víte, že…?

  • Jak na tom jsou ostatní bezzásahová území? Aktuálně jich je v Česku třináct s rozlohou přes 950 hektarů. Kromě Javoriny se mezi ně řadí také Doutnáč na Křivoklátsku, Tajga ve Slavkovském lese, Kleť v jižních Čechách, Hedvíkovská a Lovětínská rokle ve východních Čechách, Poledník a rašeliniště Jizery na Liberecku, Pleš a Starý Hirštejn v Českém lese, Mionší v Beskydech, Libický luh a lokalita Ve Studeném ve středních Čechách.
  • Běžně jsou z Velké Javořiny vidět Chřiby s hradem Buchlovem, Pálava, štěrkopísková jezera u Ostrožské Nové Vsi a na Slovensku Malé Karpaty. Při dobré viditelnosti bývá na slovenské straně vidět Považský Inovec, Strážovské vrchy a Malá Fatra, na české straně pak další vrcholy Bílých Karpat s Velkým Lopeníkem, Beskydy, Vizovické a Hostýnské vrchy. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete i vrcholky rakouských Alp.
  • Při výletu na Velkou Javořinu jsme tak trochu jednou nohou na Slovensku, což je výzva pro #světovéČesko. Vezmeme to ale malou oklikou, která se bude líbit hlavně rodinám s dětmi: Čiernohronská železnica je úzkokolejná lesní dráha o rozchodu 760 mm mezi obcemi Podbrezová, Hronec a Čierny Balog v Horehroní. V hlavní sezoně se jezdí na 20 km zachovaných tratí, ale dřív, když měřila přes 130 km, jedna z jejích větví dokonce vyšplhala až k tajemnému Dobročskému pralesu.
  • Prales se zachovalými bukovými a jedlovými květnatými lesy a více než stoletou tradicí patří mezi nejstarší chráněná území Slovenska. Leží téměř ve stejné nadmořské výšce jako Javorina a podobně jako ona je přístupný jen po značené cestě. Jeho okrajem prochází turistická trasa z Čierneho Balogu dolinou Brôtovo směrem na Sedmák.
  • Nechce se vám šplhat do hor k pralesu? Zůstaňte v Čierném Balogu a navštivte Vydrovskou dolinu a Lesnický skanzen Vydrovo, jedinečné lesnické muzeum v přírodě. O Dobročském pralesu, historii, pěstování, ochraně a významu lesa se tu dozvíte téměř úplně všechno.
Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Vzpomínáte na hodiny zeměpisu a víte, jak vysoká je nejvyšší hora České republiky? A víte, jak se jmenují a kolik měří nejvyšší vrcholy jednotlivých pohoří? Kde najdete nejvyšší kostelní věže, nejvyšší radnici a kde skutečně leží nejvyšší bod Česka? S pátráním vám pomůžeme na portálu Kudy z nudy.

Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě

Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě

Rozhledna se nachází v lokalitě známé jako Vrchy. Nese název Travičná, což je vrchol kopce v nadmořské výšce 380 metrů.

Strání

Strání

Odnikud to není na Velkou Javořinu tak blízko jako právě ze Strání, z rázovité slovácké obce v Bílých Karpatech. Nejezdí se sem jen kvůli přírodě, podívat se můžete také do skláren v Květné. Nejdéle fungující sklárnu v Česku a jednu z nejstarších v Evropě založil v roce 1794 kníže Lichtenštejn.

Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Lesy České republiky zde před nedávnem opravily cestu na Velkou Javořinu. Po bezpečném povrchu se tak nyní dostanou na nejvyšší kopec Bílých Karpat (970 m) pěší i cyklisté, rodiny s dětmi nebo senioři, v zimě běžkaři.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

Co bychom to byli za portál specializující se na trávení volného času, kdybychom vám nepřinesli pár zaručených tipů na výlet do přírody! Dnes vám proto nabízíme tipy na ty nejlepší vyhlídky a trasy, a přitom se vsadíme, že zdaleka ne všechny budete znát. A víte co? Počítejte s námi, kolik z nich budete znát i bez naší nápovědy.

Další aktuality

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Ve valtickém zámku zve k návštěvě vánoční zámecký okruh

Zámek Valtice ještě neuzavřel všechny své trasy. Od 11. listopadu do 23. prosince 2023 můžete navštívit bez průvodce svým tempem projdou soukromé komnaty (celkem 10 místností) liechtensteinského knížete v rámci vánočního zámeckého okruhu. Místnosti jsou vyzdobené několika tisíci vánočních ozdob z dílen českých a moravských sklářů. Trasa je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky