Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zaniklá ves Pleš v Českém lese
Památky

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Obec na náhorní planině při česko-německé hranici vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 16. století, nicméně nejstarší zmínka o Pleši se vztahuje až k roku 1609. Nacházela se přibližně šest kilometrů severozápadně od vsi Rybník.
Zaniklá vesnice Pleš je, stejně jako ostatní vsi v regionu, spojena se sklářstvím. V roce 1654 žili ve vsi 4 sedláci, 11 chalupníků a 13 dalších chalup bylo pustých. V roce 1757 v obci žilo 31 poddanských rodin. Ve vsi byli dva skláři a je zde zmiňován i mlýn s pilou. V roce 1839 měla Pleš 54 domů, v nichž žilo 483 obyvatel, dále pak i školu s kostelem. Obyvatelé obce byli velmi chudí. Jedinou polní plodinou zde byl oves.

V roce 1930 měla Pleš 105 domů, 707 obyvatel německé národnosti, 8 české a 11 cizinců. V obci byl hostinec Gasthof Flor, dvě hájovny, dva mlýny, škola, celní úřad a dva kostely. Po druhé světové válce a odsunu Němců byla obec znovu dosídlena. Toto období je spjaté s pašerákem a převaděčem Josefem Zíkou, který byl hajným v Pleši. Po spuštění železné opony v padesátých letech byla ves zlikvidována a sídlila zde jednotka pohraniční stráže.

Po roce 1989 zde byl otevřen pěší hraniční přechod. Ze samotné obce se dochovalo velmi málo. V jediném dochovaném domu je v současné době penzion, dále pak byl pietně upraven plešský hřbitov a základové zdivo hřbitovního kostela.

Akce v okolí

Novoroční výstup na Čerchov

Dosáhněte na Čerchově vrcholu! První lednový den se sem koná tradiční novoroční výstup.
Domažlice, Plzeňský kraj

Vrch Velký Zvon v Českém lese s radarovou věží

Zvon s nadmořskou výškou 859 m je nejvyšším vrcholem Českého lesa na Bělsku. V minulosti byl využíván jako strážní bod. V 19. století se místo nazývalo Kocova vyhlídka a panstvo sem jezdilo na nedělní výlety.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Skalní útvar Kocovy kameny v Českém lese

Kocovy kameny (někdy také Kocovy skalky) se nachází severně od obce Rybník na svahu vrchu Velký Zvon (859 m n. m.), nedaleko městečka Bělá nad Radbuzou. Jsou vytesány nápisy připomínající tehdejší majitele panství Koce z Dobrše.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Přehrada Smolov v Českém lese

Nově vybudovaná nádrž v hloubi lesa se nachází nedaleko obce Smolov u Bělé nad Radbuzou. Jedná se o retenční nádrž, která není určena ke koupání.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Baarova cesta Českým lesem

Baarova cesta vede ze severu od vsi Železná těesně nedaleko hranic s Německem v katastru obce Bělá nad Radbuzou do osady Eisendorfská huť, k bývalé osadě Pleš, Václav, prchází obcí Rybník a končí v Caparticích u Klenčí pod Čerchovem.
Rybník, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hubertus v Poběžovicích

Významným kulturním a společenským centrem v Poběžovicích je hotel Hubertus. Hotel je ideálním místem při poznávání krás Českého lesa, Chodska a okolí.
Poběžovice, Plzeňský kraj

Hotel U Nádraží

řijde na dobré pivo, výbornou kávu a skvělé zákusky do hospůdky U nádraží.
Postřekov, Plzeňský kraj

Supa Supa – polévkárna v Plzni

Město Plzeň se může pochlubit prvním podnikem svého druhu. Jedná se o polévkové bistro, které nabízí široké spektrum pokrmů. A to jak tradičních českých, tak i s nádechem exotiky.
Plzeň, Plzeňský kraj

Autokemp Babylon v Českém lese

Kemp poskytuje ubytování ve dvou, třech, čtyř a šestilůžkových chatkách se společným sociálním zařízením. K dispozici jsou také pětilůžkové chatky mimo areál, kde naleznete sociální zařízení a kuchyň. Nechybí místa pro stany i karavany.
Babylon, Plzeňský kraj