Úvod > Aktuality > #světovéČesko a pohádkoví i skuteční loupežníci a jejich bandy
#světovéČesko a pohádkoví i skuteční loupežníci a jejich bandy
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a pohádkoví i skuteční loupežníci a jejich bandy

  • Vydáno13. září 2020
Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Rumcajs, Ledříček nebo Petrovští: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Některé znáte jen z pohádek, jiní skutečně existovali: třeba jako postrach Lužice, slavný loupežník Karásek řečený Pražský Honza.

Dvě města, kde jsou doma pohádkoví loupežníci: Jičín a Budyšín

Jičín
Budyšín
Jen málo pohádkových postav má tak jasně určené místo bydliště jako Rumcajs, jehož domovem je Jičín, město v Českém ráji. Všechny pohádkové bytosti potkáte v interaktivní galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře a také v Rumcajsově ševcovně pod Valdickou bránou. Tam měl švec Rumcajs domácnost v době, kdy ještě býval počestným jičínským řemeslníkem a loupežnická kariéra na něj teprve čekala. Od města dostal slavný loupežník dárek k padesátým narozeninám: Rumcajsovu lavičku najdete v lipové aleji naproti domku, kde žil dědeček Václava Čtvrtka, autora loupežnického vyprávění. Projít si můžete také pohádkovou Rumcajsovu stezku z Mladějova do Jičína.
 

Petrovští a jejich hrad

Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec či Fidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes, i když s menší rozlohou než kdysi. Ve středověku se táhl na východ od Prahy až k Českému Brodu, jeho pozůstatkem je Klánovický les společně s přírodním parkem Klánovice – Čihadla a Škvoreckou oborou. Při procházce se rozhlédněte kolem sebe: že si jen těžko dokážete představit loupežníky, číhající mezi řídkými stromy? Jenže až do konce 18. století byl Vidrholec nefalšovaný temný hvozd, strašidelný a kvůli loupežníkům i nebezpečný. Co je tady drželo? Důvod je zřejmý: lesnatou krajinou vedla důležitá císařská silnice z Prahy na Moravu, po níž coby snadná kořist jezdívali obchodníci se zbožím.

Dnes z Vidrholce zbyla kromě Klánovického lesa a několika dalších uvedených míst hlavně jména, často inspirovaná lesní tematikou: najdete tu Dubeč, Doubek a Dubeček, Háje nebo Kostelec nad Černými lesy, krvavou loupežnickou minulost zase připomíná pražská čtvrť Hrdlořezy. Strašidelný Vidrholec sice zmizel, podobně jako Petrovští, ale jejich stopy najdete tam, kde byste to zřejmě nečekali: o tlupě loupežníků v čele s Petrovským z Petrovic se zmiňuje i jedna z legend z hradu Kokořín. Při rekonstrukci hradu na počátku 20. století bylo ve sklepení pod věží nalezeno dvaadvacet lidských koster. Podle jedné teorie patřily ostatky lidem, které lapkové unesli a žádali za ně výkupné, podle druhé verze šlo o samotné loupežníky, za trest zazděné hluboko v hradním sklepení.
 

Za Ledříčkem k Zemské bráně

Svou tlupu míval i hodný loupežník Ledříček, který v první polovině 19. století působil především v okolí Klášterce nad Orlicí a v podhůří Orlických hor. Příběhy o jeho slavných činech i zločinech najdete na informačních panelech na stezce v údolí Divoké Orlice. Nejhezčí část se jmenuje Zemská brána, nedaleko se můžete zastavit u Pašerácké lávky nebo pod Ledříčkovou skálou, kde měl vysoko nad zemí svou jeskyni. Loupežnické řemeslo vydržel provozovat přes dvacet let. Zahynul tak, jak se dalo čekat: prý se zřítil ze skály, když lezl do svého doupěte.
 

Karásek alias Pražskej Honza, postrach Lužice

  • Přestože byl loupežník Jan Karásek Čech jak poleno, jeho rejdištěm se stalo zahraničí. Narodil v roku 1765 v Praze na Smíchově, vyučil se truhlářem a řezníkem. Za krádeže a loupežná přepadení si párkrát pobyl ve vězení, nakonec se usadil v saském Stolpenu a posléze v Leutersdorfu u hostinského Greibicha. Vzal si jeho dceru Magdalenu a dal dohromady desítičlennou loupežnickou bandu.
  • Kradli hlavně v noci, maskováni černými vousy a se začerněnými obličeji. Museli vypadat jak ze špatné komedie: Wessel měl ochrnutou ruku, Engelmann jen jedno oko, Budyšínský někde přišel o půlku nosu, Koehler byl polohluchý a Fritz kulhal. Při loupeživých výpravách se sice „vychytrale“ domovskému Leutersdorfu vyhýbali, ale právě tam je v srpnu 1800 pochytali. Padlo deset rozsudků lámání kolem, ale nakonec to skončilo doživotím. V drážďanském vězení Karáskovi nasadili patnáctikilové okovy, přesto se dvakrát pokusil o útěk. Nakonec dostal samovazbu a přikovali ho k pryčně; zemřel v roce 1809.
  • Přestože byl Karásek lump a zloděj, v saském městě a centru Horní Lužice Bautzenu/Budyšíně ho milují jako hrdinu bez bázně a hany. Johannes Karasek je hrdinou řady legend a pohádek, najdete tu krčmu Zum Karasek, jeho jméno dokonce nese jedna z městských věží. Mimochodem, právě věže jsou pro středověké městečko typické: napočítáte jich sedmnáct včetně Bohaté věže z 15. století, která je téměř o 1,5 metru odkloněná od svislé osy.
Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Jedinečná interaktivní galerie vytvořená na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.

Jarmilina skála u Máchova jezera

Jarmilina skála u Máchova jezera

Na severním břehu Máchova jezera, přímo na hlavní pláži ve Starých Splavech je Jarmilina skála. Nazval ji tak v roce 1910 František Vaina z Nové Paky. Stalo se tak u příležitosti stého výročí básníkovy smrti a prvního vydání Máje.

Sluj loupežníka Lotranda  v Jestřebích horách

Sluj loupežníka Lotranda v Jestřebích horách

Sluj nachází se nedaleko rozhledny nedaleko rozhledny Žaltman v Jestřebích horách u Malých Svatoňovic. Na tomto místě se opravdu v 16. století usadil loupežník Sandman, který byl pohromou pro celý kraj.

Cipískova stezka v Jičíně

Cipískova stezka v Jičíně

Synek loupežníka Rumcajse, Cipísek, se rozhodl, že vám ukáže některá příjemná zákoutí tohoto města. Při procházce Jičínem si pro vás nachystal několik úkolů.

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Putování loupežnickou stezkou nás nadchne svou pestrostí, přírodními i historickými zajímavostmi a překrásnými výhledy. Na cestu se můžete vydat také s kočárkem.

Naučné putování loupežníka Štětky

Naučné putování loupežníka Štětky

Poznejte několik tváří regionu Štětsko – bránu do CHKO Kokořínsko. Centrem oblasti je městečko Štětí s přilehlými obcemi, mezi které patří Stračí, Brocno, Radouň, Chcebuz, Čakovice, Veselí, Újezd, Hněvice a Počeplice. Všechny propojuje naučná stezka loupežníka Štětky.

Ledříčkova skála – sídlo Jánošíka Orlických hor

Ledříčkova skála – sídlo Jánošíka Orlických hor

Ledříčkova skála je jedno ze zastavení naučné stezky, skalní útvar vysoký až 15 metrů. Stěna skrývá malou jeskyni, ve které podle pověsti žil loupežník Ledříček, který bohatým bral a chudým dával.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Stezka pro malé Grázlíky aneb Po stopách Graselova lupu

Stezka pro malé Grázlíky aneb Po stopách Graselova lupu

Osm jednoduchých úkolů, které dětem od 3 do 8 let pomohou přiblížit život v lese. Osm krátkých loupežnických příběhů, díky kterým zjistí, jaký byl Jan Jiří Grasel lotr a lump – a na konci stezky ukrytý bájný poklad, který si prý někde Grasel schoval na horší časy. Dokážete ho najít?

Tolštejnské panství v Lužických horách

Tolštejnské panství v Lužických horách

Na nejsevernějším okraji České republiky, ve Šluknovském výběžku najdete Tolštejnské panství, oblast ve které probíhá časově neomezená turistická hra Vandrování po Tolštejnském panství. Název byl odvozen od místní krajinné dominanty, kterou je bývalý středověký hrad Tolštejn.