Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina
Příroda

Naučná stezka přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina

Naučná stezka prochází přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina, lesním komplexem, který se rozkládá mezi městem Úvaly, pražskou městskou částí Újezd nad Lesy a Klánovickým lesem.
Naučná stezka přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina seznamuje s rostlinami a živočichy chráněného území, s pozůstatky hrádku Skara, údolím potoka Výmoly, Květnickou studánkou a dalšími zajímavostmi a historií bývalého lichtenštejnského panství. V přírodním parku se nachází řada chráněných rostlin, např. krtičník křídlatý, který je v Černém a červeném seznamu cévnatých rostlin ČR. Ornitologové zde zaznamenali asi šedesát druhů hnízdících ptáků.

Trasa naučné stezky vede téměř výhradně lesem, zpočátku většinou lužním, později spíše hospodářským. Je značena zelenými oválnými štítky s bílými šipkami. Toto značení není místy příliš výrazné, je třeba je velmi pečlivě sledovat a neminout případné odbočky. Cesta není fyzicky náročná, nicméně není bezbariérová a její první polovina není vhodná ani pro kočárky. Zpočátku vede většinou lesními pěšinami, později spíše vozovými cestami. V určitých obdobích roku mohou být některé úseky trasy podmáčené a hůře schůdné. Na prvním a posledním informačním panelu naleznete plánek naučné stezky.

Z historického hlediska se jedná o pozůstatek bývalé obezděné obory pro chov jelenů a daňků, zřízené na přelomu 17. a 18. století majiteli škvoreckého panství, Lichtenštejny. Dochovala se vstupní brána s lichtenštejnským erbem. Na ostrohu nad ústím bezejmenného potůčku do Výmoly lze spatřit terénní pozůstatky středověkého hrádku Skara, na místní cestě při jihozápadním okraji území přemosťuje Výmolu kamenný dvouobloukový mostek z roku 1842 (někdy nesprávně uváděný jako románský). Ve Škvorecké oboře se též nalézá drobný, přístřeškem krytý pramen, zvaný Květnická studánka.
Květnická studánka

Květnická studánka

Úvaly, Středočeský kraj
Hlídání dětí se vzdělávacím programem

Hlídání dětí se vzdělávacím programem

Květnice, Středočeský kraj
Zřícenina hrádku Skara u Úval

Zřícenina hrádku Skara u Úval

Úvaly, Středočeský kraj
Rozhledna Vinice v Úvalech

Rozhledna Vinice v Úvalech

Úvaly, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Libertas

Pivovar Libertas

Úvaly, Středočeský kraj
Resort Cedrus Tuklaty

Resort Cedrus Tuklaty

Tuklaty, Středočeský kraj