Úvod > Aktuality > Kam na výlety s kočárkem po Krkonoších?
Letní sporty

Kam na výlety s kočárkem po Krkonoších?

  • Vydáno8. dubna 2022
Krkonoše jsou krásné v každé roční době a i sportovní rodiny s malými dětmi si zde přijdou na své. Za hezkých slunečných dnů lákají dobře schůdné stezky k rodinným výletům s kočárkem. Připravili jsme pro vás pár delších a pár kratších tras, na vrcholy hor i do údolí. Víte, že se s kočárkem dá docela snadno dostat i na Sněžku?
KrkonošeStačí jen pár výletů a poznáte rozmanitosti přírodních krás Krkonoš v plné šíři: horské louky a lesy, skalnatá údolí s vodopády, ledovcové kary, slatě a rašelinná jezírka i údolí řek s dlouhými pohodlnými cestami. S čím je třeba počítat? V horách jsou často kamenité terény, takže jsou nutné terénní kočárky. Panuje tu drsnější podnebí s teplotami nižšími než v nížinách a často také se silným větrem; právě ten vám může udělat čáru přes rozpočet hned u prvního výletu.
 

S kočárkem na Sněžku

Vyjet s kočárkem na naši nejvyšší horu Sněžku není žádná dřina: tedy pokud využijete kabinkovou lanovku z Pece pod Sněžkou. Je v provozu celý rok, v dubnu pouze o víkendech od 8 do 18 hodin, ale od 30. 4. 2022 bude zase jezdit denně. Přepravují se jak kočárky, tak imobilní výletníci na vozíčcích, jen při větším větru bývá lanovka mimo provoz, proto vždy zkontrolujte aktuální situaci na webu lanovky.

Pokud budete mít štěstí a nebude foukat moc, ze Sněžky zamiřte na chviličku do Polska a Jubilejní cestou přes Slezský dům a kolem Úpského rašeliniště, před nímž se trasa vrací zpět na české území, se vydejte na Luční boudu.

Luční boudaNejstarší krkonošská horská bouda stojí vysoko na hřebenech hor už od 17. století a najdete tu dokonce nejvýše položený pivovar ve střední Evropě. Cesta dál pokračuje kolem Památníku obětem hor, Výrovku a Richtrovy boudy zpět do Pece, celkem vás čeká 13 poměrně pohodlných kilometrů po rovinách nebo z kopce.

S dobrým kočárkem si můžete troufnout i na červenou značku, která kousek za Richtrovými boudami odbočuje z asfaltky a strmě klesá do Zeleného dolu. Cestou vás čeká hezký výhled na Liščí vodopád, od něhož můžete do Pece dojít po lesní cestě s místním žlutým značením. Na konci cesty v Bukovém údolí čeká odměna v podobě přístřešku s dětským hřištěm.
 

Výlet na Černou horu

stezka krkonošeTaké pro další kočárkový výlet platí, že do kopce vám pomůže kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu; takzvaný Černohorský expres převáží kočárky zdarma. Do Janských Lázní se můžete vracet po asfaltce se značením cyklotrasy K19A, k níž se posléze připojí modrá značka, ale z Černé hory se dá zamířit také do Pece pod Sněžkou; kolem Sokolské boudy půjdete k Černé boudě a dál kolem Černohorského rašeliniště přes Kolínskou a Pražskou boudu. Ujdete přibližně 10 až 12 kilometrů.
 

Krkonošská klasika k Mumlavskému vodopádu

mumlavské vodopádyNejznámější krkonošská kočárková trasa vede z Harrachova k Mumlavskému vodopádu a zpět. Z centra Harrachova půjdete po modré turistické značce kolem Ski muzea a Lesnické a myslivecké expozice Šindelka po bezbariérové stezce. U Mumlavského vodopádu se dá lesní cestou sejít k vodopádu a podívat se na něj přímo z můstku přes řeku Mumlavu (kočárek nechte raději u chaty, cesta s ním až k vodopádu není příliš schůdná). Pokud se nechcete vracet hned zpět, pokračujte údolím po asfaltce a cyklistické stezce K2 až k rozcestí Krakonošova snídaně; z Harrachova ujdete tam a zpět 12 kilometrů.
 

Další horské tipy na výlety

  • pec pod sněžkouK dolní stanici lanové dráhy na Sněžku dojdete po modré turistické značce, lemující interaktivní stezku se zábavnými úkoly a otázkami zaměřenými na Krkonoše. Od dětského hřiště u lanovky můžete po modré pokračovat po pohodlné cestě dál Obřím dolem proti proudu řeky Úpy – jednoduše řečeno tak daleko, jak dojedete. Pohodlné cesty pro kočárky končí u kapličky, za ní cesta začne prudce stoupat vzhůru k Obřímu sedlu.
  • Bkočárekojíte se změn počasí na hřebenech anebo lanovka na Sněžku jezdí jen do mezistanice na Růžové hoře? Ani to není problém, zkrátka se do Pece pod Sněžkou vraťte po žluté turistické značce přes Růžohorky a Portášovy boudy na Janovy boudy a dál po asfaltové cestě se značením cyklotrasy K22A až do Velké Úpy. Poslední úsek 11 km dlouhé trasy do Pece pod Sněžkou jděte po modře značené vycházkové stezce nazvané Krakonošova zpovědnice; je určená rodinám s dětmi a doplněná řadou herních prvků.
  • Samotnou Krakonošovu zpovědnici z Pece pod Sněžkou do Velké Úpy můžete využít ke kratší procházce, třeba bez kočárku a jen s dětmi na odrážedlech.
  • Skvělé trasy najdete také kolem Špindlerova Mlýna. Můžete se vydat Labským dolem až na rozcestí Labský důl – Pudlava anebo údolím Bílého Labe k boudě Bílé Labe. Na obou trasách si užijete krásné výhledy na vodopády, tam a zpátky je to v obou případech z centra Špindlerova Mlýna přibližně 11 km.
Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku prošla nedávno rekonstrukcí. Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Naučná stezka Krakonošův příběh

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Pohádková stezka v Malé Úpě

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.

Erlebachova bouda v Krkonoších

Erlebachova bouda v Krkonoších

Erlebachova bouda stojí na horském hřebeni v Krkonošském národním parku, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna. Hostům nabízí bezplatné Wi-Fi a možnost zapůjčení lyžařského vybavení a horských kol.

Růžová hora u Pece pod Sněžkou

Růžová hora u Pece pod Sněžkou

Výrazný plochý vrchol se nachází asi 2,5 km severně od Pece pod Sněžkou. Jedná se o svorový suk ve tvaru krátkého hřbetu s plochým temenem. Západní svah se skalními útvary prudce spadá do Obřího dolu (převýšení 400 m).

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

 Hravý Park Tři Věže v Harrachově

Hravý Park Tři Věže v Harrachově

Jak zabavit děti na horách, když zrovna není ideální počasí na to, trávit celý den na lyžích? V Harrachově mají nově pro tento případ řešení – díky hravému Parku Tři Věže.

Ptačí kameny v Krkonoších

Ptačí kameny v Krkonoších

Ptačí kámen, kterému se také říká Ptačinec, je skalní útvar nacházející se u cesty mezi Brádlerovými boudami a Petrovými boudami nad Medvědím dolem u Špindlerova Mlýna.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanovka ze Špindlerova Mlýna (Svatého Petra) na Pláně je v provozu denně, v zimní i letní sezóně. V létě přepravuje pěší turisty i cyklisty a jejich kola, v zimě je pak součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn – Sv. Petr. Moderní šestisedačková lanovka zde slouží od roku 2015.

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky byla postavena v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy.

Areál Mladé Buky

Areál Mladé Buky

Areál Mladé Buky na úpatí Krkonoš nabízí nejen zimní aktivity, ale také řadu aktivit pro letní vyžití, např. bobovou a tubingovou dráhu, Bladův svět a další atrakce vhodné především pro nejmenší návštěvníky.

Dětský park Kabinka na Černé hoře

Dětský park Kabinka na Černé hoře

Areál sportovních a zážitkových aktivit pro celou rodinu se nachází hned vedle budovy horní stanice lanovky Černohorský Express, ve výšce 1260 m n. m.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda