ÚvodAktuality#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina
Památky

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

  • 10. července 2021
Mikulov nikdy nezklame a je spolehlivým a skvělým tipem na výlet v každém ročním období. Nevypadá totiž jako pohádkové město jen na fotografiích, ale i při pohledu zblízka. Mají ho rádi milovníci vína, památek i krásných panoramat: stačí vyšplhat k zámku anebo na některý z okolních pahorků a rozhlédnout se kolem sebe.

Dvě věčná města kardinála Františka Dietrichsteina, Mikulov a Řím

Mikulov
Řím
Konec chvály, jdeme se toulat do pohádky – třeba při zimních prohlídkách se svařeným vínem. Mikulov by zřejmě vypadal jinak, nebýt Dietrichsteinů. Mikulovské panství koupili roku 1575 od Lichtenštejnů, spravovali je bezmála čtyři sta let a z Mikulova vybudovali své hlavní rezidenční město s reprezentativním zámkem. Právě tam, v expozicích Regionálního muzea a v Galerii Dietrichsteinů, se s významným moravským šlechtickým rodem seznámíte do nejmenších podrobností. V centru naší pozornosti ale nyní stojí kardinál František z Dietrichsteina (1570–1636): v roce 2020 si v Mikulově připomněli 450 let od jeho narození.
 

Páni Mikulova

Panství Mikulov získal Františkův otec Adam z Dietrichsteina, vychovatel císařských dětí Rudolfa a Matyáše, vyslanec ve Španělsku. Františka coby nejmladšího syna otec předurčil pro kněžskou dráhu. Dostalo se mu velice důkladného vzdělání: ve dvanácti letech odešel na studia k jezuitům do Prahy, v osmnácti do Říma. Velmi si jej oblíbil kardinál Ippolito Aldobrandini, pozdější papež Klement VIII., a jeho kariéra byla téměř závratná: v necelých třiceti letech jej papež jmenoval kardinálem a vzápětí byl zvolen a jmenován biskupem olomouckým. Předtím jezdil na Moravu jen občas, roku 1599 ale věčné město opustil a vydal se ujmout nového úřadu.

Jeho hvězdná kariéra pokračovala rokem 1604, kdy se stal protektorem Čech a dědičných císařských zemí, o tři roky později ho císař Rudolf II. jmenoval nejvyšším hofmistrem a prezidentem tajné císařské rady. Po vypuknutí stavovského povstání byl jmenován polním generálem všech vojsk Moravy, po bitvě na Bílé hoře pak gubernátorem a nejvyšším císařským komisařem na Moravě. Jeho diplomatická obratnost mu vynesla přezdívku Moravský Richelieu, díky bohatství a majetku mu také říkali moravský král. Svého postavení využil k rozšíření rodového majetku (zároveň však ze svých peněz platil dluhy diecéze), v Kroměříži dokonce nechal razit své vlastní mince.

Na výsluní jeho slávy se hřál i Mikulov: kardinál mu vtiskl tvář přitažlivého renesančního města, vybaveného vzdělávacími a církevními ústavy. Ostatně už v 17. století bylo dietrichsteinské panství druhým největším rodovým majetkem na Moravě.
 

Výlet na Tanzberg



Na stopy Dietrichsteinů narazíte v Mikulově téměř na každém kroku. Nás ale zajímá především kardinál: na Moravu přivedl řád piaristů a řádový dům v Mikulově vznikl už v roce 1631, jako vůbec první mimo Itálii. Z řad studentů zdejšího piaristického gymnázia v 19. století vyšla celá řada osobností, které se později zasloužily o národní obrození.

Kardinálova pozornost se zaměřila také na Tanzberg, vršek nad Mikulovem, který dnes známe jako Svatý kopeček. Proslavil se bujarými veselicemi, které se tu prý odehrávaly zejména každoročně z 30. dubna na 1. máje. Přítrž rozpustilým radovánkám učinil kardinál Dietrichstein v roce 1622. Tehdy konečně ustoupila morová epidemie, která Mikulovsko dlouho sužovala. Na znamení díků tu kardinál nechal postavit poutní kapli sv. Šebestiána a kopii italské kampanilly a založil tradici mariánských poutí. Na Svatý kopeček vás z města dovede barokní křížová cesta s pašijovými kaplemi a božím hrobem, z návrší se otvírá působivý výhled nejenom na město, ale hlavně do krajiny plné vinic.

Kardinála připomíná také Panonský háj pod Olivetskou horou, reminiscence Getsemanské zahrady a klidová zóna s výhledy na Mikulov a okolí. Leží těsně u křížové cesty na jižním úbočí Svatého kopečku.
 

Šest Dietrichsteinských zastavení

  • Když se v roce 1611 císař Matyáš přestěhoval se svým dvorem z Prahy do Vídně, stěhoval se i kardinál: biskupskou kancelář přesunul z Kroměříže do Mikulova, odkud to bylo na císařský dvůr blíž.
  • Vliv italské kultury, která působila na Františka Dietrichsteina v raném mládí, se projevoval ve všech jeho stavebních podnicích. Starý gotický hrad v Mikulově vystřídalo luxusní sídlo vybavené freskami, italským nábytkem a obrazy, se zámeckým divadlem, míčovnou a zahradou s citrusy, fontánami a grottou.
  • Kardinál nechal vybudovat rovněž sto metrů dlouhý barokní most, který je součástí letohrádku Portz Insel mezi Mikulovem a Sedlecem. Most, dlouho téměř kompletně zakrytý nánosy bahna, byl nedávno obnoven společně s původními historickými stezkami.
  • Hned na počátku své správy kardinál uvedl kardinál do města kapucíny a v sousedství jejich kláštera nechal podle projektu italského architekta Giovanniho Giacoma Tencally postavit jednu z nejstarších loret v českých zemích. Dnes ji známe jako Dietrichsteinskou hrobku na hlavním mikulovském náměstí.
  • Kardinál Dietrichstein je bohužel pochovaný jinde: zemřel v září 1636 v době konání zemského sněmu ve své rezidenci v Brně, v Dietrichsteinském paláci. Přál si pohřeb bez všech okázalostí, do hrobky v olomoucké katedrále sv. Václava ale byla rakev uložena až po jejím dokončení v roce 1661. Přibližně o 150 let později při chystání dalšího biskupského pohřbu byly všechny ostatky z hrobky převezeny na dnes již zrušený hřbitov na takzvané Špici, v místech dnešního olomouckého nádraží.
  • Tradovalo se, že kardinál udržoval milostný vztah s mladou vdovou a podle šifrovaného dokumentu z vatikánského archivu prý dokonce měl dceru: Jana Františka Prisca se později provdala za Františka hraběte Magnise, císařského vojevůdce a pána na Strážnici, a známe ji jako zakladatelku Paláce šlechtičenBrně.
Dietrichsteinská hrobka v Mikulově Památky

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Moravská cyklostezka – na kole z Jeseníků do Mikulova Letní sporty

Moravská cyklostezka – na kole z Jeseníků do Mikulova

Cyklotrasa Moravská stezka má více než tři sta kilometrů a vede napříč Moravou od polských hranic po Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Začíná na česko-polských státních hranicích a je vedena nádhernými partiemi Jeseníků.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Po stopách šlechtických rodů: procházka barokním Mikulovem s rodem Ditrichštejnů

Po stopách šlechtických rodů: procházka barokním Mikulovem s rodem Ditrichštejnů

Mikulov patří v posledních letech k vysloveně módním místům Česka. Stále více lidí objevuje jeho krásu, jedinečnou atmosféru, která je prodchnutá zvláštním klidem, ať je kolem vás kolik lidí chce. Uličky, náměstíčka, kavárny, vinárny, obchůdky… To všechno ovšem v silně historickém rámu, neboť Mikulov je město památkami doslova prošpikované. A i baroko v něm zanechalo velmi výrazné stopy. Nejviditelnější je samozřejmě mikulovský zámek. Právě barokní přestavba na počátku 18. století mu dala jeho dnešní podobu. Z té doby pochází například jízdárna nebo pozoruhodný čestný dvůr s nádhernou kovanou bránou a sochařskou výzdobou od Ignáce Lengelachera.

Obří sud v Mikulově – největší sud v České republice

Obří sud v Mikulově – největší sud v České republice

Stavbu tohoto obřího sudu si objednal majitel mikulovského panství Maximilián kníže z Dietrichsteina. Do sudu hodlal ukládat víno, vybrané jako daň od poddaných, kteří měli pronajaté jeho vinice. Na délku měří sud 621 cm, průměr hlavy je 447 cm a průměr přes jeho střed činí 524 cm.

Regionální muzeum v Mikulově Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově Památky

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově

Kostnice v Mikulově je koncipovaná jako součást expozice historie kostela sv. Václava. Kostel se čtyřpatrovou renesanční věží je nejvýznamnější církevní stavbou ve městě.

Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově Příroda

Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově

Naučná stezka vás na 5 panelech seznámí s obdobím, kdy v roce 1526 přišla do Mikulova zcela nová vrstva obyvatel – novokřtěnci neboli anabaptisté. Trasa naučné stezky je dlouhá cca 1,5 km a vede v místech, kde novokřtěnecká komunita žila.

Prohlídkové trasy Mikulovem Zážitky

Prohlídkové trasy Mikulovem

Město Mikulov nabízí tematické programy a prohlídkové trasy města a okolí pro všechny, koho zajímá příroda, vinařství nebo samotné město a jeho historie. Objevte krásy tohoto jihomoravského města i jeho okolí.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Mikulově Památky

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Mikulově

Kostel sv. Jana Křtitele ukrývá nádhernou malířskou výzdobu od předního barokního malíře F. A. Maulbertsche z poloviny 18. století. Kostel od roku 1784 slouží jako farní kostel pro mikulovská předměstí.

Gotický kostel sv. Václava v Mikulově Památky

Gotický kostel sv. Václava v Mikulově

Jednou z dominant a vzácných památek zámeckého vrchu je gotický trojlodní kostel sv. Václava s věží umístěnou na jižní straně presbytáře. Do jeho oratoře měla šlechta přístup přímo ze zámku.

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima Zimní sporty

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při hodinové prohlídce města se šálkem svařeného vína.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Panonský háj pod Olivetskou horou – reminiscence Getsemanské zahrady Příroda

Panonský háj pod Olivetskou horou – reminiscence Getsemanské zahrady

Nová klidová zóna s výhledy na Mikulov a okolí, nazvaná Panonský háj pod Olivetskou hrou – reminiscence Getsemanské zahrady v Mikulově v jižní části Svatého kopečku. Nově otevřeno od srpna 2015.

Další aktuality

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program – pro rok 2024 zrušeno

Ve dnech 13. až 15. září 2024 se Znojmo opět stane hlavním městem vína, letos již počtyřicáté. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 14 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout. Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí několik historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.
10. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Velkopavlovické vinobraní slibuje dobré víno i zábavu – pro rok 2024 program omezen

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Navazuje na jednu z historicky nejstarších oslav tohoto charakteru na Moravě. Letošní Velkopavlovické vinobraní můžete navštívit od 14. do 14. září 2024. Z důvodu nepříznivého počasí ale bude akce omezena.
10. září 2024 8:26
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou – přesunuto na říjen

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 5. a 6. října 2024 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
10. září 2024 8:00
Kultura, Jihomoravský kraj

V Oslavanech můžete s dětmi navštívit ráj permoníků i historické slavnosti

Víte, jak vypadají a kde žijí permoníci? Že nevěříte, že takové bytosti existují? Tak se vydejte na výlet do Oslavan. Zasvěcení totiž ví, že toto město je rájem malých skřítků. V areálu bývalého dolu Kukla v Oslavanech najdete zábavní park inspirovaný pevností Boyard. Soutěžící při svém průchodu parkem plní nejrůznější úkoly spjaté s hornictvím. O víkendu se v Oslavanech navíc konají tradiční slavnosti. 14. a 15. září 2024 do města přijede král Přemysl Otakar I. s královnou Konstancií, na jejich počest se koná rytířský turnaj, k prohlídce zve dobové tržiště s historickými řemesly, své umění předvádějí kejklíři a muzikanti.
10. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Prohlédněte si barokní divadlo ve Valticích

Barokní divadlo na zámku ve Valticích láká návštěvníky na zajímavý zážitkový prohlídkový okruh. Ten vás zavede do všech koutů barokního zámeckého divadla, které je po Českém Krumlově dalším českým unikátem! Po zhlédnutí filmu o historii a rekonstrukci divadla vás průvodce zavede na jeviště i pod něj do úžasné divadelní mašinerie. Vlastnoručně si tak můžete vyzkoušet, jak se mění kulisy i jak se dělá efekt větru a deště.
8. září 2024 9:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.
7. září 2024 9:11
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj