Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově
Příroda

Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově

Naučná stezka vás na 5 panelech seznámí s obdobím, kdy v roce 1526 přišla do Mikulova zcela nová vrstva obyvatel – novokřtěnci neboli anabaptisté. Trasa naučné stezky je dlouhá cca 1,5 km a vede v místech, kde novokřtěnecká komunita žila.
Vstupní panel stezky najdete přímo v centru Mikulova, v sousedství Dietrichsteinské hrobky. Stezka prochází ulicemi města, díky tomu je dobře přístupná a nenáročná.
 
Od prvního zastavení se vydáte severovýchodním směrem a vystoupáte uličkou Kamenný řádek k druhému panelu na ulici 1. května. Stezka dále pokračuje touto ulicí až ke třetímu zastavení v malém parčíku na křižovatce s Bezručovou ulicí. Zde je kromě odpočinkového místa umístěna také dřevěná skulptura novokřtěnce. Odtud už zbývá jen kousek do nově zrekonstruovaného parku u bývalého lomu Janičův vrch, kde jsou umístěny poslední dva panely stezky. Celou trasou naučné stezky vás snadno provede mapka, kterou najdete v záhlaví každého panelu. Poslední zastavení stezky navazuje na naučnou stezku Svatý kopeček v Mikulově.
 
Do života Mikulova a následně i celé vinorodé oblasti jižní Moravy vstoupila v roce 1526 zcela nová vrstva obyvatelstva – novokřtěnci. Pojmenování "habáni" se vžilo až na Slovensku, ale sami novokřtěnci ho vnímali jako krajně hanlivé. Moravská šlechta přijala novokřtěnce jako hospodářsky aktivní obyvatelstvo. Umožnila jim usadit se na svých pozemcích a především žít a podnikat podle vlastních idejí. Tolerovali je pro jejich odbornost, spolehlivost, vysoké pracovní nasazení, bezkonkurenční kvalitu a levnost odváděné práce. Na jižní Moravu a do Mikulova přišli poté, kdy byli pro svoji víru a sociální požadavky vypovězeni ze Švýcarska a okolních vyspělejších zemí západní Evropy. Hlavním důvodem přijetí novokřtěnců v Mikulově byl hospodářský přínos.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí