Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Bojkovice

Bojkovice

Ve městě, stočeném v klikatém hlubokém údolí a rozloženém na stráních Bílých Karpat, vás na první pohled uchvátí bělostný novogotický zámek Nový Světlov, tyčící se na kopci nad Bojkovicemi. Říká se mu slovácké Miramare, ale jeho historie sahá hodně hluboko do středověku.

Co musíte vidět v Bojkovicích

Pozdně gotické sídlo jako náhradu za zničený hrad Starý Světlov vybudovali v druhé polovině 15. století páni z Landštejna. Postavili jej zřejmě dobře a s fortelem, dobýt jej nedokázali Švédové za třicetileté války, Turci ani Tataři. Dnešní podobu získal Nový Světlov v druhé polovině 19. století, kdy byl přestavěn ve stylu tudorské gotiky. Nyní je na zámku hotel, restaurace, kavárna i divadelní a koncertní sál, projít se můžete i okolním parkem se sochami.
 

Znáte Žítkovské bohyně?

Jižně od Bojkovic, v části Bílých Karpat zvaných Moravské Kopanice, před časem díky knihám Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové a Žítkovské čarování Jiřího Jilíka ožil fenomén žen, které se věnovaly lidové magii. O místních vědmách se tradovalo, že umějí léčit pomocí léčivých bylin, najít ztracené či ukradené věci i poradit v partnerských problémech, ale také uřknout a proklít. Do Žítkové, která je od Bojkovic doslova za kopcem, prý kvůli nim jezdili lidé až z Prahy nebo Vídně.
 

Cestovatelská potěšení Bojkovska

V Bojkovicích můžete navštívit Muzeum Bojkovska s několika expozicemi. Pěkný pohled na Chřiby, Pálavu či Bílé Karpaty nabízí rozhledna Na Skalce, zajímavý výlet po okolní krajině nabízí stezka Naokolo Hostětína, kde jsou podél trasy rozmístěné pitoreskní dřevěné sochy. V blízké Komni můžete navštívit unikátní Muzeum zvěrokleštičů anebo Památník J. A. Komenského; právě od jména obce je totiž odvozeno příjmení Komenský.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace