Slavičín

Město Slavičín, z jihu obklopené Bílými Karpaty a ze severu Vizovickými vrchy, leží na východní Moravě v údolí říčky Říka. V centru stojí trojkřídlý barokní zámek a kostel sv. Vojtěcha, památník na hřbitově připomíná leteckou bitvu z roku 1944. S podrobnostmi se seznámíte v městském muzeu.

Slavičínské muzeum připomíná leteckou bitvu z roku 1944

29. srpna 1944 se poblíž Slavičína odehrála letecká bitva, kterou připomíná zdejší muzeum. Americká letadla měla zničit rafinerii ropy v Přívoze a seřaďovací nádraží v Ostravě, ale Němcům se podařilo všechny letouny sestřelit.

Hrob osmadvaceti amerických letců na slavičínském hřbitově se tak stal největším hromadným pohřebištěm amerických letců na území České republiky. V září 1946 byla těla letců převezena na centrální americký vojenský hřbitov Lorraine ve Francii a další hřbitovy v USA.
 

S dětmi do Pivečkova lesoparku

Na severním okraji Slavičína u silnice do Nevšové vyrostl v roce 1940 pro radost dětí i dospělých park s Karkulkou, vlkem, trpaslíky, jezírkem a spoustou laviček. Místo, kde se pořádaly taneční zábavy a pikniky založil majitel obuvnické továrny Jan Pivečka a mělo připomínat jeho ženu Josefu, která předčasně zemřela na rakovinu. Pivečkův lesopark byl obnoven na konci 20. století; najdete tu řadu dřevěných plastik, které můžete využít k odpočinku, relaxaci, hrám i obyčejnému lelkování.
 

Lázně, studánka a zámky

Ze Slavičína je to jen pár kilometrů do lázní Luhačovice, ale můžete se vypravit i na bližší místa, třeba do Vizovických vrchů, protkaných turistickými trasami s množstvím krásných výhledů do okolní krajiny. Oblíbeným výletním místem je i okruh kolem Hostěnína nebo studánka Tatarka; jméno prý získala v časech turecko-tatarských vpádů, kdy poblíž tábořilo několik tisíc nájezdníků. K ubytování můžete využít Nový Světlov, půvabný zámek ve slohu anglické tudorské gotiky v nedalekých Bojkovicích.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Hotel a pivní lázně Zámek Wichterle

Hotel a pivní lázně Zámek Wichterle

Slavičín, Zlínský kraj
Restaurace Zámek Slavičín

Restaurace Zámek Slavičín

Slavičín, Zlínský kraj
Restaurace Záložna Slavičín

Restaurace Záložna Slavičín

Slavičín, Zlínský kraj