Slavičín

Město Slavičín, z jihu obklopené Bílými Karpaty a ze severu Vizovickými vrchy, leží na východní Moravě v údolí říčky Říka. V centru stojí trojkřídlý barokní zámek a kostel sv. Vojtěcha, památník na hřbitově připomíná leteckou bitvu z roku 1944. S podrobnostmi se seznámíte v městském muzeu.

Slavičínské muzeum připomíná leteckou bitvu z roku 1944

29. srpna 1944 se poblíž Slavičína odehrála letecká bitva, kterou připomíná zdejší muzeum. Americká letadla měla zničit rafinerii ropy v Přívoze a seřaďovací nádraží v Ostravě, ale Němcům se podařilo všechny letouny sestřelit.

Hrob osmadvaceti amerických letců na slavičínském hřbitově se tak stal největším hromadným pohřebištěm amerických letců na území České republiky. V září 1946 byla těla letců převezena na centrální americký vojenský hřbitov Lorraine ve Francii a další hřbitovy v USA.
 

S dětmi do Pivečkova lesoparku

Na severním okraji Slavičína u silnice do Nevšové vyrostl v roce 1940 pro radost dětí i dospělých park s Karkulkou, vlkem, trpaslíky, jezírkem a spoustou laviček. Místo, kde se pořádaly taneční zábavy a pikniky založil majitel obuvnické továrny Jan Pivečka a mělo připomínat jeho ženu Josefu, která předčasně zemřela na rakovinu. Pivečkův lesopark byl obnoven na konci 20. století; najdete tu řadu dřevěných plastik, které můžete využít k odpočinku, relaxaci, hrám i obyčejnému lelkování.
 

Lázně, studánka a zámky

Ze Slavičína je to jen pár kilometrů do lázní Luhačovice, ale můžete se vypravit i na bližší místa, třeba do Vizovických vrchů, protkaných turistickými trasami s množstvím krásných výhledů do okolní krajiny. Oblíbeným výletním místem je i okruh kolem Hostěnína nebo studánka Tatarka; jméno prý získala v časech turecko-tatarských vpádů, kdy poblíž tábořilo několik tisíc nájezdníků. K ubytování můžete využít Nový Světlov, půvabný zámek ve slohu anglické tudorské gotiky v nedalekých Bojkovicích.

Aktuality z města

12. únor 2021 6:00

Projeďte se bílou stopou Luhačovickým Zálesím

Slavičín
Stráně Luhačovského Zálesí zapadaly sněhem a díky tomu sem můžete vyrazit na běžky! Na vaši návštěvu čeká magistrála a tři hlavní trasy, vedoucí katastry obcí Luhačovice, Pozlovice, Podhradí, Provodov, Horní Lhota, Slopné, Velký Ořechov, Dobrkovice a Kelníky.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Pivovar Hrádek ve Slavčíně na Zlínsku

Pivovar Hrádek ve Slavčíně na Zlínsku

Slavičín, Východní Morava
Restaurace Zámek Slavičín

Restaurace Zámek Slavičín

Slavičín, Východní Morava
Ubytování na Valašsku ve Slavičíně

Ubytování na Valašsku ve Slavičíně

Slavičín, Východní Morava
Restaurace Záložna Slavičín

Restaurace Záložna Slavičín

Slavičín, Východní Morava