Úvod > Co chcete dělat? > Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční lázně v Luhačovicích

Lázně a wellness
Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Dnes se zde sice zatím koupat ještě nesmí, ale zájemci se tu mohou alespoň slunit.

Památkově chráněná stavba architekta Dušana Jurkoviče je už léta opuštěná, město Luhačovice se pro ni snaží najít nového majitele. V 90. letech zde hygienici zakázali koupání a areál byl uzavřen. Nyní je však již znovu otevřen - i když jen jako místo, kde se můžete za 70 korun pouze slunit a obdivovat Jurkovičův jedinečný rukopis.

K dispozici jsou hostům lehátka na slunění, sprchy, rekreační badminton a občerstvení. Z hygienických důvodů prozatím nemůže být bazén napuštěn vodou, ale Lázně Luhačovice neustále hledají možnost, jak do areálu vodní radovánky vrátit

Plovárna Slunečních lázní s bazénem, který byl původně napouštěn z protékající říčky Šťávnice, byla postavena v roce 1903 a tvořily je vstupní budova a otevřené dřevěné kabinky s bílými plachtovými závěsy, umístěné po stranách bazénu. V převlékacích dřevěných kabinách je dodnes zachováno původní vybavení: zrcadla, poličky se zásuvkami, lavice a stoličky.

Součástí plovárny bývala dřevěná lehátka na terasách i hřiště na volejbal, stoly na ping pong, gymnastické nářadí a dětské kolotoče. Konávaly se zde také vyhlášené plavecké závody nebo oblíbené pikniky. K častým hostům zde patřil například Leoš Janáček nebo Vlasta Burian.

Unikátní dílo Dušana Jurkoviče je již od roku 1958 prohlášeno kulturní památkou. Provoz bazénu byl z důvodu špatného technického stavu ukončen v roce 1995. V roce 2000 byla provedena rekonstrukce a celý objekt byl využíván pouze ke kulturním akcím a prohlídkám. Nyní se do areálu život postupně vrací.

Areál Vodoléčebného ústavu s plovárnou najdete na ulici Leoše Janáčka (č. 97) a v jeho těsné blízkosti se nachází lázeňský dům Jestřabí i další Jurkovičovy stavby.

Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
13.7.
18.7.
Festival Janáček a Luhačovice 2020

Festival Janáček a Luhačovice 2020

Luhačovice, Východní Morava
8.6.
12.6.
Pobyt s programem pro rodiče s dětmi v Hostětíně

Pobyt s programem pro rodiče s dětmi v Hostětíně

Hostětín, Východní Morava
20.6.
Slunovrat na hvězdárně

Slunovrat na hvězdárně

Uherský Brod, Východní Morava
4.9.
10.9.
Zlín Film Festival 2020

Zlín Film Festival 2020

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Luhačovice, Východní Morava
Vila Valaška v Luhačovicích

Vila Valaška v Luhačovicích

Luhačovice, Východní Morava