Úvod > Co chcete dělat? > Sluneční lázně v Luhačovicích
Lázně a wellness

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Dnes se zde sice zatím koupat ještě nesmí, ale zájemci se tu mohou alespoň slunit. Rekonstrukce začne v roce 2021 a potrvá do roku 2023.

Památkově chráněná stavba architekta Dušana Jurkoviče je už léta opuštěná, město Luhačovice se pro ni snaží najít nové využité. V 90. letech zde hygienici zakázali koupání a areál byl uzavřen. Pak byl otevřen zájemcům jako místo, kde se mohli slunit a obdivovat Jurkovičův jedinečný rukopis. K dispozici byly hostům lehátka na slunění, sprchy, rekreační badminton a občerstvení. Od srpna 2021 probíhá v areálu zevrubná rekonstrukce, která navrátí budovám původní vzhled a lesk do roku 2023.

Z hygienických důvodů nemůže zdejší bazén napuštěn vodou, ale Lázně Luhačovice neustále hledají možnost, jak do areálu vodní radovánky vrátit. Během 10 let by měly vv areálu vzniknout nové dva bazény (vnitří a venkovní).

Areál Vodoléčebného ústavu s plovárnou se nachází na ulici Leoše Janáčka (č. 97) a v jeho těsné blízkosti najdete i lázeňský dům Jestřabí i další Jurkovičovy stavby.
 

Z historie plovárny Sluneční lázně

Plovárna Slunečních lázní s bazénem, který byl původně napouštěn z protékající říčky Šťávnice, byla postavena v roce 1903 a tvořily je vstupní budova a otevřené dřevěné kabinky s bílými plachtovými závěsy, umístěné po stranách bazénu. V převlékacích dřevěných kabinách je dodnes zachováno původní vybavení: zrcadla, poličky se zásuvkami, lavice a stoličky.

Součástí plovárny bývala dřevěná lehátka na terasách i hřiště na volejbal, stoly na ping pong, gymnastické nářadí a dětské kolotoče. Konávaly se zde také vyhlášené plavecké závody nebo oblíbené pikniky. K častým hostům zde patřil například Leoš Janáček nebo Vlasta Burian.

Unikátní dílo Dušana Jurkoviče je již od roku 1958 prohlášeno kulturní památkou. Provoz bazénu byl z důvodu špatného technického stavu ukončen v roce 1995. V roce 2000 byla provedena rekonstrukce a celý objekt byl využíván pouze ke kulturním akcím a prohlídkám. Nyní se do areálu život postupně vrací. Historické unikáty začíná komplex architekta Dušana Jurkoviče ukazovat už během opravy.
 

Rekonstrukce objektu 2021-2023

Sluneční a vodoléčebné lázně se mají do roku 2023 opět stát jednou z dominant Luhačovic. Hlavním cílem obnovy Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní je záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče, které je navrženo na národní kulturní památku. Celý areál bude přeměněn na muzeum skladatele Leoše Janáčka, který v lázeňském městě často pobýval, a Dušana Jurkoviče, jehož stavby ovlivnily vzhled lázeňského města.

Po přeměně areálu na muzeum budou návštěvníkům k dispozici tři prohlídkové okruhy. První bude věnován historii Vodoléčebného ústavu, osobnosti Dušana Jurkoviče a dílu Leoše Janáčka. Druhý okruh návštěvníky provede expozicí Říčních a slunečních lázní. Součástí třetího okruhu bude depozitář lázeňských technologií a také expozice teplomilných rostlin.

Unikátní bazén, napájený místní říčkou, zůstane součástí odpočinkové zóny ve druhém prohlídkovém okruhu. Ke koupání ale sloužit nebude. Stane se nově vybudovaným biotopem bude interaktivní součástí odpočinkové zóny nové expozice v druhém prohlídkovém okruhu. Bude doplněn molem a lavičkami.

11.9.
Kloboukový den

Kloboukový den

Luhačovice, Zlínský kraj
22.8.
28.8.
Divadelní Luhačovice 2022

Divadelní Luhačovice 2022

Luhačovice, Zlínský kraj
4.6.
Swing Shower

Swing Shower

Luhačovice, Zlínský kraj
19.6.
Skečmen

Skečmen

Luhačovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Luhačovice, Zlínský kraj
Restaurace Racek

Restaurace Racek

Luhačovice, Zlínský kraj