Úvod > Aktuality > Státní svátek aneb jak si prohlédnout Prahu a okolí zadarmo
Státní svátek aneb jak si prohlédnout Prahu a okolí zadarmo
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Státní svátek aneb jak si prohlédnout Prahu a okolí zadarmo

  • Vydáno25. října 2021
I těm, kdo nemají hluboko do kapsy, udělá radost, když se někdy někam podívají zadarmo anebo s výraznou slevou. Takovou možnost nabízí státní svátek ve čtvrtek 28. října: v Praze a středních Čechách ten den rozhodně nestihnete všechno, co byste chtěli vidět.
Volné vstupy do muzeí a jejich poboček rozhodně nejsou samozřejmostí. Senát, několik ministerstev, Univerzita Karlova a další zajímavá místa pořádají Dny otevřených dveří a komentované prohlídky, navíc je tu ještě tradiční Den Středočeského kraje a volné vstupy spojené se zajímavými programy v řadě míst středních Čech. Pojďme se na bohatou nabídku podívat podrobněji! Vyberete si honosné paláce, mimořádné exkurze do soukromých prostor anebo návštěvu muzeí a galerií, které se otevírají buď zcela zdarma anebo za symbolický poplatek?
 

Dny otevřených dveří: šance vidět nevídané

Šanci vidět místa jindy nepřístupná máte díky Dnům otevřených dveří, kterých se u příležitosti 103. výročí vzniku republiky nabízí relativně velké množství. Ve čtvrtek  28. října tak můžete nahlédnout například do Senátu, do reprezentativních prostor Lichtenštejnského paláce, Rohanského paláce na Malé Straně, kde sídlí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, prohlédnout  si můžete rovněž rezidenci primátora hl. m. Prahy (zde je povinná rezervace času na adrese: https://prague.eu/rezidence-primatora. Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 26. října v 16:00 hodin).

Bez registrace si bude možné prohlédnout Škodovy salónky ve Škodově paláci, kde sídlí Magistrát hl. m. Prahy či Novou radnici na Mariánském náměstí. Jak to vypadá ve skladu Ústřední knihovny a jak funguje samoobslužná linka na vracení knih? Pojďte se ponořit do tajů knihovny v rámci Dne otevřených dveří pořádaného Magistrátem hlavního města Prahy a zažít komentovanou prohlídku institucí s knihovníkem.
 

Volné vstupy do muzeí a galerií

Národní galerieUšetřit můžete také v řadě muzeí a galerií, které během státního svátku 28. října nabízejí vstupy zdarma či za symbolické vstupné. Například Národní galerie Praha zve na vstup zcela zdarma! Kustodi vás bezplatně pustí do sbírkových expozic Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550, Staří mistři, Staří mistři II, 1796–1918: Umění dlouhého století a 1918–1938: První republika.

Den otevřených dveří ve čtvrtek 28. října připravilo také Muzeum českého granátu, jedinečná expozice unikátních šperků a předmětů zdobených výhradně českými granáty. Kolekce představuje ucelený průřez šperkařstvím od raných dob, kdy se český granát začal při výrobě šperků používat, až do počátku dvacátého století.

zázraky evoluceZ objektů Národního muzea můžete ve čtvrtek 28. října zdarma navštívit Muzejní komplex na Václavském náměstí (Historickou a Novou budovu s expozicemi Zázraky evoluce, Sál minerálů, Dějiny 20. stoletíMomenty dějin), Národopisné muzeum Musaion, České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Muzeum Bedřicha Smetany. Všechny tyto objekty budou otevřeny v době od 9 do 18 hodin. Národní památník na Vítkově bude otevřen v době od 12 do 14 hodin.
 

Den Středočeského kraje

Každoročně 28. října se koná také Den Středočeského kraje, a to znamená, že volné vstupy a zajímavé programy chystá spousta míst ve středních Čechách. Pestrý program a vstup za symbolickou 1 korunu chystá například České muzeum stříbra v Kutné Hoře, mělnické muzeum anebo Hornické muzeumPříbrami, kde si užijete Havířské šprýmování.

Lánech si můžete prohlédnout místa, kde žil prezident T. G. Masaryk; v palmovém skleníku je až do začátku listopadu zajímavá tematická expozice, celoročně otevřené je muzeum T. G. M.
Den Středočeského kraje 2022

28.10.
Den Středočeského kraje 2022

Střední Čechy se připravují na Den Středočeského kraje, který se koná tradičně 28. října 2022 v den státního svátku a vzniku samostatného Československa. Při této příležitosti nabízejí středočeská muzea a galerie zřizovaná krajem pestrý kulturní program pro všechny věkové skupiny.

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

28.10.
Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky každých 15 minut budou probíhat od 9 do 16 hodin ve skupinách po 20 osobách.