Úvod > Aktuality > Státní svátek aneb jak si prohlédnout 28. října Prahu a okolí zdarma
Památky

Státní svátek aneb jak si prohlédnout 28. října Prahu a okolí zdarma

  • Vydáno15. října 2022
I těm, kdo nemají hluboko do kapsy, udělá radost, když se někdy někam podívají zadarmo anebo s výraznou slevou. Takovou možnost nabízí státní svátek 28. října: v Praze a středních Čechách ten den rozhodně nestihnete všechno, co byste chtěli vidět.
Volné vstupy do muzeí a jejich poboček rozhodně nejsou samozřejmostí. Senát, několik ministerstev, Univerzita Karlova a další zajímavá místa pořádají Dny otevřených dveří a komentované prohlídky, navíc je tu ještě tradiční Den Středočeského kraje a volné vstupy spojené se zajímavými programy v řadě míst středních Čech. Pojďme se na bohatou nabídku podívat podrobněji! Vyberete si honosné paláce, mimořádné exkurze do soukromých prostor anebo návštěvu muzeí a galerií, které se otevírají buď zcela zdarma anebo za symbolický poplatek?
 

Dny otevřených dveří: šance vidět nevídané

Šanci vidět místa jindy nepřístupná máte díky Dnům otevřených dveří, kterých se u příležitosti 104. výročí vzniku republiky nabízí relativně velké množství. Ve státní svátek 28. října tak můžete nahlédnout například do Senátu, do reprezentativních prostor Lichtenštejnského paláce nebo rezidenci primátora hl. m. Prahy (zde je povinná rezervace času do naplnění kapacity, nejpozději 27. října v 10:00 hodin).

Bez registrace si bude možné prohlédnout Škodovy salónky ve Škodově paláci, kde sídlí Magistrát hl. m. Prahy či Novou radnici na Mariánském náměstí. Jak vypadají úchvatné prostory Clam-Gallasova paláce, které jsou běžně nepřístupné? Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě. Clam-Gallasův palác se po obsáhlé rekonstrukci trvající čtyři roky opět otevírá 28. října veřejnosti.
 

Volné vstupy do muzeí a galerií

Národní galerieUšetřit můžete také v řadě muzeí a galerií, které během státního svátku 28. října nabízejí vstupy zdarma či za symbolické vstupné.

V pátek 28. října 2022, v den 104. výročí založení Československa, bude Armádní muzeum Žižkov otevřeno po více než čtyři roky trvající rekonstrukci pro veřejnost. Na návštěvníky čekají zcela nové expozice ukazující vojenské dějiny českého prostoru od nejstarších dob po dnešek, a to na ploše více než 5 000 metrů čtverečních.
 

Den Středočeského kraje

Každoročně 28. října se koná také Den Středočeského kraje, a to znamená, že volné vstupy a zajímavé programy chystá spousta míst ve středních Čechách. Pestrý program a vstup za symbolickou 1 korunu chystá například České muzeum stříbra v Kutné Hoře, mělnické muzeum anebo Hornické muzeumPříbrami, kde si užijete Havířské šprýmování.

Lánech si můžete prohlédnout místa, kde žil prezident T. G. Masaryk; v palmovém skleníku je až do začátku listopadu zajímavá tematická expozice, celoročně otevřené je muzeum T. G. M.

Další aktuality

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – zahrajte si novou rodinnou hru

Venkovní rodinná hra Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara zvou na dobrodružství v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v uličkách pražského Starého Města. Hra trvá od poloviny ledna do 31. března 2023.
Praha | Zážitky

Vstupem zdarma do svých expozic oslavuje Národní galerie 227. narozeniny

Při příležitosti svého 227. výročí Národní galerie připravila od 4. do 5. 2. 2023 vstup do některých svých expozic zdarma! Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost navštívit zdarma Veletržní palác (Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika a novou expozici 1956⁠–⁠1989: Architektura všem), Schwarzenberský palác (Staří mistři), Šternberský palác (Staří Mistři II) a klášter sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550). Národní galerie bude mít po oba dny otevřeno od 10 do 18 hodin.
Praha | Kultura

První mládě luskouna v Evropě se narodilo v Zoo Praha!

Zoo Praha se raduje z narození prvního luskouního mláděte v Evropě! Narodilo se ve čtvrtek před čtvrtou hodinou ráno, váží 135 gramů a připomíná oživlou smrkovou šišku. Jde vůbec o první mládě luskouna, které přišlo na svět nejen v České republice, ale i v celé Evropě.
Praha | Příroda

Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu!

Jitrnice, jelita a další zabijačkové pochoutky budou v únoru a březnu k ochutnání na několika tradičních zabijačkách. Pozadu ovšem nezůstávají ani tradiční masopustní veselice, kde se také podávají pochoutky z vepřového masa. Vepřové hody a masopust doprovází vystoupení harmonikáře či dechovky a mnohdy jsou připraveny i ukázky „bourání“ vepřového masa.
Praha | Gurmánská turistika