Úvod > Aktuality > Státní svátek aneb jak si prohlédnout 28. října Prahu a okolí zdarma
Památky

Státní svátek aneb jak si prohlédnout 28. října Prahu a okolí zdarma

  • Vydáno15. října 2023
I těm, kdo nemají hluboko do kapsy, udělá radost, když se někdy někam podívají zadarmo anebo s výraznou slevou. Takovou možnost nabízí státní svátek 28. října: v Praze a středních Čechách ten den rozhodně nestihnete všechno, co byste chtěli vidět.
Volné vstupy do muzeí a jejich poboček rozhodně nejsou samozřejmostí. Senát, několik ministerstev, Úřad vlády ČR a další zajímavá místa pořádají Dny otevřených dveří a komentované prohlídky, navíc je tu ještě tradiční Den Středočeského kraje a volné vstupy spojené se zajímavými programy v řadě míst středních Čech. Pojďme se na bohatou nabídku podívat podrobněji! Vyberete si honosné paláce, mimořádné exkurze do soukromých prostor anebo návštěvu muzeí a galerií, které se otevírají buď zcela zdarma anebo za symbolický poplatek?
 

Dny otevřených dveří: šance vidět nevídané

Rezidence primátoraŠanci vidět místa jindy nepřístupná máte díky Dnům otevřených dveří, kterých se u příležitosti 105. výročí vzniku republiky nabízí relativně velké množství. Na státní svátek 28. října tak můžete nahlédnout například do Senátu, Poslanecké sněmovny, Úřadu vlády ČR – Strakovy akademie a do honosných budov paláců, kde sídlí Ministerstvo místního rozvoje či Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Prohlédnout si bude možné Škodovy salónky ve Škodově paláci, kde sídlí Magistrát hl. m. Prahy či Novou radnici na Mariánském náměstí. Umělecký skvost ve stylu art deco, to jsou prostory rezidence primátora situované v objektu Městské knihovny na Mariánském náměstí se otevřou veřejnosti u příležitoti státního svátku, Dne samostatného československého státu, 28. října. Budete moci nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy.
 

Volné vstupy do muzeí a galerií

Národní galerieUšetřit můžete také v řadě muzeí a galerií, které během státního svátku 28. října nabízejí vstupy zdarma či za symbolické vstupné. Na všechny své expozice bud elákat pražské Národní muzeum, které bude bezplatně otevřeno v rámci pravidelné otevírací doby. Pokud objekt není v daný den otevřen, volný vstup do něj neplatí – podívejte se na otevírací dobu objektů. Otevřeno by v Praze mělo být NM v Historické budově, NM v Nové budově, České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum, Národopisné muzeum, Národní památník na Vítkově, Muzeum Antonína Dvořáka a Muzeum Bedřicha Smetany. Na Vítkově se určitě podívejte do Armádního muzea Žižkov, který byl vloni otevřen po více než čtyři roky trvající rekonstrukci. Čekají zde na vás expozice ukazující vojenské dějiny českého prostoru od nejstarších dob po dnešek, a to na ploše více než 5000 metrů čtverečních. Se slevou zve do svých expozic také Národní technické muzeum, kde zaplatíte 28. 10. za vstup pouhých 80 Kč.
 

Den Středočeského kraje

Každoročně 28. října se koná také Den Středočeského kraje, a to znamená, že volné vstupy a zajímavé programy chystá spousta míst ve středních Čechách. Pestrý program a vstup za symbolickou 1 korunu chystá například České muzeum stříbra v Kutné Hoře, mělnické muzeum, Muzeum Českého krasu, Muzeum Mladoboleslavska, Muzeum Podblanicka, Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše či Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Hornické muzeum Příbrami zve na Havířské šprýmování a vstup za 1 Kč do svých dalších poboček, jako je Památník Vojna Lešetice, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín a Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

Lánech si 28. 10. 2023 můžete prohlédnout místa, kde žil prezident T. G. Masaryk a Muzeum Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže, kam bude vstup zdarma. V přízemí objektu naleznete rekonstrukci Alicina bytu s autentickým nábytkem a dobovou čekárnu pro matky s dětmi. V prvním patře se pak blíže seznámíte s historií světového Červeného kříže s důrazem na období první světové války a válečných konfliktů.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Vznik Československé republiky

28.10.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Vznik Československé republiky

U příležitosti výročí významných dnů vás zveme k návštěvě Národního technického muzea v rámci sníženého vstupného 80 Kč, děti 6-15 let za 40 Kč. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek podle ceníku).

Den otevřených dveří v Senátu

8.5.
Den otevřených dveří v Senátu

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor, Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness