Úvod > Kalendář akcí > Rezidence primátora hl. m. Prahy – den otevřených dveří
Rezidence primátora hl. m. Prahy – den otevřených dveří
">
28.10.
Přidat foto
Historické a vojenské akce

Rezidence primátora hl. m. Prahy – den otevřených dveří

Přijďte nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad.

Magistrát hlavního města Prahy otevře letos veřejnosti 28. října, u příležitosti Státního svátku – Dne vzniku samostatného československého státu, dveře Rezidence primátora hlavního města Prahy, budovy Nové radnice a Škodova paláce. V Nové radnici bude kromě prohlídky připraven doprovodný program pražských Domů dětí a mládeže a dalších příspěvkových organizací a městských společností.

Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde se nacházejí reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada. Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 26. října v 16:00 hodin.


Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora. V bytě obvykle bydlí vzácné návštěvy primátora, jinak stále byl obýván národně-socialistickým primátorem Karlem Baxou v letech 1919 až 1937.

Rezidence má samostatný vchod na rohu Platnéřské a Žatecké. Byla zřízena v letech 1925–1928. Primátorská rezidence zaujímá celé první a druhé patro průčelního traktu knihovny. Nábytek je původní. Rezidenci zdobili přední čeští výtvarníci, jako například František Kysela, Břetislav Benda, Cyril Bouda či malíř Prahy Jaroslav Šetelík. Pozoruhodná je fontána, zlacený strop a další detaily včetně záclon. Prostor byl restaurován v letech 1994–1995.

Na prohlídku s průvodcem je třeba rezervace času na adrese: https://prague.eu/rezidence-primatora.
Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 26. října v 16:00 hodin.