Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Slavnost královny Johanky
Historické a vojenské akce

Slavnost královny Johanky

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Slavnost královny Johany z Rožmitálu, druhé manželky Jiřího z Poděbrad, každoročně připomíná významné události historie spjaté s Rožmitálem. Do programu se zapojuje celé město a okolí, školy, divadelníci, rytíři, spolky.

Oblíbená Slavnost královny Johanky v Rožmitále pod Třemšínem se letos uskuteční 24. 6. Přinese královnin velkolepý průvod, jarmark, divadlo, hry pro děti, večerní koncerty a mnoho dalšího.

PO CELÝ DEN
10:00 – 15:00 Dobový jarmark, náměstí
Farmářský a řemeslný jarmark pořádaný MAS Podbrdsko.
10:00 – 18:00 Středověké vojenské ležení, zámecká zahrada
Navštivte rekonstrukci vojenského ležení z 15. století! Uvidíte nejen jak vojáci a důstojníci válčili, ale hlavně jak žili, jedli, spali a třeba uvidíte i nějakou šarvátku! Komentované prohlídky začínají v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 16:00 a 17:00, ležení je ale přístupné celý den. Připravila skupina Rattenschwanz.
10:00 – 17:00 Dobové hry pro malé i velké, nádvoří zámku
Škola šermu, střílení z luku, nebo dobová řemesla – to vše a mnohem více si malí i velcí mohou vyzkoušet na vlastní kůži. Ti nejlepší získají rychtářský dekret! Pořádá spolek Rosenthal a Družina zámku růže.
10:00 – 17:00 Výstavy a prohlídky zámku
Navštivte prohlídku zámku, výstavu, či jen zámeckou věž s neopakovatelným výhledem! Vstupenky a informace na pokladně zámku.
10:00 – 16:00 Výstava drobného zvířectva, dvůr Společenského centra
Tradiční výstava drobného zvířectva.

KRÁLOVSKÝ PRŮVOD
Kostýmovaný průvod v čele s Jiřím a Johankou je tradiční klenot slavnosti. Vítáni jsou všichni v historickém kostýmu, nejlépe stylizovanému do 15. století. Řazení průvodu probíhá od 13:30 u Lípy Johanky z Rožmitálu ve starorožmitálské aleji. Pokud se chcete zúčastnit slavnostního průvodu a nemáte vlastní kostým, lze si jej zdarma zapůjčit v PODBRDSKÉM MUZEU od 1. 6. do 14. 6. Út – Ne 9:00 – 12:00 13:00 – 17:00.
 
DENNÍ PROGRAM

10:00 Vystoupení ZUŠ J. J. Ryby, nádvoří Podbrdského muzea
Žáci i učitelé rožmitálské ZUŠ J. J. Ryby vystoupí v komponovaném pásmu.
10:30 Pruby panošů, šermířské vystoupení, nádvoří zámku
Klání panošů a ozbrojenců za čest a slávu. Dojde i na pasování na rytíře? Družina zámku Růže ukáže nejen své šermířské dovednosti.
10:50 Vlajková a bubenická show Milites, začátek na nádvoří Podbrdského muzea
Skupina Milites projde v průvodu od Podbrdského muzea až k hlavnímu podiu, kde uvidíte velkolepou show.
11:00 Karkulka červená, loutkové divadlo Teartr Rajdo, hlavní podium
Poučný příběh o tom, jak nesejít z cesty. Je třeba se malilinko bát a hlavně zbytečně nikomu nic neprozrazovat. Ve světě číhá nejen na holčičky plno nástrah a je třeba se umět bránit.
11:45 Výcvik pěchoty, historická skupina Rattenschwanz, hlavní podium
Šermířské vystoupení pojednávající o výcviku pěchoty v 15.století. Formace, manévry, boj proti přesile – to vše a mnohem více uvidíte v podání pěchoty Rattenschwanz.
12:30 Klání panošů, šermířské vystoupení, nádvoří zámku
Klání panošů a ozbrojenců za čest a slávu. Dojde i na pasování na rytíře? Družina zámku Růže ukáže nejen své šermířské dovednosti.
13:00 Consort Helveticus, dobová hudba, hlavní podium
K tanci, poslechu i zpěvu hraje skupina dobové hudby Consort Helveticus. Zpívaný repertoár obsahuje písně české, německé, francouzské, dokonce i jedna španělská se zatoulala.
13:00 Kvalifikace na Rožmitálského Bivoje, zámecká zahrada
Kvalifikační kolo silácké soutěže Rožmitálský Bivoj.
14:00 Královský průvod, začátek průvodu u Lípy královny Johanky
Bohatý průvod královny Johanky a krále Jiřího, ve kterém letos půjde přes 100 lidí v dobových kostýmech! Trasa vede od Lípy královny Johanky po hrázi  rybníka, skrz zámek na náměstí a končí u hlavního pódia pod zámkem.
14:30 Turnaj pro královnu Johanku, hlavní podium 
Vrcholný bod programu – královna Johanka s králem Jiřím z Poděbrad opět uzří krásy Rožmitálu a na jejich počet proběhne rytířský turnaj a mnoho dalšího! Chybět nebude ani tradiční předávání Řádu královny Johanky z Rožmitálu pro zasloužilou občanku města. Vystoupí skupiny Rosenthal, Rattenschwanz, Lucretia a Milites.
15:30 Rožmitálský Bivoj, silácká soutěž, hlavní podium
Divácky oblíbená silácká soutěž Rožmitálský Bivoj. Běh s kancem, který váží 67 kg, je jen pro skutečné siláky! A hlavní výhra 5000,- Kč slibuje, že tentokrát bude klání obzvláště atraktivní!
16:00 Klání panošů, šermířské vystoupení, nádvoří zámku
Klání panošů a ozbrojenců za čest a slávu. Dojde i na pasování na rytíře? Družina zámku Růže ukáže nejen své šermířské dovednosti.
16:00 CantaVera, pěvecký sbor, interiér zámku
Komorní vystoupení pěveckého sboru žáků a učitelů příbramské Waldorfské
16:30 Perníková chaloupka, loutkové divadlo Teartr Rajdo, nádvoří zámku
Napínavý příběh na motivy známé pohádky pro malé i velké diváky.
17:00 Pruby panošů, šermířské vystoupení, nádvoří zámku
Klání panošů a ozbrojenců za čest a slávu. Dojde i na pasování na rytíře? Družina zámku Růže ukáže nejen své šermířské dovednosti.
17:00 Třemšínská kvítka, pěvecký sbor, kostel sv. Jana Nepomuckého na náměstí
Vystoupení pěveckého sboru z Rožmitálu v nádherné sakrální atmosféře kostela.
VEČERNÍ PROGRAM
Nádvoří Podbrdského muzea
Vstupné 200,- Kč / Studenti, senioři 150 Kč.

20:30 Lilimat, jazz-folk-pop
Originální nejen jazzové trio frontmana a skvělého trumpetisty Nicholase Roye Arthofera. 
22:00 The Silver Spoons, indie rock
Česká anglicky zpívající kapela, autoři singlu „He’s Got My Money Now“, díky kterému si kapela vysloužila cenu Žebřík za Objev roku 2018, Cenu OSA za Nejúspěšnějšího mladého skladatele či dvě nominace na Hudebních cenách Evropy 2 včetně kategorie Kapela roku 2020.
23:00 DJ James Wing
Vesele taneční electro swingový energy drink kořeněný poctivou dávkou balkánského temperamentu.
Změna programu vyhrazena.
 

O slavnostech

Malebné městečko Rožmitál pod Třemšínem leží ve zdálenosti 80 km jihozápadně od Prahy a 17 km od Příbrami. Proslavila ho dvě významná jména – Jan Jakub Ryba (1765-1815),místní kantor a autor České mše vánoční a z období středověku Johana z Rožmitálu (?1430-1475).

Kdo to byl český král Jiří z Poděbrad ví snad každý Čech. Málokdo však už ví odkud pocházela jeho druhá žena Johanka. Johana z Rožmitálu byla velkou oporou svému královskému choti v tehdejší politice, byla mu nejen rádcem, ale sama se aktivně podílela na králových politických jednáních. Byla to vzdělaná, uměnímilovná a statečná žena z rožmitálského panského rodu, která usilovala o náboženskou toleranci a neváhala se postavit do čela vojska proti křižácké přesile.

Na uctění její památky město každoročně pořádá oslavu na počest královny pod názvem Slavnost královny Johanky, kterou si obyvatelé i návštěvníci připomínají tuto významnou historickou osobnost. Na malé i velké diváky čeká nejen královnin průvod v dobových kostýmech, ale i zábavný doprovodný program včetně dobových her, ukázek dobového bojovného umění v rytířském ležení, střílení na dobové střelnici, návštěva středověké krčmy s tradičními českými lahůdkami nebo i běh s kancem na zádech.

Pro ty z vás, kteří by se chtěli středověkého průvodu a veselice zúčastnit a nemáte svoje vlastní dobové kostýmy je zde možnost zapůjčit si je přímo v Podbrdském muzeu, které najdete v historickém jádru města. Pracovníci muzea  vám rádi pomohou s výběrem toho pravého kostýmu právě pro vás.

Pokud vás unaví veselé reje a zábava kolem královnina průvodu můžete se projít po její aleji. Její začátek zdobí mohutná lípa o obvodu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem.

Provozovatel

Podbrdské muzeum, Rožmitál pod Třemšínem

Palackého 10
262 42 Rožmitál pod Třemšínem
Tel.:
+420 311 249 264
Email:
ir@podbrdskemuzeu...
WWW:
www.slavnostjohan...
WWW:
https://www.podbr...
GPS:
49,601798 13,864823
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Česká mše vánoční J. J. Ryby "Hej mistře" v Rožmitále pod Třemšínem

Tradiční provedení České mše vánoční "Hej mistře" Jana Jakuba Ryby se bude konat na Štedrý den 24. prosince v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Čerti v Památníku Antonína Dvořáka

Do sklepa Památníku se nastěhovali čerti. Ale nemusíte se bát, jedná se o výstavu zobrazující čerty v pohádkách, na divadle a opeře.
Vysoká u Příbramě, Středočeský kraj

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě – zimní prohlídky

Areál je nově otevřen celoročně a denně mimo pondělí. Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka.
Vysoká u Příbramě, Středočeský kraj

Betlémy na Dole Řimbaba

K vánočnímu času patří originální betlémy. Hned několik jich můžete obdivovat v muzeu dolu Řimbaba. Je zde například betlém z keramiky, chlebové střídky nebo gumiček.
Bohutín, Středočeský kraj

Vánoce v hornickém domku 2023

Vánoční atmosféra v typickém hornickém obydlí. Vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel.
Příbram, Středočeský kraj

Příbramské betlémy

Tradiční výstava betlémů Hornického muzea, tentokrát netradičně na dole Vojtěch na Březových Horách. Po několika letech je opět vystaven velký historický Masnerův betlém i řada menších jesliček.
Příbram, Středočeský kraj

Transformers Show

Příbram a okolí: tuhle sobotu děti rozhodně nebudou chtít strávit u televize.
Příbram, Středočeský kraj

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Podbrdské muzeum s Památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů v Rožmitálu pod Třemšínem. Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem

Původnímu podhradí, dnes náměstí s městskou památkovou zónou dominuje městský kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl vystavěn v roce 1729. Hrával zde také Jakub Jan Ryba, ale původní varhany se nedochovaly.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej je pojmenovaná po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Její začátek zdobí mohutná lípao objemu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Bobřík toulání

Seznamte se s Bobříkem toulání, s nímž hravě uspěje každý zdatný výletník. Po jeho boku se totiž dostanete na ta nejkrásnější místa České republiky.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Zámek Rožmitál pod Třemšínem

Přijďte navštívit původně gotický blatný hrad přestavěný na renesanční zámek, který byl léta uzavřený pro veřejnost. V roce 2018 se po letech konečně otevřel veřejnosti a již druhý rok je zámek možné navštívit v rámci pravidelných komentovaných prohlídek nebo v rámci kulturních akcí.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Poutní cesta Via Nova

Mezi poutními místy Příbramí v Čechách, St.Wolfgangem v Solné komoře a Weltenburgem na Dunaji byla zřízena poutní cesta, která je velmi pestrá a lehce schůdná. Prochází půvabnými kraji Čech, Bavorska a Solnohradska.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Cvokařské muzeum Rožmitál pod Třemšínem

Jediné muzeum v ČR a možná i v Evropě, či dokonce ve světě věnované zaniklému řemeslu cvokařskému. Muzeum najdete v Aleji Johanky ve Starém Rožmitálu, městské části Rožmitálu pod Třemšínem. Otevřeno je denně mimo zimní měsíce, od slušné hodiny ranní do soumraku. Vstup je volný a nutný.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy

V Rožmitále pod Třemšínem je stále co vidět. Můžete navštívit Starý Rožmitál s farním kostelem, pamětní deskou a hrobem tvůrce České mše vánoční, skladatele Jakuba Jana Ryby. K vidění je i největší sbírka 300 ks vyřezávaných městských znaků a 220 ks šlechtických erbů v České republice – dílo řezbáře Václava Kotrbatého (1892 – 1967).
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká hospoda Rožmitál pod Třemšínem

Jednou z historických památek na seznamu kulturních památek správního obvodu Příbrami je Zámecká hospoda v Rožmitálu pod Třemšínem. Zámecká hospoda je památkově chráněný objekt historicky spjatý se zámkem, původně připomínaný již v 16. a 17 století jako zámecká kovárna.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Hotel U bílého lva

V malebném městečku Rožmitál pod Třemšínem se nachází Hotel U bílého lva, který nabízí kromě ubytovacích služeb stylovou restauraci, vinárnu a možnost posezení na vnitřní terase.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Penzion Panský dům v Rožmitále pod Třemšínem

Penzion Panský dům nabízí ubytování v příjemném prostředí blízko chráněné krajinné oblasti Brd.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Ubytovna a restaurace U Stadionu

V krásném sportovním areálu u stadionu v Rožmitále pod Třemšínem se nachází ubytovna a restaurace s celoročním provozem. Užijete si zde příjemný pobyt s aktivním vyžitím vás i vašich dětí.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Mobilheimy v kempu Dlouhá Míle u Rožmitálu pod Třemšínem

Mobilheimy Dlouhá Míle se nachází u Rožmitálu pod Třemšínem, v obci Hoděmyšl. Kromě ubytování v mobilheimech nabízí kemp i Parkování a stání karavanů, grill bar a bezplatné Wi-Fi.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Glamping Brdy

Vraťte se do dětských let a užijte si luxusní kempování v glampingových stanech uprostřed chráněné oblasti Brdy. Stany nabízí vše potřebné pro vaši relaxaci, včetně venkovní sauny a dřevěného koupacího sudu.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Rodinný penzion Rafanda

Nabízíme celoroční ubytování nedaleko bývalého hornického města Příbram v krásné přírodě brdských lesů,. Ubytování v klidném prostředí na okraji malé vesničky Láz.
Bohutín, Středočeský kraj

Penziony Kunc

Dva penziony v klidné lokalitě Brdských lesů.
Láz, Středočeský kraj