Úvod > Aktuality > Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst
Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst
"> "> "> ">
Příroda

Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst

Vydáno 22. prosince 2020
Víte, že u nás existuje Sloní náměstí? Pokud byste podle jména hádali, že ho najdete v nějaké zoologické zahradě, kdepak: skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města. Zároveň vás pozveme na africké procházky na Saharu, do Habeše či k Asuánu, a dokonce i na český Tajvan anebo až do Šanghaje.

Sloní náměstí uprostřed skal

Sloni na Sloním náměstí na vás trpělivě počkají: jde totiž o pohádkové kulaté náměstíčko uprostřed skalního města Adršpach. Rozhlédněte se: budete mít pocit, jako by ze skal vystrčili hlavy mohutná zvířata a vesele vás zdravila svými choboty. Podívat se sem můžete i teď v zimě, skalní město je v provozu i v zimě a otevřeno je denně.

I při větší sněhové nadílce se udržuje část prohlídkového okruhu k Velkému vodopádu, Sloní náměstí leží přibližně v polovině cesty na zeleně značené trase. Cestou narazíte i na půvabnou gotickou branku, kterou znáte z nejedné české pohádky; tady byl původní vchod do skalního města. Zimní vstupné stojí 80/40 Kč, rodinné 210 Kč a za psa 10 Kč.
 

Sloní kameny v Podještědí

sloní kameny sníhDalší důstojné slony potkáte kousek od silnice mezi Chrastavou a Jablonným v Podještědí. V Jítravě začíná mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, která vás provede řadou zajímavých míst v okolí.  Hned první zastávkou jsou Bílé neboli Sloní kameny.

Velké a příhodně zaoblené pískovcové balvany připomínají barvou i tvarem stádo odpočívajících slonů, malé skalní město můžete prozkoumat díky úzkým průchodům, několika tunelům, dutinám a jeskyňkám.
 

Česká Afrika

písečné dunyO Americe ani není třeba mluvit: lom Velkou Ameriku znáte skutečně dokonale a dobře také víte, že o světová jména není v Českém krasu nouze: kousek za Amerikou leží lomy Mexiko, Kanada a ještě dál v lesích objevíte lom Malá Amerika.

Jak je na tom ale česká Afrika? Zatímco originální Sahara je největší poušť světa a zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA, česká Sahara je maličká: říká se tak písečnému přesypu u Vlkova kousek od Veselí nad Lužnicí. Moravskou Saharu objevíte na jižní Moravě: jde o krajinu mezi železničními stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec, kde silné písečné vrstvy pocházejí ze sedimentů řeky Moravy.

Saharu ale mají také v Mladé Boleslavi, kde se tak jmenuje část města, a v Srbsku, obci na břehu Berounky mezi Karlštejnem a Berounem, se projdete uličkou jménem Sahara. Koho láká Asuán, ten může zamířit do Prokopského údolí v Praze, kde se tak jmenuje jedna z vodních nádrží, další Asuán najdete u Mladoňovic mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi a říká se tak i Jablonecké vodní nádrži u Přibyslavi.
 

Šangaj, Habeš a Tajvan

  • Bývalým dělnickým koloniím se spoustou stísněných domků a úzkých uliček se říkávalo Šanghaj. Pitoreskní shluk poslepovaných domků na břehu Bílého potoka, který se dokonce pyšní vlastní cedulí Šanghaj, objevíte kousek od Jarošova mlýna ve Veverské Bítýšce, přezdívá se tak i Divišově čtvrti v Brně.
  • Podobně jako Šanghaj se zrodila místa přezdívaná Habeš, což bylo jedno z označení Etiopie. Habeš mají například ve Strakonicích, České Třebové a v Bludově.
  • Znáte český Tajvan? Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Další aktuality

22.9.
2021
Ukončení sezóny na zubačce proběhne už tento víkend

Ukončení sezóny na zubačce proběhne už tento víkend

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
13.9.
2021
Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
9.9.
2021
Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
9.9.
2021
Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Památky