ÚvodAktualitySloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst
Příroda

Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst

Poslechněte si audio verzi článku
Víte, že u nás existuje Sloní náměstí? Pokud byste podle jména hádali, že ho najdete v nějaké zoologické zahradě, kdepak: skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města. Zároveň vás pozveme na africké procházky na Saharu, do Habeše či k Asuánu, a dokonce i na český Tajvan anebo až do Šanghaje. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet za slony!

Sloní náměstí uprostřed skal

skalní město TepliceSloni na Sloním náměstí na vás trpělivě počkají: jde totiž o pohádkové kulaté náměstíčko uprostřed skalního města Adršpach. Rozhlédněte se: budete mít pocit, jako by ze skal vystrčila hlavy mohutná zvířata a vesele vás zdravila svými choboty. Podívat se sem můžete kdykoliv, skalní město je totiž v provozu i v zimě a otevřeno má denně. I při větší sněhové nadílce se udržuje část prohlídkového okruhu k Velkému vodopádu, Sloní náměstí leží přibližně v polovině cesty na zeleně značené trase. Cestou narazíte i na půvabnou gotickou branku, kterou znáte z nejedné české pohádky; tady býval kdysi původní vchod do skalního města.
 

Sloní kameny v Podještědí

sloní kameny sníhDalší důstojné slony potkáte kousek od silnice mezi Chrastavou a Jablonným v Podještědí. V Jítravě začíná mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, která vás provede řadou zajímavých míst v okolí. Hned první zastávkou jsou Bílé neboli Sloní kameny. Velké a příhodně zaoblené pískovcové balvany připomínají barvou i tvarem stádo odpočívajících slonů, malé skalní město můžete prozkoumat díky úzkým průchodům, několika tunelům, dutinám a jeskyňkám. Jako neobvyklá ukázka zvětrávání křídových pískovců jsou Bílé kameny od roku 1955 chráněny a vede kolem nich naučná stezka "Lužické a Žitavské hory".
 

Česká Afrika

písečné dunyO Americe ani není třeba mluvit: lom Velkou Ameriku znáte skutečně dokonale a dobře také víte, že o světová jména není v Českém krasu nouze: kousek za Amerikou leží lomy Mexiko, Kanada a ještě dál v lesích objevíte lom Malá Amerika. Jak je na tom ale česká Afrika? Zatímco originální Sahara je největší poušť světa a zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA, česká Sahara je maličká: říká se tak písečnému přesypu u Vlkova kousek od Veselí nad Lužnicí. Moravskou Saharu objevíte na jižní Moravě: jde o krajinu mezi železničními stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec, kde silné písečné vrstvy pocházejí ze sedimentů řeky Moravy.

prokopské údolíSaharu ale mají také v Mladé Boleslavi, kde se tak jmenuje část města, a v Srbsku, obci na břehu Berounky mezi Karlštejnem a Berounem, se projdete uličkou jménem Sahara. Koho láká Asuán, ten může zamířit do Prokopského údolí v Praze, kde se tak jmenuje jedna z vodních nádrží, další Asuán najdete u Mladoňovic mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi a říká se tak i Jablonecké vodní nádrži u Přibyslavi.
 

Šangaj, Habeš a Tajvan

  • Bývalým dělnickým koloniím se spoustou stísněných domků a úzkých uliček se říkávalo Šanghaj. Pitoreskní shluk poslepovaných domků na břehu Bílého potoka, který se dokonce pyšní vlastní cedulí Šanghaj, objevíte kousek od Jarošova mlýna ve Veverské Bítýšce, přezdívá se tak i Divišově čtvrti v Brně.
  • Podobně jako Šanghaj se zrodila místa přezdívaná Habeš, což bylo jedno z označení Etiopie. Habeš mají například ve Strakonicích, České Třebové a v Bludově.
  • Znáte český Tajvan? Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.
  • Na Třeboňsku se setkáte s kuriozními názvy malých osad, je zde Velký a Malý London, Paris, Nový York, Benátky i Bosna. Podle jedné teorie exotická jména měla přilákat nové osadníky, podle jiné prý mělo jít o poděkování západním mocnostem po první světové válce, díky nimž se sporné (a do té doby rakouské) území Vitorazska připojilo k nově vzniklému Československu.

Prozkoumejte unikátní skalní města, nádherné krajiny a exotické názvy míst jako je Sloní náměstí, Český Tajwan a Saharu.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady Příroda

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.

CHKO Lužické hory Příroda

CHKO Lužické hory

Chráněná krajinná oblast Lužické hory leží mezi Šluknovským a Frýdlantským výběžkem. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Lom Mexiko nedaleko Mořiny Příroda

Lom Mexiko nedaleko Mořiny

Lom Mexiko byl prvním lomem, který byl byl v této oblasti otevřen. Je užší a hlubší než Malá Amerika, jeho délka je asi 300 metrů, šířka 100 m a hloubka rovných 80 m.

Vápencový lom Malá Amerika Příroda

Vápencový lom Malá Amerika

Malá Amerika se nachází nedaleko od hradu Karlštejna. Lom vznikl těžbou vápencového kamene na konci 19. století. Voda v jezeře je tak průzračná a čistá, že v ní žijí přísně chránění raci.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály Příroda

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Přírodní rezervace Klokočské skály Příroda

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Český Grand Canyon – Velká Amerika Příroda

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

CHKO Český kras Příroda

CHKO Český kras

Chráněné krajinná oblast Český kras se rozkládá od Prahy jihozápadním směrem k Berounu. Pestrá a mnohotvárná krajina zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy Příroda

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara Příroda

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara Příroda

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Další aktuality

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách existují úžasné pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, tak jim v zoologických zahradách zkrátka převrátili režim.
8. červenec 2025 13:00
Příroda

Stromové kaple a katedrály: ticho, příroda a dotek nebe

Říká se, že příroda je ten nejkrásnější chrám. A zdá se, že doslova se to začíná naplňovat i v Česku. Stromové kaple, tedy drobné svatyně, altány nebo místa ticha a meditace ukryté pod korunami stromů, se totiž pomalu stávají novým fenoménem. A není divu: spojují spiritualitu, architekturu a hluboký vztah k přírodě. Vydejte se s Kudy z nudy podívat tam, kde už rostou nejen listy, ale i kaple!
8. červenec 2025 9:44
Příroda

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

Chcete žit ekologicky a v souladu s přírodou? Baví vás všechno, co souvisí s péčí o životní prostředí a svět kolem nás, přírodu a zvířata? Pak se nechte pozvat tam, kde má ekologie zelenou – do domů přírody, ekocenter a zahrad, na ekologické farmy a na zajímavé výlety v Čechách a na Moravě.
8. červenec 2025 9:04
Příroda

Znáte domy přírody? Objevte interaktivní návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech Česka

Lákají vás tajemství přírody? Moderní interaktivní expozice a návštěvnická střediska v Domech přírody poskytují nejen informace o dané lokalitě a přírodních hodnotách chráněných území v Česku, najdete tu také spoustu dalších tipů pro trávení volného času. Domy přírody nabízejí inspiraci, vědomosti, zážitky, naučné programy pro děti a dospělé i obchůdky s regionálními produkty.
8. červenec 2025 8:50
Příroda

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
8. červenec 2025 6:00
Příroda

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Jablka, maliny, borůvky nebo mandle... Vypravte se na místa, která se po ovoci buď jmenují, anebo jej připomínají. Objevíte zajímavé rozhledny, ovocné stezky a sady, zahrady, aleje i další zajímavosti. Slyšeli jste například o rozhledně Borůvka nebo Jahůdka? K návštěvě láká také borůvková zahrada, alej jedlých kaštanů v Nasavrkách nebo oskeruše na Slovácku. S námi objevíte řadu dalších "ovocných" míst. Stačí si jen vybrat...
6. červenec 2025 9:00
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
5. červenec 2025 11:27
Příroda

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby v Česku

Duby jsou původními druhy stromů České republiky. Na našem území máme několik stromů, které pamatují velmi dávné časy, rostou a žijí již téměř tisíc let. Pojďte se s nimi seznámit a udělat si výlet k těmto nádherným zeleným velikánům. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější duby, které u nás doslova zakořenily a po mnoho generací se těší velké úctě.
5. červenec 2025 10:01
Příroda