Úvod > Aktuality > Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst
Příroda

Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst

  • Vydáno26. prosince 2022
Víte, že u nás existuje Sloní náměstí? Pokud byste podle jména hádali, že ho najdete v nějaké zoologické zahradě, kdepak: skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města. Zároveň vás pozveme na africké procházky na Saharu, do Habeše či k Asuánu, a dokonce i na český Tajvan anebo až do Šanghaje.

Sloní náměstí uprostřed skal

skalní město TepliceSloni na Sloním náměstí na vás trpělivě počkají: jde totiž o pohádkové kulaté náměstíčko uprostřed skalního města Adršpach. Rozhlédněte se: budete mít pocit, jako by ze skal vystrčili hlavy mohutná zvířata a vesele vás zdravila svými choboty. Podívat se sem můžete i teď v zimě, skalní město je v provozu i v zimě a otevřeno je denně. I při větší sněhové nadílce se udržuje část prohlídkového okruhu k Velkému vodopádu, Sloní náměstí leží přibližně v polovině cesty na zeleně značené trase. Cestou narazíte i na půvabnou gotickou branku, kterou znáte z nejedné české pohádky; tady byl původní vchod do skalního města. Zimní vstupné stojí 130 Kč pro dospělého, 90 Kč pro seniory a děti, rodinné 360 Kč a za psa 50 Kč.
 

Sloní kameny v Podještědí

sloní kameny sníhDalší důstojné slony potkáte kousek od silnice mezi Chrastavou a Jablonným v Podještědí. V Jítravě začíná mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, která vás provede řadou zajímavých míst v okolí.  Hned první zastávkou jsou Bílé neboli Sloní kameny. Velké a příhodně zaoblené pískovcové balvany připomínají barvou i tvarem stádo odpočívajících slonů, malé skalní město můžete prozkoumat díky úzkým průchodům, několika tunelům, dutinám a jeskyňkám. Jako neobvyklá ukázka zvětrávání křídových pískovců jsou Bílé kameny od roku 1955 chráněny a vede kolem nich naučná stezka "Lužické a Žitavské hory".
 

Česká Afrika

písečné dunyO Americe ani není třeba mluvit: lom Velkou Ameriku znáte skutečně dokonale a dobře také víte, že o světová jména není v Českém krasu nouze: kousek za Amerikou leží lomy Mexiko, Kanada a ještě dál v lesích objevíte lom Malá Amerika. Jak je na tom ale česká Afrika? Zatímco originální Sahara je největší poušť světa a zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA, česká Sahara je maličká: říká se tak písečnému přesypu u Vlkova kousek od Veselí nad Lužnicí. Moravskou Saharu objevíte na jižní Moravě: jde o krajinu mezi železničními stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec, kde silné písečné vrstvy pocházejí ze sedimentů řeky Moravy.

prokopské údolíSaharu ale mají také v Mladé Boleslavi, kde se tak jmenuje část města, a v Srbsku, obci na břehu Berounky mezi Karlštejnem a Berounem, se projdete uličkou jménem Sahara. Koho láká Asuán, ten může zamířit do Prokopského údolí v Praze, kde se tak jmenuje jedna z vodních nádrží, další Asuán najdete u Mladoňovic mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi a říká se tak i Jablonecké vodní nádrži u Přibyslavi.
 

Šangaj, Habeš a Tajvan

  • Bývalým dělnickým koloniím se spoustou stísněných domků a úzkých uliček se říkávalo Šanghaj. Pitoreskní shluk poslepovaných domků na břehu Bílého potoka, který se dokonce pyšní vlastní cedulí Šanghaj, objevíte kousek od Jarošova mlýna ve Veverské Bítýšce, přezdívá se tak i Divišově čtvrti v Brně.
  • Podobně jako Šanghaj se zrodila místa přezdívaná Habeš, což bylo jedno z označení Etiopie. Habeš mají například ve Strakonicích, České Třebové a v Bludově.
  • Znáte český Tajvan? Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.
Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Další aktuality

Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám

Když slunce v zimě venku svítí, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. Jakmile bude krásný slunný den, udělejte si zimní procházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní malebnou krajinu z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů 2023: Harrachové – vznešenost zavazuje

Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje. Tématem letošního roku jsou nejen regionální památky, ale především šlechtický rod Harrachů, jenž se stal celoročním vlajkovým tématem na všech objektech Národního památkového ústavu. Letos uplyne několik významných výročí, což dává příležitost tento starobylý rod připomenout. Přesně před 400 lety nastoupil Arnošt Vojtěch z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň je tomu 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Harrachové byli s českými zeměmi velmi silně spjati a zanechali v naší historii hlubokou stopu. V letošním roce si připomínáme také 70 let od zpřístupnění zámku Hrádek u Nechanic veřejnosti. Právě toto letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů bude společně se zámkem Janovice u Rýmařova hlavním objektem letošního harrachovského roku.
Liberecký kraj | Památky

Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!

Vzpomínáte si na legendární závod na běžkách „Jizerské tisícovky“? Jezdíval se každou zimu vždy v lednu a účastníci měli zdolat co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor za jeden den. Závod byl sice před několika lety zrušen, ale proč si neudělat výlet po stopách tohoto slavného vytrvalostního a orientačního závodu po své vlastní ose? Na horách panují celkem dobré nebo alespoň dostatečné sněhové podmínky, tak hurá do bílé krajiny!
Liberecký kraj | Zimní sporty

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Jizerských horách

Při toulkách přírodou v Jizerských horách objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Například voda v početných horských vodopádech získá díky mrazu najednou pevné skupenství, zamrzají také blata, jizerskohorské rašeliniště i přehrady. Nemluvě o krásných trasách na běžky, které mnohdy vedou místy, která jsou v létě obtížněji dostupná. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Jizerskými horami!
Liberecký kraj | Příroda