!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Šest míst, kde si užijete noc ve dne, aneb kdo se bojí, nesmí do zoo
Šest míst, kde si užijete noc ve dne, aneb kdo se bojí, nesmí do zoo
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Šest míst, kde si užijete noc ve dne, aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Vydáno 7. června 2021
Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách postupně vznikají pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, v zahradách jim zkrátka převrátili režim.

Tma v pražské zoo

Právě takhle se chovají obyvatelé tmavé části pavilonu Indonéská džunglezoologické zahradě v Praze. Přes den je tu tma, zato večer, kdy návštěvníci odejdou, se rozsvítí světla a všechna noční zvířata se uloží ke spánku podobně jako ve volné přírodě.

Indonéská džungle samozřejmě nemá jen část pro noční a soumračné živočichy. Hlavní expozice se spoustou jezírek, skal, jeskyní, stromů a skleníkem napodobuje tropický deštný les, velkou plochu zabírá také venkovní voliéra. Žijí tu především orangutani, giboni či makakové, nejrůznější obratlovci z tropických lesů indo-australské oblasti, ale také ryby, varani komodští, vodní želvy, malí savci a ptáci. A samozřejmě společně s nimi také již zmínění kuskusové pozemní, nepříliš známí australští vačnatci, které v zoologických zahradách uvidíte jen ojediněle.

zoo praha nocturnoVe světelných režimech den a noc pracuje také velemlokárium, jedinečná expozice vybudovaná pro největší obojživelníky světa, velemloky čínské. V pěti kaskádovitě uspořádaných nádržích začíná den ráno v 9 hodin, odpoledne po druhé hodině začíná „modrý“ noční režim, kdy velemloci bývají mnohem aktivnější.

Mezi novinkami, které pražská zoo plánuje v průběhu letošního roku je větší Nokturno s nočními živočichy v pavilonu Indonéské džungle. Chystá se také Krysárium s krysami a potkany.
 

Tajemné noci v zoo v Plzni, Olomouci a Ostravě

Když vstoupíte hlavním vchodem do zoologické zahradyPlzni a vydáte se rovně rovnou za nosem kolem výběhu lvů, první budovou po vaší pravé ruce bude pavilon Tajemný svět africké noci. Také tady zažijete ve dne noc, protože tu žijí větší i menší afričtí savci se soumračnou a noční aktivitou – kaloni, damani, langusty, promyky a desítky dalších druhů. Pavilon obývají také letouni, primáti, ale i plazi.  Zcela unikátní expozicí je Svět v podzemí, vybudovaný v bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941. Kromě jiného vám zde představí život tropických jeskyní Karibiku. Jedná se o živočichy, kteří obývají temné prostory, jako kaloni egyptští, vampýři, žáby, potkani, plši, hroznýšovci kubánští a další.

zoo ostravaKuriózním zážitkem je i prohlídka pavilonu netopýrů zoologické zahraděOlomouci, kde kromě několika druhů zvířat s noční aktivitou žijí kaloni zlatí. Hraje tu příjemná tichá hudba, jednotlivé kóje a ubikace jsou lehce barevně nasvícené, na stropě se třpytí „hvězdná obloha“. Protože kaloně od návštěvníků odděluje jen vysoké sklo, ovšem prostor nad vašimi hlavami je volný, nic jim nebrání v letecké akrobacii. Šustění křídel a pohyb v tmě vás určitě překvapí!

Pavilon nočních zvířat s obráceným režimem dne a noci má i zoologická zahrada v Ostravě. Jmenuje se Noční Tanganika a počítače v něm umí věrohodně simulovat jak ranní rozednívání a večerní stmívání, tak růst teploty od ranního chladu po odpolední vedra. V modrém světle imitujícím měsíční svit můžete pozorovat například komby, osináky, ježky, krajty, noční ryby nebo obří mnohonožky. Skutečným unikátem jsou však damani stromoví, drobní savci příbuzní slonům. Kromě Ostravy je můžete vidět už jen v zoo ve Dvoře Králové.
 

Kde si také užijete noc ve dne?

Také v zoologické zahradě Jihlava mají malý noční pavilon; je součástí africké vesnice Matongo a společně s kaloni rodriguezskými v něm najdete ježky bělobřiché. Navíc se tu občas pořádají akce s netopýřím programem; kromě pozorování lovících netopýrů a jejich sledování s ultrazvukovým detektorem bývá jejich součástí také ochutnávka jídelníčku netopýrů a kaloňů.

Obrácený denní režim, tedy ve dne noc a v nočních hodinách simulované denní světlo, mají obyvatelé nočního pavilonu, který najdete v Jihočeské zoologické zahradě Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Uvidíte tu několik druhů zvířat především z euroasijské oblasti, na kterou se v Hluboké specializují, od sov a netopýrů až po plchy, lasičky, ženetky či dikobrazy.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou - adoptujte si zvíře

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou - adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zahrada je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Další aktuality