Úvod > Aktuality > Letní hvězdná obloha: zatmění Měsíce, Apollo 11 v Praze a meteorické roje

Letní hvězdná obloha: zatmění Měsíce, Apollo 11 v Praze a meteorické roje

Vydáno 15. července 2019 Zážitky
20. července to bude 50 let od okamžiku, kdy lidé poprvé přistáli na Měsíci. Jaké překvapení si Měsíc přichystal pro tak zajímavé výročí, jaké akce připomenou „pověstný malý krok pro člověka a obrovský skok pro lidstvo“ a co nabídne letošní letní obloha?
V červenci 1969 sledoval Měsíc se zatajeným dechem celý svět. Přesně to si můžete zopakovat v noci z úterý 16. na středu 17. července, kdy proběhne částečné zatmění Měsíce.
 

Zatmění Měsíce

Průchod Měsíce zemským stínem bude pozorovatelný téměř z celého Česka a potrvá asi tři hodiny. Zatmění vyvrcholí přibližně půl hodiny před půlnocí, kdy stín zakryje necelé dvě třetiny povrchu Měsíce. Za jasného počasí a při tak vysokém procentu zatmění by měla být dobře viditelná také Mléčná dráha, napravo od Měsíce planeta Saturn a nad jihozápadem planeta Jupiter. Pamatujte ale, že kvůli světelnému znečištění uvidíte velkolepé noční nebeské představení nejlépe z míst daleko od měst – anebo se vypravte na pozorování noční oblohy na nejbližší hvězdárnu. V Praze bude otevřená Štefánikova hvězdárna na Petříně i Ďáblická hvězdárna.
 

V Praze přistál Orel, přistávací modul Apolla 11

Neil Armstrong a Edwin Aldrin dosedli na povrch Měsíce v přistávacím modulu Apolla 11 nazvaném Eagle, Orel. Jak zázemí pro skoro 22 hodin dlouhý pobyt na povrchu Měsíce vypadalo zvenčí i zevnitř? To můžete na vlastní oči vidět a dokonce si i vyzkoušet na vlastní kůži u pražského Planetária, kde „přistál“ reálný model lunárního modulu v měřítku 1:1.. Zvenčí si jej prohlédnou všichni návštěvníci Stromovky, dovnitř se ale podíváte jen se speciální vstupenkou. Ta zahrnuje prohlídku modulu i výstavy v planetáriu. Počítejte s tím, že dovnitř mohou najednou vstoupit nanejvýš dvě osoby a délka prohlídky je omezena na 10 minut.

Kromě toho v kinosále pražského Planetária můžete vidět fascinující dokument shrnující celou misi Apolla 11 včetně unikátních záběrů startu z Mysu Canaveral a dalších důležitých momentů průkopnické výpravy.
 

Na Štefánikově hvězdárně si sáhnete na Měsíc

Když se vypravíte na Štefánikovu hvězdárnu na Petříně, v rámci běžné prohlídky se můžete vyfotit s lunárním vozítkem, podívat se na stopu, kterou člověk zanechal na povrchu Měsíce, a také se dotknout měsíční horniny. Jde o skutečný originál, dopravený během misí Apollo z Měsíce na Zemi. Tak blízko k Měsíci jste se zatím určitě nedostali! Výstava 50 let na Měsíci potrvá do konce října 2019.
 

Moon 50: Zpátky na Měsíc aneb první žižkovská raketa

Podobnosti Žižkovské televizní věže v Prazevesmírnou lodí využije happening Moon 50: Zpátky na Měsíc, při němž díky videomappingu znovu po padesáti letech odstartuje Apollo 11. Přijďte v sobotu 20. července a buďte u toho, až ve 22 hodin a 17 minut odstartuje první žižkovská raketa. Doprovodný program představí celý program Apollo od projevu prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1961 až po poslední let na Měsíc v roce 1972. Start se bude opakovat také následující den, v neděli 21. července.
 

Rok 2019 je bohatý na meteorické roje

Pozornost si zaslouží i další nebeské jevy. Už od poloviny července ojediněle létají noční oblohou Perseidy, vůbec nejznámější meteorický roj. Jejich vyvrcholení se očekává 12. srpna. Perseidy vystřídají Orionidy, proud meteoroidů z Halleyovy komety. Ty dosahují maxima kolem 22. října, a to zejména v druhé polovině noci. Letos to ale nebudou poslední meteorické roje, těšit se můžete ještě na listopadové Leonidy a prosincové Geminidy s vůbec největším počtem meteoritů.
 

10 zajímavostí o Měsíci

  • Vůbec poprvé Měsíc obletěly želvy, červi a mušky, které v roce 1968 vypustili na oběžnou dráhu Rusové. Prý je dost překvapilo, že se živočichům nic nestalo.
  • První člověkem vyrobené těleso, které dosáhlo Měsíce, byla v roce 1957 sovětská sonda Luna 2.
  • O dva roky později získala sonda Luna 3 první snímky odvrácené strany Měsíce.
  • Při návštěvě Apolla 11 zazněla na Měsíci magnetofonová nahrávka Dvořákovy Novosvětské symfonie.
  • Posádka Apolla 11 nechala na Měsíci plaketu se vzkazem, podepsanou třemi astronauty a prezidentem USA Richardem Nixonem. Zůstala tam také vlajka, boty, fotoaparát a další předměty, které v modulu musely uvolnit místo pro odebrané vzorky.
  • Posledním člověkem na Měsíci byl Eugene Cernan, americký astronaut s českými a slovenskými kořeny, a to v rámci mise Apollo 17 v prosinci 1972.
  • Měsíc je pokrytý desítkami tisíc kráterů, které se bez atmosféry a počasí téměř nemění. Největší známý kráter ve sluneční soustavě je na odvrácené straně Měsíce poblíž jižního pólu s průměrem 2 240 km a hloubkou 13 km. Jmenuje se South Pole-Aitken.
  • Tmavé měsíční pláně nazvali staří astronomové moře, latinsky mare, protože věřili, že jde o vodní plochy. Nacházejí se hlavně na přivrácené straně Měsíce.
  • První mapu Měsíce nakreslili V 17. století Giovanni Battista Riccioli a Francesco Maria Grimaldi. Řadu kráterů pojmenovali jmény, která se užívají dodnes.
  • V roce 2009 naměřila americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter v místech trvalého stínu v kráterech okolo jižního pólu nejnižší dosud známou teplotu ve sluneční soustavě −240 °C.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.

Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Hvězdárna Uherský Brod

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

Mendel je...

Mendel je...

Multižánrový festival spojuje vědu, umění, hudbu, jídlo a zabaví se na něm jak rodiny s dětmi, tak odborníci.

Planetárium Ostrava

Planetárium Ostrava

Areál Planetária Ostrava (dříve Hvězdárny a planetária Johanna Palisy) prošel výraznou rekonstrukcí. Jádrem budovy je sál planetária se špičkovou projekční technologií hybridního planetária. Na hvězdárně je modernizovaná pozorovací technika a k návštěvě zve Experimentárium s interaktivními exponáty

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Planetárium Uherský Brod

Planetárium Uherský Brod

V samotném centru města Uherský Brod, v podhůří Bílých Karpat, se nachází Planetárium Uherský Brod. Celoročně nabízí širokou škálu programů pro návštěvníky všech věkových kategorií bez ohledu na počasí "v reálném světě".

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.