ÚvodAktualityLetní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?
Noční obloha, Perseidy, Kudy z nudy
Příroda

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

  • 30. července 2023
Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
mléčná dráhaLetní obloha je doslova pastvou pro oči. Milovníkům vesmírného pozorování nabízí zajímavé úkazy jak na samém sklonku července, tak během srpna. Například pro pozorování Mléčné dráhy jsou vhodné dny na přelomu července a srpna. Za jasných nocí je velká pravděpodobnost zřetelně zahlédnout stříbřitý pás Mléčné dráhy. Ke sledování v průběhu srpna láká také jasná planeta Saturn. Pokud ji budete pozorovat hvězdářským dalekohledem, spatříte i její prstence. Mimořídným úkazem budou hned dva "modré" superúplňky. Závěr měsíce rozzáří opět Mléčná dráha a vidět bude i světlo zvířetníku.

perseidyKaždoroční podívanou jsou Perseidy, neboli slzy svatého Vavřince. Nejoblíbenější meteorický roj se letos konečně bude těšit příznivým podmínkám (po dvou nepříznivých letech). Měsíc totiž v této době zastihneme těsně před novem, takže nebude pozorování rušit svým světlem. Maximum roje vychází na noc ze 12. na 13. srpna.
Maximum, které slibuje 110 meteorů roje Perseid za hodinu, nastane podle předpovědi 13. 8. v 9 hodin ráno. Nejvíce meteorů tedy máme šanci zahlédnout za rozbřesku okolo 4. hodiny ranní. Zvýšený počet padajících hvězd ale určitě uvidíte kteroukoli noc od 10. do 15. srpna (meteory roje Perseid jsou vidět očima, dalekohlad není třeba). Meteorický roj Perseid je aktivní přibližně od 17. července do 24. srpna 2023. Naši předkové nazvali srpnové létavice „slzami svatého Vavřince“ podle světce, který zemřel mučednickou smrtí 10. srpna roku 258.
 

Modrý superúplněk bude červený

superúplněkLetos nás v srpnu čekají hned dva úplňky Měsíce. Jeden nastane 1. srpna ve 20:31, ten druhý pak 31. srpna ve 3:35 hodin. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale bude zářit jasněji. První ze superúplňků se Zemi bude teprve ještě přibližovat a nejvíce se k ní přiblíží 2. srpna v 7:53 hodin, a to na vzdálenost 357 309 km (u nás to však nebude vidět, neboť po 5. hodině Měsíc zapadne). Druhý srpnový úplněk nastane ve čtvrtek 31. srpna ve 3:37 hodin. Tehdy bude Měsíc ve fázi úplňku jen zhruba 9,5 hodin poté, co se nejvíce přiblíží k Zemi. Konkrétně ještě ve středu 30. srpna v 17:52 hodin na vzdálenost 357 181 km.

měsícV souvislosti s druhým srpnovým úplňkem se možná setkáte i s podivným názvem „modrý superúplněk“. Jde o doslovný neadekvátní překlad z anglického „blue supermoon“, což je odvozeno od slangového výrazu „once in a blue moon“. Do češtiny se dá výraz přeložit jako „jednou za uherský rok“. V anglofonních zemích toto rčení upozorňuje na fakt, že druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci je velká vzácnost. V Česku by se mu podle tohoto vzoru mělo správně přezdívat spíše uherský. Rozhodně tedy nepočítejte s tím, že by Měsíc na obloze náhle zmodral, i když změna jeho barvy bude patrná – během východu Měsíce nebo před jeho západem dostane náš vesmírný souputník načervenalý odstín z důvodu zeslabení, zejména krátkovlnné části, při průchodu jeho svitu zemskou atmosférou.
 

Světlo zvířetníku a zářící Saturn

Jupiter a SaturnV druhé polovině srpna se těšte na zajímavý astronomický jev, tzv. světlo zvířetníku. Jedná se o sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Částice, s rozměry 0,001 – 0,1 milimetru, pocházejí hlavně z ohonů komet nebo z drcených meteoritů. Zjednodušeně řečeno, jde o prach v okolí Slunce soustředěný do rozsáhlého disku, na který se ze Země díváme z boku. Jev získal název kvůli tomu, že jsou tyto částice rozprostřeny zejména v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky – světelný kužel se tak promítá na oblohu do zvířetníkových souhvězdí. A jak zvířetníkové světlo poznáte? Když zapadne Slunce zapadne, skončí soumrak a obloha ztmavne. Tehdy lze nad západním obzorem proti hvězdnému pozadí najít mlhavý kužel neostré záře.

planeta saturnAni tím však hvězdné divadlo v srpnu nekončí! V neděli 27. srpna se Saturn ocitne v opozici – tedy naproti Slunci. Bude jej tedy možné spatřit na obloze po celou noc. A co víc, i Saturn je v opozici současně také nejblíže Zemi – konkrétně miliardu a 311 milionů kilometrů. I v tomto případě platí, že je Saturn nejjasnější. Všimněte si i zajímavého data – rozzáří se pouhé tři dny před přízemím Měsíce a tři a půl dne před úplňkem... Saturn nejjasnější a nejblíže Zemi tak bude zářit na obloze těsně vedle nejjasnějšího a největšího úplňku v roce.
 

Barevné hvězdy letního nebe

letní hvězdyŽlutooranžovou hvězdou letního nebe je Arktur, nejjasnější hvězda v souhvězdí Pastýře. Najdete ji jednoduše tak, že si prodloužíte oj Velkého vozu do oblouku, na jehož konci zmíněná hvězda leží. Je 30krát větší než Slunce, ale chladnější. Jeho povrch má oproti slunečnímu teplotu o 2 tisíce stupňů nižší. Vedle tohoto souhvězdí je souhvězdí Severní koruny, oblouček hvězd s nejjasnější hvězdou Gemmou. Jméno v překladu znamená Drahokam.

Oranžová hvězda Antares představuje srdce ze souhvězdí Štíra, které nebývá ale příliš viditelné (vystupuje u nás jen velmi málo nad obzor). Souhvězdí Herkula představuje svalnatého hrdinu, pod jehož pravým ramenem se nachází kulová hvězdokupa M13, která je nejjasnější na severní obloze. Kulové hvězdokupy – kulové útvary plné hvězd – patří k nejstarším skupinám hvězd v galaxii.
iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Planetárium a hvězdárna Ostrava Zážitky

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové Příroda

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Digitální planetárium v Hradci Králové Zážitky

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17. 7.24. 8.
Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Letošní pozorování v době maxima bude rušit úplněk Měsíce.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni Zážitky

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Hvězdárna a planetárium Teplice Zážitky

Hvězdárna a planetárium Teplice

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Planetárium Uherský Brod Zážitky

Planetárium Uherský Brod

V samotném centru města Uherský Brod, v podhůří Bílých Karpat, se nachází Planetárium Uherský Brod. Celoročně nabízí širokou škálu programů pro návštěvníky všech věkových kategorií bez ohledu na počasí "v reálném světě".

Hvězdárna Uherský Brod Zážitky

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy Zážitky

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.

Další aktuality

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
8. červenec 2024 8:35
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
6. červenec 2024 10:26
Příroda

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Jablka, maliny, borůvky nebo mandle... Vypravte se na místa, která se po ovoci buď jmenují, anebo jej připomínají. Objevíte zajímavé rozhledny, ovocné stezky a sady, zahrady, aleje i další zajímavosti. Slyšeli jste například o rozhledně Borůvka nebo Jahůdka? K návštěvě láká také borůvková zahrada, alej jedlých kaštanů v Nasavrkách nebo oskeruše na Slovácku. S námi objevíte řadu dalších "ovocných" míst. Stačí si jen vybrat...
6. červenec 2024 6:00
Příroda

Kam na výlet na nejkrásnější místa Krkonošského národního parku?

Krkonošský národní park je krásný v každé roční době. Když není dostatek sněhu na běžky, lze jeho krásu poznat pěšky nebo na sněžnicích. Objevte nejkrásnější mísat KRNAPu, ostrova tundry uprostřed Evropy! Území se stalo národním parkem v roce 1963 a ochraňuje karové oblasti, vzniklé působením ledovců a svahy hor s horskými lesy a loukami, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Žijí zde nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímaví zástupci zvířecí říše. Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších, včetně naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m).
4. červenec 2024 6:48
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Kam se schovat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
30. červen 2024 18:39
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
29. červen 2024 9:00
Příroda

Desatero rad, jak se chovat v národním parku

Národní parky bývají častým cílem mnoha výletníků, a i když většina z nich má pravidla pro ohleduplný pohyb v přírodě v krvi, najde se řada svátečních návštěvníků, kterým se pár dobře míněných tipů může hodit. A možná zde i znalí turisté najdou pár zajímavých upozornění, co se v národním parku smí, a co ne. Víte například, jak se označuje hranice klidového území nebo které řeky lze v národních parcích splouvat? To a mnohem víc vám prozradí Kudy z nudy.
26. červen 2024 13:00
Příroda

Kam se vydat po Česku na výlet za přírodními unikáty?

Množství přírodních krás, nezapomenutelná scenérie s lákadly pro všechny věkové i zájmové skupiny – to je Česko. Máme tipy na výlety do přírody, na ideální místa pro všechny, co rádi objevují přírodní krásy, ať už pěšky nebo na kole.
25. červen 2024 10:00
Příroda