Úvod > Aktuality > Letní hvězdná obloha: co lze spatřit v průběhu noci v červenci a srpnu?
roj Perseidy
"> roj Perseidy "> Venuše "> hvězdokupa M13 "> Jupiter a Saturn na obloze "> planeta Saturn "> hvězda Arktur "> Letní koruna
Příroda

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit v průběhu noci v červenci a srpnu?

Vydáno 21. července 2021
Co nabízí letošní letní obloha? Tak třeba meteorologický roj Perseidy, jasné hvězdy Arktur, Gemma nebo Antares a obě obří planety – Saturn s Jupiterem. Ve dnech 24. až 26. července se k nim přiblíží i Měsíc. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky.
VenušeČervencová obloha je doslova pastvou pro oči. Milovníkům vesmírného pozorování nabízí oba naše planetární sousedy – jako výrazná večernice již krátce po západu Slunce je vidět Venuše.

Večer, ještě než se setmí, uvidíte na obloze mezi prvními hvězdami vysoko v zenitu trojici nejjasnějších hvězd letních souhvězdí, tvořící tzv. letní orientační trojúhelník – Altair, Deneb a Vega. Právě Vega, v souhvězdí Lyry, je druhá nejjasnější hvězda severní oblohy.

Jupiter a SaturnJupiter je "k zastižení" na obloze kromě večera po většinu noci. Vychází před 22. hodinou, na konci měsíce kolem 21:30 hodin v souhvězdí Vodnáře. Pohled na něj bude zajímavý hlavně 29. 7. kdy dojde k simultánnímu přechodu více měsíců a jejich stínů přes kotouč planety (na to je ale potřeba dalekohled). Saturn můžete pozorovat po celou noc. Ke konci července bude vycházet před 21. hodinou. Najdete ho v souhvězdí Kozoroha. Oproti loňsku jsou prstence Saturnu o poznání přivřenější (lze je pozorovat i malým dalekohledem). Merkur je viditelný kolem páté ráno nad severovýchodním obzorem.

Ve druhé polovině noci můžete dalekohledem vyhledat Neptun ve Vodnáři a Uran v Beranu. Mezi 24. až 26. červencem bude možné pozorovat seskupení Měsíce, Saturnu a Jupiteru.
 

Barevné hvězdy letního nebe

hvězda ArkturŽlutooranžovou hvězdou letního nebe je Arktur, nejjasnější hvězda v souhvězdí Pastýře. Najdete ji jednoduše tak, že si prodloužíte oj Velkého vozu do oblouku, na jehož konci zmíněná hvězda leží. Je 30krát větší než Slunce, ale chladnější. Jeho povrch má oproti slunečnímu teplotu o 2 tisíce stupňů nižší. Vedle tohoto souhvězdí je souhvězdí Severní koruny, oblouček hvězd s nejjasnější hvězdou Gemmou. Jméno v překladu znamená Drahokam.

perseidyOranžová hvězda Antares představuje srdce ze souhvězdí Štíra, které nebývá ale příliš viditelné (vystupuje u nás jen velmi málo nad obzor). Souhvězdí Herkula představuje svalnatého hrdinu, pod jehož pravým ramenem se nachází kulová hvězdokupa M13, která je nejjasnější na severní obloze. Kulové hvězdokupy – kulové útvary plné hvězd – patří k nejstarším skupinám hvězd v galaxii.

Nesmíme zapomínat ani na výrazný meteorologický roj Perseidy, které jsou letos pozorovatelné za skvělých podmínek. Roj je aktivní přibližně od 17. července do 24. srpna 2021.
Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově

12.8.
13.8.
Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově

Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme vás na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny.

Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Planetárium Ostrava

Planetárium Ostrava

Areál Planetária Ostrava (dříve Hvězdárny a planetária Johanna Palisy) prošel výraznou rekonstrukcí. Jádrem budovy je sál planetária se špičkovou projekční technologií hybridního planetária. Na hvězdárně je modernizovaná pozorovací technika a k návštěvě zve Experimentárium s interaktivními exponáty

Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17.7.
24.8.
Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. V době maxima bude právě zapadat srpek Měsíce, takže podmínky na pozorování budou vynikající.

Počítání hvězd – noční piknik mezi vinohrady

13.8.
Počítání hvězd – noční piknik mezi vinohrady

Pojďte s námi spočítat hvězdy mezi vinohrady a prožijte večer, kdy komety padají k zemi a plní naše přání. V pátek 13. srpna, který je ideálním dnem pro pozorování perseid, se s námi můžete vydat od 18.00 hod. na piknik ke Kapličce, nejvyššímu místu v Němčičkách.

Science centrum iQlandia s planetáriem

Science centrum iQlandia s planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Hvězdárna Uherský Brod

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

Planetárium Uherský Brod

Planetárium Uherský Brod

V samotném centru města Uherský Brod, v podhůří Bílých Karpat, se nachází Planetárium Uherský Brod. Celoročně nabízí širokou škálu programů pro návštěvníky všech věkových kategorií bez ohledu na počasí "v reálném světě".

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.