Úvod > Co chcete dělat? > Český Tajvan na Lipně - největší ostrov Lipenské přehrady

Český Tajvan na Lipně - největší ostrov Lipenské přehrady

Příroda
Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.
Největší ostrov na Lipenském jezeře, který upoutá pozornost každého, kdo přijíždí na Lipno ve směru od Černé v Pošumaví na Horní Planou, měří přibližně 3,5 hektaru, je dlouhý 277 metrů a široký 163 metrů a jeho nadmořská výška sahá na 737 metrů nad mořem. Jedná se o takzvaný Hadí ostrov, kterému starousedlíci a rybáři přezdívají Tajvan. Na ostrově rostou borovice a břízy, a v dobách, kdy ještě nebyla postavena Lipneská přehrada se zde vlévala do Vltavy říčka Olšina. Na ostrov platí zákaz vstupu, protože byl vyhlášen chráněnou přírodní rezervací s výskytem vodního ptactva a drobné vzácné fauny.
 
Podle vyprávění pamětníků jezdil k ostrovu chytat ryby rybář (nádražák z Černé v Pošumaví), který měl šikmé oči, říkalo se mu Číňan. Ostrovu se pak začalo říkat Tajvan. Nejkrásnější výhled na ostrov si vychutnáte z kopce nad Černou v Pošumaví (stoupání ve směru na Dolní Vltavici). Krásné panorama v dáli dokreslují hory Smrčina a Plechý.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019