Úvod > Co chcete dělat? > Lom Mexiko nedaleko Mořiny

Lom Mexiko nedaleko Mořiny

Příroda
Lom Mexiko byl prvním lomem, který byl byl v této oblasti otevřen. Je užší a hlubší než Malá Amerika, jeho délka je asi 300 metrů, šířka 100 m a hloubka rovných 80 m.
Kromě názvu lomu Mexiko se můžete setkat ještě s dalšími. Například název "Trestanecký" stručně a jasně vypovídá o tom, co se v něm odehrávalo. V 50. letech zde museli v nelidských podmínách pracovat političní vězni, kteří byli nuceni plnit velmi předimenzované normy v těžbě kamene. Smutnou historii zde připomíná malý památníček.

Říká se, že na hladinu jezera na dně lomu Mexiko nikdy nesvítí přímé slunce. Možná za to mohou vysoké stěny ostře svírající dno lomu. Lom byl těžen v pěti těžebních patrech a jeho dno má nadmořskou výšku 335 metrů. Na stěnách lomu Mexiko naleznete několik štol. Například na úrovni čtvrtého těžebního patra je Gotická štola, další štola je na úrovni patra třetího a v prvním těžebním patře je Zaječí štola, která měří 60 metrů.

K lomu Mexiko se dostanete po žluté turistické značce z Mořiny nebo od Dubu Sedmi bratří. Při jeho návštěvě nezapoměňte zajít také k lomům Malá a Velká Amerika.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Ochutnejte Karlštejnskou medovinu

Ochutnejte Karlštejnskou medovinu

Karlštejn, Střední Čechy
Taverna U Ezopa v Karlštejně

Taverna U Ezopa v Karlštejně

Karlštejn, Střední Čechy
Restaurace v Romantickém Hotelu Mlýn

Restaurace v Romantickém Hotelu Mlýn

Karlštejn, Střední Čechy