Úvod > Kam pojedete? > Jihomoravský kraj > Brno a okolí > Veverská Bítýška

Veverská Bítýška

Výletní lodě, které odplouvají od hráze Brněnské přehrady, před sebou mají přibližně desetikilometrovou plavbu. Přes hlavní jezero zamíří do meandrů kolem hradu Veveří a poslední zastávkou je Veverská Bítýška, město na soutoku Svratky a Bílého potoka. Právě tady, kousek od Brna, přehrada začíná.

Veverská Bítýška: město na Bílém potoce

Město vzniklo zřejmě až po založení hradu, navíc rozhodně ne v podhradí: od hradu Veveří to je do Veverské Bítýšky několik kilometrů. Dominantou centra města je barokní kostel sv. Jakuba, před ním stojí socha sv. Jana Nepomuckého. U silnice směrem na Hvozdec je v poli smírčí kámen s vytesaným křížem, sekyrou a letopočtem 1559. Zajímavou památkou je rovněž Jarošův mlýn, jeden z mnoha mlýnů na Bílém potoce. Byl postaven jako jeden z posledních a provoz v něm skončil až v roce 2002.
 

Hrad Veveří a kaple Matky Boží

Původně malý lovecký hrádek se během osmi staletí rozrostl natolik, že dnes hrad Veveří patří k nejrozsáhlejším hradním areálům v Česku. Je oblíbeným cílem výletů do okolí Brna, koná se tu řada akcí – například letní kulturní festival České hrady.cz – a přímo pod hradem je také zastávka výletních lodí, které křižují Brněnskou přehradu každý rok od dubna do října. Kousek od hradu stojí již přibližně osm set let kaple Matky Boží, kostelík patrně starší než samotný hrad.
 

Tři kříže, Pohádka máje a stará vápenka

Z Veverské Bítýšky se můžete vydat na výlet například do údolí Svratky směrem k Tišnovu, do údolí Bílého potoka do osady Šmelcovna, kde se až do počátku 19. století zpracovávala stříbrná a železná ruda, ke zbytkům vápenných pecí u Lažánek anebo do rozlehlých Podkomorských lesů. V místech, kam spisovatel Vilém Mrštík umístil děj románu Pohádka máje, objevíte například Helenčinu a Ríšovu studánku, na protějším břehu Brněnské přehrady můžete navštívit poutní místo U Tří křížů; z obce Chudčice sem stoupá křížová cesta lemovaná výklenkovými kapličkami.

Akce

Letní kulturní festival Hrady CZ – Veveří

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí hradu Veveří představí špičku současné české a slovenské hudební scény.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Aktivity

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Tři kříže ve Veveřím lese

„Jen tři kříže z bílýho kamení…“, zpívá se ve známé písni. Právě takové tři kříže ze světlého pískovce najdete v lesích státního podniku Lesy ČR, Lesní správy Černá Hora. Jsou umístěny ve „Veveřím lese“ uvnitř daňčí a mufloní obory Kuřim, která je pozůstatkem velké obory náležející k hradu Veveří.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla

Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce

Hlavní dominantou náměstí Na Městečku je kostel sv. Jakuba. Postaven byl v letech 1771 až 1782 na místě kostela z 15. století.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Vznik kaple U Matky Boží známé také jako kostelík nanebevzetí Panny Marie se předpokládá v dobách okolo roku 1200, kdy v bezprostředním okolí stával zeměpanský dvorec a okolo kaple se rozkládala také středověká vesnice. Okolní osada utrpěla za husitských válek velké škody a následně zanikla.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

V letech 1349–1411 Moravě vládli Moravští Lucemburkové, vedlejší větev panovnického rodu. V jejich čele stál Jan Jindřich (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Za vlády moravských markrabat země prožívala období nebývalého rozkvětu; pojďte se s námi projít po jejich stopách.
Jan Jindřich jako průvodce Brnem, Výlety s příběhem