ÚvodAktualityTři jarní novinky: dům přírody, vodní dům a návštěvnické středisko
Příroda

Tři jarní novinky: dům přírody, vodní dům a návštěvnické středisko

  • 22. března 2016
Na jaro se netěšíte jen vy, těší se i příroda a portál Kudy z nudy. Proto jsme si pro vás připravili pozvánky na prohlídku několika novinek, které vás seznámí se zajímavými místy – vydejte se třeba do Domu přírody v Českém lese, Vodního domu u přehrady Švihov a do návštěvnického centra na Šumavě.
V pořadí již sedmé návštěvnické středisko v síti Domů přírody našlo své zázemí v historické budově staré pošty v Klenčí pod Čerchovem na Plzeňsku. Celým domem vás provede čáp bílý, který je symbolem nového střediska.
 

Historie krajiny i příběhy lidí z Českého lesa

Moderní expozice Domu přírody Českého lesa vás provede všemi změnami krajiny v západních Čechách od počátků jejího osídlení člověkem až dodnes. Vaše procházka začne ve starém bukovém pralese, pokračuje první kolonizací ve 12. století a ukáže vám, jak Český les proměnil masivní rozvoj sklářství od 13. do 17. století.

Dozvíte se, kdy vymizely původní bukové porosty a proč byly nahrazeny smrkovými monokulturami, poodhalíte tajemství zaniklých obcí a poznáte i spousty zajímavých míst, která lákají dnešní výletníky. Nuda tady nemá místo, součástí Domu přírody Českého lesa je řada interaktivních her a exponátů, které se líbí malým i velkým. Patří k nim 3D model zdejší krajiny, výhled z hnízda čápa bílého nebo hra na přírodovědce, spojená s prozkoumáváním přírody pod lupou. Až do začátku května bude Dům přírody Českého lesa fungovat ve zkušebním provozu, proto se před návštěvou raději objednejte telefonicky nebo e-mailem. Otevřeno je denně kromě pondělí.
 

Hrátky s vodou ve Vodním domě na Želivce

Vodní nádrž Švihov je přehrada na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro téměř celé střední Čechy včetně Prahy. U hráze vůbec největší vodárenské nádrže v Česku a ve střední Evropě se nedávno otevřelo návštěvnické středisko Vodní dům s interaktivní expozicí.

Kolem budovy částečně zapuštěné do terénu vás provede naučná stezka; najdete tu například expoziční nádrž, mokřad či skalku z hadce, typické místní horniny. Uvnitř zjistíte, že voda je biotopem nepřeberného množství živočichů a zároveň vzácnou a nezbytnou surovinou. Vodní dům vás hned od počátku vtáhne do vodního živlu a vodu uvidíte a ucítíte všude kolem sebe – poteče vám pod nohama, bude stékat po stěnách a uslyšíte její kapání, zurčení a proudění. Kromě neobvyklých zážitků a prozkoumávání fyzikálních vlastností vody tu na vás čekají i interaktivní hrátky – například výrobník mraků nebo průhled z výstavní síně rovnou do nádrže, jako byste se skutečně procházeli po dně Želivky. Také tady je otevřeno denně kromě pondělí, od dubna do října si navíc můžete objednat prohlídky hráze.
 

Nové návštěvnické středisko v Železné Rudě

Zatímco Vodní dům u přehrady Švihov i nový Dům přírody Českého lesa již zažívají první dny a týdny zkušebního provozu, Enviromentální centrumŽelezné Rudě se na slavnostní otevření teprve chystá. Centrum v budově bývalé základní školy nebude mít formu muzea, Šumava se tu představí přitažlivějším způsobem. V prvním patře najde domov expozice šumavské flóry a fauny, v přízemí se seznámíte s historií lyžování na Železnorudsku do roku 1950, chybět nebude ani infocentrum, klubovny, přednášková místnost a 3D kino. Slavnostní otevření se chystá na začátku května.
 
Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice Příroda

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa Příroda

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Dům přírody Blaníku Kultura

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Informační centrum obnovitelných zdrojů energie Třebíč Zážitky

Informační centrum obnovitelných zdrojů energie Třebíč

Informační centrum obnovitelných zdrojů energie v Třebíči zajišťuje výukové programy pro školy i prezentace pro širokou veřejnost. Exkurze je vhodná jak pro ty nejmenší tak i pro starší návštěvníky. Součástí je také prohlídka Teplárny Sever, kde návštěvník shlédne využívání biomasy v praxi.

Environmentální centrum Železná Ruda Zážitky

Environmentální centrum Železná Ruda

V Železné Rudě na Šumavě vzniklo z bývalé základní školy na třídě 1. máje nové návštěvnické centrum.Nabízí zajímavé expozice zaměřené na historii lyžování ve městě, lesnictví, ale i floru a faunu Šumavy.

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov Příroda

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém 15 ha parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Dům přírody v Českém lese Zážitky

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Otevřená zahrada Zážitky

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov Zážitky

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Další aktuality

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.
6. prosinec 2024 13:00
Příroda

Víkendovou oblohu rozsvítí zářící Jupiter

Planeta Jupiter přichystá pro pozemšťany pěkné prosincové divadlo. V sobotu 7. prosince se Jupiter dostane do opozice se Sluncem, bude nejblíže Zemi a bude také nejjasnější v tomto roce! Na večerním nebi se bude jevit jako výrazná „hvězda“ v souhvězdí Býka. Jupiter o bude možné spatřit dalekohledem i z měst, která se jinak potýkají se světelným znečištěním.
4. prosinec 2024 11:00
Příroda

Co znamená zimní slunovrat? Kdy bude nejdelší noc v roce?

V sobotu 21. prosince 2024, přesně v 10:19 hodin nastává zimní slunovrat, Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, což znamená že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Slunce je nejníže nad obzorem, takže jeho paprsky dopadají do české kotliny nejvíce šikmo. Na své pouti po obloze Slunce dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Nastává také astronomická zima. Od této chvíle se ale začnou dny pozvolna prodlužovat, a to až do letního slunovratu. Jaké legendy přináší období zimního slunovratu? A jak jeho oslavy probíhaly v historii?
3. prosinec 2024 19:42
Příroda

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.
1. prosinec 2024 13:36
Příroda

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Krkonoších

Při toulkách přírodou v Krkonoších objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě sníh a mráz změní k nepoznání. Tak například na svahu Studniční hory vznikne každý rok mapa republiky, vodopády se promění v ledopády a běžkaři mají šanci dostat se tam, kam v létě nemohou, například pod Stříbrný hřeben a na Čertovu louku, nebo na Lysou horu u Rokytnice. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Krkonošským národním parkem!
1. prosinec 2024 13:00
Příroda

50 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

Silvestr 2024 a Nový rok 2025 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dají slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!
1. prosinec 2024 9:46
Příroda

10 tipů na zimní procházku naučnými stezkami

I v zimě mají naučné stezky své kouzlo – objevovat je můžete právě nyní, když ještě nenapadlo tolik sněhu, aby se dalo jezdit na běžkách. K návštěvě láká například Božídarské rašeliniště, Hostivické rybníky, tichá krajina Kokořínska anebo sněhem již políbená krajina Jizerských hor, Krkonoš či Beskyd.
30. listopad 2024 10:00
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 10:00
Příroda