!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování po jižních Čechách
Pohádková a filmová putování po jižních Čechách
"> "> "> "> ">
Zážitky

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Vydáno 24. září 2020
Jihočeské rybníky, louky, kopce, hrady, zámky nebo tvrze. To všechno láká desítky let filmové štáby z domova i ze zahraničí do jižních Čech, aby tu pořídily ty nejlepší záběry do svých filmů či televizních seriálů. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie, na zámky, jež byly domovem pohádkových princezen anebo na výlet po stopách Homolkových, při kterém vám babi ukáže, kde se jako mladá topila…

Nejen pohádky ze zámku Hluboká

zámek hlubokáKdo by neznal klasiku všech klasik – Pyšnou princeznu (1952). Z velké části se natáčela na zámku Hluboká, který sloužil jako hlavní sídlo Půlnočního království, ve kterém žila pyšná princezna Krasomila se svým otcem, panem Králem. Právě tady se z krále Miroslava stal zahradník a fontána v zahradách zámku poskytla Krasomile nedobrovolnou koupel mezi lekníny. A jestlipak uhodnete, odkud na Hlubokou král Miroslav přijel? Jeho zámek byl vzdálený 110 km a jednalo se o neméně malebnou Telč.

Zámek Hluboká má však na svém kontě množství dalších filmů a pohádkových příběhů – namátkou můžeme uvést například Pana Tau (1969), novodobou pohádku Tři bratři (2014), upíří fantasy Underworld: Krvavé války (2016), ve které se Hluboká stala sídlem severského klanu, pohádku Jezerní královna (1998), romantický film Au Pair II aneb Pohádka pokračuje (2001), pohádku Šípková Růženka (1990) a filmy Dýmky (1966) nebo Nejlepší přítel (2017).
 

Červená Lhota se Zlatovláskou, Petrem Vokem a Panem Tau

červené lhotaVelmi oblíbeným filmařským místem je zámek Červená Lhota. Jestlipak si vzpomenete na všechny zde natočené snímky? Začneme od těch nejznámějších: Hudební pohádka Zlatovláska (1973) nedávno oslavila 40. výročí. Červená Lhota se v ní objevuje jako sídlo krále, otce Zlatovlásky, který zde vychovává svých dvanáct dcer. V jednomu z úkolů, které Jiříkovi král-otec zadá hraje velkou úlohu i jezírko. Z jeho dna musí totiž vylovit zlatý prsten. Ten mu přinese rybka. Další z milých pohádek, jejichž princezny obývaly červenolhotecké pokoje je filmová pohádka O štěstí a kráse (1986). V pohádce se objeví bývalý zámecký mlýn, kaple, zemědělský dvůr i prádelna. Pohádka režírovaná Libuší Koutnou je tedy další, kde je možné vidět v té době ještě neopravenou a do růžova vybledlou fasádu zámku.
 
svatby pana vokaAčkoliv je Petr Vok z Rožmberka spjat s jižními Čechami, Červená Lhota v majetku Rožmberků nikdy nebyla. Výjimkou jsou ale filmy o panu Vokovi (1970), kterého ztvárnili Miloš Kopecký a o devět let později Martin Růžek, a které se z části odehrávají právě na Červené Lhotě. Jediný případ v historii, kdy z nádvoří Červené Lhoty vzlétl balón, je spjat s posledním filmem o Panu Tau, natočeným v roce 1988. Režisér Jindřich Polák musel kvůli těmto záběrům řídit natáčení z helikoptéry.
 
Dalšími filmy na Červené Lhotě jsou Křížová trojka (1948), Martin a červené sklíčko (1966), Princezna na hrášku (1976), To byla svatba, strýčku! (1976), Muzika pro dva (1979), Nárcisz és Psyché (1980), A névtelen vár/ Bezejmenný hrad (1981), Let čarodějnic (1982), Vom Webstuhl zur Weltmacht (1982) a O zatoulané princezně (1987). Zámek se mihne i v seriálu Nemocnice na kraji města (2008) a filmu Au Pair II aneb pohádka pokračuje (2001).
 

Hogo fogo Homolka v Čimelicích

čimelice„Teď teprve jsme hogo fogo rodina, to je málo platný. Teď teprve nám patří svět,“ pravil pyšně děda Homolka, když si jejich podařená rodinka pořídila vlastní vůz. Radost z koupě by ovšem nebyla dokonalá, kdyby se Homolkovi nemohli svým báječným autem pochlubit příbuzným. A tak jedné krásné neděle všichni společně, staří, mladí i jejich dva neposední synkové vyrážejí do jižních Čech, kde má babi Homolková stařičké rodiče.
 
babi u rybníka homolkoviČimelicích každý díky filmu pozná jak kostel, tak prostor před ním. Téměř na stejném místě je plakátovací plocha, na které Ludva s otcem čte o fotbale, zatímco se babička jde podívat do kostela. Vidět lze i kamenný most, po kterém jede ve filmu vlak. Domek, kde bydleli staří rodiče už nestojí, hostinec Na Hvížďalce ano. Kynologická soutěž se natáčela v okolí chaty Živec nedaleko Písku.

A kde, že se to babi topila? Památné místo je třeba hledat u rybníka Zhoř (49.4705561N, 14.1072219E), z Čimelic vás sem dovede modrá značka.
 

Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

 • SlavoniceKluci z filmu Jana Svěráka Po strništi bos (2017) prožívají svá dobrodružství ve Slavonicích a okolí
 • Komedie Zdeňka Trošky ze života současné jihočeské vesnice Babovřesky (2013 – 2015) se natáčela v obcích Dobčice, Pištín či Dříteň.
 • Mladší filmová verze pohádky Sedmero Krkavců (2015) se natáčela i na hradě Zvíkově
 • Židova strouha u Bechyně si zahrála ve filmové pohádce Čertova nevěsta (2011)
 • Tvrz Cuknštejn byla hlavním sídlem v dobrodružné komedii Ať žijí rytíři (2009)
 • Divadlo Oskara NedbalaTáboře se stalo součástí mysteriózního thrilleru Iluzionista/Illusionist (2006)
 • hrad LandštejnFilm Je třeba zabít Sekala (1998) popisující drama z léta 1943 se odehrává v obci Varvažov
 • Hradby hradu Landštejn ve filmu Johanka z Arku (1999) nahradily Paříž
 • V komedii Jen ho nechte, ať se bojí (1978) s Helenou Vondráčkovou a Luďkem Sobotou poznáte mnoho míst z Českého Krumlova. Lidovou školu umění filmaři umístili do Kostelní ulice.
 • Město Týn nad Vltavou a obec Albrechtice nad Vltavou se objevují v psychologickém dramatu Dým bramborové natě (1976)
 • vlachovo březíMěsto Vlachovo Březí, kaplička, Komenského ulice a vilová kolonie se staly kulisami komedie Drahé tety a já (1975), kde hlavní role vytvořila Iva Janžurová, Jiří Hrzán, Nataša Gollová a Eva Svobodová
 • Filmový muzikál Hvězda padá vzhůru (1975) na motivy hry Josefa Kajetána Tyla „Strakonický dudák“ se odehrává, kde jinde, než ve Strakonicích
 • Šíleně smutná princezna (1968) se mimo jiné točila na zámku Blatná
 • Plovárnu z Rozmarného léta (1967) Jiřího Menzela byste těžko hledali, byla pouze filmovou kulisou u Veselí nad Lužnicí, na soutoku Lužnice a Bechyňského potoka
 • Zámek OrlíkDetektivka Nahá pastýřka (1966) se filmovala na zámku Orlík
 • Trpký český film tzv. nové vlny Intimní osvětlení (1965) se natáčel v Miroticích u Písku. V Miroticích se natáčel i film Venkovský učitel (2008).
 • Z Vávrovy husitské trilogie se v jižních Čechách natáčel Jan Hus (1954) a Jan Žižka (1955). Ve Lštění pojí Jan Hus chleba na faře u místního kaplana (Radovan Lukavský). Známějším místem bude památník u Sudoměře, který odkazuje na Jana Žižku. Ve filmu se objevuje Škaredý rybník, kde dostanou železní páni „na frak“. Bitva se odehrála mezi rybníky Markovec, Škaredý a Prostřední. Dnes se na místě bitvy nachází obří socha Jana Žižky a za hrází rybníku stojí dřevěné plastiky božích bojovníků.
Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Slavonice - renesanční soubor historických památek

Slavonice - renesanční soubor historických památek

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Rakovický mlýn – místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války

Rakovický mlýn – místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války

Zachovalý areál Rakovického mlýna stojí na samotě mezi obcemi Čimelice a Krsice. Proslavil se tím, že v něm byla dne 12. května 1945 podepsána konečná kapitulace německých vojsk. Za Německo ji podepsal Carl von Pückler, na straně vítězů pak ruský generál Sergej Serjogin a americký plukovník Allison.

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Židova strouha - romantické údolí nedaleko Bechyně

Židova strouha - romantické údolí nedaleko Bechyně

Romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.

Tvrz Cuknštejn - jedna z nejlépe dochovaných tvrzí v Čechách

Tvrz Cuknštejn - jedna z nejlépe dochovaných tvrzí v Čechách

Pozdně gotická tvrz Cuknštejn stojí na konci romantického Terčina údolí. Je jedním z nejzachovalejších vladyckých sídel v českých zemích a zároveň se jedná o vzácný příklad přechodového článku mezi zemanskou tvrzí a panským hradem.

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře

Táborské divadlo je středoevropskou raritou. Má jediné jeviště s dvěma pravoúhle připojenými hledišti. Menší z nich, které se nalézá v historické budově, je určeno pro komorní představení. Tuto neobvyklou podobu budova získala po generální rekonstrukci v 60. letech minulého století.

Zámek Čimelice - za přízrakem Josefa Vratislava z Mitrovic

Zámek Čimelice - za přízrakem Josefa Vratislava z Mitrovic

Zámek Čimelice s poměrně rozsáhlým souborem doprovodných budov a okolním parkem je dominantou obce Čimelice v jižních Čechách.

Obec Varvažov - vesnice z filmu Je třeba zabít Sekala

Obec Varvažov - vesnice z filmu Je třeba zabít Sekala

Obec si roku 1998 zahrála roli sluncem rozpálené hanácké vesnice ve filmu Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka. Obec se nachází nedaleko Zvíkovského Podhradí a vodní nádrže Orlík.

Kostel sv. Jakuba v Týně nad Vltavou

Kostel sv. Jakuba v Týně nad Vltavou

Kostel se nachází v centru města Týn nad Vltavou, na náměstí Míru. Původně byl zasvěcen sv. Christoforovi, ochránci brodů a cest, v roce 1569 došlo k jeho rozšíření a přesvěcení na sv. Jakuba.