Čimelice

Když pojedete z Prahy směrem na Písek nebo Strakonice, Čimelice nemůžete minout. Leží v typické jihočeské krajině plné rybníků, dominantou je půvabný schwarzenberský zámek. Místní raritou je řada barokních soch, reprezentujících čimelické baroko.

Čimelice: baroko Jana Karla Hamera  

Podobně jako v Praze se do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů a v Kuksu Matyáš Bernard Braun, pak v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer. Jeho sochy dodnes zdobí řadu míst v Čimelicích: barokní kostel Nejsvětější Trojice, kamenný most přes rybník Kostelák i morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice v centru obce. Další sochy kdysi lemovaly alej spojující zámek Čimelice s nedalekým zámkem Rakovice. Sochařská alej se v originální podobě nezachovala, několik soch bylo přemístěno na čimelický hřbitov.
 

Alšovou stezkou z Čimelic do Mirotic

Alejí prastarých červených dubů, která spojuje čimelický zámek se zámkem Rakovice, prochází Alšova stezka, naučná turistická trasa mapující nejzajímavější místa mezi Miroticemi a Čimelicemi. Můžete ji využít například pro výlet k viklanu na úbočí vrchu Malý Kosatín anebo k hradišti z doby železné pod vrcholem kopce Hrad nedaleko obce Boudy. Dochovaly se linie hrazení z nasucho kladených kamenů a část vnitřní konstrukce.
 

Mosty a mlýn, kde skončila druhá světová válka

Barokní čimelický most, někdy podle plastické výzdoby nazývaný U čtyř svatých, má nedaleko mladšího „kolegu“: v Krsicích vede přes řeku Skalici kamenný most z roku 1869, uprostřed stojí kaplička zasvěcená sv. Janu Nepomuckému. Mezi Čimelicemi a Krsicemi pak stojí Rakovický mlýn, místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války. Ve mlýně 12. května 1945 probíhala jednání o kapitulaci, po podpisu dokumentu se velitel německých vojsk generál Carl von Pückler zastřelil.

Dvůr Bisingrov u Čimelic

Dvůr Bissingrov, postavený na počátku 18. století, je velmi cenným a zajímavým příkladem barokního hospodářského dvora. Nachází východně od Čimelic na poloostrově, vede k němu úzká hráz mezi Bisingrovským rybníkem a rybníkem Stejskal.
Čimelice, Jihočeský kraj

Zámek Čimelice – za přízrakem Josefa Vratislava z Mitrovic

Zámek Čimelice s poměrně rozsáhlým souborem doprovodných budov a okolním parkem je dominantou obce Čimelice v jižních Čechách.
Čimelice, Jihočeský kraj

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.
Čimelice, Jihočeský kraj

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.
Čimelice, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou