!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře
Kultura

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.
Památník mezi rybníky Markovcem, Škaredým a Prostředním, nedaleko obce Sudoměř a v blízkosti známé přírodní rezervace Řežabinec, byl dokončen roku 1925. Jedná se o monumentální 16 metrů vysokou stavbu z kamenných kvádrů. Autorem je akademický sochař Emanuel Kodet. Kolem památníku vedou dvě turistické značené trasy - zelená a modrá a je dostupný také po cyklotrase č. 1072. Nedaleko památníku je parkoviště pro automobily, nejbližší vlakovou zastávkou je stanice Sudoměř u Písku.

Přibližně 200 metrů od památníků Jana Žižky z Trocnova se nachází dřevěné sochy husitských bojovníků. Tyto čtyři sochy navrhl a vytvořil Ivan Šmilauer z pětimetrového dubu, který byl vyvrácen bouřkou v červenci roku 2011. Každý bojovník má své jméno - Břeněk, Jan, Mikuláš a Viktorín. Tyto sochy jsou uctěním odvahy a hrdinství husitských bojovníků a symbolizují čtyři stovky bojovníků.

Památník připomíná slavné vítězství v bitvě u Sudoměře roku 1420, kde Žižka se svou asi 400 člennou skupinou porazil výraznou přesilu železných pánů - vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, kterých bylo na 2000.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020