Mirotice

Jihočeské Mirotice bývaly důležitým městem na obchodní Zlaté stezce vedoucí z Pasova do Prahy. Proslavil je zejména zdejší rodák a malíř Mikoláš Aleš, na jehož obrázcích se často objevuje jak mirotický kostel sv. Jiljí, tak kostel sv. Ondřeje v Radobytcích s typickou baňatou věží.

Co musíte vidět v Miroticích

Mirotické náměstí zdobí pomník Mikoláše Alše, úzká ulička vás dovede ke kostelu s. Jiljí se samostatně stojící barokní zvonicí. Na severním okraji města u silnice k osadě boudy objevíte židovský hřbitov, v replice vyhořelého rodného domku v ulici jménem Rybárna, lemující klikatý tok říčky Lomnice, si prohlédnete Památník Mikoláše Alše (1852–1913) a lidového loutkáře Matěje Kopeckého (1775–1847). Ten sice nepatří mezi rodáky, ale rod Kopeckých žil v Miroticích 120 let.
 

Město a jeho okolí, které znáte z filmů

Mirotice a okolní malebnou jihočeskou krajinu znáte také z filmů. Zřejmě prvním, kdo si je vybral, byl roku 1965 režisér Ivan Passer pro svůj debut Intimní osvětlení, zařazený mezi desítku nejlepších domácích filmů všech dob. Bohdan Sláma tu natáčel filmy Venkovský učitel (2007) a Čtyři slunce (2012), blízký Varvažov si roku 1998 zahrál roli sluncem rozpálené hanácké vesnice ve filmu Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka.
 

Hrady a zámky, western i viklan

S nedalekými Čimelicemi spojuje Mirotice naučná Alšova stezka, cestou můžete prozkoumat i téměř neznámý kosatínský viklan.

Milovníci Divokého západu objeví u Jarotic westernovou pevnost lovců kožešin Fort Hary, mezi vzdálenější, avšak nesmírně populární výletní cíle patří zámek Orlík a tamní akvárium sladkovodních ryb, hrad Zvíkov a vodní zámek Blatná.

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění – Alšova díla a výstavu loutek.
Mirotice, Jihočeský kraj

Fort Hary – oživlá historie osidlování Ameriky

Westernová pevnost se nachází v malebném prostředí Jižních Čech v obci Jarotice nedaleko Mirotic rodiště Mikoláše Alše. Jde o jediný skanzen lovců kožešin v Čechách! Můžete tu zakoupit turistickou známku, turistickou vizitku a další suvenýry a upomínkové předměty...
Mirotice, Jihočeský kraj

Kostel sv. Jiljí v Miroticích

Kostel sv. Jiljí v Miroticích je připomínán již v roce 1254. Věže kostela jsou časo zobrazeny na kresbách Mikoláše Alše. Dnešní podoba je výsledkem pseudorománské přestavby v letech 1870 – 1872.
Mirotice, Jihočeský kraj

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích

Na náměstí Mikoláše Alše v Miroticích stojí socha v nadživotní velikosti místního rodáka malíře a kreslíře Mikoláše Alše. Bronzovou sochu vytvořil v roce 1955 Antonín Lhoták.
Mirotice, Jihočeský kraj

Židovský hřbitov Mirotice

Židovský hřbitov v Miroticích byl založen v 17. století. Velmi zachovalý hřbitov, ale nejstarší náhrobek údajně datován z roku 1647.
Mirotice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování na zámku Strážovice u Mirotic

Hledáte-li ubytování v jižních Čechách pro dovolenou s dětmi či s partou přátel, romantické zákoutí pro váš svatební den, či přenocování na cestách, zámek Strážovice je tu pro vás.
Mirotice, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Lipensko, do Českých Budějovic a na Hlubokou

Užijte si rodinnou dovolenou v jižních Čechách! Vyberte si nejlepší tipy pro výlety s dětmi děti a aktivity, které budou bavit hlavně ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na předškoláky od dvou do šesti let.
Lipno s dětmi, Výlety pro děti

Karavanem od jara do zimy: přes Prachatice a Volary ke Schwarzenberskému kanálu na ukázkové plavení dřeva

Plánujete s karavanem cestu do jižních Čech nebo na Šumavu? Pak vás pozveme na pár hezkých míst, která možná vůbec neznáte a snadno je můžete připojit ke svému hlavnímu programu. Provedeme vás historickými uličkami Prachatic, ukážeme vám staré i nové domy v alpském stylu ve Volarech, a nakonec se zastavíme u Schwarzenberského plavebního kanálu. A pokud si dokážete výlet naplánovat tak, abyste stihli ukázkové plavení dřeva, výlet nebude mít chybu!
výlet do Volar a ke Schwarzenberskému kanálu, Výpravy za kuriozitami

Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO